Προς το περιεχόμενο

Mozilla: 1 στους 10 χρήστες έχουν ενεργοποιημένη την επιλογή "Do Not Track" στον Firefox


z4rx07

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 38
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ποτέ δεν ασχολήθηκα με τα tracking cookies και τα συμπαρομαρτούντα.  Είμαι ο μόνος;  :ph34r:

 

Εχω FF με Adblock + noscript + policyrequest. Ολα ανοικτά τα έχω, γράφουν-γράφουν cookies, τα γράφω κι εγώ εκεί που δεν πιάνει μελάνη, στο τέλος του session τρώνε το delete τους. Αντε λοιπόν και μάθανε οτι ψάχνω γόβες στο νούμερό μου (νο 45), και τι έγινε; :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως είμαι ένας απο αυτούς τους 1/10 αλλά είμαι σίγουρος οτι τα site απλά το αγνοούν. Άλλωστε δεν έχουν καμία υποχρέωση να το παίρνουν υπόψιν, αλλά ακόμα και αν είχαν δεν μπορεί πρακτικά να τους ελέγξει κανείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O Firefox δεν το έχει προεπιλογή γιατί πολύ απλά το πρότυπο αναφέρει ότι δεν πρέπει να είναι προεπιλογή αλλά να το επιλογή ο χρήστης! γι' αυτό έγινε και ο κακός χαμός με τα win. Πάτησαν στο ότι δεν θα έπρεπε να είναι προεπιλογή και ο Apache τους έριξε ban !! https://github.com/apache/httpd/commit/a381ff35fa4d50a5f7b9f64300dfd98859dee8d0

Προσωπικά πιστεύω ότι έπρεπε να είναι προεπιλογή παντού!

Γεγονός είναι όμως ότι δεν κάνει απολύτως τίποτα, εκτός απ' το να ενημερώνει τους δικτυακούς τόπους ότι εσείς δεν επιθυμείτε να παρακολουθείστε.

Τo adblock κλπ το μόνο που κάνει είναι να κόβει τις διαφημίσεις. Αυτό δε σημαίνει ότι δεν μαζεύονται στατιστικά στοιχεία «που πλέον είναι επώνυμα» για την σελίδες του βλέπετε!! Aυτό που κάνει πραγματικά δουλειά είναι να κλείσετε τα third-party cookies και να μπαίνετε με foxyProxy σε συνδυασμό με Private Browsing.

Ουσιαστικά το DNT το ενεργοποιείται ως διαμαρτυρία και τίποτα άλλο!!

Αν θέλετε να δείτε τι σημαίνει το tracing μπορείτε να βάλετε το συγκεκριμένο add-ons http://www.mozilla.org/en-US/collusion/
Αυτό που έχει σημασία είναι ότι πλέον κάθε φορά που επισκέπτεστε  μια σελίδα αυτή συνδέεται στο προφίλ σας στο fb κλπ.

Επίσης, παρόλο που δεν μου αρέσει καθόλου … ο Firefox είναι τρίτος browser … τον Σεπτέμβριο ξεκίνησε να έχει μια ανάκαμψη και αυτό χαροποίησε ιδιαίτερα πάρα πολλούς( μοιάζει και εμένα ) γιατί είναι ο Firefox είναι  μόνος browser που πραγματικά σέβονται τους χρήστες και τις επιλογές τους. Αν θυμηθείτε τα προβλήματα χρηματοδότησης που είχε είναι επειδή η Google έχει δικό της browser που έχει περάσει των Firefox...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο λόγος που δεν ασχολούνται 9 στους 10 είναι γιατί 9 στους 10 δε δίνουν δεκάρα. Εγώ ανήκω σε αυτή την κατηγορία.

 

Η διαφορά είναι ότι δε βγάζω τα εσώψυχά μου στο ίντερνετ. Δεν έχω επώνυμο fb, δεν υπάρχουν φωτογραφίες μου online και πραγματικά στοιχεία επικοινωνίας μου έχουν μόνο όσοι θέλω να έχουν.

 

Δε μπορείτε από τη μία να ανεβάζετε στο fb τα εσώψυχά σας και από την άλλη να ψάχνετε τρόπους για να κόβετε τα cookies. Τουλάχιστον για μένα μοιάζει εντελώς ανούσιο.

 

Βάση αυτών, δε με ενδιαφέρει καθόλου εάν κάποιος συγκεντρώνει στοιχεία για μένα ως περσόνα στο internet ώστε να μου στέλνει στοχευμένες διαφημίσεις αρκεί να με αντιμετωπίζει απλά ως μία στατιστική δηλαδή να μη με συνδέει με τη δική μου πραγματική ταυτότητα. Έτσι δε μπαίνω στη διαδικασία να κόβω ούτε cookies ούτε και να χρησιμοποιώ ad blockers και no script.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τo adblock κλπ το μόνο που κάνει είναι να κόβει τις διαφημίσεις.Τo adblock κλπ το μόνο που κάνει είναι να κόβει τις διαφημίσεις.

 

 

αμ, νοπ, λαθος αυτο.

το adblock κοβει και trackers εδω και πολυ καιρο.

 

 

 

Επίσης, παρόλο που δεν μου αρέσει καθόλου … ο Firefox είναι τρίτος browser

 

says who? αλλα net statistics sites των βγαζουν 2ο. ας μην αναμεταδιδουμε την καραμελα του statcounter.

 

Έτσι δε μπαίνω στη διαδικασία να κόβω ούτε cookies ούτε και να χρησιμοποιώ ad blockers και no script.

 

 

 

 

σερφαρεις χωρις adblocker; πως αντεχεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, ένας ad blocker χρειάζεται. Απλά επειδή συνήθιζα και γω να φορτώνω τον browser με ένα σωρό add ons κάποτε γιατί σκεφτόμουν έτσι με αποτέλεσμα να σέρνεται και να γίνεται μαρτύριο το σερφάρισμα, τώρα έχω πάει στο άλλο άκρο και δεν έχω παρά μόνο τα εντελώς απαραίτητα. Στην πράξη όμως ελάχιστα site από αυτά που επισκέπτομαι με ενοχλούν με pop up διαφημίσεις. Οι υπόλοιπες δε με πειράζουν, απλά τις αγνοώ. Εξαίρεση αποτελούν τα flash video που παίζουν μόνα τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ με τον babylonx

 


 


 Oι περισσότεροι χρήστες ή τουλάχιστον πολύ μεγάλο ποσοστό πλέον, έχουν φωτογραφίες τους και προσωπικά τους στοιχεία στο facebook,

 

 

Θα τους ενοχλήσουν τα cookies;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...