Προς το περιεχόμενο

Στο φουλ τα τζάκια και η... ρύπανση


kage

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 107
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 

Οπως ειπα και νωριτερα, περιμένω να γινει μια παρόμοια έρευνα που να μιλάει για τα προβληματα υγείας που δημιουργουν οι νέοι φόροι, τα άδικα εισπρακτικά μέτρα κτλ κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ είμαι φίλος του χειμώνα και το σκαρί μου αντέχει το κρύο (σε αντίθεση με το καλοκαίρι που στους 30 βαθμούς πεθαίνω :lol:) το αποτέλεσμα μέχρι και σήμερα 19/12 μόνο το αερόθερμο του μπάνιου έχω χρησιμοποίησει και αυτό κατά την διάρκεια επιδρομής στον θρόνο (η οποία έχει γίνει δύσκολη διαδικασία μιας που το ιnsomnia.app δεν δουλεύει πια :P)

 

Έχω γύρω στα 250lt από πέρσι τα κρατάω για κανέναν ψόφο. Να βάλω πετρέλαιο πάντως ΔΕΝ παίζει. Λεφτά στον εχθρό μου - γιατί τέτοιο θεωρώ πλέον το κράτος - ΔΕΝ δίνω. Θα μου πείτε αν δεν τα πάρουν από εκεί θα τα πάρουν από αλλού. Ε απ' όπου μπορώ να την σκαπουλάρω θα το κάνω.

 

Το αστείο της όλης υπόθεσης ήταν ότι ήρθε η αδερφή μου σπίτι με σκοπό να εγκατασταθεί μόνιμα. Έφαγε τέτοια ήττα από το κρύο (μονοκατοικία, ανοιχτή απ'όλες τις μεριές) που τα μάζεψε και γύρισε στο σπίτι των δικών μου κακήν κακώς. Ευτυχώς, γιατί κοιμάμαι σαν άνθρωπος, ακόμα και στον ύπνο γατζωμένη πάνω μου για να ζεσταθεί, εγώ klain αντέχω μια χαρά.

 

Δεν γνωρίζω κανέναν να έχει βάλει πετρέλαιο. Όλοι έχουν στραφεί σε άλλες μορφές θέρμανσης, η kerosun βλέπω πως φοριέται πολύ, ετοιμαστείτε για φόρο κηροζίνης άμεσα.

 

 

Θα πέσει ειδικό τέλος καύσης ξύλων τώρα. Για περιβαλλοντικούς σκοπούς φυσικά.

 

 

Το παλικάρι της πράσινης ανάπτυξης είναι στο Harvard τώρα οπότε δεν νομίζω να μας απασχολήσουν με περιβαλλοντολογικές πίπες atm.

 

Όλοι στο δρόμο που χάραξε ο Zerard. Soon bitches.....soon!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατανοώ τις επιφυλάξεις για τις σκοπιμότητες, αλλά το θέμα δεν είναι μούφα.

 

Τα τζάκια παράγουν όντως πολύ περισσότερα μικροσωματίδια σε σχέση με τους μοντέρνους καυστήρες και μια απλή αναζήτηση στο διαδίκτυο αρκεί για να βρει κανείς σχετικές έρευνες, που είναι γνωστές εδώ και χρόνια.

 

Τι σημαίνουν τα μικροσωματίδια για την υγεία; Πολλά! Όποιος έχει όρεξη να μάθει και όχι απλά να κράζει στα τυφλά, ας δει 5 βασικές πληροφορίες εδώ:

http://www.epa.gov/pm/

Σε γενικές γραμμές, αν η Αθήνα έχει σταθερά επίπεδα μικροσωματιδίων κοντά στο 150 (όπως ήταν τις περασμένες μέρες) αντί για 50 που είναι το όριο, κάποιες χιλιάδες άνθρωποι θα πεθάνουν επιπλέον σε ετήσια βάση. Το θέμα είναι σοβαρότατο. Κάπως ακραίο παράδειγμα είναι αυτό: http://en.wikipedia.org/wiki/Great_Smog αλλά δεν χρειάζεται να φτάσουμε εκεί για να το πάρουμε χαμπάρι.

 

Δεν υπάρχει καμιά αμφιβολία ότι η ανεργία, η ανέχεια και όλα αυτά επίσης σκοτώνουν κόσμο (για να μην παρεξηγηθώ).

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειδα καποιον να υποστηριζει οτι ειναι υγιεινος ο καπνος απτο τζακι. Τα στοιχεια κατατοπιστικα, αλλα για να ειμαστε δικαιοι θα ηταν προτιμοτερο να γινει αντιπαραβολη με το πετρελαιο. Πχ το αντισταθμισμα (σε επιπεδο δημοσιας υγειας) απο την καυση πετρελαιου (αμφιβολου ποιοτητας και προελευσης αρκετες φορες) απο τους ασυντηρητους καυστηρες ποιο ειναι? Υποψιν οτι το τζακι για να ζεστανει καλα ενα χωρο δεν χρειαζεται τοση ωρα καυσης οση το πετρελαιο, ενω συνηθως η ζεστη διαρκει και μερικες ωρες παραπανω αποτι του καλοριφερ που οταν σβησει ερχεται το κρυο σιγα σιγα και προοδευτικα.

 

Και γενικα οταν αναγκαζεις τον λαο να χρησιμοποιησει τζακι (δεν νομιζω οι Ελληνες να αποφασισαν να δουλεψουν το τζακι το 2012, ετσι για την κουλτουρα) ειναι καπως παραλογο να ερχεσαι μετα και να του λες οτι το τζακι ειναι επικινδυνο. Φυσικα αλλος αναγκασε τον λαο να χρησιμοποιησει τζακι και αλλος ηρθε να τον ενημερωσει για τις επιπτωσεις στην υγεια, αλλα σκεψου στο τελος τι χαος προκαλειται μεσα στο κεφαλι του κακομοιρου πολιτη αυτης της χωρας. Ο ενας του λεει εμμεσα "τζακι ή ψοφα της πεινας αν θες πετρελαιο" ο αλλος του λεει εμμεσα "και με το τζακι ψοφας". Ε...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Midi, σωστός ο προβληματισμός σου. Υπάρχουν πολλοί παράγοντες που πρέπει να ληφθούν υπόψη. Αλλά από όσα ξέρω, το τζάκι είναι το χειρότερο απ'όλα, αν λάβουμε υπόψη τις συνολικές επιπτώσεις.

Ένα σχήμα με συγκρίσεις που βρήκα είναι αυτό εδώ και δείχνει τα μικροσωματίδια ανά μονάδα παραγόμενης θερμότητας.

post-63499-0-62202500-1355935562_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειδικος δεν ειμαι, ακουγονται διαφορα για τους ρυπους τζακιων, ξυλοσομπων κλπ, οι ψηστες σε ψησταριες που τρωνε ολη την μερα την καπνα επαθαν τιποτα τοσα χρονια? για τους ρυπους των υδροηλεκτρικων εταιριων και βιομηχανικων πλαστικων και αυτοκινητων δεν μας αγγιζουν, οι ακτινοβολιες κινητης τηλεφωνιας μια χαρα υγιεινα μας τα παρουσιαζουν οι ερευνες, ασυρματο δικτυο wifi δεν μας πειραζει, ραδιοτηλεοπτικες κεραιες και ρανταρ αεροποριας και λιμενικων σταθμων ουτε αυτα, μας ψεκαζουν ουτε και αυτα μας πειραζουν, μας ταιζουν ενα σωρο μεταλλαγμενα προιοντα κοκα κολα goodys, mcdonalds, τρελες αγελαδες, κοτοπουλα με σαλμονελα ++++ και ενα σωρο φρουτολαχανικα με ενα σκασμο φυτοφαρμακα μεσα ουτε αυτα, απο ολα αυτα τα τζακια μας πειραξαν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως παιδια πραγματικα στη περιοχη που μενω,μερικες φορες δεν μπορεις να βγεις ουτε στο μπαλκονι απο τη μυρωδια,ειδικα οταν εχει υψηλη υγρασια κ απνοια η ατμοσφαιρα ειναι αποπνικτικη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Dr,μας λέει δηλαδή (το σχεδιάγραμμα...) ότι το αρκουδίσιον παράγει περισσότερα σωματίδια απ' το πετρόλαδο (κεροζάν); :o
Το σχήμα πρέπει να είναι από life-cycle analysis. Αυτό σημαίνει ότι λαμβάνουν υπόψη όλες τις φάσεις παραγωγής και διακίνησης της πηγής ενέργειας. Πχ το air-condition μπορεί να μην παράγει το ίδιο σωματίδια, αλλά για να παραχθεί η ηλεκτρική ενέργεια που καταναλώνει και να φτάσει στο σπίτι σου έχουν δουλέψει εργοστάσια, γραμμές μεταφοράς, σταθμοί της ΔΕΗ κτλ που παράγουν σωματίδια. Άρα είναι η συνολική επίπτωση. 

 

ειδικος δεν ειμαι, ακουγονται διαφορα για τους ρυπους τζακιων, ξυλοσομπων κλπ, οι ψηστες σε ψησταριες που τρωνε ολη την μερα την καπνα επαθαν τιποτα τοσα χρονια?
Ασφαλώς και έπαθαν. Και για όλα τα άλλα υπάρχουν οι επιστήμονες που τα μελετάνε και τα δημοσιεύουν. Αυτή η λογική, ότι υπάρχουν κι άλλα κακά, δεν σημαίνει ότι δεν πρέπει να εντοπίζουνμε έναν κίνδυνο όταν υπάρχει.
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Midi, σωστός ο προβληματισμός σου. Υπάρχουν πολλοί παράγοντες που πρέπει να ληφθούν υπόψη. Αλλά από όσα ξέρω, το τζάκι είναι το χειρότερο απ'όλα, αν λάβουμε υπόψη τις συνολικές επιπτώσεις.

Ένα σχήμα με συγκρίσεις που βρήκα είναι αυτό εδώ και δείχνει τα μικροσωματίδια ανά μονάδα παραγόμενης θερμότητας.

 

αυτο με το ρευμα ειναι λιγο ακυρο

γιατι δε ξερεις απο τι παραγεται το ρευμα.

εκτος κι αν βγαζει ενα παγκοσμιο μεσο ορο απ ολες τις μοναδες παραγωγης ενεργειας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bρε μάγκες δεν ειναι το θέμα, αν όντως θα κάνει κακό στη υγεία όλη αυτή η ιστορία, αλλά το γεγονός πως η δημοσιοποίηση μιας τέτοιας έρευνας και μάλιστα σε τέτοια κλίμακα (πράγμα που δε συμβαίνει με άλλες παρόμοιου χαρακτήρα), μόνο σε υποψίες μπορει να μας βάλει.

Οπως έγραψα και νωρίτερα, δε θα εκπλαγω αν βγάλουν καναν απίθανο φόρο που θα φορολογεί τα σπίτια με τζακια με κάποιον εκπληκτικό τρόπο που μόνο αυτοί γνωρίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο με το ρευμα ειναι λιγο ακυρο

γιατι δε ξερεις απο τι παραγεται το ρευμα.

εκτος κι αν βγαζει ενα παγκοσμιο μεσο ορο απ ολες τις μοναδες παραγωγης ενεργειας.

Δεν έχω πρόσβαση στο άρθρο, αλλα είναι για τις ΗΠΑ η μελέτη, που έχουν και πυρηνική ενέργεια που παράγει τις λιγότερες εκπομπές στην ατμόσφαιρα (μαζί με ηλιακή). Οπότε πάνω κάτω κάτι παρόμοιο θα ισχύει και για εμάς. Γενικά για κάθε χώρα η πόλη το σχεδιάγραμμα πρέπει να είναι και διαφορετικό, γιατί πχ το πετρέλαιο στο Ιράν δεν χρειάζεται τάνκερ να το μεταφέρουν, όπως και το ρεύμα δίπλα σε ένα υδρο-ηλεκτρικό εργοστάσιο δεν χρειάζεται χιλιάδες χιλιόμετρα γραμμών μεταφοράς. Μια γενική εικόνα δίνει. Αλλά από τη στιγμή που η ηλεκτρική ενέργεια στην Ελλάδα δεν είναι από εναλλακτικές πηγές, μου φαίνεται ότι το συγκεκριμένο σχεδιάγραμμα μας αφορά.

 

Γενικό σχόλιο. Όταν συζητάμε τέτοια φαινόμενα, μόνο με βάση τα στατιστικά δεδομένα για θανάτους και νοσηλείες μπορείς να βγάλεις άκρη. Δε θα αρχίσουν να πεθαίνουν υγιιστατοι άνθρωποι κατά χιλιάδες μέσα σε μια μέρα από τη ρύπανση. Αλλά σε βάθος χρόνου, το ποσοστό αυτών που έχουν προβλήματα καρδιάς θα μεγαλώσει, το ποσοστό επί αυτών που τελικά παθαίνουν έμφραγμα θα αυξηθεί κτλ. Κανείς από εμάς δεν θα αντιληφθεί τη διαφορά στην καθημερινή του ζωή, αλλά κάποιες εκατοντάδες ή χιλιάδες άνθρωποι θα πεθάνουν πρόωρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σχήμα πρέπει να είναι από life-cycle analysis. Αυτό σημαίνει ότι λαμβάνουν υπόψη όλες τις φάσεις παραγωγής και διακίνησης της πηγής ενέργειας. Πχ το air-condition μπορεί να μην παράγει το ίδιο σωματίδια, αλλά για να παραχθεί η ηλεκτρική ενέργεια που καταναλώνει και να φτάσει στο σπίτι σου έχουν δουλέψει εργοστάσια, γραμμές μεταφοράς, σταθμοί της ΔΕΗ κτλ που παράγουν σωματίδια. Άρα είναι η συνολική επίπτως.
Ρε συ γιατρέ,ούτε καλικάτζαρος νάσουνα...

 

Πας φυρί-φυρί να ροκανίσεις το βάθρο που σ´ έχω στήσει,πανάθεμά σε...Επειδή δηλαδή τα γκάϊγκερ βγάζουν ζεστό νερό,να ενοχοποιήσουμε τον πυρήνα της γής;

 

 

Γκαμήλα=άλογο φτιαγμένο από επιτροπή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...