Προς το περιεχόμενο

Truecrypt Benchmark -Password hack


ColdFusion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 42
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Και ένα απο ένα παλαιμαχο i7 920 σε 24/7 settings

 

post-248252-0-00327700-1356361644_thumb.jpg

 

Το συγκεκριμένο προγραμματακι θέλει πυρηνες... όσοι περισσοτεροι τόσο καλύτερα για αυτο τα πανε τοσο καλα οι amd!

 

Επισης τρελη δουλειά γίνεται και με το Hyperthreading... ο 920 με ΗΤ off δινει 110μερες και με ΗΤ on 81.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το συγκεκριμένο προγραμματακι θέλει πυρηνες... όσοι περισσοτεροι τόσο καλύτερα για αυτο τα πανε τοσο καλα οι amd!

 

Πάντως σε 3770 τα πάει καλύτερα και ας έχει λιγότερους πυρήνες. Ίσως το HT.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως σε 3770 τα πάει καλύτερα και ας έχει λιγότερους πυρήνες. Ίσως το HT.

Ναι το ΗΤ στο στγκεκριμενο κανει τρελη δουλεια!! Δοκιμασμενα ... οπως είδη ειπα στον 920 το ΗΤ το έριξε απο τις 110 στις 81.

 

 

Αν έχεις όρεξη δοκιμασε και με κλειστο ΗΤ στον 3770 να δουμε τι αντικτυπο έχει και εκει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53491865.png

 

Μην μπερδεύεστε !!!  :-D

 

Δεν υπάρχει 1060Τ επεξεργαστής !!!! Ο PHENOM II X4 960T είναι αγορασμένος 92€ πριν ένα χρόνο !!!

 

Τον ξεκλείδωσα σε εξαπύρηνο μέσω του Core unlocker και τον κλόκαρα και στα 4Ghz  :shifty:  Απ`όσο είδα, χωρίς να υποστηρίζει εντολές AES ο PHENOM πατάει και I5 !!!  :-)

 

 

Πάντως σε 3770 τα πάει καλύτερα και ας έχει λιγότερους πυρήνες. Ίσως το HT.

 

 

 

 

στα 4,9Ghz clock to clock o 3770 είναι πίσω από τον 8350 κατά 2,5%  βάση μετρήσεων στο Truecrypt

 

Οταν επιστρέψω στην δουλειά θα σας ποστάρω ένα από SERVER με 2Χ AMD OPTERONS 6274 16-CORE 32MB CACHE  = Συνολικά 32 πυρήνες σε G34 Socket ! 

Όποιος με πιάσει κερνάω καφέ ! :devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

στα 4,9Ghz clock to clock o 3770 είναι πίσω από τον 8350 κατά 2,5%  βάση μετρήσεων στο Truecrypt

Στα 4,09 εννοείς; Και μένα(3770) 69 βγάζει εκεί.

Πάντως το truecrypt έχει κάποιο πρόβλημα, όπως επισήμαναν και άλλοι, στο υπολογισμό του χρόνου και έκανα πολλές δοκιμές να το εντοπίσω. Δεν καταβαίνει γραμμικά ο χρόνος αλλά κάνει σκαλοπάτια. Δηλαδή για μία ομάδα ταχυτήτων περίπου 500 Mhz έχει 69, μετά για τα άλλα 500 πάει 57 και μετά πάει 46.... πχ. εμένα είτε 4.4 βάλω είτε 4.9 βγάζει 57, μόλις πάω 5 πέφτει στα 46, όπως και πριν τα 57 πέφτει απότομα απότομα από τα 69 στα 57!....

 

Οπότε μας είναι ΑΧΡΗΣΤΟ σαν bench τελικά γιατί ΔΕΝ υπολογίζει σωστά τον χρόνο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα 4,09 εννοείς; Και μένα(3770) 69 βγάζει εκεί.

Πάντως το truecrypt έχει κάποιο πρόβλημα, όπως επισήμαναν και άλλοι, στο υπολογισμό του χρόνου και έκανα πολλές δοκιμές να το εντοπίσω. Δεν καταβαίνει γραμμικά ο χρόνος αλλά κάνει σκαλοπάτια. Δηλαδή για μία ομάδα ταχυτήτων περίπου 500 Mhz έχει 69, μετά για τα άλλα 500 πάει 57 και μετά πάει 46.... πχ. εμένα είτε 4.4 βάλω είτε 4.9 βγάζει 57, μόλις πάω 5 πέφτει στα 46, όπως και πριν τα 57 πέφτει απότομα απότομα από τα 69 στα 57!....

 

Οπότε μας είναι ΑΧΡΗΣΤΟ σαν bench τελικά γιατί ΔΕΝ υπολογίζει σωστά τον χρόνο.

Ναι υπάρχει ένα θέμα που δυστυχώς δεν μπορούσα να το είχα προβλέψει .Το μόνο σίγουρο είναι ότι οι amd επεξεργαστές τα πάνε πολύ καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι υπάρχει ένα θέμα που δυστυχώς δεν μπορούσα να το είχα προβλέψει .Το μόνο σίγουρο είναι ότι οι amd επεξεργαστές τα πάνε πολύ καλά.

 

 

Εμένα μου κάνει εντύπωση που επεξεργαστές που υποστηρίζουν AES πάνε χειροτερα από αυτούς που δεν υποστηρίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω είναι θέμα αρχιτεκτονικής είχα μια υπόνοια ότι οι amd τα πάνε καλά γιατί θυμόμουν στο aida σε ένα bench έβγαζε πολύ καλό σκορ στο aes. ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω είναι θέμα αρχιτεκτονικής είχα μια υπόνοια ότι οι amd τα πάνε καλά γιατί θυμόμουν στο aida σε ένα bench έβγαζε πολύ καλό σκορ στο aes. ...

 

 

Πριν sandy, ivy και B/D , P/D οι οποίοι ενσωμάτωσαν σετ εντολών για AES.

 

Εδώ περνάει ο  phenom μου τον 3570Κ ...... που έχει τέτοιο σετ εντολών και είναι λίγο πίσω από 8350 τσίτα στο κλοκι ... και με 2 πυρήνες λιγότερους !

 

Κάτι δεν μου πάει καλά ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...