Προς το περιεχόμενο

Ασύρματη μεταφορα HD ή 3D σε τηλεόραση


ServerStationF1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σε όλους,

 

 

Θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει δοκιμάσει κανείς να μεταφέρει μέσω Ρούτερ 300mbps ασύρματα προς την τηλεόραση  Full HD ταινία ή 3D ταινία χωρίς να υπάρχουν κολλήματα. Γιατί με ένα linkys που έχω στα 54mbps παίζει όλες τις ταινίες εκτός απο HD και 3D στα οποία παρουσιάζονται κολλήματα. Το έχει δοκιμάσει κανείς με ρουτερ 300mbps ;

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η TV σου πρώτα από όλα τι μέγιστη ταχύτητα wifi έχει;;;

 

 

300mbps  είναι η ταχύτητα μετάδοσης της τηλεόρασης μου και το μοντέλο της είναι LG  42 LM670S. Περίεργο κανείς δεν έχει δοκιμάσει για να μας πει τι γίνεται :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα 300 mbps είναι περίπου 37mb/sec που είναι αρκετά για σχεδόν ό,τι ταινία και να βάλεις(μπορείς να δεις με το mediainfo πόσο bitrate έχει μια ταινία),το θέμα είναι ότι αυτό είναι θεωρητικό νούμερο,

δεν μπορεί να σου εγγυηθεί κανείς ότι θα πιάνεις πραγματικά 300mbps όπως και το ότι δεν θα έχεις διακοπές για τον όποιο λόγο,θεωρητικά πάντως θα παίζει ομαλά....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα 300 mbps είναι περίπου 37mb/sec που είναι αρκετά για σχεδόν ό,τι ταινία και να βάλεις(μπορείς να δεις με το mediainfo πόσο bitrate έχει μια ταινία),το θέμα είναι ότι αυτό είναι θεωρητικό νούμερο,

δεν μπορεί να σου εγγυηθεί κανείς ότι θα πιάνεις πραγματικά 300mbps όπως και το ότι δεν θα έχεις διακοπές για τον όποιο λόγο,θεωρητικά πάντως θα παίζει ομαλά....

 

 

Θεωρητικά! το θέμα είναι να το έχει δοκιμάσει κανείς για να κάνω και εγώ την αγορά ενός Ρουτερ στα 300mbps.  Πάντως σε ευχαριστώ για την βοήθεια σου.

 

 

Μα κανείς δεν το έχει δοκιμάσει όλοι με τα 54aria  Ρουτεράκια είναι :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Τελικά κανείς  δεν έχει 300mbps Router  κανείς δεν δοκίμασε να παίξει ασύρματα ένα αρχείο  full hd, 3D   και να μου πει αν αξίζει να κάνω την αγορά ενός router 300mbps για να μπορώ να βλέπω  full hd και 3D αρχεία χωρίς κολλήματα ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η LG δεν εχει wi-fi direct τεχνολογία? Για την διασύνδεση κατευθείαν tv με pc. Νομιζω οτι εχει.

 

 

Άλλο ρωτάω εγω και φυσικά έχει wi-fi direct το θέμα μας είναι η μετάδοση μεγάλου όγκου δεδομένων μέσω wi-fi  είτε είναι direct είτε άλλη μορφής ασύρματη μετάδοση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την LG 47LM640S και στριμάρω από το MacBook μου στην τηλεόραση μέσω Plex media server χωρίς κανένα πρόβλημα ταινίες fullHD και 3D. Το ρούτερ μου είναι το Thomson που δίνει η Forthnet.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλο ρωτάω εγω και φυσικά έχει wi-fi direct το θέμα μας είναι η μετάδοση μεγάλου όγκου δεδομένων μέσω wi-fi  είτε είναι direct είτε άλλη μορφής ασύρματη μετάδοση.

Άλλο λεω. Wi-fi direct δεν σημαίνει οτι εχει άπλα built in κάρτα δικτύου και οχι usb dongle.

 

Εσυ κάνεις χρίση του δικτύου DLNA που απαιτεί ως διαμεσολαβητή το ρουτερ σου. Με την μέθοδο wi-fi direct η ιδια η tv γίνεται wi-fi spot και η επικοινωνία γινεται μεταξυ αυτής και της συσκευής άμεσα χωρίς ρουτερ κτλ. Στα μενού των samsung το βρίσκεις και το ενεργοποιείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλο λεω. Wi-fi direct δεν σημαίνει οτι εχει άπλα built in κάρτα δικτύου και οχι usb dongle.

 

Εσυ κάνεις χρίση του δικτύου DLNA που απαιτεί ως διαμεσολαβητή το ρουτερ σου. Με την μέθοδο wi-fi direct η ιδια η tv γίνεται wi-fi spot και η επικοινωνία γινεται μεταξυ αυτής και της συσκευής άμεσα χωρίς ρουτερ κτλ. Στα μενού των samsung το βρίσκεις και το ενεργοποιείς.

 

 

Να σου εξηγήσω λίγο πως είναι η σύνδεση...

 

 

 

Εξωτερικός USB σκληρός(κοινόχρηστος στο δίκτυο) ----->  PC -----Ethernet 30μέτρα----- Router------ασύρματα 10μέτρα----->TV

 

Δεν μπορώ να κάνω wifi direct στον σκληρό. Παρα μόνο DLNA.  Απλώς ρωτάω αν το έχει δοκιμάσει με 300mbps Router γιατί με το 54άρι   παίζει τα βιντεάκια εκτός απο τα full hd και τα 3d στα οποία κολλάει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

nas server  synology ds213

 

Modem Huawei hg 530--> wirelles router Linksys ea4500--- 2χ450mbps  as access point

 

 

ολο το δικτιο ειναι 1000ρι δηλαδη ολα ειναι συνδεδεμα πανω  σε 1000ρι switch

 

Sreaming wireless   HD  1080  + 3D σε 2 samsung tv χωρις προβλημα

 

 

συνδεδεμενα στα 5 GHz

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ με synology δουλεύω .Η TV μου νομίζω πως είναι 100ρα(46es6800) και ποτέ δεν είχα πρόβλημα.

 

Προσωπικά είχα κάνει αναπαραγωγή HD αρχείων ασύρματα με απλό ρούτερ (n δίκτυο) αλλά εάν θέλεις σωστή αναπαραγωγή καλύτερα να ξοδέψεις λεφτά για 10 επιπλέον μέτρα καλώδιο.Ασύρματα πάντα θα υπάρχει η πιθανότητα κολλημάτων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...