Προς το περιεχόμενο

Πτώση ταχύτητας με την αλλαγή παρόχου.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερίζω την παρέα του insomnia.Έχω το εξής θέμα.Πρόσφατα άλλαξα πάροχο και επέστρεψα από την forthnet στον ΟΤΕ, ωστόσο παρατήρησα το εξής:

post-199458-0-50382400-1355934733_thumb.png  

Στην εικόνα που βλέπετε το downstream line attenuation ήταν στα 25db και το downstream rate στα 14000-15000kbps όταν ήμουν στη forthnet.Το προφίλ ήταν το ίδιο.Μπορώ να κάνω κάτι για να ξαναδώ αυτά τα νούμερα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η forthnet έχει margin στο 6.Ο Οτε στο έχει στο 10.Κανά 2 Mbps έχουν χαθεί από εκεί.Για 31 db line att,φυσιολογική ταχύτητα έχεις.Υπάρχει περίπτωση να έχεις screenshot από όταν ήσουν στη forthnet;Έχεις δοκιμάσει με το ρούτερ του Οτε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δυστυχως δεν μπορεις να κανεις κατι.και βλαβη να το δωσεις δεν θεωρειται βλαβη.το μονο που μπορεις ειναι να βρεις ρουτερ να παιζει με το dmtκαι να ριξειςτο marginστο 6 και θα κερδισεις 2mbit περιπου.θα πας 12 δηλαδη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δυστυχως δεν μπορεις να κανεις κατι.και βλαβη να το δωσεις δεν θεωρειται βλαβη.το μονο που μπορεις ειναι να βρεις ρουτερ να παιζει με το dmtκαι να ριξειςτο marginστο 6 και θα κερδισεις 2mbit περιπου.θα πας 12 δηλαδη

 

Όπως τα λες.Εποικινώνησα με τον οτε και μου είπαν ότι η forthnet  είχε μάλλον dslam ποιό κοντά στο σπίτι μου αλλα παρ' ολα αυτα θα κοιτάξουν λένε αν μπορούν να κάνουν κάτι.Πάντως απο τον οτε μου ειπαν οτι είμαι σε 12αρι προφίλ κλειδωμένος και θα το δοκιμασουν σε 24αρι για να δούνε αν θα συγχρονίζει.Λεπτομέριες για τα συγκεκριμένα προφίλ δεν γνωρίζω και πως ακριβώς δουλεύει το όλο θέμα, απλά ελπίζω να κερδίσω εστω και κάτι ψίχουλα σε ταχυτητα (με καλόμαθε η forthnet :-D ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακυρο τελειως οτι η forthnet εχει πιο κοντα dslam>αφου συνεγκατασταση γινεται και καμπινα να ηταν παλι θα περναγε μεσα απο τον οτε.οτι νανε:P.λογικα 9 margin σου εχουν και αυτο ειναι το default τους.τωρα για 12 αρι η 24 αρι παραξενο.για τα profile εχω ανοιξει ενα μικρο θεματακι εδω στα adsl routers.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακυρο τελειως οτι η forthnet εχει πιο κοντα dslam>αφου συνεγκατασταση γινεται και καμπινα να ηταν παλι θα περναγε μεσα απο τον οτε.οτι νανε :P.λογικα 9 margin σου εχουν και αυτο ειναι το default τους.τωρα για 12 αρι η 24 αρι παραξενο.για τα profile εχω ανοιξει ενα μικρο θεματακι εδω στα adsl routers.

 

Άρα μάλλον με δουλεύουν από τον οτε. Το 12αρι και 24αρι μου είπε το παλικάρι που μίλησα ότι αναφέρεται σε ταχύτητες όχι σε snr.Τώρα αυτή η αύξηση του attenuation από 25 σε 31 που μπορεί να οφείλετε; Παίζει το Linksys που έχω να μην συνεργάζεται το ίδιο καλά με το dslam του οτε όπως συνεργαζόταν με το dslam της forthnet; (καλά για το zte που μου έδωσε ο οτε δεν το συζητώ, είναι για κλάματα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η διαφορα στο attenuation μαλλον οφειλεται οτι πεφτεις σε διαφορετικη μαρκα dslam.εφοσον και με του οτε συγχρονιζεις πανω κατω τα ιδια δεν μπορεις να κανεις και πολλα.καλα το zte ναι ειναι για κλαμματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενημερωσε μας αν αλλαξε κατι αλλα χλωμο το κοβω.και αυτο για 12 και 24 δεν στεκει διοτι το snr σου ειναι στο 9 οπως ειδα.οποτε δεν θα στο κατεβασουν πιο κατω.εκτος αν ειναι 12 το margin και ετυχε εκεινη την στιγμη να δειξει 9 αλλα και παλι και ετσι να ειναι δεν θα ξεπερασεις τα 12 .και αν σε ειχαν με 12 παλι θα πρεπε να παιξεις στα 12 με μεγαλο Margin πχ 14-15.ενω εσυ παιζεις 10 και με 9 margin.μοιριζομαι βλακειες απο τον οτε.ενημερωσε μας να μας φυγει η περιεργεια αλλα αμα το ειπε αυτα το ατομο που ειπε οτι η forthnet εχει πιο κοντα dslam τοτε οκ τα πιασες τα λεφτα σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενημερωσε μας αν αλλαξε κατι αλλα χλωμο το κοβω.και αυτο για 12 και 24 δεν στεκει διοτι το snr σου ειναι στο 9 οπως ειδα.οποτε δεν θα στο κατεβασουν πιο κατω.εκτος αν ειναι 12 το margin και ετυχε εκεινη την στιγμη να δειξει 9 αλλα και παλι και ετσι να ειναι δεν θα ξεπερασεις τα 12 .και αν σε ειχαν με 12 παλι θα πρεπε να παιξεις στα 12 με μεγαλο Margin πχ 14-15.ενω εσυ παιζεις 10 και με 9 margin.μοιριζομαι βλακειες απο τον οτε.ενημερωσε μας να μας φυγει η περιεργεια αλλα αμα το ειπε αυτα το ατομο που ειπε οτι η forthnet εχει πιο κοντα dslam τοτε οκ τα πιασες τα λεφτα σου

Ναι.Αστα να πάνε! Σήμερα πάντως έχω ένα snr στο 11.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη το snr Μπορει να παιζει λιγο πανω κατω καλο θα ειναι να το κοιταξεις οταν θα συγχρονισει το ρουτερ.λογικα πρεπει να ειναι στα 9 εκτος αν εχεις connex tv οπου εκει το βαζουν παραπανω συνηθως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενημέρωση.Επικοινώνησαν μαζί μου από το τεχνικό τμήμα του ΟΤΕ και μου είπαν τα αναμενόμενα.Ότι δεν μπορώ να πιάσω μεγαλύτερη ταχύτητα.Τους ρώτησα τότε πού οφείλεται η αύξηση του attenuation και η πτώση της ταχύτητας με την αλλαγή και μου είπε ακριβώς τα ίδια.Ότι το dslam του ΟΤΕ είναι ποιο μακριά αλλά προς υπεράσπισή του λέει ότι ο ΟΤΕ είναι ποιο σταθερός.Είπε ακόμα ότι κοίταξε τις γειτονικές συνδέσεις OTE και κανένας δεν συγχρονίζει παραπάνω από 11-12mbps.
Τώρα γιατί πολλά από αυτά μου ακούγονται σαν δικαιολογίες του κ...... δεν ξέρω.
Αυτά για σήμερα. Άμα τσιμπήσω ένα Draytek Vigorακι με 25 ευρόπουλα λέτε να κάνει καμία διαφορά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα dslam του οτε ειναι στο ιδιο κτιριο με τον παροχων απλα σε αλλη αιθουσα .κατα τα αλλα στο ειπα δεν θα κανουν κατι παραπανω.δεν νομιζω να δεις διαφορα αφου ηδη εχεις δυο ρουτερ και τα δυο παιζουν στην ιδια ταχυτητα πανω κατω.μονο αν παρεις καποιο ρουτερ που να παιζει με το dmt και ριξεις το margin

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα dslam του οτε ειναι στο ιδιο κτιριο με τον παροχων απλα σε αλλη αιθουσα .κατα τα αλλα στο ειπα δεν θα κανουν κατι παραπανω.δεν νομιζω να δεις διαφορα αφου ηδη εχεις δυο ρουτερ και τα δυο παιζουν στην ιδια ταχυτητα πανω κατω.μονο αν παρεις καποιο ρουτερ που να παιζει με το dmt και ριξεις το margin

Καλώς.Σ' ευχαριστώ.Θα κοιτάξω να βρω κaνένα τέτοιο routerακι. Μήπως γνωρίζουμε κάποιο καλό; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...