Προς το περιεχόμενο

driver για video grabber από LIDL


billakos777

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 2/7/2018 στις 11:35 ΜΜ, mpitzi91 είπε

Έχει καταφέρει κάποιος να το εγκαταστήσει σε windows 10?

Εγώ το είχα εγκαταστήσει αλλά δεν δούλεψε η λήψη βίντεο εάν θυμάμαι καλά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 70
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 2/7/2018 στις 11:35 ΜΜ, mpitzi91 είπε

Έχει καταφέρει κάποιος να το εγκαταστήσει σε windows 10?

Για να λειτουργήσει στα 10 χρειάζεται και κατάλληλους drivers και δεν ξέρω αν αυτοί που κυκλοφορούν στο δίκτυο αντιμετωπίζουν σοβαρά το θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γεια χαρά σε όλες και όλους.

Αν και παλιό, το θέμα παρουσιάζει ενδιαφέρον ακόμα.

Θα ήθελα να αναφέρετε σε ποιο λειτουργικό και με ποιες ρυθμίσεις δούλεψε κανονικά η συσκευή.

OS = ?

OS bits = ? (32/64)

USB v. = ? (2.0 ή 3.0)

έξοδος συσκευής βίντεο = ? (scart/composite etc)

Driver version = ?

Πρότυπο video = ? (PAL/NTSC etc)

Video Capturing Software version = ? (PowerDirector/VLC etc)

 

Ευχαριστώ!

Επεξ/σία από polwnos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και επίσης εγω εχω εξτρα προβλημα....δεν εχω dvd στο pc μου...Ανεβασα τα αρχεια του driver σε cloud και εκανα ληψη αλλα μου εμφανιζε να συνδεσω τη συσκευη...ενω ηταν ηδη συνδεδεμενη.... Πολύ μπε΄ρδεμα ρε παιδια....Στον παλιο μου υπολογιστή που καταφερα να παρω εικονα....η εικονα εμφάνιζε ένα κοκκινο χιόνι απο αριστερα σαν λωριδα...και πολλύ χάλια εικονα..... τι να πω....μου φαινεται τζαμπα τα 20ευρω που εδωσα..... Καταφερε κανεις να το κανει να δουλεψει??? Ας μας πει καποιος....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 μήνες μετά...

Καλημέρα! Βρήκα τη συσκευή από φίλο ο οποίος δεν την χρησιμοποίησε (δεν είχε ανοίξει καν τη συσκευασία, δεν ξέρω πότε αγοράσθηκε. Στο εγχειρίδιο υπάρχει η ένδειξη ΙΑΝ 274142). Από το cd εγκατάστασης εγκαταστάθηκαν επιτυχώς τόσο οι οδηγοί, όσο και το powerdirector 12 (στο φάκελο του cd  αναγράφεται το κλειδί/κωδικός του προϊόντος). Η εργασία που ήθελα να κάνω είναι η μεταφορά παλαιών κασετών των 8mm , στον υπολογιστή. Οι κασέτες αναπαράγονται σε μια παλαιά κάμερα SONY CCD-TR620E PAL HANDYCAM, την οποία ατυχώς δεν "βλέπει" το powerdirector 12. Τα καλώδια της συσκευής έχουν τριχρωμία:  κίτρινο, κόκκινο, λευκό, ενώ η ως άνω κάμερα έχει υποδοχές σε κίτρινο και μαύρο. Κάποια βοήθεια; Ευχαριστώ!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

σ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Υπάρχουν οι drivers και στην γερμανική σελίδα του lidl https://www.lidl-service.com/cps/rde/xchg/SID-15C091FF-01A30FBC/lsp/hs.xsl/product.html?id=55410285&title=Capturador+de+vídeo+con+USB&count=1 για το IAN 89654 SVG 2.0 A2 . Και υπάρχει η πιθανότητα να μπορείς να καταγράψεις το περιεχόμενο με το OBS Studio προσθέτοντας τον USB Grapper ως συσκευή λήψης βίντεο.

Επεξ/σία από chriszaro
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ με ένα αντίστοιχο φτηνό grabber χωρίς drivers τα κατάφερα με το movavi video editor.  Μάλιστα η λειτουργία record video δεν αφήνει υδατογράφημα ακόμα και στη δοκιμαστική έκδοση του προγράμματος. 

Έπαιξα και με κάποιες απλές ρυθμίσεις και η δουλειά έγινε...

Δε χάνεις κάτι να δοκιμάσεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 29/4/2019 στις 1:07 ΜΜ, asadin είπε

Καλημέρα! Βρήκα τη συσκευή από φίλο ο οποίος δεν την χρησιμοποίησε (δεν είχε ανοίξει καν τη συσκευασία, δεν ξέρω πότε αγοράσθηκε. Στο εγχειρίδιο υπάρχει η ένδειξη ΙΑΝ 274142). Από το cd εγκατάστασης εγκαταστάθηκαν επιτυχώς τόσο οι οδηγοί, όσο και το powerdirector 12 (στο φάκελο του cd  αναγράφεται το κλειδί/κωδικός του προϊόντος). Η εργασία που ήθελα να κάνω είναι η μεταφορά παλαιών κασετών των 8mm , στον υπολογιστή. Οι κασέτες αναπαράγονται σε μια παλαιά κάμερα SONY CCD-TR620E PAL HANDYCAM, την οποία ατυχώς δεν "βλέπει" το powerdirector 12. Τα καλώδια της συσκευής έχουν τριχρωμία:  κίτρινο, κόκκινο, λευκό, ενώ η ως άνω κάμερα έχει υποδοχές σε κίτρινο και μαύρο. Κάποια βοήθεια; Ευχαριστώ!

      Το καλώδιο με το κίτρινο βύσμα μεταφέρει το σήμα εικόνας, το μαύρο το αριστερό κανάλι ήχου και το κόκκινο το δεξί κανάλι ήχου. Όταν δεν υπάρχει καλώδιο με κόκκινο βύσμα σημαίνει ότι ο ήχος είναι μονοφωνικός και μεταφέρεται μόνο από το καλώδιο με το μαύρο βύσμα. Το θέμα λύνεται με ένα αντάπτορα ή ένα καλώδιο 2x rca  σε 1x rca.

      Όσον αφορά το Power director θα πας στις ρυθμίσεις (το γραναζάκι) και θα επιλέξεις την πηγή, το σύστημα (pal bg), το σήμα (composite) ότι άλλο σου ζητά (συγνώμη έχω πολύ καιρό να το δουλέψω και δεν θυμάμαι)

      Εάν δεν σου δουλέψει το Power director χρησιμοποίησε οποιοδήποτε πρόγραμμα κάνει σύλληψη Video όπως όπως το OBS Studio που αναφέρθηκε πιο πάνω ή το Nerovideo (η σουϊτα Nero βρίσκεται στους περισσότερους υπολογιστές) ή οποιοδήποτε άλλο πρόγραμμα σύλληψης.

Επεξ/σία από afm
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...
Στις 29/8/2019 στις 8:25 ΜΜ, afm είπε

      Το καλώδιο με το κίτρινο βύσμα μεταφέρει το σήμα εικόνας, το μαύρο το αριστερό κανάλι ήχου και το κόκκινο το δεξί κανάλι ήχου. Όταν δεν υπάρχει καλώδιο με κόκκινο βύσμα σημαίνει ότι ο ήχος είναι μονοφωνικός και μεταφέρεται μόνο από το καλώδιο με το μαύρο βύσμα. Το θέμα λύνεται με ένα αντάπτορα ή ένα καλώδιο 2x rca  σε 1x rca.

      Όσον αφορά το Power director θα πας στις ρυθμίσεις (το γραναζάκι) και θα επιλέξεις την πηγή, το σύστημα (pal bg), το σήμα (composite) ότι άλλο σου ζητά (συγνώμη έχω πολύ καιρό να το δουλέψω και δεν θυμάμαι)

      Εάν δεν σου δουλέψει το Power director χρησιμοποίησε οποιοδήποτε πρόγραμμα κάνει σύλληψη Video όπως όπως το OBS Studio που αναφέρθηκε πιο πάνω ή το Nerovideo (η σουϊτα Nero βρίσκεται στους περισσότερους υπολογιστές) ή οποιοδήποτε άλλο πρόγραμμα σύλληψης.

πολύτιμες όλες οι πληροφορίες σας!!!

σε mac μπορεί κάποιος να αποθηκεύσει VHS C  ή να μην το δοκιμάσω καθόλου??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 1/12/2019 στις 2:37 ΜΜ, vaxi είπε

πολύτιμες όλες οι πληροφορίες σας!!!

σε mac μπορεί κάποιος να αποθηκεύσει VHS C  ή να μην το δοκιμάσω καθόλου??

Έχεις video grabber; Οι VHS-C είναι αναλογικές κασέτες, οπότε θέλεις κάποια συσκευή analog-to-digital όπως αυτό που αναφέρουν παραπάνω από το lidl. Δεν ξέρω αν έχει οδηγούς για mac, θα πρέπει να μας το πει κάποιος που το έχει.

Επεξ/σία από micos000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/12/2019 στις 2:37 ΜΜ, vaxi είπε

πολύτιμες όλες οι πληροφορίες σας!!!

σε mac μπορεί κάποιος να αποθηκεύσει VHS C  ή να μην το δοκιμάσω καθόλου??

Βρήκα αυτό.

Θεωρητικά κάνει.

Εννοείται ότι θα χρειαστείς και τη συσκευή αναπαραγωγής (κάποια κάμερα VHS-C ή έναν VHS player σε συνδυασμό με ένα VHS σε VHS-C adapter) και ένα καλώδιο που θα τη συνδέει με το grabber.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...