Προς το περιεχόμενο

ADSL->VDSL μεγαλυτερο ping/ms στα Games...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

το vdsl και αυτο υποστηρίζει κανονικα fast path ?

πρόσεξα ότι κάποιοι στο adslgr παίζουν με fastpath, οπότε σιγά σιγά θα υπάρχει αυτή η δυνατότητα στο ευρύ κοινό, ειδικά στο vdsl από καμπίνα θα είναι "υποχρεωτικό" μιας και δεν πρόκειται να πέφτει ο συγχρονισμός και η γραμμή θα συνεχίζει να είναι rock stable :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 38
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

πρόσεξα ότι κάποιοι στο adslgr παίζουν με fastpath, οπότε σιγά σιγά θα υπάρχει αυτή η δυνατότητα στο ευρύ κοινό, ειδικά στο vdsl από καμπίνα θα είναι "υποχρεωτικό" μιας και δεν πρόκειται να πέφτει ο συγχρονισμός και η γραμμή θα συνεχίζει να είναι rock stable :P

αν μπορείς στείλε κάποιο link μην τα ψάχνω όλα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπα, τόση ώρα ψάχνω, ακόμα να βρω που το πήρε το μάτι μου...

 

τρία άτομα το έχουν γράψει, οι δύο δεν έχουν δείξει τα στατιστικά τους και ο τρίτος που του γράφει fast το router έχει 120ms ping σε gaming servers... εκτώς και αν λέμε κάτι άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν υπαρχει και λογος να μην γινει.οπως και τωρα γινεται κατα καποιο τροπο με ευθυνη πελατη και αμα εχει αποσυνδεσεις του αλλαζουν Margin η του το βαζουν παλι interleave ετσι και με το vdsl μπορει να γινει κατι παρομοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι απο Kv Πρεπει να ειναι κατεστραμενο το απερχομενο η ο πελατης να εχει κανει κατι λαθος για να μην παιξει .εξαιρεση κατι περιοχες που οταν μπει vdsl βλεπε κορωπι βιομηχανικη ζωνη δεν θα παιξουν vdsl λογω αποστασης του καφαο παραπανω απο χιλιομετρο.βεβαια καλο θα ηταν ο οτε για να αποφυγει προβληματα να αλλαζε και τα σιδερενια box με πλαστικα γιατι απειρα οξειδωμενα καλωδια .αν τα προβληματα φανηκαν μια με το adsl τωρα με το vdsl θα φανουν 10.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες μετά...

Ξεθαβω το παρών θέμα μετά από καιρό,μπας και έχει αλλάξει κάτι.

Εχω wind vdsl 50.

Παιζω smite ,το οποιο για οσους δεν το ξερουν ειναι moba αλλα 3rd person και με ολιγη απο fps.

Σαν fps λοιπον ,τα skillshots και οποτε το.ping παιζουν ρολο.

Εχω γυρω στο 100-105 ping ingame.

Υπαρχει τροπος να χαμηλωσει λετε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ...υπάρχει καταρχάς;

Ειναι οντως υψηλο το ping που εχω ,ετσι δεν ειναι;

Τι ping παιζετε σε online games συνηθως σε vdsl;

Ποιο θεωρειται ενα χαμηλο;

Εψαχνα μια καπως λιγοτερο απλουστευμενη απαντηση :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με μια αρχική επικοινωνία που ειχα με wind,δεν ήξεραν πολλά για vdsl fastpath,

και μου ειπε να κανω port fordward τους σερβερ του παιχνιριου μεσα απο το μοντεμ;

Κατι τετοιο,αλλα μου φανηκαν κινεζικα...

Ελεος ρε φουστη μου...

Πρεπει να μαθω δικτυα για να χαμηλωσω λιγο το ping?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεθαβω το παρών θέμα μετά από καιρό,μπας και έχει αλλάξει κάτι.

Εχω wind vdsl 50.

Παιζω smite ,το οποιο για οσους δεν το ξερουν ειναι moba αλλα 3rd person και με ολιγη απο fps.

Σαν fps λοιπον ,τα skillshots και οποτε το.ping παιζουν ρολο.

Εχω γυρω στο 100-105 ping ingame.

Υπαρχει τροπος να χαμηλωσει λετε;

οπως ειπε και ο thresh.α.ζητας fast path.

β.κανεις Port forward τα ports που θελει το παιχνιδι (www.portforward.com) η κανεις dmz για να ανοιξεις ολα τα ports και βλεπεις αν εχει διαφορα η οχι.

γ.αλλαζεις παροχο:P

δ.κλεισε firewall σε pc ρουτερ και τετοια(ids) κτλ.

Ναι ...υπάρχει καταρχάς;

Ειναι οντως υψηλο το ping που εχω ,ετσι δεν ειναι;

Τι ping παιζετε σε online games συνηθως σε vdsl;

Ποιο θεωρειται ενα χαμηλο;

Εψαχνα μια καπως λιγοτερο απλουστευμενη απαντηση :P

αν ειναι ψιλο η οχι ειναι σχετικο.αναλογα το παιχνιδι το server το ποσα ατομα ειναι μεσα τι εταιρεια εχεις αν εχεις fast path η οχι και το βασικο ο καθενας απαιτει και κατι διαφορετικο.μερικοι παιζουν με fast path και λενε παει αργα και αλλοι παιζουν με Interleave και σου λενε μια χαρα.το που lagarei δηλαδη για τον καθενα δεν ειναι ακριβως.υπαρχουν ατομα που παιζουν χρονια με Interleave και δεν ξερουν για fast path καν.και εξαρτατε και το παιχνιδι τι ειναι.αν σε πειραζει το λιγο Lag πχ η οχι.απλη απαντηση δεν υπαρχει.

 

ανάλογα σε ποια χώρα του εξωτερικού βρίσκεται ο server...

και για να καταλαβει ο φιλος που ρωτησε ο thresh εννοει οτι οσο πιο μακρια ειναι ο server τοσο πιο πολυ ταξιδι εχεις με απλα λογια ,απο πιο πολλα hops θα περασεις για να φτασεις στον server οποτε θα πηγαινεις πιο αργα(lag).οποτε εκει κοιτας να βρεις τον καλυτερο  server με βαση που εισαι εσυ.δεν παιζω παιχνιδια Online αλλα σε καποια νομιζω σου λεει τι Ping εχεις με τον καθε server με σκοπο να πας σε αυτον που εχεις το μικροτερο Ping.πχ ευρωπη και ταδε χωρα.αναλογως που πασχει και ενας παροχος μπορει για σενα ο ταδε server να ειναι καλυτερος ενω για καποιον με συνδεση ταδε να ειναι καλυτερος καποιος αλλος.παιζει ρολο και ο παροχος δηλαδη πως βγαινει εξωτερικο απο που κτλ

 

Με μια αρχική επικοινωνία που ειχα με wind,δεν ήξεραν πολλά για vdsl fastpath,

και μου ειπε να κανω port fordward τους σερβερ του παιχνιριου μεσα απο το μοντεμ;

Κατι τετοιο,αλλα μου φανηκαν κινεζικα...

Ελεος ρε φουστη μου...

Πρεπει να μαθω δικτυα για να χαμηλωσω λιγο το ping?

στειλε email για πιο επισημα και ρωτα για fast path.για το port forward σου εξηγησα.αμα το θεωρεις δυσκολο να βρεις τα ports δες μηπως το ρουτερ εχει dmz.

εμ δεν γινονται ολα ευκολα.αν δεν υποστηριζουν fast path στο vdsl τοτε δεν μπορεις να κανεις κατι και ισως το vdsl ναμην ηταν η καλυτερη λυση στον συγκεκριμενο παροχο.μπορει σε αλλο παροχο να ειχες κανονικα vdsl με fast path και να επαιζες καλυτερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...