Προς το περιεχόμενο

Περίεργες αποσυνδέσεις ADSL


Προτεινόμενες αναρτήσεις

α δεν είναι δλδ κάποια προδιαγραφή του απλού 'τηλεφωνικού' καλωδίου που ψάχνουμε, αλλά δεν θέλουμε καθόλου απλό 'τηλεφωνικό'

το 'utp για τηλεφωνικό' δλδ είναι utp καλώδιο με 'τηλεφωνικά' βύσματα (δεν θυμάμαι τον κωδικό τους) δλδ παίρνω πένσα, καλώδιο, βύσματα που έχω από αυτόν που τα έβαλε και τα φτιάχνω ή ψάχνω κάτι άλλο και αυτό είναι η ορολογία του, 'utp για τηλεφωνικό'?

ευχαριστώ πολύ

δεν υπαρχει καλο η κακο τηλεφωνικο.ολα πανω απο το 1 μετρο ειναι ασχημα:P

ναι το utp εχει μεσα 4 ζευγαρια.αν τα χρησιμοποιησεις ολα φτιαχνεις 100 και 1000δικτυο.αν παρεις το ενα ζευγαρι απο τα 4 και βαλεις rj11 clip μπορεις να το κανεις τηλεφωνικο.και εσυ θα μου πεις ποια η διαφορα με το απλο τηλεφωνικο.

και η απαντηση ειναι

το τηλεφωνικο ειναι πολυκλωνο δεν ειναι twisted ειναι λεπτο ειναι χαλια

το Utp αντεχει καταπονηση ειναι μονοκλονο στην καλη του εκδοση ειναι twisted.

παιρνεις Utp και απλα βαζεις σε ενα ζευγαρι πχ ασπρο μπλε μπλε τηλεφωνικο κλιπ.απλα θες καλωδιο utp παρα μονοκλονο και θες μετα πενσα για rj11 και καλο ειναι να φτιαχνει και rj45 ταυτοχρονα μπας και την χρειαστεις μελλοντικα και rj11 clips.ta βυσματα κοινως clips ειναι one use only.το πατας και τερμα.αν δεν πιασει καλα κτλ το πετας δεν βγαινει απο πανω να το βαλεις αλλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έγινε μη σε απασχολώ άλλο, ευχαριστώ πολύ

έχει και πένσες και καλώδια και βύσματα κάπου εδώ απλά πρέπει να ψάξω πού είναι γιατί δεν είναι δικά μου, έχει καμμιά εικοσαριά εργαλειοθήκες εδώ πέρα, εργοτάξιο εν εξελίξει.. να μη χρησιμοποιήσω και κανά ακριβό καλώδιο από λάθος και με βρίσουν κιόλας

θα βάλω το καλωδιάκι που είναι και σε χώρο που δεν έχουν πειράξει τα παιδιά και δεν ξέρω ποιος το βαλε αλλά τα υπόλοιπα θα περιμένω να έρθουν να μου πουν

εγώ δεν καταλάβαινα γρι με τόσα καλώδια σε συναγερμούς, κατανεμητές κτλ, ούτε την παροχή δεν μπορούσα να βρω αλλά όσο ψάχνω στο internet (όταν συνδέεται) μου φαίνονται λάθος

μια συσκευή που υποτίθεται πως είναι φίλτρο πριν από όλα τα άλλα στη μία γραμμή, εμένα δεν μου φαίνεται για φίλτρο

είναι ένα adaptor με μία είσοδο και μία έξοδο που στη μία μπαίνει ένα καλώδιο και στην άλλη βγαίνει ένα άλλο με περισσότερα ζεύγη προκειμένου να πάει στον κατανεμητή τηλεφώνων και να μοιραστεί, δλδ απλά βγάζει περισσότερα σύρματα

εγώ δεν ξέρω τι μου γίνεται αλλά δεν παίζει να είναι φίλτρο αυτό

βρήκα άλλο φίλτρο αλλά σε λάθος θέση

το μυστήριο περιπλέκεται :ph34r:

άμα έρθουν απόψε θα μου πουν τι παίζει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...