Προς το περιεχόμενο

ADSL->VDSL μεγαλυτερο ping/ms στα Games...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σε ολους. Προσφατα αναβαθμισα τη γραμμη μου απο απλη ADSL 24αρα σε VDSL 50/5 (connex). Μεχρι εδω ολα καλα. Το downloading απο 1,4 max που επιανε τωρα ειναι σταθερο σε ~5,8 αλλα δυστυχως στα παιχνιδια που παιζω (wow, swtor, gw2) εχω ανεβει πλεον στα 72-79 ms!Πιο πριν επαιζα γυρω στα 55-60. To ping μου στο www.google.com ενω ηταν περιπου 24-28ms τωρα ειναι 72-78 :0

 

στην αρχη ειπα οτι θα ειναι προβλημα της στιγμης αλλα εδω και 2 εβδομαδες συνεχιζει να ειναι ετσι...τωρα θα μου πεις, καταλαβες τα 15-20 ms που εχεις παραπανω στα games?Απλα εγω πηγα σε vdsl για καλυτερα..ηλπιζα να μειωσω κι αλλο το latency στα παιχνιδια που παιζω οχι ομως να αυξηθει κιολας...

 

γνωριζεται αν μπορω να κανω κατι για το θεμα αυτο?μηπως πρεπει να κανω καποιες ρυθμισεις?Εχω βαλει ενα script που βοηθαει λιγο στο latency Link.png Site: http://www.wowinterface.com/downloads/info13581-LeatrixLatencyFix.html">Leatrix latency fix  (στην ουσια διαχειριζεται καλυτερα τα πακετα) αλλα το ειχα και παλια αυτο, οποτε δεν επηρεασε καθολου τη διαφορα μεταξυ ADSL-VDSL.

 

Δηλαδη χιλιες φορες να εχω πιο αργο download παρα μεγαλυτερο latency στα games :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 38
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Νομίζω οτι ειτε εισαι σε adsl η vdsl ειναι σχετικό το ping που θα έχεις και ας ειναι μεγαλύτερο το upload τώρα. Ίσως  στην adsl να εισουν σε fast path για αυτο ειχες και καλύτερερα pings στα παιχνίδια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω σε δοκιμες που ειχα κανει σε vdsl και adsl ειδα τα ιδια Pings σε forthnet.οχι σε παιχνιδια αλλα σε διαφορα sites.τωρα αν ησουν σε fast path δεν ξερω και δεν νομιζω να αλλαζουν το path σε vdsl για θεματα σταθεροτητας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

i have no idea.και να το υποστηριζει δεν ξερω κατα ποσο θα το δωσει ο provider ειδικα για οσους εχουν ιντερνετ απο το αστικο κεντρο .διοτι εκει θα ριξει την ταχυτητα και σιγουρα θα γινει η γραμμη πιο ευαισθητη.το fast path θα ειχε νοημα για οποιον παιρνει απο το καφαο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν υπαρχει SLA για latency σε ADSL / VDSL απο τι ξερω...οποτε τα νουμερα που αναφερεις δεν εχουν καποιο νοημα για τον ΟΤΕ, ισως λογω διαφοτερικης υποδομης του δικτυου για VDSL τα πακετα θα ρουταρονται διαφορετικα και ισως να περνανε απο παραπανω hops...οποτε λογικο ειναι να εχεις αποκλισεις....δοκισασε να κανεις ενα traceroute απο το pc σου σε εναν gaming server (αν φυσικα δεν κοβονται απο OTE) και δες τα επιμερους νουμερα hop by hop....ετσι μπορεις να δεις το κομματι του δικτυου που υπαρχει το latency....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω για τις απαντησεις και χρονια πολλα κιολας μερες ποθ ειναι :). Θα δοκιμασω να παρω αυριο ενα τηλεφωνο στον ΟΤΕ να ρωτησω γι αυτο το fast path και γενικα αν κατι μπορει να γινει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν υπαρχει SLA για latency σε ADSL / VDSL απο τι ξερω...οποτε τα νουμερα που αναφερεις δεν εχουν καποιο νοημα για τον ΟΤΕ, ισως λογω διαφοτερικης υποδομης του δικτυου για VDSL τα πακετα θα ρουταρονται διαφορετικα και ισως να περνανε απο παραπανω hops...οποτε λογικο ειναι να εχεις αποκλισεις....δοκισασε να κανεις ενα traceroute απο το pc σου σε εναν gaming server (αν φυσικα δεν κοβονται απο OTE) και δες τα επιμερους νουμερα hop by hop....ετσι μπορεις να δεις το κομματι του δικτυου που υπαρχει το latency....

sla ναι δεν υπαρχει εννοειται.δεν ειναι μισθωμενο για να παρεις εγγυησης bandwidth ping Κτλ.απλα μου φαινεται παραξενο να τα κανουν Routing απο αλλου.se forthnet vdsl δεν θυμαμαι να ειδα διαφορα σε τιποτα.ιδιοκτητο vdsl οχι απο Kv.

 

ευχαριστω για τις απαντησεις και χρονια πολλα κιολας μερες ποθ ειναι :). Θα δοκιμασω να παρω αυριο ενα τηλεφωνο στον ΟΤΕ να ρωτησω γι αυτο το fast path και γενικα αν κατι μπορει να γινει...

ρωτα τους και πες μας τι εγινε αν και χλωμο να κανουν κατι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν δίνει fast path ακόμα κάποια εταιρία στην Ελλάδα. είσαι σε interleave γιαυτό έχει αυξηθεί το ping και ειναι λογικό. ο οτε δινει fast path στο upload μόνο. ειναι νωρίς ακόμα αλλα και εγώ ελπίζω στους επόμενους μήνες να το δώσουν γιατι μας χρειάζεται :)

 

υ.γ όχι οτι με αφορά αλλα ελπίζω να το ξέρεις οτι θα δίνεις σχεδόν τα διπλάσια χρήματα απο μένα για την ίδια ταχύτητα που ειμαι σε forthnet ε :P (βέβαια μέχρι να ενεργοποιηθώ δν πρέπει και να μιλαω)

 

edit2: αν έχεις όρεξη άνοιξε ένα τοπικ με τίτλο "VDSL speedtest κ.α" και κάνε κάποιο speedtest και θα ακολουθήσω και εγώ μόλις με βάλουν... με προοπτική να δούμε γενικά τι παίζει με ταχύτητες/pings/κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο το α/κ χλωμο να δωσει καποιος fast path παντως σε vdsl.απο το Kv τωρα ναι θεωρητικα γινεται πρακτικα χλωμο το κοβω να το κανει ο οτε αυτο.αυτο που θελει να αποφυγει ειναι να τον πριζουν για disconnects και το fast path ειναι ενας λογος για παραπανω dc's

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο το α/κ χλωμο να δωσει καποιος fast path παντως σε vdsl.απο το Kv τωρα ναι θεωρητικα γινεται πρακτικα χλωμο το κοβω να το κανει ο οτε αυτο.αυτο που θελει να αποφυγει ειναι να τον πριζουν για disconnects και το fast path ειναι ενας λογος για παραπανω dc's

 

γιατι χλωμό λές..?? εγώ όταν πήγα απο interleave σε fast path δεν παρατήρησα το παραμικρό στην γραμμή σε adsl. σε vdsl τόση διαφορά θα έχει? υποθέτω το πολύ πολύ να ανέβει το προφιλ και απο εκεί που συγχρονίζεις στα 40 να σε ρίξει στα 35 π.χ...

 

παρόμοια τεχνολογία δεν ειναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι χλωμό λές..?? εγώ όταν πήγα απο interleave σε fast path δεν παρατήρησα το παραμικρό στην γραμμή σε adsl. σε vdsl τόση διαφορά θα έχει? υποθέτω το πολύ πολύ να ανέβει το προφιλ και απο εκεί που συγχρονίζεις στα 40 να σε ρίξει στα 35 π.χ...

 

παρόμοια τεχνολογία δεν ειναι?

δενειναι μονο ποσο θα χασεις.οταν ειναι απο τοKv και σου δινουν 50mbit αλλα εχεις attainable 90 τοτε οκ δεν θα εχεις θεμα.οταν ομως θα εισαι απο το αστικο κεντρο και μπορει να πιανεις οριακα τα 30 η τα 50 τοτε θα πεσεις πιο κατω.μπορει το λιγο πιο κατω να μην σε νοιαζει βεβαια αλλα καποιος μπορει να πει α δεν μου δινετε 30 που λετε.και βεβαια θεωρητικα η γραμμη γινεται λιγο πιο ασταθης για τις γραμμες που μπορει να εχουν ηδη καποια μικροπροβληματα.για καλες γραμμες δεν θα εχεις θεμα.αλλα αν υπαρχουν καποιες πχ αποσυνδεσεις μετα μπορει να γινουν χειροτερες με fast.επισης το κακο ειναι οτι πολλοι βαζουν vdsl στο σπιτι αλλα δεν ξερουν η δεν θελουν η δεν μπορουν να φτιαξουν σωστα την καλωδιωση στο σπιτι για να κερδισουν τα μεγιστα.το vdsl σε μερικα πραγματα δεν ειναι adsl και θελει καποια πραγματακια στην καλωδιωση για να παιξει καλυτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχουν ήδη εμφανιστεί τα πρώτα conn-x vdsl με fastpath.

 

που ειναι αυτά? εγώ είδα κάποια που έχουν μόνο στο upload fast path και είδα και έναν που του έγραφε το router fast path στο download αλλα είχε τραγικά pings που πιο πολυ σε πρόβλημα του router δείχναν... όταν γράφουμε κάτι να το ελέγχουμε και λίγο..

 

edit: βρήκα και άλλον έναν που γράφει.. τώρα κατα πόσο ισχύει δεν έχω ιδέα αλλα ελπίζω να ισχύει ;)

 

http://www.adslgr.com/forum/threads/688885-VDSL-%CE%9F%CE%A4%CE%95-%CE%A0%CE%A1%CE%9F%CE%92%CE%9B%CE%97%CE%9C%CE%91?p=4928136#post4928136

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...