Προς το περιεχόμενο

Αναπτυξη πληροφοριακου συστηματος επιλογη γλωσσας


Anubis13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα,

πρεπει να αναπτυξω ένα πληροφοριακό σύστημα και εχω ως επιλογη ότι θέλω αλλά σε εμάς δείχνουν το jdeveloper. Αν θελησω να φυγω απο αυτη την επιλογη, τι επιλογες εχω? πχ ruby?

Θελω να μπορω να εχω και βασεις οι οποιες θα κρατανε δεδομενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Γενικότερα μπορείς να αναπτύξεις σε ότι γλώσσα θέλεις και να έχεις τα δεδομένα σου σε ότι γλώσσα θέλεις. Η μόνη προυπόθεση είναι να υπάρχει δυνατότητα σύνδεσης αυτών των δύο.

 

Σας έδωσαν το JDeveloper γιατί μαλλον απευθύνονται σε άτομα που ξέρουν Java ή πάνε να σας δείξουν ανάπτυξη σε Oracle.

Το JDeveloper είναι ένα πάρα πολύ καλό εργαλείο αν αναπτύσεις εφαρμογές για Oracle που σε βοηθάει σε όλα τα επίπεδα του προγράμματος με αυτοματοποιημένες διαδικασίες (σύνδεση με βάση, βοηθητικές κλάσεις για τα δεδομένα σου, business logic, User Interface).

Δες το πρώτο tutorial για να καταλάβεις λίγο πως λειτουργεί και πώς μπορείς να φτιάξεις προγράματα χωρίς να γράψεις κώδικα (με βάση Oracle πάντα!).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά.

 

Μιας που ανέφερες την Ruby, δες αυτό. Είναι κάτι μεταξύ FAQ και tutorial για την σύνδεση Ruby On Rails και Oracle.

Και αυτό είναι αν θες να αναπτύξεις σε .NET

 

--Αναφέρω τα tutorial της oracle μονο γιατί αυτή αναφέρθηκε. Φυσικά αντίστοιχα μπορεί να υπάρχουν και με άλλες βάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχουν θεμα ουτε με την βαση ουτε με το framework που θα χρησιμοποιηθει. Το θεμα ειναι να δω πιο μου ταιριαζει και πιο μπορει να με γλυτωσει απο εξτρα κοπο. Παντως το jdeveloper κανει πολλα πραγματα μονο του. Δεν ξερω αν υπαρχουν video tutorials για αυτο.

 

Ποτε δεν εκτιμησα τις jsf/jsp σελιδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...