Προς το περιεχόμενο

10 συχνά προβλήματα, πιθανές αιτίες και λύσεις.


Δεινόσαυρος

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 448
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Σημερα το πρωι που ξυπνησα μπηκα στο δωματιο και ο υπολογιστης ηταν κλειστος ενω εγω τον ειχα αφησει απο χθες βραδυ ανοιχτο.Συγκεκριμενα δουλευε το premiere (εφτιαχνε ταινια με υπολοιπο 7 ωρες για την ολοκληρωση).Ο επεξεργαστης στο 98% και η μνημη στο 60% (i5 750 2.67Ghz, 8GB RAM, 430w τροφοδοτικο).Υπηρχε μια μυρωδια περιεργη οχι σαν κατι καμμενο.Ανοιξα το τροφοδοτικο και αυτη η μυρωδια προερχεται οντως απο κει γιατι ειναι σε πολυ εντονο βαθμο.Δεν εχω πολυμετρο να μετρησω ισως το κανω το βραδυ.Απλα θελω να ρωτησω οταν δωσουμε ρευμα στον υπολογιστη το ανεμιστηρακι του τροφοδοτικου ξεκιναει να δουλευει κατευθειαν ή οχι;Σε μενα παντως δεν γυριζει.Πιστευω οτι ειναι το τροφοδοτικο.Αλλοιωσεις στην μητρικη πλακετα δεν βλεπω ουτε και στην καρτα γραφικων (τουλαχιστον με το ματι).

Ναι με το ανοίξεις το PC όλα τα ανεμιστήρακια (και του τροφοδοτικόυ και του υπόλοιπου συστήματος) αρχίζουν και δουλεύουν...ο υπολογιστής σου ανοίγει κανονικά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ναι με το ανοίξεις το PC όλα τα ανεμιστήρακια (και του τροφοδοτικόυ και του υπόλοιπου συστήματος) αρχίζουν και δουλεύουν...ο υπολογιστής σου ανοίγει κανονικά?

εξαρτάται... είναι κάποια τροφοδοτικά που το ανεμιστηράκι δεν ξεκινάει απ'την αρχή αλλά από μια συγκεκριμένη τάση και πάνω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εξαρτάται... είναι κάποια τροφοδοτικά που το ανεμιστηράκι δεν ξεκινάει απ'την αρχή αλλά από μια συγκεκριμένη τάση και πάνω...

Δεν ξέρω δεν το χω ξανάκουσει αλλά και όσα τροφοδοτικα έχουν περάσει από τα χέρια μου με το που ανοίγες το πι σι ξεκινούσαν και τα ανεμιστήρακια του...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

εγω έχω ένα πρόβλημα που δεν αναφέρεται..εκεί που ακούω ένα τραγούδι στο youtube ξαφνικα σταματάει ο ήχος και είναι σαν να αποσυνδέεται η οθόνη..καμιά ιδέα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

3) Ξαφνικά κολλήματα-παγώματα μερικών δευτερολέπτων, ενώ εκτελώ απλές (ή σύνθετες) εργασίες.


 


διαλεγω αυτο σημερα το κανει και δεν τρεχει καλα το λειτουργικο και παει λεγοντας (win7)


1) εκανα ελεγχο τους σκληρους και οι δυο ειναι 100% θερμακρασιες μια χαρα


2) προσφατα αλλαξα τροφοδοτικο για ειχα ξαφνικα shoutdown σε games


3) εκανα ελεγχο με prime τις μνημες οπως ειπε ενα παλικαρι απ το φορουμ


 


τελικα τι μπορει να φταει καμια ιδεα?


post-227342-0-58950800-1384254165_thumb.png

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα, ρωτάω εδώ γιατί θέλω τις γνώσεις σας και για να μην ανοίγω νέο θέμα για σύντομη ερώτηση/απάντηση..

 

Έχω πρόβλημα με την γείωση του υπολογιστή και όλου του συστήματος γύρω γύρω. 

Ανοίγω τα ηχεία (logitech Z323 2.1) και ακούω παράσιτα, κάθε φορά που γυρνάω το ποντεσιόμετρο της έντασης επίσης κάνει παράσιτα.

Έξω απ το δωμάτιο έχει 2-3 διακόπτες με φώτα. Όταν ανοίγει/κλείνει ο διακόπτης πάλι το "ακούω" στα ηχεία..

Αν βγάλω/βάλω μια πρίζα άσχετη με τον υπολογιστή(αλλά απ την ίδια πρίζα παίρνουν τα πάντα κοντά στο γραφείο) πάλι το νιώθω στα ηχεία...

 

Κάπου είχα διαβάσει ότι αυτό είναι πρόβλημα με την γείωση.. 

Μπορεί να με διαφωτίσει κάποιος τι είναι αυτό, πως το αντιμετωπίζουμε αλλά και τι προβλήματα μπορεί να προκαλέσει εκτός του θορύβου ? 

 

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα χρόνια πολλά , εκεί που δούλευα αναβοσβήνει η οθόνη χωρίς να σταματήσει το ραδιόφωνο μέσω internet ,που σημαίνει ότι δεν είναι λειτουργικό η δίσκος και βλέπω μαύρο !!!!!

Κλείνω τρομαγμένος από το κουμπί , ανοίγω μπουταρει αλλά η οθόνη αναβοσβήνει στο boot και μαύρο !!!! 

Το λαμπάκι που έχει είναι πράσινο κανονικά !!!

Λες να τη χάσαμε !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκιμασε μια αλλη οθονη αλλα μπορει να εινια και καρτα γραφικών το προβλημα.

δοκίμασα και βγάζοντας και ξαναβαζοντας το βύσμα της οθόνης ανάβει 1 sec δείχνει να μην έχει τελειώσει το boot και πάλι μαύρο .  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...