Προς το περιεχόμενο
Συνδεθείτε  
BaNcU

Περίεργες αποσυνδέσεις ADSL

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

Έχω μια σύνδεση ΟΤΕ και ένα Router Sagem Fast 2404. Αυτήν τη σύνδεση την έχω 2-3 χρόνια και όλα πήγαιναν περίφημα. Μέχρι που μια μέρα, χωρίς λόγο που μπορώ να καταλάβω, το λαμπάκι ADSL πάνω στο Router άρχισε να αναβοσβήνει και εδώ και καμιά βδομάδα το Internet σταματάει για λεπτά, ώρες μέχρι και μέρες.

Έχω δοκιμάσει να κάνω re-install τους Drivers του Router, χωρίς επιτυχία. Παρατήρησα, ωστόσο, στο καλώδιο Ethernet πίσω από το Router ένα λαμπάκι να αναβοσβήνει όλη την ώρα (ένα πορτοκαλί για την ακρίβεια). Απ' όσο θυμάμαι, αυτό δεν το έκανε παλιά. 

Τώρα σκέφτομαι να κάνω Reset το Router από πίσω, να δοκιμάσω ένα άλλο Router, να πάρω τηλέφωνο τον ΟΤΕ να τον ρωτήσω μήπως αντιμετωπίζουνε προβλήματα αυτό τον καιρό...

Έχετε καμιά ιδέα;  :-(

...και αυτή τη στιγμή που γράφω αυτό το μήνυμα το @ λαμπάκι μπροστά στο ρούτερ αναβοσβήνει.

Κοινοποιήστε αυτήν την ανάρτηση

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν καταλαβα καλα το προβλημα σου ειναι οτι σε πεταει απο το ιντερνετ και χανει συγχρονισμο.μπορει να φταιει ειτε κατι στην γραμμη ειτε στο ρουτερ.αν εχεις αλλο ρουτερ δοκιμασε το αλλιως μπορει να ειναι κατι στην γραμμη οποτε εκει δοκιμασε χωρις καθολου φιλτρα τηλεφωνα κτλ.επισης ποσταρε μας τα χαρακτηριστικα της γραμμης σου να δουμε πως ειναι.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

...χθές το βράδυ άλλαξα το καλώδιο της γραμμής που φεύγει από τον τοίχο, και μέχρι σήμερα είναι ΟΚ. Άμα με ξαναπετάξει θα δοκιμάσω το άλλο Router που έχω (ένα Comtrend που δεν φαίνεται και πολύ καλό) και θα το αφήσω 2-3 μέρες να δώ τι θα κάνει. 

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

ναι μια δοκιμη με αλλο ρουτερ η χωρις τηλεφωνα πανω και φιλτρα ειναι παντα καλη δοκιμη.επισης αν εχεις συναγερμο θελει φιλτρο.και οχι μεγαλα τηλεφωνικα καλωδια.μπορει να κανουν αρκετα θεματα.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Επισκέπτης
...χθές το βράδυ άλλαξα το καλώδιο της γραμμής που φεύγει από τον τοίχο, και μέχρι σήμερα είναι ΟΚ. Άμα με ξαναπετάξει θα δοκιμάσω το άλλο Router που έχω (ένα Comtrend που δεν φαίνεται και πολύ καλό) και θα το αφήσω 2-3 μέρες να δώ τι θα κάνει. 

Μήπως είχε φθαρεί το παλιό καλώδιο και σου έκανε αποσυνδέσεις;Αυτό που άλλαξες,το έλεγξες;

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

πολλες φορες ειναι και το μηκος του καλωδιου που μερικοι βαζουν κατι δεκαμετρα και επειδη δεν ειναι twisted μπορει να κανει θεματα.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Επισκέπτης
πολλες φορες ειναι και το μηκος του καλωδιου που μερικοι βαζουν κατι δεκαμετρα και επειδη δεν ειναι twisted μπορει να κανει θεματα.

Ξέρω,ξέρω...είχα τον αδερφό μου στο χωριό πριν λίγους μήνες που ένωσε 3,5+1,5 μέτρα καλώδιο με μονωτική ταινία,από την πρίζα στο ρούτερ, και δεν έπιανε ούτε την 2άρα.Κι ύστερα του έφταιγε ο Οτε....

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

καλα ναι απο τετοιες πατεντες.εχω βαρεθει σε εγκαταστασεις να βλεπω ματισεις και χιλιες δυο μονωτικες κτλ.και ολα αυτα επειδη δεν εχουν ενα μεγαλο καλωδιο η δεν εχουν μια rj11 πενσα να βαλουν clip

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

...χαχα, αυτή τη στιγμή που γράφω και βλέπω τα λαμπάκια του Router, το λαμπάκι του συγχρονισμού είναι σταθερά πράσινο, το λαμπάκι  του ADSL αναβοσβήνει σταθερά σαν ΤΡΕΛΟ και το λαμπάκι του Ethernet αναβοσβήνει με ένα κανονικό σταθερό ρυθμό. Αυτό το κάνει σε τυχαίες στιγμές της ημέρας και συνήθως μετά από αυτό πέφτει το Internet, ωστόσο τώρα το νιώθω σαν σέρνεται. Όπου να 'ναι θα δοκιμάσω το άλλο Router.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

στα περισσοτερα ρουτερ το λαμπακι του sync ειναι συνεχεια αναμμενο αλλα πολλες φορες του ιντερνετ και του ethernet οταν κατεβαζεις ναι αναβοσβηνουν σαν τρελα(πχ thomson) οποτε αυτο δεν ειναι παραξενο.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

και ενα msn να εισαι θα υπαρχει κινηση.αλλιως δες μηπως κλεβει κανεις απο το ασυρματο.εκτος αν εχει κολλησει καναν ιο το pc

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

έψαξα παλαιότερα θέματα για να μην ανοίγω καινούριο, και ήθελα να ρωτήσω αν μπορώ μόνος μου να επαληθεύσω αν το τηλεφωνικό καλώδιο που πηγαίνει στο router είναι κατάλληλο και επίσης αν υπάρχει λόγος και δυνατότητα να επαληθεύσω αν λειτουργεί ή όχι

ή αντίστοιχα, αν υπάρχει κάτι που μπορώ να ρωτήσω αυτόν που το τοποθέτησε μήπως θυμάται τι καλώδιο έβαλε μιας και τον ξέρω (δεν έχω κάνει εγώ την εγκατάσταση στο συγκεκριμένο χώρο κι εξ' άλλου δεν έχω ιδέα από αυτά)

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

αν ειναι τηλεφωνικο προληπτικα ειτε παιζει ειτε οχι το πεταει και βαζει utp για τηλεφωνικο.μπορει να εχει και θεμα μπορει και να μην εχει.για να το τεσταρεις πρεπει να δεις ποσο συγχρονιζει χωρις αυτο και ποσο με αυτο και το δυσκολο να δεις αν εχεις αποσυνδεσεις με αυτο η χωρις αυτο.συνηθως τηλεφωνικο βαζουν.αν ειναι 1 -2 μετρα οκ αν ειναι 10 σουτ.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

α δεν είναι δλδ κάποια προδιαγραφή του απλού 'τηλεφωνικού' καλωδίου που ψάχνουμε, αλλά δεν θέλουμε καθόλου απλό 'τηλεφωνικό'

το 'utp για τηλεφωνικό' δλδ είναι utp καλώδιο με 'τηλεφωνικά' βύσματα (δεν θυμάμαι τον κωδικό τους) δλδ παίρνω πένσα, καλώδιο, βύσματα που έχω από αυτόν που τα έβαλε και τα φτιάχνω ή ψάχνω κάτι άλλο και αυτό είναι η ορολογία του, 'utp για τηλεφωνικό'?

ευχαριστώ πολύ

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
Συνδεθείτε  
  • Δημιουργία νέου...

Χρήσιμες πληροφορίες

Με την περιήγησή σας στο insomnia.gr, αποδέχεστε τη χρήση cookies που ενισχύουν σημαντικά την εμπειρία χρήσης.