Προς το περιεχόμενο

Μπέρδεμα με 2 προγράμματα «κατεβάσματος»...


deesnider

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φιλαράκια, επειδή έχω σπάσει το κεφάλι μου μεν, αλλά πάντα μπορεί κάτι να έχει διαφύγει τής προσοχής μου, θα ήθελα τη βοήθειά σας σε κάποια προβλήματα (όχι σοβαρά, απλά ...εκνευριστικά) που αντιμετωπίζω με το jdownloader και με το bitcomet.

 

Χρησιμοποιώ εδώ και χρόνια αμφότερα τα προγράμματα, χωρίς πρόβλημα. Πριν από λίγες μέρες, πέρασα εκ νέου λειτουργικό στο pc μου (χωρίς αλλαγές στο hardware, απλά σε άλλο δίσκο διότι ο παλιός πέθανε) και εγκατέστησα όλο το software που χρησιμοποιούσα και πριν. Παρατηρώ τα εξής, στα δύο προαναφερθέντα προγράμματα (που, κατά τ' άλλα, λειτουργούν κανονικά):

 

jdownloader: Όταν το κάνω minimize στην taskbar ενώ κατεβάζει, στο minimized tab του προγράμματος φαίνεται μεν το όνομα του προγράμματος, αλλά όχι η τρέχουσα ταχύτητα κατεβάσματος, όπως συνέβαινε πριν. Η συγκεκριμένη ένδειξη ήταν πολύ χρήσιμη, διότι μπορούσα ανά πάσα στιγμή να διαπιστώνω ότι το κατέβασμα δεν έχει διακοπεί για οποιοδήποτε λόγο.

 

Επίσης, μέχρι τώρα, όταν έκλεινα το παράθυρο του jdownloader (κλικ στο Χ), αυτό γινόταν minimize στο tray και, αν ήθελα να κλείσω τελείως το πρόγραμμα, έπρεπε να κάνω δεξί κλικ + exit στο εικονίδιο. Πλέον, κλείνοντας το παράθυρο, κλείνει και το ίδιο το πρόγραμμα.

 

bitcomet: Μετά τη νέα εγκατάστασή του, τα κουμπιά move up & move down στην toolbar, δε λειτουργούν. Βρίσκονται εκεί μεν, αλλά είναι ανενεργά: post-201720-0-51767600-1356100603_thumb.jpg καθιστώντας προβληματική την αλλαγή σειράς λήψης των διάφορων περιεχομένων τής λίστας.

 

Έχω ψάξει τις ρυθμίσεις και στα δύο προγράμματα, αλλά δεν έχω βρει τρόπο να διορθώσω τα συγκεκριμένα «προβλήματα». Όπως είπα όμως και στην αρχή, μεγάλος άνθρωπος είμαι, κάτι μπορεί να μου διαφεύγει! Μήπως έχει κανείς κάποια ιδέα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο bitcomet, μήπως πρέπει να αλλάξεις την στοίχιση στην λίστα; Αν π.χ. το έχεις να στοιχίζει κατά όνομα είναι λογικό να μην μπορείς να αλλάξεις την σειρά. Δοκίμασε να στοιχίσεις ανά progress. Ποια έκδοση έχεις; Στο site του bc που βλέπω τα sreenshots από το 1.34 δεν έχει αυτά τα κουμπιά στην μπάρα.

Επίσης βλέπω στην εικόνα σου ότι και τα υπόλοιπα κουμπιά είναι ανενεργά Μήπως δεν έχεις επιλέξει κάποιο torrent στη λίστα; Επίσης, το πρόγραμμα είναι γραμμένο σε c++, έχει εγκατασταθεί το vcredist;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο bitcomet, μήπως πρέπει να αλλάξεις την στοίχιση στην λίστα; Αν π.χ. το έχεις να στοιχίζει κατά όνομα είναι λογικό να μην μπορείς να αλλάξεις την σειρά. Δοκίμασε να στοιχίσεις ανά progress. Ποια έκδοση έχεις; Στο site του bc που βλέπω τα sreenshots από το 1.34 δεν έχει αυτά τα κουμπιά στην μπάρα.

Επίσης βλέπω στην εικόνα σου ότι και τα υπόλοιπα κουμπιά είναι ανενεργά Μήπως δεν έχεις επιλέξει κάποιο torrent στη λίστα; Επίσης, το πρόγραμμα είναι γραμμένο σε c++, έχει εγκατασταθεί το vcredist;

Φίλε, είδα την απάντησή σου αργά. Ευχαριστώ για τις ιδέες. Πιθανότατα είχε να κάνει με τη στοίχιση, διότι σήμερα που το άνοιξα κι έριξα κάποια torrents στη λίστα, είδα ότι τα κουμπιά λειτουργούσαν. Ίσως να είχα κλικάρει κατά λάθος και να είχα αλλάξει τον τρόπο στοίχισης.

 

Η έκδοση που έχω είναι η 1.34 και - χωρίς να ξέρω γιατί στο site τα δείχνει να λείπουν - στην toolbar υπάρχουν και επιλέγονται κανονικά τα συγκεκριμένα κουμπιά.

 

Torrent φυσικά και είχα επιλεγμένο όταν προσπαθούσα να το μετακινήσω, αλλά πιθανώς το screenshot να το πήρα σε στιγμή που δεν είχα επιλέξει κάποιο.

 

Όσο για το: «το πρόγραμμα είναι γραμμένο σε c++, έχει εγκατασταθεί το vcredist;»...

 

...έχω μαύρα μεσάνυχτα! Τι είναι αυτό το ...vcredist;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...έχω μαύρα μεσάνυχτα! Τι είναι αυτό το ...vcredist;;;

Η c++ είναι γλώσσα προγραμματισμού. Η Visual C (vc για συντομία) είναι η επέκταση της C που προσφέρει εύκολη δημιουργία γραφικού περιβάλλοντος (gui) και προγραμματισμό σε c.

Τώρα, το vc redist (redist από το redistributble=πακέτο διανομής) είναι ένα πακέτο από επεκτάσεις και βιβλιοθήκες (dll) που επιτρέπει στα windows να εκτελέσουν προγράμματα γραμμένα σε visual c χωρίς να είναι εγκατεστημένο το πλήρες πακέτο.

Πρέπει να κατεβάσεις το ανάλογο πακέτο για την έκδοση που χρειάζεσαι (2005, 2008, 2010 κτλ), εδώ (http://www.microsoft.com/en-us/download/details.aspx?id=5638) είναι για την 2005 sp1 που είναι το πιο διαδεδομένο και χαμηλά στην σελίδα έχει λινκ και για τις υπόλοιπες εκδόσεις.

 

Αυτά τα λέω για να γνωρίζεις. Αφού το πρόγραμμα δουλεύει σωστά δεν χρειάζεσαι κάτι άμεσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...