Προς το περιεχόμενο

Gigabyte X48-DQ6, Ποσο RAM?


benZiDirK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια εχω την gigabyte x48-dq6 και ανναρωτιεμαι αν εχει προσπαθησει να βαλει παραπανω απο 8gb RAM. Διαβασα στο website οτι υποστηριζει 8gb μονο αλλα μου κανει εντυπωση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν βγήκαν αυτά τα chipsets δεν υπήρχαν dimms των 4GB, ίσως να μην το έχουν αλλάξει.

 

Κάποιοι έχουν βάλει πάνω από 8GB στο Χ48, δε μπορώ να είμαι σίγουρος για τη δική σου μητρική βέβαια.

 

Πάντως και να τις υποστηρίξει, θα ζορίσεις τον controller και ίσως χρειαστεί να αυξήσεις την τάση του NB.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν βγήκαν αυτά τα chipsets δεν υπήρχαν dimms των 4GB, ίσως να μην το έχουν αλλάξει.

 

Κάποιοι έχουν βάλει πάνω από 8GB στο Χ48, δε μπορώ να είμαι σίγουρος για τη δική σου μητρική βέβαια.

 

Πάντως και να τις υποστηρίξει, θα ζορίσεις τον controller και ίσως χρειαστεί να αυξήσεις την τάση του NB.

 

Γιατι θα ζοριστει; Οχι οτι δεν σε πιστευω.. Απλα πληροφοριακα ρωταω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν γεμίζεις τα memory slots ζορίζεται περισσότερο ο ελεγκτής σε γενικές γραμμές, τουλάχιστον τότε ίσχυε αυτό.

Σήμερα ίσως να 'ναι κάπως καλύτερα τα πράγματα, δεν είμαι σίγουρος κιόλας.

 

Ε άμα του βάλεις και 4*4GB για παράδειγμα, που μάλλον είναι το όριο (δεν ξέρω αν υποστηρίζει 32GB) μπορεί να τον ζορίσεις λίγο περισσότερο, με μια επιφύλαξη βέβαια.

 

Όπως και να 'χει, αν δε δοκιμάσεις μόνος σου, δύσκολα θα σου πει κάποιος κάτι σίγουρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν γεμίζεις τα memory slots ζορίζεται περισσότερο ο ελεγκτής σε γενικές γραμμές, τουλάχιστον τότε ίσχυε αυτό.

Σήμερα ίσως να 'ναι κάπως καλύτερα τα πράγματα, δεν είμαι σίγουρος κιόλας.

 

Ε άμα του βάλεις και 4*4GB για παράδειγμα, που μάλλον είναι το όριο (δεν ξέρω αν υποστηρίζει 32GB) μπορεί να τον ζορίσεις λίγο περισσότερο, με μια επιφύλαξη βέβαια.

 

Όπως και να 'χει, αν δε δοκιμάσεις μόνος σου, δύσκολα θα σου πει κάποιος κάτι σίγουρο.

 

Ευχαριστω για την απαντηση. Εστειλα email στην Gigabyte. Ας παρουμε μια απαντηση απο επισημα χειλη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...