Προς το περιεχόμενο

10 συχνά προβλήματα, πιθανές αιτίες και λύσεις.


Δεινόσαυρος

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 448
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, stratigos24 είπε

Screenshot_2023-05-11-19-53-35-113-edit_com_miui.gallery.jpg.a129e31821517ad93d4057e716006c94.jpg

Ειναι παλια η συγκεκριμενη, θα μπορουσε να εχει καποια ευαισθησια με τα mA.

Πανω σε αυτη την γραμμη εχεις και αλλες πριζες? Και αν ναι, τί τροφοδοτει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, Kostas.karras είπε

Ειναι παλια η συγκεκριμενη, θα μπορουσε να εχει καποια ευαισθησια με τα mA.

Πανω σε αυτη την γραμμη εχεις και αλλες πριζες? Και αν ναι, τί τροφοδοτει?

Σε αυτή τη γραμμή είναι το φωτιστικό του δωματίου το χολ και το μπάνιο. 

Αυτό ήθελα να πω, μήπως δε φταίει το τροφοδοτικό αφού το κάνει μόνο εκεί σε εκείνη την πρίζα.

Και με άλλον φιλο ηλεκτρολόγο που μίλησα στο τηλέφωνό και θα έρθει να δει γενικά τον πίνακα και την πρίζα, μου είπε ότι είναι παλιά 12 χρόνια δίνουν οι κατασκευαστές για τις ασφάλειες και θα το δει θα μετρήσει και πρίζα και θα βάλουμε μια καινούρια ασφάλεια ίσως και εκκινήσεως αν θέλω που έχει λίγη παραπάνω ανοχή.

Επεξ/σία από stratigos24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, stratigos24 είπε

Σε αυτή τη γραμμή είναι το φωτιστικό του δωματίου το χολ και το μπάνιο. 

Οκ, πρωτου κανουμε εικασιες, εχεις φιλο ηλεκτρολογο ειπες, αλλαξε την ασφαλεια να εισαι σιγουρος οτι δεν φταιει, το κοστος της ειναι μικρο. Αν συνεχισει το προβλημα, τα ξαναλεμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι θα έρθει Δευτέρα Τρίτη που γυρίζει από δουλειά στην επαρχία να τα δούμε όλα.

Εγώ έχω βάλει τον υπολογιστή σε άλλη πρίζα μάλλον όχι στην ίδια γραμμή με αυτή που έχει το πρόβλημα και βλέπουμε.

Θα ενημερώσω για ότι νεότερο.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Καλησπέρα σας,

Είχα ενα παρατημένο σετακι Asus b560m με i3 το οποίο έτρεχε κανονικά σε mining rig.Αφού έδωσα τις κάρτες έμεινε για καιρό στην άκρη.Χθες αποφάσισα να τα πετάξω σε ένα κουτί με μια καρτούλα αλλά δεν μου έκανε τη χάρη. 
Τα βάζω όλα παρεούλα αλλά δεν δείχνει να πηγαίνει ρεύμα στην μητρική(Ούτε οι θύρες USB δουλεύουν πχ για φόρτιση).Το PSU η Ram και η Gpu δουλεύουν κανονικά σε άλλο PC.

Η μπαταρία της μητρικής είναι οκ.

Το τροφοδοτικό δεν ξεκινάει καν.Έχω κάνει jumpstart το pwr sw και έχω δοκιμάσει κ άλλο Button.και τα έχω δοκιμάσει και με τα πράματα απάνω κ χωρίς τπτ.

Τα φώτα σας παρακαλώ πολύ..

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
Στις 27/8/2023 στις 8:52 ΜΜ, kaper1987 είπε

Καλησπέρα σας,

Είχα ενα παρατημένο σετακι Asus b560m με i3 το οποίο έτρεχε κανονικά σε mining rig.Αφού έδωσα τις κάρτες έμεινε για καιρό στην άκρη.Χθες αποφάσισα να τα πετάξω σε ένα κουτί με μια καρτούλα αλλά δεν μου έκανε τη χάρη. 
Τα βάζω όλα παρεούλα αλλά δεν δείχνει να πηγαίνει ρεύμα στην μητρική(Ούτε οι θύρες USB δουλεύουν πχ για φόρτιση).Το PSU η Ram και η Gpu δουλεύουν κανονικά σε άλλο PC.

Η μπαταρία της μητρικής είναι οκ.

Το τροφοδοτικό δεν ξεκινάει καν.Έχω κάνει jumpstart το pwr sw και έχω δοκιμάσει κ άλλο Button.και τα έχω δοκιμάσει και με τα πράματα απάνω κ χωρίς τπτ.

Τα φώτα σας παρακαλώ πολύ..

 

 

Μηπως δεν εχει κουμπωσει καλα η τροφοδοσια της μητρικης??Μηπως βραχυκυκλωνει καπου η μητρικη και το τροφοδοτικο δεν την αφηνει καν να ανοιξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Στις 11/5/2023 στις 5:59 ΜΜ, stratigos24 είπε

Καλησπέρα. Ευχαριστώ για την απάντηση και πάλι.

Ναι το έχω δοκιμάσει και σε άλλο δωμάτιο και χθες συγκεκριμένα ξανά που ήταν εκτός ρεύματος 18 ωρες. Και τώρα από χθες το βράδυ το έχω εκτός ρεύματος και θα το βάλω πάλι σε άλλο δωμάτιο σε λίγο να δω. 

Ναι μου το κανει σε συγκεκριμένη πρίζα σε συγκεκριμένο δωμάτιο.

Θα το βάλω τώρα πάλι σε άλλο δωμάτιο όπως είπα που είναι ώρες εκτός και θα σου πω. Αν και... Το έχω ξανά κάνει τρεις φορές σε άλλα δωμάτια και δεν είχε θέμα.

@Kostas.karras

Κώστα μόλις τώρα το έβαλα σε άλλο δωμάτιο (το πισι ήταν εκτός ρεύματος και με κλειστό κουμπί το τροφοδοοτικο από πίσω από χθες το βράδυ) και το έβαλα στο ρεύμα πάτησα το διακόπτη του και κανένα πρόβλημα. Αμέσως αφού σήκωσα το διακόπτη και δεν έκανε κάτι τον έκλεισα πάλι το έβγαλα από το ρεύμα και το πήγα στο δωμάτιο που κάνει το πρόβλημα. Το βάζω ρεύμα σηκώνω διακόπτη και επεσε η ασφάλεια στον πίνακα. 

 

Προσωπικα πιστεύω ότι φταίει το κύκλωμα στο οποίο είναι η πρίζα σου.

Μπορεί να είναι κάποιο πρόβλημα εγκατάστασης ίσως στην ίδια την πρίζα ίσως και σε κάποια άλλη. Υπάρχουν περισσότερες της μιας πριζες πάνω στην ίδια ασφάλεια.

Ένας ηλεκτρολόγος εγκαταστάσεων μπορεί να σου μετρήσει το κύκλωμα για να δεις εάν έχεις πρόβλημα.

Δεν είναι τα Watt που σε ενδιαφέρουν αλλά τα Amperes. Ένα ξεπεράσει τα 10Α που είναι η ασφάλεια σου τότε πέφτει. Πρέπει να δεις και ποιες άλλες συσκευές είναι εν ενεργες πάνω στο ίδιο κύκλωμα της πρίζας που έχεις πρόβλημα και να δεις πόσα Amperes τραβάνε αυτές.

Υπάρχει και  η περίπτωση να ζητάει πολλά Amperes το τροφοδοτικο (συνήθως κατά την εκκίνηση των συσκευών). Δεν θα έπρεπε να αντιμετωπίζεις τέτοιο πρόβλημα οπότε και έκει ένας ηλεκτρολόγος/ηλεκτρονικός  μπορεί να το τσεκάρει. Εάν υπάρχει τέτοιο θέμα θα είναι συνδιασμενο και με το προβληματικό κύκλωμα της πρίζας σου οπότε θα έλεγα να τα τσεκάρεις και τα δυο.

Γενικα όλες οι συσκευές τραβάνε περισσότερα Amperes κατά την εκκίνηση των μοτέρ τους κατά βάση. Το ίδιο συμβαίνει με τα A/C, τα ψυγεία, αντλίες κλπ. Προσωπικά αναγκαστικά να αλλάξω μοτέρ στο ψυγείο γιατί κατά την εκκίνηση (και μόνο) μου έριχνε κάποιες φορές την ασφάλεια.

Τσέκαρε οπωσδήποτε πρώτα απ όλα το κύκλωμα του σπιτιού σου. Είναι θέμα ασφάλειας και ένα μικρό μεροκάματο του ηλεκτρολόγο νομίζω ότι αξίζει.

Επίσης θα ζητούσα από το service να μετρούσαν τα Amperes του τροφοδοτικού κατά την εκκίνηση με φορτίο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Firstly, I'd recommend starting with the power cables and sockets—try without the UPS if available. I've spent countless frustrating hours troubleshooting a PC that wouldn't turn on, only to discover it was due to a faulty noname UPS or power strip.

Secondly, consider checking for viruses in safe mode.

Aside from that, I completely agree with your suggestion to delve deeper into Gi0 for troubleshooting BSODs.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/12/2023 στις 10:32 ΠΜ, SeNNinhA είπε

Προσωπικα πιστεύω ότι φταίει το κύκλωμα στο οποίο είναι η πρίζα σου.

Μπορεί να είναι κάποιο πρόβλημα εγκατάστασης ίσως στην ίδια την πρίζα ίσως και σε κάποια άλλη. Υπάρχουν περισσότερες της μιας πριζες πάνω στην ίδια ασφάλεια.

Ένας ηλεκτρολόγος εγκαταστάσεων μπορεί να σου μετρήσει το κύκλωμα για να δεις εάν έχεις πρόβλημα.

Δεν είναι τα Watt που σε ενδιαφέρουν αλλά τα Amperes. Ένα ξεπεράσει τα 10Α που είναι η ασφάλεια σου τότε πέφτει. Πρέπει να δεις και ποιες άλλες συσκευές είναι εν ενεργες πάνω στο ίδιο κύκλωμα της πρίζας που έχεις πρόβλημα και να δεις πόσα Amperes τραβάνε αυτές.

Υπάρχει και  η περίπτωση να ζητάει πολλά Amperes το τροφοδοτικο (συνήθως κατά την εκκίνηση των συσκευών). Δεν θα έπρεπε να αντιμετωπίζεις τέτοιο πρόβλημα οπότε και έκει ένας ηλεκτρολόγος/ηλεκτρονικός  μπορεί να το τσεκάρει. Εάν υπάρχει τέτοιο θέμα θα είναι συνδιασμενο και με το προβληματικό κύκλωμα της πρίζας σου οπότε θα έλεγα να τα τσεκάρεις και τα δυο.

Γενικα όλες οι συσκευές τραβάνε περισσότερα Amperes κατά την εκκίνηση των μοτέρ τους κατά βάση. Το ίδιο συμβαίνει με τα A/C, τα ψυγεία, αντλίες κλπ. Προσωπικά αναγκαστικά να αλλάξω μοτέρ στο ψυγείο γιατί κατά την εκκίνηση (και μόνο) μου έριχνε κάποιες φορές την ασφάλεια.

Τσέκαρε οπωσδήποτε πρώτα απ όλα το κύκλωμα του σπιτιού σου. Είναι θέμα ασφάλειας και ένα μικρό μεροκάματο του ηλεκτρολόγο νομίζω ότι αξίζει.

Επίσης θα ζητούσα από το service να μετρούσαν τα Amperes του τροφοδοτικού κατά την εκκίνηση με φορτίο.

 

Στις 11/5/2023 στις 11:11 ΜΜ, stratigos24 είπε

Ναι θα έρθει Δευτέρα Τρίτη που γυρίζει από δουλειά στην επαρχία να τα δούμε όλα.

Εγώ έχω βάλει τον υπολογιστή σε άλλη πρίζα μάλλον όχι στην ίδια γραμμή με αυτή που έχει το πρόβλημα και βλέπουμε.

Θα ενημερώσω για ότι νεότερο.

 

Επειδή δεν έχει αναφερθεί μια ερώτηση. Πως συνδέεις stratigos24 τον υπολογιστή στην πρίζα (στην οποία πέφτει η ασφάλεια); Απευθείας πάνω στην πρίζα ή χρησιμοποιείς κάποιο πολύπριζο ή πολύπριζα; Εάν ναι, λέω μπας και είναι ελαττωματικό κάποιο πολύπριζο και σου ρίχνει την ασφάλεια; Εάν όχι τότε απλά αγνοείς το σχόλιό μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα σε όλους σας. 

Έχω ένα ξαφνικό πρόβλημα σε σταθερό ΗΥ 3ετιας, με τα παρακάτω εξαρτήματα:

1. PSU: FORCE DR-8500BTX 500W

2. ΜΗΤΡΙΚΗ: ASROCK A320M-HDV R4.0 RETAIL

3. CPU: AMD RYZEN 5 3400G 3.70GHZ

4. RAM: PATRIOT PVS48G320C6 VIPER STEEL SERIES 2x8GB DDR4 3200MHZ

SSD: PATRIOT PBU240GS25SSDR BURST 240GB 2.5 SATA 3

Στο σύστημα αυτό έχω επίσης κι έναν HDD 1TB κουμπωμένο με αρχεία. 

Εχθές το βράδυ ενώ δούλευε κανονικά, τον άφησα για κάνα μισάωρο χωρίς να τον χρησιμοποιώ και έκλεισε μόνος του ξαφνικά. Όταν πάτησα το κουμπί εκκίνησης για να ανοίξει λοιπόν, άνοιξε κι έδειχνε στην οθόνη ότι δεν βρίσκει λειτουργικό, insert boot media κλπ. 

Πάτησα το κουμπί power συνεχόμενα για να κλείσει, θεωρώντας ότι είναι κάτι στιγμιαίο, έκλεισε ο υπολογιστής και από τότε είναι νεκρός και δεν ανοίγει. 

Παρατηρώ όμως ότι ρεύμα στην οθόνη δίνει γιατί ανάβει, όπως και το πληκτρολόγιο και το ποντίκι . 

Δοκίμασα έως τώρα τις παρακάτω επιλογές για να το ανοίξω, χωρίς αποτέλεσμα:

1. Αλλαγή μπαταρίας μητρικής 

2. Αποσύνδεση SSD & HDD 

3. Ξεκούμπωμα και κούμπωμα ξανά τροφοδοσίας μητρικής 

4. Δοκιμή με άλλο καλώδιο ρεύματος στο κουτί 

5. Αλλαγή θέσεων μνημών

6. Βγάλσιμο μνημών τελείως

7. Αποσύνδεση όλων των περιφερειακών (εσωτερικό DVD-RW, εξωτερικές συνδέσεις USB, κλπ)

Σκέφτομαι το τροφοδοτικό ίσως είναι το πρόβλημα, αλλά με προβληματίζει το ότι δίνει ρεύμα στα πληκτρολόγιο-ποντίκι-οθόνη, μην πάρω τζάμπα νέο τροφοδοτικό.

Από την άλλη, το παράξενο μήνυμα ότι δεν έβρισκε λειτουργικό για να boot-άρει πριν νεκρωθεί, τι ήταν; Πρόβλημα στον SSD; Και γιατί δεν ανοίγει λοιπόν, αφού τον ξεκούμπωσα;

Καμιά ιδέα τι μπορεί να είναι το πρόβλημα και πως μπορώ να τον επαναφέρω στη ζωή; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, BlueBlood7 είπε

Αφού δεν άρπαξε φωτιά το σπίτι με αυτό το τροφοδοτικό πάλι καλά να λες.  

Αυτό είχε το σετ του υπολογιστή, έτοιμος ήταν, τι να κάνω; 😜

Οπότε αλλαγή τροφοδοτικού και βλέπουμε; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...