Προς το περιεχόμενο

Πάγωμα Win7 32


makfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Από χθες το απόγευμα παρουσιάστηκε πρόβλημα με ξαφνικό πάγωμα των win7.

Έκανα reset, δούλεψε για λίγο και πάγωσε πάλι. Αυτή η διαδικασία έγινε αρκετές φορές μέχρι που παράτησα το pc και το άνοιξα σήμερα το πρωί.

Δούλεψε λίγο περισσότερο αλλά και πάλι πάγωσε. Χθες και σήμερα το πρωί προσπάθησα να σκανάρω με το ESET για ιο, malware κλπ αλλά, κάθε φορά, κόλλαγαν τα win και δεν προσωρούσε η σάρωση.

 

Σήμερα αποφάσισα να ενεργοποιήσω το Norton Internet Security που αγόρασα προ μηνός με 4 ευρώ περίπου, χάρις σε φίλο που ανέβασε την προσφορά, και μετά από πολλές προσπάθειες αφού κάθε φορά πάγωναν τα win, κάποια φορά ολοκληρώθηκε η εγκατάσταση, έκανα σάρωση του C και βρήκε ότι No threats found αλλά είχε διαγράψει και ένα tracking cookies.

 

Τελικά, από τότε το pc λειτουργεί κανονικά αλλά δεν έχω καταλάβει τι συνέβη, ώστε να προφυλαχθώ για την επόμενη.

 

Έχει κάποιος ειδήμων καμιά καλή ιδέα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλα πραγματα μπορει να συμβενουν.

Για αρχη ανοιξε το cmd και γραψε "sfc /scannow" αν δεν βρει σφαλματα κατεβασε το HDsentinel και ποσταρε φοτο.Μπορει να αργοπεθαινει ο σκληρος σου.

Μετα μπορει να φταινε και οι μνημες σου. Τρεξε το Memtest

Εχεις κανει Overclock?

 

Αν δεν συμβαινει τπτ απο απ'ολα αυτα και σου ξανασυμβει παμε αλλου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τη συμμετοχή σου.

1. Το cmd ζητάει να είμαι administrator για να τρέξει το sfc και δεν ξέρω πως γίνεται.

2. Είχα εγκαταστήσει χθες το πρωί το Sentinel για να ξαναδώ την κατάσταση των 3 δίσκων που έχω και τα αποτελέσματα ήταν εξαιρετικά, παρά τα 3 χρόνια περίπου ζωής τους. Μετά την εμφάνιση του προβλήματος, το απεγκατέστησα, νομίζοντας ότι ήταν η αιτία αλλά το πρόβλημα παρέμεινε μέχρι σήμερα το πρωί. Δεν το εγκατέστησα πάλι αλλά έχω σημερινές εικόνες του CrystalDiskInfo.

3.

4. Δεν έχω κάνει overclock.

 

post-175541-0-90379100-1356276143_thumb.png

post-175541-0-38767800-1356276155_thumb.png


post-175541-0-83644700-1356276229_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τη συμμετοχή σου.

1. Το cmd ζητάει να είμαι administrator για να τρέξει το sfc και δεν ξέρω πως γίνεται.

2. Είχα εγκαταστήσει χθες το πρωί το Sentinel για να ξαναδώ την κατάσταση των 3 δίσκων που έχω και τα αποτελέσματα ήταν εξαιρετικά, παρά τα 3 χρόνια περίπου ζωής τους. Μετά την εμφάνιση του προβλήματος, το απεγκατέστησα, νομίζοντας ότι ήταν η αιτία αλλά το πρόβλημα παρέμεινε μέχρι σήμερα το πρωί. Δεν το εγκατέστησα πάλι αλλά έχω σημερινές εικόνες του CrystalDiskInfo.

3.

4. Δεν έχω κάνει overclock.

 

attachicon.gifCapture 3 20121223.PNG

attachicon.gifCapture 1 20121223.PNG

 

attachicon.gifCapture 2 20121223.PNG

 

Για το sfc στο cmd πάτα δεξί κλικ εκτέλεση ως διαχειριστής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αποτέλεσμα της σάρωσης είναι:

Windows Resource Protection did not find any integrity violations.

 

ΥΓ Όταν προσπάθησα να σώσω την εικόνα αυτή με το snipping toll των win7, βγήκε μεν η εικόνα αλλά πάγωσε όταν προσπάθησα να τη σώσω. Τα χρειάστηκα, προς στιγμή, αλλά ευτυχώς δεν πάγωσαν τα win και συνέχισα.

post-175541-0-07788500-1356277986_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη δεν εχω χρησιμοποιησει το crystaldisk και δν το ξερω κανε τον κοπο και κανε εγκατεστησε το HDsentinel

Για τρεξε και το Memtest

edit: Αυτα τα παγωματα αρχησαν μετα την εγκατασταση καποιου προγραμματος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτρεξα το memtest και δεν βρήκε σφάλματα.

'Οπως έχω γράψει παραπάνω, τα παγώματα άρχισαν το απόγευμα του ΣΑ ενώ το πρωί είχα εγκαταστήσει το HDSentinel, Τα αποτελέσματα του οποίου είναι ίδια με αυτά του CrystalDisk.  Όταν άρχισαν τα παγώματα έβγαλα το HDSentinel νομίζοντας ότι αυτό ήταν η αιτία αλλά το πρόβλημα παρέμεινε μέχρι την ΚΥ που εγκατέστησα το Norton και μετά απ' αυτό τα win7 δουλεύουν πάλι σωστά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως και εγω ειχα ακριβως το ιδιο προβλημα, λυθηκε οταν ξαναεγκατεστησα τα windows μου, αφου καπου διαβασα στο internet οτι κατι απο το λογισμικο δεν περασε σωστα  :wacko:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα, το δικό μου, αφού με παίδεψε από το ΣΑ το απόγευμα μέχρι την ΚΥ το πρωί, λύθηκε, μετά την εγκατάσταση του Norton Internet Security, και τη σάρωση που έκανε, αν και το μόνο που βρήκε ήταν ένα tracking cookies που το διέγραψε.

 

Μετά από τοσους ελέγχους, παραμένει άγνωστος ο λόγος αυτού του παγώματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να πω, δεν ξερω, εμενα παντως το εμφανιζε μονο οταν επαιζα παιχνιδια, και οχι σε μικρα διαστηματα, μπορει να περνουσαν 2-3 μερες μεχρι να το ξαναεμφανισει το προβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Hm...αφου ειναι οκ απο hardware(και δεν νομιζω να φταει ο επεξεργαστης) ειναι θεμα software.

Και στο ξανακανει ριξε ενα φορματακι ή κανε επαναφορα συστηματος

 

 

 

 

και εμενα μου ειχε συμβει κατι παρομοιο αλλα ειχα κανει clear CMOS και ειχαν χαθει κατι ρυθμισεις στο bios για τον σκληρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παθαινα το ιδιο με τα win 7 ultimate και εκανα update τους drivers της καρτας γραφικων.Μετα ολα λυθηκαν και τα παγωματα σταματησαν

 

Τώρα που το λές, θυμάμαι ότι λίγες μέρες πριν από την περιπέτεια ζήτησε και έκανα ενημέρωση των drivers της κάρτας αλλά όχι μετά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...