Προς το περιεχόμενο

Τιμή καπνού 5.00€


G10

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο δικός μου περιπτεράς με ενημέρωσε απλά για να πάρω όσο προλαβαίνω το τελευταίο του στοκ με τις παλιές τιμές.

 

Άμα πρέπει να έχεις κονέ ακόμα και με τον περιπτερά για να καπνίσεις χωρίς να σε κλέβουνε, αυτή η χώρα είναι πραγματικά καταδικασμένη. Αλλά συμφωνώ με τον αποπάνω. Κόψιμο-υγεία-ζωή και τέλος οι αφραγκίες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει φιλη μου ψιλικατζιδικο και τα ειδα αυτα τα αυτοκολλητα,οχι δεν ειναι πατεντα περιπτερα ετσι τα φερνουν οι προμηθευτες,τωρα αν εκεινοι κανουν την μπινια δεν ξερω παντως οι πωλητες ετσι παραλαμβανουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Κυριοι.

 

Ας πάρουμε τα πράγματα απλα.. Απο την αρχή..

Κατ΄αρχήν όσοι θέλουν να ρουφούν και να πινουν το τσιπουράκι τους καλά κάνουν και δεν χρειάζεται να σχολιάζονται απο τους "clean". Ο καθένας επιλέγει τον τρόπο ζωής του και των "απολαύσεών του" αρκεί να μην γίνεται ενάντια και εις΄ βάρων των άλλων.... ή των "clean" :)

Στην Ελλάδα επιτρέπετε, όπως  και φυσικά σε όλα τα κράτη ή φύτεψη καπνού για καθαρά προσωπική χρήση. Η Ελλάδα είναι παραδεισος αν την συγκρίνεις με αλλού..  Στην Αυστραλία (εδω μένω για λίγο) απογορεύται απόλυτα η φύτεψη καπνού για όποια χρήση. Η σωστή τιμή των τσιγάρων δεν είναι αυτή που είδα στο φόρουμ.. αλλά... Αυτά που κάπνιζα εδω... τα πιο φθηνά που μπορείς να βρείς.. και μόνο σε σούπερ μαρκετ , η τιμή, είναι 13 $ ( John player Special Blue 25). Ολα τα άλλα ξεκινούν από 17 - 18 $ και άνω.. Υπάρχουν και πακέτα των 40 τσιγάρων και 50.. Με τιμές που ξεκινούν απο 25$.. 

Ολα ειναι ακριβά... και τα πακέτα αισχρά.. Ο πωλήτής ψάχνει να βρεί μια ώρα την μάρκα..διότι το πακέτο την αναγράφει με πολύ μικρά γράμματα στο κάτω μέρος..  Ηρθε η εποχή που του "περιπτερα" ή της πωλήτριας.. δεν του λέω πια " δώς μου το κόκκινο, το μπλέ.. κτλ.. αλλά δώς μου αυτό με το χαλασμένο πόδι.. οχι αυτό με τον νεκρό... αααα καλύτερα αυτό με το πλευμόνι..  Χαριτολογόντας για την εικόνα που καλύπτει το μεγαλύτερο μερος του πακέτου.

Με τα λίγα... βρήκα εναν λιβανέζο.. που μου πουλάει μισό κιλό στριφτό για 75$ και σώθηκα με την ακρίβεια.. Κάθε βράδυ παράγω τα τσιγάρα μου λες και είμαι σε κανα παράνομο εργαστήριο..

Πήρα άδεια τσιγάρα που επιτρεπονται... και μηχανάκι.. και ορίστε.. Πήρα και πακέτα που έβαλα πάνω μια γρια 90 που καπνίζει και ειμαι εξαίρεση του κανόνα.. Ο Ελλην στο Σύδνει.. :)

Η φύτεψη του κανπού εχει διαδικασία και ειναι για μερακλίδες.. Στο 1 γραμμάριο σπόρων υπάρχουν 10.000 σπορίδια, αρα το φυτευεις πρώτα προσεκτικά σε φυτώριο σε ανεξάρτητα καφάσια χώματος και μετα μεταφυτευονται εκεί που θα μεγαλώσουν. Τα σποράκια τα βρίσκεις ευκολα στην Ελλάδα.. 

Ετσι που πάμε θα τα παραγουμε όλοι μόνοι μας... και αρχίζει και μου αρέσει αυτό.. Το να μην έχεις ανάγκη να τα αγοράζεις όλα ειναι μια αρχή ενάντια σε αυτούς που θέλουν τα χρήματα σου για την  κάθε προσωπική απόλαυση που δικαιωματικά έχεις. (φόροι) .

Σας ευχαριστώ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...