Προς το περιεχόμενο

10 συχνά προβλήματα, πιθανές αιτίες και λύσεις.


Δεινόσαυρος

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 448
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δεν βλέπω κάτι το περίεργο όταν είναι στο "ρελαντί"...απλά όταν ανοίγω μία καρτέλα στο chrome βλέπω τη μνήμη στα 600 mb και αν ανοίξω τρεις φτάνει στα 1,2 gb κι εκεί αρχίζει το ανεμιστηράκι να δουλεύει..προηγουμένως είχα μόνο το mμtorrent ανοιχτό (chrome κλειστό, wmp κλειστό) και πάλι το ανεμιστηράκι έκανε θόρυβο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπερα σας έχω ένα πρόβλημα,έπεσε το ρεύμα ενώ ο υπολογιστής ήταν ανοικτός και τώρα μπυ βγάζει αυτό.Μου το έχει ξανά κάνει ατο παρελθόν αλλά δεν μπορώ να βρω την αιτία.Ξέρει κανείς,υπάρχει καμία λύση;

79BDB56D-7802-4ED8-883B-42FE57929FC9.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποια θύρα USB βραχυκυκλώνει. Βγάλτε όλες τις συσκευές USB που είναι συνδεδεμένες και δοκιμάστε πάλι να τον ανάψετε. Αν δείξει πάλι το ίδιο αποσυνδέστε και το front panel USB από το header της μητρικής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Τέρης Α. είπε

Κάποια θύρα USB βραχυκυκλώνει. Βγάλτε όλες τις συσκευές USB που είναι συνδεδεμένες και δοκιμάστε πάλι να τον ανάψετε. Αν δείξει πάλι το ίδιο αποσυνδέστε και το front panel USB από το header της μητρικής.

Τα έχω δοκιμάσει και τα δυο τίποτα όλες οι θύρες είναι μια χαρά.Παρόλα αυτά το front panel  usb τα έχω αποσυνδεδεμένο ούτε σιαλος

Επίσης έχω δοκιμάσει να βγάλω την CMOS αλλά πάλι τίποτα άνοιξε μια φορά και όταν το έκλεισα τα φανάκια ακόμα γύριζαν.από εκεί και πέρα δεν άνοιξε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Παιδια καλησπερα, σε καινουργιο  HP probook 450 G7  εχω θεμα με την οθονη (αναβοσβηνει σε μαυρο καιβεπανερχεται καθε λεπτο περίπου,  flashing δλδ, εχω κανει τα παντα η' σχεδον τα παντα απο software και δεν μπορω να βρω τι φταιει - αυριο θα βαλω και hdmi σε αλλο monitor για να δω αν παλι εχει θεμα, εχει καποιος καμμια ιδεα τι αλλο μπορει να γίνει (το pc το πηρα 26/4 και ασχολήθηκα κατα τις 30/4 και το πρόβλημα το κανει απο την 1η μερα, εβαλα win...),  thanks

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, nihatzi99 είπε

Παιδια καλησπερα, σε καινουργιο  HP probook 450 G7  εχω θεμα με την οθονη (αναβοσβηνει σε μαυρο καιβεπανερχεται καθε λεπτο περίπου,  flashing δλδ, εχω κανει τα παντα η' σχεδον τα παντα απο software και δεν μπορω να βρω τι φταιει - αυριο θα βαλω και hdmi σε αλλο monitor για να δω αν παλι εχει θεμα, εχει καποιος καμμια ιδεα τι αλλο μπορει να γίνει (το pc το πηρα 26/4 και ασχολήθηκα κατα τις 30/4 και το πρόβλημα το κανει απο την 1η μερα, εβαλα win...),  thanks

 

Aρα εγγυηση υπαρχει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, nihatzi99 είπε

Εννοεται,  το θεμα ειναι οτι δεν θα βρω σε ιδια τιμη τετοιο λαπτοπ  -  Laptop HP ProBook 455 G7 (1L3H0EA) AMD Ryzen 7-4700U 649€

Οχι, δεν μιλησα για αλλο λαπτοπ..

Να το πας απο εκει που το αγορασες , να ελεγξουν τί προβλημα εχει και να στο φτιαξουν.

Αφου στο κανει απο την πρωτη μερα επρεπε να το ειχες παει την ιδια μερα!

Κανε την δοκιμη σου με εξωτερικο μονιτορ, πηγαινε στο καταστημα για τον σχετικο ελεγχο , και αν σου πουν οτι απο hardware  δεν εχει προβλημα, μετα τα ξαναλεμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα παίδες.

Πριν από ένα χρόνο περίπου κάηκε η κάρτα γραφικών, μια 4670 που είχα σε ένα pc που έφτιαξα το 2009. Από τότε δοκίμασα μια 8400gs και μια 1050ti της nvidia. Και τότε άρχισαν παγώματα τα οποία χειροτέρευσαν με τον καιρό σε σημείο που τώρα να γίνονται σχεδόν κάθε 5 λεπτά και πολλές φορές να είναι μόνιμα σε σημείο που να χρειάζεται restart. Tωρα είμαι μία 710gt γιατί θεώρησα αρχικά πως το πρόβλημα είναι η κάρτα γραφικών. Το υπόλοιπο hardware αν παίζει ρόλο είναι ένας phenom 550 κλοκαρισμένος και δοκιμασμένος χωρίς πρόβλημα για 10 χρόνια στα 3.5ghz σε μία gigabyte μητρική. 6gb ram χωρίς θέματα. Πριν λίγες μέρες πήρα έναν ssd Samsung 870 για να αντικατασταθεί ο ocz vertex 3 που δουλεύει από το 2012 και λέω μήπως είναι στα τελευταία του με τα windows 8.1 και πολλά σημαντικά αρχεία.  Προσπαθώ να αντιγράψω το partition με το λειτουργικό με διαφορετικά software ή ακόμα με αντιγραφή επικόλληση και μετά από ένα σημείο κολλάει ακόμα και αν το αφήσω πάνω από μέρα.

Έχετε καμία ιδέα τί μπορεί να φταίει;

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Quote

2) Το pc κάνει restart ή σβήνει ενώ παίζω κάποιο game.

 

Πιθανή αιτία:

 

α) Υπερβολική θερμοκρασία στην κάρτα γραφικών, στον επεξεργαστή ή και στα δύο. Ελέγχουμε με κάποιο πρόγραμμα ενεργοποιώντας το osd μέσα στο παιχνίδι.

β) Τροφοδοτικό. Ανεπαρκές ή προβληματικό.

Μoυ έσβησε το pc χτες (Ryzen 2600, 1050 Ti, παλιό τροφοδοτικό CWT 405 W) 2 απανωτές φορές, ενώ ήμουν στο garage του wot (μετά από update). Βγήκα

Καμμία υψηλή θερμοκρασία gpu, ούτε φυσικά και απαιτήσεις ρεύματος από την κάρτα στο garage του wot, αφού δεν απαιτεί ρεύματα σ' αυτήν την λειτουργία  

"Tα έφαγε τα ψωμιά του το τροφοδοτικό" λέω και ετοιμαζόμουν να πάω να πάρω νέο τροφοδοτικό (που δεν παίρνω λόγω των υψηλών τιμών των gpu, μιας και θα έπαιρνα νέο τροφοδοτικό γιά νέα gpu)

Αλλά...λέω, δεν τεστάρω το psu σε κάποιο απαιτητικό 3d;

Βάζω λοιπόν το Odyssey, το τρέχω στις πιό απαιτητικές πίστες (Αθήνα, Κόρινθο κλπ) και...κιχ γιά πάνω από μιά ώρα με το game να στρεσσάρει cpu, gpu και psu

Και στο RDR2, δεν μου έχει σβήσει ποτέ

Tι γίνεται ρε παιδιά; Είναι δυνατόν να φταίει το τροφοδοτικό, αφού τρέχει τα 3d;

Αν και μου έχει σβήσει σε άλλα 3d (λιγότερο απαιτητικά) μερικές φορές. Σπάνια όμως

Λογικά, είναι 99% τροφοδοτικό. Γιατί όμως σε κάποια απαιτητικά games δεν το κάνει ενώ τραβάει πολύ ρεύμα και σβήνει το pc σε εισαγωγικές λειτουργίες (intro) άλλων; 

Edit: Στο garage του wot, τραβάει πιό πολύ ρεύμα από in game. Πολλοί είχαν το πρβλμ. Οπότε, κάποια στιγμή, πάμε για τροφοδοτικό. Πάντως χτες, γιά 4 ώρες in game στο wot, no prblm. Ισως έφταιγαν και mods που τα έβγαλα (όχι cheats ;). Kάτι για να βλέπω WN8 και efficiency in game)

Επεξ/σία από Coscas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Αφου έκλεισε απότομα τοτε μάλλον φταιει το τροφοδοτικο, ή η μητρικη.

Αλλαγη τροφοδοτικου άμεσα. Μην χρησιμοποιησεις τον υπολογιστή μέχρι να γινει η αλλαγή. Διαφορετικα μπορει ενα fail του τροφοδοτικου μπορει να παρει μαζι του και μητρικη, δισκους κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 07/12/2021 at 02:44, duffyduck said:

Αφου έκλεισε απότομα τοτε μάλλον φταιει το τροφοδοτικο, ή η μητρικη.

Αλλαγη τροφοδοτικου άμεσα. Μην χρησιμοποιησεις τον υπολογιστή μέχρι να γινει η αλλαγή. Διαφορετικα μπορει ενα fail του τροφοδοτικου μπορει να παρει μαζι του και μητρικη, δισκους κλπ.

Α μπα! Δεν χαμπαριάζει το CWT. Το έχω από το 2009 και με άπειρες διακοπές ρεύματος (και χωρίς ups ε; ), δεν έχει προξενήσει το παραμικρό. Θα ξέρεις ότι είναι εταιρεία ΟΕΜ και αποδείχτηκε πολύ σκυλί, ενώ ένα Enermax , μου κάηκε

Ολοι μου έλεγαν να το αλλάξω από το 2019 που πήρα νέο pc και αυτό ακόμα κρατά, 2 χρόνια μετά

Πάντα κοίταγα να παίρνω μη ενεργοβόρα κάρτα και cpu

Πριν, άντεχε πιο ενεργοβόρα κάρτα από την 1050 Ti

Ούτε καν την σκόνη δεν έχω φυσήξει τελευταία από μέσα. Παλιά το έκανα ανοίγοντάς το, αλλά διάβασα ότι είναι επικίνδυνο να το ανοίγεις και...μαζεύτηκα

Λες άμα του φυσήξω την σκόνη , να λυθούν τα προβλήματα; (αν και θα πάρω νέο psu στις επόμενες μέρες)

Οσο γιά την μητρική, πώς καταλαβαίνω ότι μπορεί να έχει αυτή θέμα; Την  MSI B450M PRO-VDH PLUS (MS-7A38) έχω

Αν και δεν το νομίζω

Γιά μέρες, τρέχω Assetto Corsa, Project Cars 2, F1 2020 και το παραμικρό δεν έγινε

Χτες, με το που πήγα να δω ένα replay στο Wot...τα ίδια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...