Προς το περιεχόμενο

Αντιστροφη εικονα στο capture


vounisios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα.εχω το εξης προβλημα:χρησιμοποιω την καμερα-αγορα 2000]SONY CCD-TRV87E που γράφει σε Ηi8.θελω να μεταφερω καμποσες κασσετες Hi8 στον υπολογιστη μου.εχω το προγραμμα της Cyberlink Power Director 8.ενω ειναι ολα οκ και η μεταφορα φαινεται να γινεται,οταν τελειωνει η συλληψη,η εικονα μου ειναι αναποδα,δηλαδη γυρισμενη αναποδα[180 μοιρες].δεν ξερω τι φταιει.ειναι αραγε καποια ρυθμιση απο την καμερα? ειναι απο το προγραμμα? χρησιμοποιω για την μεταφορα το VS-USB2800D.Θα ηθελα τη βοηθεια σας.Ευχαριστω πολυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν και μαλλον ειναι αργα, εγω σε ενα πραγμα εχω καταλλήξει στο θέμα video capture: Pinnacle. Ολες οι υπολοιπες κάρτες εχουν software λιγο-πολύ απαράδεκτο, και στις σπάνιες περιπτώσεις που το software ειναι κάτι ψιλο-αποδεκτο, δεν θα δουλευει στην επόμενη εκδοση των Windows και δεν θα βγάλουν update. Υπάρχουν και εξαιρέσεις σε αυτον τον "κανόνα" αλλα δεν συμφέρει να ποντάρεις.

 

Θεωρητικά μπορεις να χρησιμοποιήσεις καποιο τρίτο προγραμμα (Dscaler, Media Portal, Pinnacle Video Studio/VideoStudio κλπ) αλλα δεν δουλευει πάντα. Ακομα και αν οι drivers θεωρητικά ειναι WDM.

 

Τώρα στην περιπτωση σου, δοκιμασε a) driver update (στην σπάνια περίπτωση που βγάλανε driver update)  και β) Αλλο προγραμμα, για να δουμε αν το προβλημα ειναι στο power director ή στους drivers. Δοκιμασε media portal (free), windows media center, pinnacle studio και ulead (κατεβασε trial). Και πες μας αν εχεις το ιδιο προβλημα. Dscaler μην δοκιμασεις δεν παιζει με USB καρτες.

Επεξ/σία από kurkosdr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Θεωρητικά μπορεις να χρησιμοποιήσεις καποιο τρίτο προγραμμα (Dscaler, Media Portal, Pinnacle Video Studio/VideoStudio κλπ) αλλα δεν δουλευει πάντα. Ακομα και αν οι drivers θεωρητικά ειναι WDM.

 

Μου κάνει εντύπωση που δεν αναφέρεις καθόλου τα προγράμματα Premiere Pro της Adobe.

Δουλεύω ερασιτεχνικά, με αυτά, πολλά χρόνια, κάνοντας και σύλληψη και επεξεργασία και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος.

Βέβαια, καταλαβαίνω ότι εάν συνηθίσεις οποιοδήποτε πρόγραμμα επεξεργασίας βίντεο είναι δύσκολο να αλλάξεις.

 

Πριν από 1 χρόνο περίπου, δοκίμασα να κάνω σύλληψη με διάφορες εκδόσεις του Power Director αλλά απέτυχαν όλες και επέστρεψα στο Premiere Pro CS5 που είναι κατά πολύ ανώτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η εικόνα που βλέπεις κατά τη σύλληψη είναι σωστή ή ανάποδη;

καλησπερα.την ωρα που κανω τη συλληψη,ειναι σωστη.μετα που παω να το δω ειναι ανεστραμμενη.και παραμενει,ετσι,αναποδη.

 

Το Premiere Pro CS5,της Adobe,κανει μεταφορα[συλληψη] στον υπολογιστη τις κασσετες Hi8? θελω να ξερω απο πριν,ωστε μετα να μην το ξαναβγαζω,,,ειναι ταλαιπωρια,,,ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα.την ωρα που κανω τη συλληψη,ειναι σωστη.μετα που παω να το δω ειναι ανεστραμμενη.και παραμενει,ετσι,αναποδη.

Το Premiere Pro CS5,της Adobe,κανει μεταφορα[συλληψη] στον υπολογιστη τις κασσετες Hi8? θελω να ξερω απο πριν,ωστε μετα να μην το ξαναβγαζω,,,ειναι ταλαιπωρια,,,ευχαριστω.

Αν και δεν πολυκατάλαβα την ερώτηση, σύλληψη απο κασσέτες Hi8 δεν κανει κανενα πρόγραμμα, γιατι ειναι αναλογική τεχνολογια. Τα προγραμματα κανουν σύλληψη αναλογικου βιντεο (composite ή s-video συνηθως) με τη βόήθεια καρτας και μηχανήματος που παίζει την κασσέτα Hi8. Δηλαδη για τα προγραμματα δεν εχει σημασια η αναλογικη πηγή (Hi-8, VHS κλπ). Τωρα αν το Premiere Pro ειναι συμβατο με την κάρτα σου ειναι αλλο θεμα...

 

ΥΓ: Μήπως αντι για Hi8 εννοούσες Digital8;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, η Sony CCD-TRV87E γράφει αναλογικό και όχι ψηφιακό σήμα.

Επομένως, χρειάζεται ένα μέσο για τη μετατροπή του σε ψηφιακό και τη σύλληψή του, με ένα πρόγραμμα (Premiere Pro, PowerDirector κλπ), στο pc.

Ως μέσο μετατροπής, μπορείς να βρεις ένα σωρό, κινέζικα συνήθως, πολλά από τα οποία προσφέρονται και με κουπόνια από deal παρόχους. Αν και δεν μου χρειαζόταν, αγόρασα ένα Grabber SilverCrest πέρυσι από το Lidl αλλά όταν το δοκίμασα δεν κατάφερα να το δει το premiere.

 

Άλλη λύση είναι να βρεις μια ψηφιακή κάμερα από φίλο ή γνωστό, που να έχει συμβατά βύσματα εισόδου από τη Sony και να συνδεθεί με το pc μέσω firewire που είχαν οι μηχανές αυτές όταν πρωτοβγήκαν. Φυλάω μια τέτοια canon, ως κόρη οφθαλμού, για τη μετατροπή αυτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...