Προς το περιεχόμενο

Γινεται να αγορασω χωρις ΦΠΑ;


xristoforos89

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 50
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στον τομέα της τεχνολογίας, η τιμή αγοράς χοντρικής για τον μικρομεσαίο είναι μεγαλύτερη από την τιμή που πουλάνε στο πλαίσιο κλπ καταστήματα...

 

Αν μιλάμε για σιτηρά ή καπνά αλλάζει το θέμα   B)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι γινεται οταν το φπα εξοδων ειναι περισσοτερο απο  φπα εσοδων?

του γυρνανε και λεφτα στο χερι...

στην ουσια καπως ετσι λειτουργουν τα εικ ο νικα τιμολογ ια...

απλα τωρα λενε οτι πανω απο ενα ποσο επιστροφης θα τους ψαχνουν αν οντως ειχαν αληθινα εξοδα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στον τομέα της τεχνολογίας, η τιμή αγοράς χοντρικής για τον μικρομεσαίο είναι μεγαλύτερη από την τιμή που πουλάνε στο πλαίσιο κλπ καταστήματα...

 

Αν μιλάμε για σιτηρά ή καπνά αλλάζει το θέμα   B)

και πως το πλαισιο εχει σκατα τιμες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι γινεται οταν το φπα εξοδων ειναι περισσοτερο απο  φπα εσοδων?

του γυρνανε και λεφτα στο χερι...

στην ουσια καπως ετσι λειτουργουν τα εικ ο νικα τιμολογ ια...

απλα τωρα λενε οτι πανω απο ενα ποσο επιστροφης θα τους ψαχνουν αν οντως ειχαν αληθινα εξοδα!

ΦΠΑ στο χέρι δεν επιστρέφεται. Απλώς είσαι πιστωτικός. Αν είσαι πιστωτικός για 230ε, και κόψεις σε καπιον ενα ΤΠΥ 1000+φπα = 1230ε, τα 230 που θα επρεπε να πληρώσεις, τα κρατάς στη τσέπη σου.

Αλλα αυτό με το φπα επιστροφή σε ρευστό ειναι μύθος (ισχύει μονο στους αγρότες).

 

Είναι εν γένει μαλακία, να εχεις πιστωτικό φπα συνέχεια. Χτυπάς καμπανάκι για έλεγχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες μετά...

Παιδια εγω π αγορασα μια οθονη με τιμολογιο και τωρα θελω να την πουλησω σε ενα παιδι και εχει 3 ετη εγγυηση , πρεπει να κανω κατι ? η του δινω το τιμολογιο μαζι με την οθονη και δεν υπαρχει κανενα προβλημα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια εγω π αγορασα μια οθονη με τιμολογιο και τωρα θελω να την πουλησω σε ενα παιδι και εχει 3 ετη εγγυηση , πρεπει να κανω κατι ? η του δινω το τιμολογιο μαζι με την οθονη και δεν υπαρχει κανενα προβλημα ?

 

Όχι δεν γίνεται (θεωρητικά).

 

Η οθόνη είναι δική σου και πρέπει να είναι στην έδρα σου.

 

Το τιμολόγιο το δικό σου φυσικά και δε μπορείς να το δόσεις.

 

 

Δε ξέρω πολλά για πόσο καιρό πρέπει να το έχεις και πως μπορείς να μη την έχεις πλέον (πχ οι εταιρείες συντάσσουν πρωτόκολλά καταστροφής νομίζω λέγονται). Ίσως μόνο έτσι και αν δεχθεί ο άλλος πχ να έχει για χαρτί εγγύησης μια φωτοτυπία του τιμολογίου (προσωπικά δε θα το έκανα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν σε καταλαβα , δλδ τι πρεπει να κανω ?

Απο την στιγμη που η οθόνη δεν θα βρίσκεται στην έδρα σου δεν μπορείς να κανεις τίποτα. Αν το δηλώσεις και καλά οτι καταστράφηκε και το τιμολογιο πλεον δεν ισχυει δεν υπάρχει εγγύηση. Δικοπο μαχαίρι..
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποτε την πουλαω στο παιδι και του εξηγω οτι δεν γινεται να το δοσω το τιμολογιο και εγω απλα δεν δηλονω το τιμολογιο στην εφορια και ολα κομπλε εκτος οτι το παιδι δεν θα εχει την εγγυηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...