Προς το περιεχόμενο

Έβαλαν φρέον στο a/c για 45€.Άδειασε την άλλη μέρα, μου ξαναζωτάνε 60€ για επισκευή


kyriakh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

dimpa16 de moy λες; (και όποιος ξέρει)

Τα 60 αν τα ζήταγες εσύ είναι μόνο η ζημιά, ή μου ξαναζητάνε το φρέον; γιατί άμα είναι μόνο η ζημιά, οκ.Δλαδή 20 η ζημιά + 40 φρέον=60€ ;;
¨οταν ρώτησα αν είναι και το φρέον μου τα μασαγε, μέβαζε σε αναμονή, με ξανάβαζε, μίλαγε μπερδεμένα και επαναλάμβανε ότι είχε ξαναπεί, αλλά δε διευκρίνησε με βεβαιότητα ότι στα 60 δε συμπεριλανβάνεται το φρέον γιατί θα το ξαναβάλουν αλλά δωρεάν όπως ζήτησα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορω να ξερω τι ενοουσε.Οπως δεν ξερω τι γινεται με τις τιμες σημερα,γιατι εγω εχω σταματισει το επαγγελμα του ψυκτικου εδω και 10 χρονια.

Και οσο για τη βλαβη,ειναι αναλογα,τι διαρροη υπαρχει,που υπαρχει,ποσο χρονο του πηρε να την βρει και φτιαξει.

Γνωμη μου ειναι οτι απο την ωρα που εχεις πληρωσει φρεον,δεν ξαναπληρωνεις.Πληρωνεις μονο την βλαβη.

Αν αυτοι ζητανε 60 ευρω για την επισκευη και μονο,δεν το ξερω (ουτε και αυτοι,αφου δεν εχουν βρει τι φταιει).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι της πηραν κερατιατικα 40 ευρω και δουλεια σκατα.

Εν μερη εχεις δικιο,σ`αυτο που λες,αλλα,ρε γωμοτο,δεν ειναι κριμα ετσι τζαμπα και βερεσε να τα σκας και να εχεις τετοια αντιμετωπηση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

-ανεργη και πολεμος δεν κολαει...περα απο ινκα κτλ.ξερουν απο τωρα οτι θα πρεπει να εχεις κανα 600ε για δικηγορο.οπως καταλαβαινεις με αυτα τα λεφτα παιρνεις καινουργιο a/c...εκει πονταρουν οι παντες...

-εχει γεμισει ολο το ινετ και group buys οτι η συντηρηση κοστιζει  25ε!

-το a/c αξιζει τα +100ε?

-πριν 4 μηνες αυτοι σου χαν βαλει φρεον?εγω παλι απο αυτα που καταλαβα ειναι οτι τα 60ή120 θα τα πληρωσεις μονο για διαγνωση ή για να σφιξουν κανα παξιμαδι!!!αν φταει κατι αλλο θα σου πουν + $

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To a/c είναι 18ari sumng.6 χρόνων, είναι καλό.άλοι είχαν κάνει συντήριση πριν 5 μήνες, και δεν θα κάνω αγωγή βέβαια, απλά θα τους δώσω ινκα κλπ έτσι και μου την φέρουν, και θέλω να το φτιάξουν οι ίδιοι, γιατί θέλω να μην πληρώσω τα πρώτα 45

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Ξαναήρθαν απο κει πριν 7 μέρες, του βάλανε κάποιο υγρό μάλλον να δούνε από που έχει δυαρροή, ξανάρθαν μετά από 3 μέρες να δουν αν φάνηκε αλλά δεν φάνηκε, και μου είπαν να το πάρουν στο κατάστημα για 150€.Δεν τόδωσα, δε μου πήραν λεφτά τελικά. οκ.τουλάχιστον δεν τους έδωσα περισσότερα.Θα το φτιάξω κάποτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα, εγώ είχα αγοράσει ένα κουπόνι για συντήρηση και καθαρισμό όπως επίσης και για να συμπληρώσω φρέον σε περίπτωση απώλειας, για 12 ευρώ.

 

Ήρθε ο πιτσιρικάς, έκανε τη συντήρηση, συμπλήρωσε φρεον και την επόμενη μέρα το κλιματιστικό νεκρό. Τους παίρνω τηλέφωνο, τους εξηγώ το σκηνικό, μου λένε, μάλλον κομπρέσορας, έρχεται ο ψυκτικός (και όχι ο πιτσιρικάς) του ρίχνει μια ματιά, μου λέει είναι LG Inverter και αυτά έχουν 5 χρόνια εγγύηση στον κομπρέσορα, δεν βάζω χέρι για να μην έχουμε θέμα με την εγγύηση, πάρε τηλέφωνο LG να έρθουν να το αναλάβουν.

 

Πήρα όντως LG και μετά από μία εβδομάδα το είχαν φτιάξει. Υπήρχε διαρροή, την συγκόλλησε και όλα καλά.

 

Ηθικό δίδαγμα, άλλο η βλάβη, άλλο η συντήρηση. Από τη στιγμή που έρχονται για συντήρηση δεν είναι υποχρεωμένοι να ψάξουν όλο το μηχάνημα για διαρροές, ούτε το μηχάνημα χάνει το φρεον του σε 5 λεπτά.

 

Για την απόδειξη πάντως ελπίζω να τους άλλαξες τον αδόξαστο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως το θέτεις, τώρα που το σκέφτομαι έχεις δίκιο.

Για την απόδειξη, τους τον άλλαξα τον αδόξαστο.

Κι εγώ είχα κάνει πριν 5 μήνες περίπου συντήριση με κουπόνι 12 ευρώ, και βάλανε και φρέον, και τους το είπα και ξαναβάλανε.Ίσως να έπρεπε να σκεφτούνε για τυχών δυαρροή... δεν ξέρω..

Λες να μας κάνανε καμιά ζημιά απο την εταιρεία με το κουπόνι για να τους ξανακαλέσουμε;Όλα τα σκέφτομαι πλέον.. τι να πω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα, όχι, υπάρχει διαρροή πιθανότατα, λόγω πίεσης, όπως είχε συμβεί και στο δικό μου, οπότε πάρε έναν ψυκτικό να έρθει να βρει τη διαρροή και να κάνει τη συγκόλληση.

 

Επειδή δεν τη βρήκαν αυτοί, δεν σημαίνει ότι δεν θα τη βρει ο επόμενος. Ο τύπος που ήρθε από το service της LG, βρήκε τη διαρροή σε μισή ώρα.

 

Πάρε το service της Samsung ή ακόμα καλύτερα μπες εδώ, να έρθει άνθρωπος που ξέρει καλά το μοντέλο, να στο φτιάξει πιτς φυτίλι. Βέβαια το 60αρι-70αρι δεν το γλυτώνεις, αλλά πρώτον δεν θα νιώθεις ξανά ότι σε έπιασαν μλκα και δεύτερον θα στο φτιάξει το εξουσιοδοτημένο service που το ξέρει το μηχάνημα και σε επόμενη βλάβη, θα γνωρίζεις που να απευθυνθείς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...