Προς το περιεχόμενο

Αναβάθμιση επεξεργαστή-μητρικής-RAM!


alexander1611

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά θα ηθελα την (παντα χρησιμη) βοηθεια σας για μια αναβαθμισουλα που προκειται να κανω...αυτη τη στιγμη ειμαι κατοχος του παρακατω υπολογιστη:

 

Επεξεργαστής: DualCore Intel Core 2 Duo E8400, 3000 MHz (9 x 333)

Μητρικη: Gigabyte GA-G31M-ES2L v2 (2 PCI, 1 PCI-E x1, 1 PCI-E x16, 2 DDR2 DIMM, Audio, Video, Gigabit LAN)

RAM: 4GB = 2 Χ Kingston 2G-UDIMM 2 GB DDR2-800 DDR2 SDRAM (5-5-5-18 @ 400 MHz) (4-4-4-12 @ 266 MHz) (3-3-3-9 @ 200 MHz)

Σκληρός δίσκος: wdc wd5000aacs-00g8b0(500GB) & WDC WD3200AAJB-00WGA0 ATA Device(300GB)

Κάρτα Γραφικών: SAPPHIRE HD 5850 1GB GDDR5

Τροφοδοτικό: Enthusiast Series™ TX850 — 80 PLUS® Certified Power Supply

Ψύχτρα: Zalman CNPS9500 AT

Οθόνη: LG E2342T-BN LED Monitor 23''

Λογισμικό: Microsoft Windows 7 Ultimate Greek 64-bit

 

η βοηθεια που θελω ειναι στα εξης:

1)θα δωσω στον ξαδερφο μου τον επεξεργαστη την μητρικη κ τις 2 ram για να χτισει εναν υπολογιστη που θελει...εγω εχω θα διαθεσω περιπου 200-250(αντε 300 για κατι καλο) για την αντικατασταση τους..θα ηθελα να με βοηθησει καποιος με προτασεις σε αυτο το ποσο για κατι καλυτερο απο τα υπαρχωντα...

2)η καρτα γραφικων ειναι καλη για παιχνιδια οπως το dota2,call of duty κ γενικα τετοιου επιπεδου games σε full ολα??

 

ευχαριστω πολυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικα αγορασα τα παρακατω:

Επεξεργαστής: AMD FX-6300 3.5GHZ 6-CORE BOX

 

Μητρική: GIGABYTE GA-990FXA-D3 RETAIL

 

RAM: 8GB =(2X4GB) G.SKILL RIPJAWS F3-12800CL9D-8GBRL

 

ο υπολογιστης πλεον ειναι αυτος:

Επεξεργαστής: AMD FX-6300 3.5GHZ 6-CORE BOX

 

Μητρική: GIGABYTE GA-990FXA-D3 RETAIL

 

RAM: 8GB =(2X4GB) G.SKILL RIPJAWS F3-12800CL9D-8GBRL

 

Σκληροί δίσκοι: 1ΤΒ = 1.WESTERN DIGITAL CAVIAR BLUE SATA3 (WD5000AAKX) 500GB & 2.WESTERN DIGITAL (WD5000AACS-00G8B0) 500GB

 

Κάρτα Γραφικών: SAPPHIRE HD 5850 1GB GDDR5

 

Τροφοδοτικό: Enthusiast Series™ TX850 — 80 PLUS® Certified Power Supply

 

Ψύχτρα: Zalman CNPS9500 AT

 

Οθόνη: LG E2342T-BN LED Monitor 23''

 

Λογισμικό: Microsoft Windows 7 Ultimate Greek 64-bit

 

κ υπαρχει μια περιπτωση να αντικαταστησω τη καρτα γραφικων που εχω με την:

SAPPHIRE HD 7770 GHz Edition 1GB GDDR5

 

Πως σας φαινεται???ευχαριστω πολυ για την βοηθεια παιδια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλοριζικος ο υπολογιστης, αλλα μεινε με την καρτα που ηδη εχεις, η 7770 ειναι χειροτερη. Η καρτα σου ειναι αναλογη της 6870, εχει νοημα η αντικατασταση της μονο αν δεν σε ικανοποιει πλεον επειδη θες να παιζεις σε full HD με ολα τα settings στο ultra και AA, οπου τοτε θα πρεπει να στραφεις σε μια 7870 τουλαχιστον. Η 5850 100 ευρω τα πιανει παντως ως μεταχειρισμενη σε περιπτωση που αποφασισεις να προβεις στην αλλαγη της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταλαβα...αρα δεν αξιζει...δε θα παρω καινουργια απλα την 7770 την βρηκα 50 ευρω με μονο ενα μηνα χρησης απο εναν καλο φιλο κ νομιζα οτι ειναι καλυτερη κ για αυτο πιστευα οτι θα αξιζε..αλλα οπως μου λετε κ βλεπω δεν αξιζει τελικα!!παντως κ με την 5850 ολα στο full τα επαιζα τα games στον παλιο υπολογιστη...φανταζομαι τωρα στον καινουργιο θα ειναι ακομα καλυτερα!!τελευταιο πραγμα που κοιταω τωρα ειναι κανα φτηνο κουτι γτ εχω της μανας του κ δεν μαρεσει κ δεν εχει κ πολλεσ εξοδους για usb κ λοιπα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια μια απορια ... αν η μητρικη υποστηριζει usb 2 για εξοδους στο μπροστινο μερος του pc θα πρεπει κ το κουτι που εχει τις θυρες μπροστα να υποστηριζει usb 2 ή θα δουλεψει στις δυνατοτητες του κουτιου(αν για παραδειγμα ειναι usb 1)???ειναι ενας λογος που σκεφτομαι να αλλαξω κ κουτι κ αν υπαρχει καμια καλη προταση μεχρι 60-70 ευρω θα με βοηθουσε...

ευχαριστω πολυ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...