Προς το περιεχόμενο

πώληση του αυτ/του μου στο εξωτερικό . μήπως η αγορά του ειναι απάτη;


leonidasgr2003

Προτεινόμενες αναρτήσεις

γεια σας, 

 

πουλάω το αυτοκίνητό μου στη χρυσή ευκαιρία. Επικοινώνησε κάποιος απο το εξωτερικό μαζί μου μεσω email και χωρίς πολλά πολλά δεχεται να το αγοράσει στην τιμή που το πουλάω. (στη χρυσή ευκαιρία τα εχω όλα στα ελληνικά ! αποκλείεται να εκανε μεταφραση ) 

 

μου ζήτησε pay pal αλλα επειδή είχα διαβάσει πως παίζει απάτη δεν δεχτηκα και του είπα να τα στείλει σε λογαριασμό τραπέζης που θα του δώσω και αυτός δέχτηκε!!!  θα στείλει μαλιστα κ καποιον απο μεταφορική για να παραλάβει το αμαξι.

 

μίλησα με την τράπεζα και μου είπαν πως αν κατατεθούν χρήματα δεν μπορεί να μου τα τραβήξει  πίσω με ακύρωση μεταφοράς! 

 

το ερώτημα είναι τότε τι τον θέλει τον λογαριασμό με το ονομ/μο μου ; μπορεί να τα χρησιμοποιήσει για να μου αποσπάσει χρήματα ; μεχρι κ για το ιντερνετ μπανκινγκ χρειάζεται τη συσκευή που βγάζει μοναδικούς κωδικούς για να κάνει τη μεταφορά .... 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτοι απο την Νιγηρια εχουν φτασει σε τετοιο επιπεδο?Μπραβο τους που προχωρησαν και στα αμαξια.

Επεξ/σία από Muchacho
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συγνώμη ρε φίλε αλλά δουλευόμαστε;

δηλαδή έχεις βάλει αγγελία για αμάξι και ένας απο εξωτερικό δέχεται χωρίς πολλά πολλά να αγοράσει το αμάξι σου χωρίς καν να το δει;

απόρω που μπήκες στον κόπο να το γράψεις.

 

και όχι λεφτά δε μπορεί να σου τραβήξει κανείς έχοντας αριθμό λογαριασμού και όνομα.

το λέω επειδή το φοβούνται πολλοί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν εξαιρέσουμε την περίπτωση του να πουλάς λόγω ανάγκης μια diablo στα 1500 ευρώ ή να έχεις ένα από τα καμιά 40αριά tucker που κυκλοφόρησαν τότε δεν βλέπω λόγο κάποιος από το εξωτερικό να θεωρεί τόσο μεγάλη ευκαιρία το αυτοκίνητό σου (όποιο και αν είναι αυτό) ώστε να το αγοράσει και μάλιστα χωρίς να το δει/ψάξει (γουρούνι στο σακί)

δεν ξέρω τι μπορεί να κάνει κάποιος με τον αριθμό λογαριασμού μου αλλά προσωπικά δεν ψήνομαι να μάθω

θα περιμένω να μάθω από άλλους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωστη μεθοδος απατης.

Ξεκινα ετσι:

http://www.gtc.gr/forum/viewtopic.php?p=256263#256263

και καταληγει ετσι:

http://www.gtc.gr/forum/viewtopic.php?p=256310#256310

 

Για τα υπολοιπα "δεν ηρθε να δει καν το αμαξι που θα παρει κλπ", αν ο αλλος το αμαξι το θελει για ανταλλακτικα και βλεπει την τιμη συμφερουσα γιατι να το ελεγξει?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.car.gr/information/simboulos/

 

 

Προσοχή στα SMS που στέλνουν απατεώνες απο το εξωτερικό που θέλουν δήθεν να αγοράσουν το όχημά σας χωρίς παζάρια και χωρίς να το δουν, θέλοντας να πληρώσουν μέσω PAYPAL . Απατεώνες δημιουργούν ένα PAYPAL κόντο με μια πιστωτική κάρτα. Μετά σας στέλνουν τα χρήματα για το αυτοκίνητο και μόλις πάρουν το αυτοκίνητο λένε στην τράπεζα της πιστωτικής κάρτας να κάνουν ακύρωση της πληρωμής. Σκοπός τους είναι να σας πάρουν τα έξοδα μεταφοράς δηλ. τα 800 εως 2000 ευρώ που σας τα έχουν τάχα προκαταβάλει και τα οποία πρέπει να τα πληρώσετε εσείς κατευθείαν στην μεταφορική εταιρεία. Τα χρήματα αυτά, της μεταφοράς, αν τα στείλετε θα τα χάσετε. Σας απειλούν μάλιστα ότι θα σας κάνουν μήνυση. Αν δεν μπουν τα λεφτά στην τσέπη σας, αν δεν εισπράξετε δηλ. τα χρήματα, μην πιστεύετε τίποτα και κανέναν. Διαβάστε παρακάτω την μαρτυρία ενός μέλους μας --------------- "Κάποια στιγμή στην ημέρα δέχτηκα ένα sms μέσω κάποιου site αποστολής sms(hok.bik) ότι κάποιος έχει δει την αγγελία μου στο car.gr και σε περιπτωση που δεν το έχω πουλήσει να του στείλω e-mail για πρόσθετες πληροφορίες. Το μύνημα ήταν στα αγγλικά και το όνομα ξένο. Μετά από κάποιες λίγες ερωτήσεις που μου έκανε για την κατάσταση του αυτοκινήτου, και κάποια παζάρια, μου ανέφερε ότι θέλει να το αγοράσει. Αφού τον ρώτησα πως θα γίνει αυτό αν αυτός είναι στο εξωτερικό, αυτός μου απάντησε ότι τώρα βρίσκεται στις Βερμούδες και θα γίνει η μεταφορά από καποιον άλλο και να μην με απασχολεί οποιαδήποτε διαδικασία και έξοδο μεταφοράς καθώς θα το καλύψει αυτός. Μετά με ρώτησε εάν έχω λογαριασμό Paypal για να μου βάλει τα λεφτά εκεί. Του απάντησα ναι και του έδωσα τον αριθμό. Μέσα σε λίγα λεπτά είχα e-mail από Paypal ότι μου κατατέθηκαν τα λεφτά του αυτοκινήτου συν 800 ευρώ για την εταιρεία μεταφοράς. Μάλιστα στο e-mail έλεγε ότι επειδή το ποσό κατάθεσης είναι μεγάλο, και προκειμένου να εξασφαλιστεί ο αγοραστής ότι θα πάρει το αυτοκίνητο θα έπρεπε εγώ να καταθέσω τα λεφτά μεταφοράς σε έναν λογαριασμό Western Union στην Αγγλία και μετά θα μπορούσα να εισπράξω τα λεφτά της κατάθεσης. Επειδή είμαι λίγο πιο προχωρημένος χρήστης Η/Υ διαπίστωσα ότι το e-mail του Paypal ήταν καλά καμουφλαρισμένο και στην πραγματικότητα είχε σταλεί από μια άλλη διεύθυνση Gmail. Δηλαδή απάτη.. Μάλιστα στο e-mail ανέφερε ότι σε περίπτωση που έχω την οποιαδήποτε απορία μπορώ να κάνω reply και ενώ θα φαινότανε ότι κάνω στο paypal, στην πραγματικότητα θα έκανα πάλι σε αυτόν. Θα έπερνε δηλαδή κάποιος τα 800 ευρώ μέσω Western Union και μετά καπνός.Eκανα προώθηση στο paypal το μήνυμα ως ύποπτο και με ενημέρωσαν πως όντως είναι απάτη.Δεν είχαν μπει στο λογαριασμό μου χρήματα και ουδέποτε το paypal ζήτησε να γίνει κατάθεση απο εμένα στην western union

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουν αναφερθεί πάρα πολλές απάτες με ενδιαφερόμενους ξένους, κυρίως αφρικανούς αγοραστές, από αγγελίες πώλησης αντικειμένων από έλληνες πωλητές.

Το μπλέξιμο ξεκινάει από τη στιγμή που ο (έλληνας) πωλητής δίνι τα στοιχεία του λογαριασμού του στον αγοραστή και ο τελευταίος με ένα πλαστό καταθετήριο σε δική του τράπεζα (;;;) απαιτεί από τον πωλητή να του στείλει το αντικείμενο για να του εμβάσει η τράπεζά του το ποσόν που υποτίθεται προς αυτός έχει καταθέσει. Από εκεί ξεκινάει το μπλέξιμο γιατί ο πωλητής θεωρεί (λανθασμένα) ότι έχουν κατατεθεί τα χρήματα και μπαίνει στην περιπέτεια που είναι άγνωστο που θα καταλήξει.

 

Όπως ειπώθηκε παραπάνω, είναι τελείως παράλογο να ενδιαφερθεί ξάποιος για ένα αυτ/το που όχι μόνο δεν το έχει δει ποτέ αλλά και βρίσκεται στο εξωτερικό!!!

 

Μακρυά από τέτοιου είδους συναλλαγές, όσο μπορείς γρηγορότερα, για να περάσεις ήσυχες και ευχάριστες γιορτές ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ερώτημα είναι τότε τι τον θέλει τον λογαριασμό με το ονομ/μο μου ; μπορεί να τα χρησιμοποιήσει για να μου αποσπάσει χρήματα ; μεχρι κ για το ιντερνετ μπανκινγκ χρειάζεται τη συσκευή που βγάζει μοναδικούς κωδικούς για να κάνει τη μεταφορά .... 

 

δε γίνεται αυτό που λες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια σας, 

 

 

μίλησα με την τράπεζα και μου είπαν πως αν κατατεθούν χρήματα δεν μπορεί να μου τα τραβήξει  πίσω με ακύρωση μεταφοράς! 

 

το ερώτημα είναι τότε τι τον θέλει τον λογαριασμό με το ονομ/μο μου ; μπορεί να τα χρησιμοποιήσει για να μου αποσπάσει χρήματα ; μεχρι κ για το ιντερνετ μπανκινγκ χρειάζεται τη συσκευή που βγάζει μοναδικούς κωδικούς για να κάνει τη μεταφορά .... 

 

Ασφαλώς και δεν μπορεί να σου πάρει χρήματα από το λογαριασμό σου αλλά η μέθοδος που χρησιμοποιούν αποσκοπεί στο να καταθέσεις χρήματα στο λογαριασμό τους !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικά ισχύει ότι έγραψε ο midi και το gts.gr forum  και αφού το διάβασα ολόκληρο κ έλιωσα στα γέλια θα του στείλω ψευτικο αριθμό να μου στείλει το έντυπο  :-D  και αν ζητήσει τηλέφωνο θα του δώσω τα τηλέφωνα του αποστόλη απο την ελληνοφρενεια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...