Προς το περιεχόμενο

Έβαλαν φρέον στο a/c για 45€.Άδειασε την άλλη μέρα, μου ξαναζωτάνε 60€ για επισκευή


kyriakh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πριν 4 μέρες κάλεσα την εταιρεία ΟΨΙΣ http://www.opsis-atee.gr/contact

για επισκευή του air-cond.. του σπιτιού μου, τους είπα ότι πριν 4 μήνες τούκανα συντήριση και δεν εξηγείται που είναι τελείως άδειο το φρέον όπως μου είπε ο κυρ "όψης".

Τες πα, το γέμισε, τουδωσα 45€, δούλεψε, απόδειξη δε μούδωσε (άκου εταιρεία) καν ρέστα δεν κράταγε, και έτρεχα στα μίνι μάρκετ για ψιλά.

Μετά μιά μέρα, πάλι δεν δούλευε το ζεστό.Τους καλώ, και μου λένε 60€ για επισκευή, εκτός τα 45 που είχα δώσει.Και αν το αφαιρέσουν και το πάρουν στο μαγαζάκι, θα δωσω κάπου 120.Τους είπα ότι θέλω να μου ξαναβάλουν φρέον αλλά να μην το πληρώσω.

Απάντησαν ότι η διάγνωση διαροής δεν είναι εύκολη, και ούτε λίγο ούτε πολύ θα ξαναπληρώσω.

Τι λέτε πρέπει να ξαναπληρώσω;ή να αφαιρέσουν τα 45;

Άσε που κανονικά εκτός ενημέρωσης της εφορίας πρέπει έτσι κι αλλιώς να αφαιρέσουν τα 45 αφού δεν δώσαν απόδειξη την προϋγούμενη φορά .. ε;

Φοβάμαι παρε δώσε με τέτοιους ανθρώπους..Στο τηλ.μου μιλήσανε με θράσος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν τους κάλεσες και τους είπες απλά να βάλουν αέριο, δεν φταίνε αυτοί που το έχασε. Αν σου είπαν ατοί πως απλά θέλει αέριο τότε θα όφειλαν από τυχόν επιπλέον έξοδα επισκευής να μην χρεώσουν το γέμισμα με αέριο δεύτερη φορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω τι πρέπει να κάνεις. Εκείνο που ξέρω, είναι ότι δεν έπρεπε σε καμία περίπτωση να μην πάρεις απόδειξη (ελπίζω ότι δεν το ζήτησες εσύ...) Τώρα, αν θέλουν, μπορούν πανεύκολα να ισχυριστούν ότι δεν ασχολήθηκαν ποτέ με το μηχάνημά σου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απόδειξη ζήτησα, και δεν είχαν πάρει μπλοκάκι.Μάλιστα στο δέυτερο τηλ. για επαναφορά βλάνης, τους τάχωσα και γιαυτο.Τους είπα τι εταιρέια είστε να μην κόβετε απόδειξη;Και μου απάντησε η τηλεφωνήτρια απαξιωτικα"να σας κόψω, αλλά θα πληρώσετε φπα."

Χαίρω πολύ πήγα να της πω, αλλά οκ δε φταίει αυτή.

Θα πάω Δευτέρα και για απόδειξη και να τα πούμε από κοντά.Εγώ ανέφερα βλάβη, και όχι αέριο..Το φρέον αέριο είναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν τους κάλεσες και τους είπες απλά να βάλουν αέριο, δεν φταίνε αυτοί που το έχασε. Αν σου είπαν ατοί πως απλά θέλει αέριο τότε θα όφειλαν από τυχόν επιπλέον έξοδα επισκευής να μην χρεώσουν το γέμισμα με αέριο δεύτερη φορά.

firewalker, αυτό πιστεύω κι εγώ.Σωστό δεν είναι αυτό; Δεν πρέπει να πληρώσω.Αφού τους τόπα, η απάντηση ήταν ότι η διάγνωση της διαροής είναι δύσκολη, άρα θα ξαναπληρώσω.Προβλέπω καταγγελείες κλπ.Βαρέθηκα να παλεύω με απατεώνες......Να τα αναλάβουν οι ιδικοί, και χαλάλι τα 45€, αν και είμαι άνεργη 3 χρ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο σωστος επαγγελματιας ξερει οτι αφου εχασε το φρεον μια φορα,θα το ξαναχασει γιατι απο καπου εχει διαρροη

και θα πρεπε να σε ενημερωσει απο πριν

αρα μιλαμε για λαμογια.

πηγαινε ζητα τους την αποδειξη χωρις να πληρωσεις εξτρα για το φπα

και καλεσε αλλον τεχνικο.

αν ενδιαφερεσαι εχω εναν γνωστο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χλωμο να καταφερεις κατι

γιατι αν εξαιρεσεις την αποδειξη τοτε ειναι 100% νομιμοι με αυτο που κανανε.

φυσικα αντε να αποδειξεις οτι στο φτιαξανε χωρις αποδειξη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο σωστος επαγγελματιας ξερει οτι αφου εχασε το φρεον μια φορα,θα το ξαναχασει γιατι απο καπου εχει διαρροη

και θα πρεπε να σε ενημερωσει απο πριν

αρα μιλαμε για λαμογια.

πηγαινε ζητα τους την αποδειξη χωρις να πληρωσεις εξτρα για το φπα

και καλεσε αλλον τεχνικο.

αν ενδιαφερεσαι εχω εναν γνωστο.

Το αυτό.

 

Σκίστους τα βάρδουλα.Να τσακιστουν να ερθουν να στο φτιαξουν και να τους απειλησεις οτι θα κανεις καταγγελια στην εφορια, για μη παροχη αποδειξης παροχης υπηρεσιων.

Να σου φτιαξουν τη βλαβη (διαρροη),αλλιως οσο φρεον και να βαζεις αυτο θα φευγει(και δεν ειναι απαραιτητο να το παρουν για να βρουν την διαρροη).Εμεις (σαν ψυκτικος,υπαληλος εταιρειας) οταν πηγεναμε σε τετοια περιπτωση βλαβης,δεν υπηρχε περιπτωση να βαλουμε φρεον αν δεν βρισκαμε την διαρροη.

Γαμω το κερατο μου,εχει γεμισει ο τοπος απατεωνες.

Ριξε σε παρακαλω μια ματια στην εξωτερικη μοναδα,αν εκει που καταληγουν οι σωληνες και ειναι κατι σαν βανες,αν υπαρχουν λαδια.Εχε υπ`οψη σου οτι, οπου δεις λαδια,εκει τριγυρο υπαρχει και η διαρροη.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την ησυχια σου.Τα λαδια εξω απο τη μοναδα (ειτε εσωτερικη,ειτε εξωτερικη)ειναι κλασικη ενδειξη διαρροης.

Ο λογος,επειδη στο ψυκτικο κυκλωμα,εκτος απο φρεον κυκλοφορει και λαδι,οταν υπαρξει διαρροη,μαζι με το φρεον θα διαρευσει και λαδι.Το φρεον θα εξατμιστει και θα χαθει.Το λαδακι θα μεινει και θα μας δειξει...

Υπαρχουν πολλαααα σημεια που πρεπει να ελεγξει ενας ψυκτικος για να βρει διαρροη.Αρκει να ασχοληθει και οχι να το ριξει στο παραμυθι...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν 4 μέρες κάλεσα την εταιρεία ΟΨΙΣ http://www.opsis-atee.gr/contact

για επισκευή του air-cond.. του σπιτιού μου, τους είπα ότι πριν 4 μήνες τούκανα συντήριση και δεν εξηγείται που είναι τελείως άδειο το φρέον όπως μου είπε ο κυρ "όψης".

Τες πα, το γέμισε, τουδωσα 45€, δούλεψε, απόδειξη δε μούδωσε (άκου εταιρεία) καν ρέστα δεν κράταγε, και έτρεχα στα μίνι μάρκετ για ψιλά.

Μετά μιά μέρα, πάλι δεν δούλευε το ζεστό.Τους καλώ, και μου λένε 60€ για επισκευή, εκτός τα 45 που είχα δώσει.Και αν το αφαιρέσουν και το πάρουν στο μαγαζάκι, θα δωσω κάπου 120.Τους είπα ότι θέλω να μου ξαναβάλουν φρέον αλλά να μην το πληρώσω.

Απάντησαν ότι η διάγνωση διαροής δεν είναι εύκολη, και ούτε λίγο ούτε πολύ θα ξαναπληρώσω.

Τι λέτε πρέπει να ξαναπληρώσω;ή να αφαιρέσουν τα 45;

Άσε που κανονικά εκτός ενημέρωσης της εφορίας πρέπει έτσι κι αλλιώς να αφαιρέσουν τα 45 αφού δεν δώσαν απόδειξη την προϋγούμενη φορά .. ε;

Φοβάμαι παρε δώσε με τέτοιους ανθρώπους..Στο τηλ.μου μιλήσανε με θράσος.

Σε 4 μηνες που πηγε δηλαδη το φρεον και ηθελε να το γεμισει?Ετσι ξαφνικα ελειπε..Ενα κλειστο κυκλωμα ειναι,απλη λογικη ειναι πως για να λειπει  κατι υπαρχει διαρροη..100%το ηξερε και ηθελε να σου φαει τα 45€ για να ξαναρθει..Και τι εννοει η διαγνωση δεν ειναι ευκολη?Υπαρχουν ορισμενα σημεια που παντα ειναι υποπτα και τα ελεγχεις,αλλα και εργαλεια για  το συγκεκριμενο σκοπο..Τι δηλαδη κανει?Κλεβει της γυναικας του το απορρυπαντικο για τα πιατα και ριχνει εδω και εκει περιμενωντας να δει μπουρμπουληθρες ενω τρωει παντοφλα?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και το ανοίγω και σπάνια...Λοιπόν dimpa16 δεν είδα διαρροή...

Μάλιστα...

Απο εδω και περα (οχι οτι αν εβρισκες κατι,αλλά,τουλαχιστον θα ειχε γινει η μιση δουλεια),αναλαμβανει τεχνικος,για ελεγχο-επισκευη διαρροης...

kyriakh,δεν μπορω να βοηθησω αλλο.Πρεπει να βρεις καποιον(κανονικα θα επρεπε να ερθουν αυτοι που ηδη εχουν παρει χρηματα)να το φτιαξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...