Προς το περιεχόμενο

10 συχνά προβλήματα, πιθανές αιτίες και λύσεις.


Δεινόσαυρος

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δίκιο έχεις και το έξω από το κουτί. Θα μπορούσες να το βάλεις στο τέλος, ως ύστατη λύση προτού φύγει για τεχνικό -> θα θέλει και €

 

Βάλτα όλα αυτά στο τέλος ως σημειώσεις-χρήσιμες συμβουλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 448
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Επί της ουσίας κάτι που είναι λάθος ή πολύ άσχημα διατυπωμένο υπάρχει? Για να το διορθώσω όσο έχω τη δυνατότητα ρωτάω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί, θα πας κάπου; :P

 

Εγώ πιστεύω ότι έτσι είναι μια χαρά. Όλα τα υπόλοιπα (όπως bios update και στήσιμο on air) πιστεύω ότι πρέπει να το συμβουλεύουν οι λύτες και όχι να το κάνουν αμέσως οι ερωτώντες

 

 

ελπίζω να τα είπα σωστά τα από πάνω :P

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εύγε στην προσπάθεια!

 

Και καλή δύναμη να το συμπληρώνεις συνέχεια ;) Κάποια στιγμή να το κάνουμε και sticky (Σαύρα, pm madsc)

 

Στην θέση σου θα έβαζα σαν επικεφαλίδα (ή σημείωση στο τέλος) δυο πραγματάκια:

 

α) Δεν κάνουμε BIOS-update, εκτός αν έχουμε πρόβλημα (ξέρω ότι με αυτό θα διαφωνήσουν μερικοί αλλά είναι αυτό που συμβουλεύουν όλοι οι κατασκευαστές ΜΒs)

β) Προτού ελέγξουμε τίποτε άλλο, δοκιμάζουμε με άλλο PSU (δυστυχώς η μεγαλύτερη πηγή του κακού) :P

Εσύ τι περίμενες να σου πει ο κατασκευαστής ? "Ναι είμαι υπόλογος ότι τόσα χρόνια δεν έχω εκμηδενίσει τους κινδύνους από ένα απλό bios update ? και ότι ναι στείλε μου την μητρική να στην αντικαταστήσω ως υποχρεούμαι αν δεν σου πετύχει ? ""

Οι ενστάσεις μου είναι 4 και σαφείς.

1) δεν μπορείς να προτείνεις κάτι το οποίο δεν "τηρείς εσύ" όλοι είμαστε μέσοι user μέχρι να πράξουμε και να μάθουμε..

2) δεν βοηθάς έτσι προς την σωστή κατεύθυνση δηλαδή κάποτε όλο αυτό να πάψει να υπάρχει,και να διαφυλάξουν_σιγουρέψουν την διαδικασία..

3) δεν έχει κανένα νόημα να τ'ονομαζουμε bios update και να το παρέχουμε χωρίς πλήρεις σημειώσεις σε όλους.τότε να το παρέχουμε στοχευμενα σε κάποιους Users μέσω της τεχνικής υποστήριξης..

4) δεν νοείται να είσαι στην αιχμή της τεχνολογίας να την πληρώνεις αδρά και να έχεις taboo

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μου επιτρέπεις Κυριάκο να απαντήσω (και εγώ):

Οι ενστάσεις μου είναι 4 και σαφείς.

1) δεν μπορείς να προτείνεις κάτι το οποίο δεν "τηρείς εσύ" όλοι είμαστε μέσοι user μέχρι να πράξουμε και να μάθουμε..

2) δεν βοηθάς έτσι προς την σωστή κατεύθυνση δηλαδή κάποτε όλο αυτό να πάψει να υπάρχει,και να διαφυλάξουν_σιγουρέψουν την διαδικασία..

3) δεν έχει κανένα νόημα να τ'ονομαζουμε bios update και να το παρέχουμε χωρίς πλήρεις σημειώσεις σε όλους.τότε να το παρέχουμε στοχευμενα σε κάποιους Users μέσω της τεχνικής υποστήριξης..

4) δεν νοείται να είσαι στην αιχμή της τεχνολογίας να την πληρώνεις αδρά και να έχεις taboo

 

1) Βεβαίως και μπορείς. Εμένα δικό μου είναι και το βάζω φωτιά και το καίω άμα τα πάρω. Τι σημαίνει αυτό? Ο καθένας έχει διαφορετικές ανάγκες και δυνατότητες. Αλλάζουν αυτές? Ναι. Σε κάθε αλλαγή, όμως, γίνεται και η απαραίτητη προσαρμογή. Γιατί πρέπει όλα να είναι δεδομένα εκ των προτέρων?

2) Αυτό που περιγράφεις λέγεται πειραματόζωο βασικά.

3) Βεβαίως και έχει νόημα. Απλά ο καθένας αναλαμβάνει τα ρίσκα του. Δεν προτείνεις κάτι σε κάποιον που υπάρχει έστω και μία στις 1000 να του καταστρέψει τη μητρική. Ή ακόμα καλύτερα του το προτείνεις αλλά του λες και τους κινδύνους. Ας επιλέξει αυτός.

4) Προσωπικά ούτε drivers δεν πειράζω αν δεν έχουν να μου προσφέρουν κάτι απτό. Από την άλλη κανένα ταμπού. Στάθμιση οφέλους και (πιθανού) κόστους γίνεται πάντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρεις ότι κάθε άποψη από εμένα είναι δεκτή έστω και αν είναι διαφορετική..από την άλλη πρέπει ολες να καταγράφονται.. Εγώ ως χαρακτήρας δεν δέχομαι δεσμεύσεις τέτοιου είδους,θέλω να μπορώ να δοκιμάσω και ν'αποφασισω εγώ τι είναι καλύτερο για εμένα .. όχι ο φόβος.. Να κάνουν ότι πρέπει να διαφυλάξουν την διαδικασία όπως και άμεσες αντικαταστάσεις σε περίπτωση αστοχίας..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

MM, επειδή και άλλη φορά έχουμε έρθει σε αντιπαράθεση σε αυτό, μην με κάνεις να σου βάλω δεκάδες Links από μεγάλα forums που το έχουν ως sticky το "Do not update BIOS unless Necessary!"

 

Την τελευταία μέρα μόνο εδώ στο Insomnia σκάσανε τρία προβλήματα από BIOS update. Σου βάζω το σημερινό, τα άλλα δύο θα τα βρεις εύκολα...

http://www.insomnia.gr/topic/469297-bios-update/

 

Το εν λόγω βέβαια έγινε γιατί δεν διάβασε τις σημειώσεις του κατασκευαστή. ΔΥΣΤΥΧΩΣ 99% των περιπτώσεων από εκεί προκύπτουν τα προβλήματα. Κανείς δεν διαβάζει. Ξέρεις φυσικά και το στατιστικό που έχει βγει, ότι λιγότερο του 1% των χρηστών, advanced ή μη, διαβάζει τα sticky.

 

Και όπως έχω ξαναπεί πολλάκις, ένα BIOS-update δεν βελτιώνει επιδόσεις. Λύνει προβλήματα ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ. Αν κάποιος δεν έχει, δεν το κάνει γιατί μπορεί να του δημιουργήσει από το πουθενά (η λύση του ενός με διαφορετικό HW από το δικό σου, μπορεί να είναι πρόβλημα για εσένα).

 

Ξέχασα να πω και τις περιπτώσεις των διαφορετικών CPUs. Άλλα Bios είναι optimized για Thaneb/Duban (αυτά συνήθως πάνε μαζί) και άλλα για FX. Αντίστοιχα άλλα για SB και άλλα για ΙΒ. Τα νεώτερα φυσικά είναι για FX/IB. Οπότε αν έχεις πχ έναν 2500k/X4 965-960T χάνεις το πιθανότερο και σε stock επιδόσεις, αλλά ΣΙΓΟΥΡΑ σε OCing.

Επεξ/σία από ninos30
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως το είπες τα έχουμε πει, τα έχουμε ξαναπεί και θα τα ξαναπούμε.. Το να μην διαβάζει ο άλλος τις σημειώσεις και τα sticky είναι θέμα του δικού του μυαλού και bios update που χρειάζεται ενδεχομένως..

Εγώ επιμένω ότι είναι θέμα του κατασκευαστή κ υποχρέωση να μηδενίσει την αστοχία και να εξασφαλίσει το rollback στο bios.

και θα πάρω για παράδειγμα εμάς και την πλειονότητα που δεν έχουμε αστοχία,αλλά και να είχαμε θα ήταν μια στα 1000δες update και θα το αντιμετωπίζαμε όπως του αρμόζει με αλλαγή μητρικής ενδεχομένως.

Ως χαρακτήρας αρνούμαι να δεχτώ ότι ο φόβος της αστοχίας θα δουλέψει ανασταλτικά σε σχέση με την εμπειρία την γνώση και την τελική επιλογή.

Τεσπα μην χαλάμε το θέμα.. οι απόψεις καταγράφηκαν και ο καθείς αναλαμβάνει τις οποίες ευθύνες για τις επιλογές του..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε φίλε ΜΜ, τα ίδια σου έλεγα την άλλη φορά. Κρίνεις την συγκεκριμένη κατάσταση σύμφωνα με users σαν εσένα και κάποιους άλλους εδώ μέσα. Πιστεύεις πως είμαστε η πλειοψηφία? Δυστυχώς ή ευτυχώς, είμαστε η εκκωφαντική μειοψηφία.

 

Εσύ θέλεις να ψάχνεσαι, να δοκιμάζεις, να πειράζεις το HW, αλλά πάντα έχοντας ενημερωθεί κατάλληλα πρώτα. Ακόμα και να βάζεις hacked bioses πάνω. Αναλαμβάνεις όμως την ευθύνη αυτού, και τις περισσότερες φορές έχεις και τον τρόπο να το αντιμετωπίσεις αν πάει κάτι στραβά. Προσωπικά προτού βάλω ένα bios στον βασικό μου υπολογιστή, αφήνω 2-3 εβδομάδες να περάσουν, ψάχνω ενδελεχώς στο ΝΕΤ για τυχόν bugs (και δεν μένω σε αυτά που λέει ο κατασκευαστής) και μετά... Πιστεύεις δλδ ότι η εν λόγω προσπάθεια για έναν οδηγό του Dino, φτιάχτηκε για users σαν και του λόγου σου?

 

Ο μέσος χρήστης, είναι αδαής. Θέλει μασημένη τροφή. Κι αν τον αλλάξεις από Firefox σε Opera θα γκρινιάζει για μέρες. Κάνε μια βόλτα στα θέματα που ανοίγονται για HW/SW προβλήματα. Στα 95% αυτών θα γελάσεις, αλλά επειδή θα βάλεις μπροστά τις δικές σου γνώσεις. Για τους περισσότερους αυτά είναι ένα αδιάβατο βουνό, και είμαι σίγουρος πως αρκετές φορές θα διαβάζουν τις λύσεις που τους προτείνονται και θα σκέφτονται αυτήν την διαφήμιση ή αυτήν :). Να μην σπιλώσω συνειδήσεις, ένα παλικάρι 26 χρονών μόλις προχθές από εδώ μέσα, ήθελε να με πληρώσει να πάω από το σπίτι του να του συνδέσω το PS3 με την οθόνη και το στερεοφωνικό του, ενώ του έλεγα είναι γελοίο και θα το κάνουμε μέσω msn. Να κουμπώσεις δύο καλώδια και μία ρύθμιση μέσα από το PS3 με άλλα λόγια...

 

Και φαντάσου, αυτούς που απλά περιπλανόνται σε forums σαν και αυτό και δεν ποστάρουν γιατί τις περισσότερες φορές φοβούνται μην πούνε καμιά κοτσάνα λόγω άγνοιας, ή ακόμα χειρότερα αυτούς που ούτε καν θα τους περάσει η ιδέα να μπούνε σε ένα τεχνολογικό forum. Είναι πάρα πολλοί...

 

Ε, για όλους αυτούς τους λόγους προτείνω εγώ (και οι κατασκευαστές) να μην κάνεις bios-update αν δεν το χρειάζεσαι.

 

Υ.Γ.

Σε αυτό που λες για τους κατασκευαστές και την fail-safe διαδικασία, μαζί σου 1.000....000 φορές. Απλά όταν ο κόσμος θα γίνει αγγελικά πλασμένος, θα γίνει και αυτό...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...και εγώ εσύ και οι υπόλοιποι τι κάνουμε εδώ ? παρακολουθούμε τους Αδαής όπως λες και κάνουμε τους έξυπνους η δείχνουμε τον σωστό δρόμο και μπολιάζουμε με την όποια εμπειρία έχουμε αποκτήσει ? Γιατί να δεχτούμε την π@π@ρια του κάθε κατασκευαστή σαν δεδομένη και να μην του επιστρέψουμε 1000 μητρικές σε ένα ακραίο παράδειγμα για να βάλει μυαλό και επιτέλους να δώσει αυτό που πρέπει στην υποστήριξη του προϊόντος του ? Γιατί συμβαίνει αυτό με τα bios μήπως γιατί προσπαθούν να χωρέσουν δυο καρπούζια σε μια μασχάλη και να σου πουν πάρε αυτό και κάνει για όλα ?

Το ξέρεις ότι στο H77 που έχω εγώ δεν έχουν ακόμα native drivers για τα Windows 8 σε σχέση με το usb 3 και η Gigabyte ενώ έχει κολλήσει το sticker Win 8 ready σε κοροϊδεύει και μόνο ready δεν είναι και παίζει το κρυφτούλι με την Intel για το ποιος πρέπει να παρέχει και τι ? η Gigabyte bios η η Intel driver ? Μπες στην Gigabyte και δες .. βάλε win 8 και ψάξε Usb 3 drivers η chipset inf που να τους καλύπτει .. δεν θα βρεις. Εγώ έκανα σταυροβελονιά με handmade διορθώσεις στους οδηγούς των seven και safemode εγκατάσταση στα 8 για να τους έχω..

Δεν ξέρω αν θ'αλλαξουμε τον κόσμο σε μια νύχτα,ξέρω όμως ότι ο κόσμος δεν θ'αλλαξει μόνος του εκ του ασφαλούς και χωρίς καμιά θυσία η προσπάθεια  από εμάς..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...και εγώ εσύ και οι υπόλοιποι τι κάνουμε εδώ ? παρακολουθούμε τους Αδαής όπως λες και κάνουμε τους έξυπνους η δείχνουμε τον σωστό δρόμο και μπολιάζουμε με την όποια εμπειρία έχουμε αποκτήσει ? Γιατί να δεχτούμε την π@π@ρια του κάθε κατασκευαστή σαν δεδομένη και να μην του επιστρέψουμε 1000 μητρικές σε ένα ακραίο παράδειγμα για να βάλει μυαλό και επιτέλους να δώσει αυτό που πρέπει στην υποστήριξη του προϊόντος του ? Γιατί συμβαίνει αυτό με τα bios μήπως γιατί προσπαθούν να χωρέσουν δυο καρπούζια σε μια μασχάλη και να σου πουν πάρε αυτό και κάνει για όλα ?

Το ξέρεις ότι στο H77 που έχω εγώ δεν έχουν ακόμα native drivers για τα Windows 8 σε σχέση με το usb 3 και η Gigabyte ενώ έχει κολλήσει το sticker Win 8 ready σε κοροϊδεύει και μόνο ready δεν είναι και παίζει το κρυφτούλι με την Intel για το ποιος πρέπει να παρέχει και τι ? η Gigabyte bios η η Intel driver ? Μπες στην Gigabyte και δες .. βάλε win 8 και ψάξε Usb 3 drivers η chipset inf που να τους καλύπτει .. δεν θα βρεις. Εγώ έκανα σταυροβελονιά με handmade διορθώσεις στους οδηγούς των seven και safemode εγκατάσταση στα 8 για να τους έχω..

Δεν ξέρω αν θ'αλλαξουμε τον κόσμο σε μια νύχτα,ξέρω όμως ότι ο κόσμος δεν θ'αλλαξει μόνος του εκ του ασφαλούς και χωρίς καμιά θυσία η προσπάθεια  από εμάς..

 

 

Μovie -όλως παραδόξως- συμφωνώ με το τελευταίο ποστ σου σε γενικές γραμμές. Ωστόσο θέλω να βαλω ακόμα μία παράμετρο ορμώμενος από τη λέξη "θυσία" που έγραψες πολύ σωστά. Συνδυάζοντάς την και με ένα point σε προηγούμενο ποστ που έλεγες ότι άλλα κάνουμε για μας και άλλα προτείνουμε:

 

Προσωπικά και εγώ και εσύ και άλλοι εδώ μέσα ασχολούμαστε πολλές ώρες με τους Η/Υ κυρίως σαν μεράκι. Άσχετα με την οικονομική μας κατάσταση που μπορεί να διαφέρει, έχουμε ο καθένας από 2-3 μηχανήματα, διαχειριζόμαστε δυο φορές άλλα τόσα (φίλων ή γνωστών) και αν μας κάτσει η στραβή δεν θα μείνουμε χωρίς μηχάνημα. Αλλά και να μείνουμε, θα κόψουμε αν χρειαστεί από χίλιες δυο μεριές για να πάρουμε την ίδια μέρα κιόλας νέο mobo ή ότι άλλο χρειάζεται. Αυτό ούτε θέλουν ούτε μπορούν να το κάνουν όλοι.

 

Δεν βρίσκω τόσο ελιτίστικο το να συνιστούμε στον περίφημο μέσο χρήστη "προσοχή" όσο το να θεωρούμε πως για να κάνει δυο τρεις απλές δουλειές χωρίς προβλήματα θα πρέπει να γίνει pro. Αν οι Η/Υ διαδόθηκαν σε τέτοιο βαθμό είναι επειδή έγιναν απλοί στη χρήση. Όπως ο μέσος άνθρωπος δεν ξέρει να φτιάξει το πλυντήριό του αν χαλάσει, έτσι δεν ξέρει να ασχοληθεί με τον υπολογιστή του. Αυτός που θα θελήσει, θα τα καταφέρει, αλλά αυτό δεν μπορεί να είναι προαπαιτούμενο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχαχα φίλε ! μένω στο "όλος παραδόξως" που μου άρεσε και φυσικά συμφωνώ στο έπακρο στο ότι όποιος κάνει bios update επιβάλλεται να είναι καλά διαβασμένος,και φυσικά και εμείς να επιστήσουμε την προσοχή του ακόμα μια φορά.αυτά δεν είναι διαπραγματεύσιμα..

Νομίζω όμως ότι όποιος μπαίνει και ενημερώνεται - συμμετάσχει σε ενα φόρουμ έχει το κατάλληλο υπόβαθρο ώστε να του καλλιεργήσουμε και αυτό το λίγο παραπάνω .. Αυτό που μ'ενδιαφερει εμένα είναι τελικά μην μπολιάσουμε με φόβο και αναστολή κάποιον από αυτούς,επειδή οι κ.κ. κατασκευαστές δεν κάνουν επί σειρά ετών καλά την δουλειά τους σε αυτόν τον τομέα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας κύριοι!
Κατ αρχήν, μπράβο για την πρωτοβουλία σου Βάγγο και χαίρομαι που βλέπω οτι υπάρχει ακόμα διάθεση για βοήθεια.

Δεύτερον, σε πόσους απο εμάς, που έχουμε πιάσει αρκετά μεγάλο αριθμό μηχανημάτων με πρόβλημα, δεν κόλλησε κάποια στιγμή το κεφάλι και δε μπορούσαμε να σκεφτούμε κάποια πιθανή αιτία του προβλήματος, ακόμα και αν είχαμε λύσει το ίδιο πρόβλημα άλλες 10 φορές; Ο οδηγός αυτός θα βοηθήσει και τους πιο έμπειρους σε τέτοιες καταστάσεις.

Τέλος, για το θέμα του BIOS update και του φόβου (σε επίπεδα τρομοκρατίας) που υπάρχει γύρω από αυτό το θέμα.
Θεωρώ αδιανόητο να μην υπάρχει dual bios σε όλες τις mobo το 2012. Μιλάμε για μια προσθήκη με σχεδόν μηδενικό κόστος για τις κατασκευάστριες εταιρίες που θα έλυνε πολλά χέρια και θα έκανε την διαδικασία πολύ πιο πατάτα-free.
Επίσης, δεν αποτελεί λύση το "στείλε μου τη mobo και στη στέλνω πίσω με updated BIOS" που βλέπω να προωθείται το τελευταίο διάστημα από τους κατασκευαστές.

Anyway, και πάλι συγχαρητήρια για το thread Βαγγέλη και συγγνώμη για το ΟΤ!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Δεινόσαυρος: Αν το κρίνεις σκόπιμο, στην κατηγορία «6) Οι μνήμες μου τρέχουν στα 1333 ενώ είναι 1600αρες» συμπεριέλαβε κι αυτήν, την αρκετά συνηθισμένη, περίπτωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...