Προς το περιεχόμενο

Θέλω να αλλάξω πράματα στον υπολογιστή μου για gaming με budget γύρω στα 250 ευρώ


Fox Eyes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ακριβώς αυτό στα λόγια μου έρχεσαι :D . Λοιπόν γίνεται να μου δώσετε κάποια link για να αρχίζω να παίρνω κομμάτια σιγα σιγα.?Επίσης 

αν πάρω συγκεκριμένη μητρική ή κάποιο άλλο κομμάτι έχει αντίκτυπο στα υπόλοιπα που πρέπει να αγοράσω μετά?.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 36
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Μήπως πρέπει να ξαναδιαβάσεις αυτά που έγραψα ? :P

Διαλέγεις κάρτα και μνήμη παίρνεις την πιο κοντινή σε αυτή που έχεις ..

Μητρική ΔΕΝ αλλάζεις !

http://www.e-gate.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=49870

http://www.e-gate.gr/computers-and-hardware/hardware-components/vga/gigabyte-radeon-hd-7770-1gb-gddr5-gv-r777oc-1gd.html

http://www.cosmodata.gr/product/154749/

http://www.skroutz.gr/c/56/mnhmes-pc-ram/f/46384_46393_46403/2GB-DDR2-Desktop.html?keyphrase=Mnhmes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε διαφωνώ για το θέμα της μητρικής.Αλλά για μένα πεταμένα λεφτά είναι η όλη αναβάθμιση στο συγκεκριμένο pc.Πόσο μάλλον ο SSD που πρότεινες κάποια στιγμή.Και το ότι μπορεί να τον βάλει σε μελλοντικό μηχάνημα δεν αποτελεί δικαιολογία, αφού αυτό το μελλοντικό μηχάνημα μπορεί να έρθει μετά απο 2 χρόνια ας πούμε, οπότε και ο SSD θα έχει μείνει πίσω και αυτός...

Για αυτό και είπα απο την αρχή πως είναι καλύτερα να το καθυστερήσει το θέμα και να κάνει μια αναβάθμιση αργότερα πιο ολοκληρωμένη.

 

Κοιτάμε όμως τι μπορούμε να κάνουμε δεδομένων των συνθηκών για να μπορεί να παίζει games τώρα.

Και αν δε μπορεί να βρεί μνήμες για την υπάρχουσα μητρική.... εεε.... αναγκαστικά θα πρέπει να αλλάξει και τη μητρική.

 

Fox Eyes κατέβασε και εγκατέστησε αυτό το προγραμματάκι για να δούμε ακριβώς ποιες μνήμες έχεις. http://www.cpuid.com/downloads/cpu-z/1.62-setup-en.exe

 

MoviemakerGr είσαι σίγουρος πως όποιες DDR2 και αν πάρει θα παίξουν στη μητρική του?

 

Edit: επίσης γιατί επιμένεις για SSD?Αφου στα παιχνίδια δε θα δει διαφορές έτσι και αλλιώς.Και η τιμή του δεν είναι και μικρή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σίγουρα η πρώτη αφού έχω NVIDIA Geforce 9500 Gt λογικά.Η SSD δεν εχω καταλάβει ακριβώς τι κάνει . Και όσο αναφορά τις RAM ποια πρέπει να διαλέξω?.

EDIT:Μπορώ να το καθυστερήσω και να βρω 500-600 ευρώ σε 2-3 μήνες αλλά και πάλι καλά πράματα θα μπορέσω να βρω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν φανταστείς το πως δουλεύει τώρα το Pc και το πως θα δουλεύει αμέσως μετά είναι πολύ εύκολο να καταλάβεις ότι θα πάρει 70% πάνω σε αίσθηση.. αφού με 250 δεν μπορεί να φτιάξει καινούριο το καλύτερο που μπορεί να κάνει είναι αυτό ώστε να του φύγει και η ανάγκη αναβάθμισης.. Όσο και να παλιώσει ο SSD me Win 7 η Win 8 θα πετάει όπως και σήμερα πόσο μάλλον στην επόμενη μητρική που θα έχει και Sata 3.

 

Στα 600 ναι βρίσκεις καλά πράγματα.. αλλά σε κάρτα γραφικών που είναι και το κλειδί στο gaming πάλι στα ίδια επίπεδα θα παραμείνεις .. απλά συνολικά θα είσαι καλύτερος.. γι'αυτο η δική μου πρόταση είναι η πιο πάνω,μετά ένα καλό HD Monitor και με το καλό και όταν είσαι έτοιμος  η βάση που είπαμε.. σιγά σιγά και σταθερά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ξαναλέω...

1)τον φίλο μας τον ενδιαφέρουν τα games(εκεί όπου ο SSD δεν βοηθάει κάπου) και έχει ένα χαμηλό/περιορισμένο budget που με το ζόρι φτάνουν για τα βασικά.

2)η επόμενη μητρική μπορεί να έρθει σε 2 χρόνια και να έχει sata8... πάλι πίσω δε θα είναι ο σημερινός SSD?

 

Δε λέω πως δεν είναι καλή ιδέα ο SSD, απλά θεωρώ πως είναι ειδική η περίπτωση και αρκετά ανούσιο να μπεί σε αυτό το μηχάνημα αφού δε θα βοηθήσει καθόλου στον όλο σκοπό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ssd βοηθάει πολύ στο να μετριάσει την ανάγκη αναβάθμισης φαντάζομαι ότι κυρίαρχο είναι το Games αλλά όχι το μόνο αλλιώς σε αυτά τα χρήματα παίρνει ενα Playstation το βάζει σε μια 40" και είναι άρχοντας..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Memory:
-TYPE:DDR2
-SIZE:2048MBYTES
-CHANNELS:DUALS      

                          Ισχύει θέλω απλά περισσότερη ταχύτητα στο pc μου να μου φαίνεται όπως το πρωτο πήρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ssd βοηθάει πολύ στο να μετριάσει την ανάγκη αναβάθμισης φαντάζομαι ότι κυρίαρχο είναι το Games αλλά όχι το μόνο αλλιώς σε αυτά τα χρήματα παίρνει ενα Playstation το βάζει σε μια 40" και είναι άρχοντας..

Δεν είναι άρχοντας γιατί το PS3 θέλει να τα σκας χοντρά για κάθε τίτλο.Άρα επιπλέον έξοδα. ;)

Επίσης... την 40άρα που την είδες?Το παιδί μια 19άρα λέει πως έχει...

 

Όπως και να έχει, εγώ δε μπορώ να προτείνω κάτι αν δεν είμαι σίγουρος πως είναι συμβατό με το υπόλοιπο μηχάνημα...

 

Fox Eyes στην δίπλα καρτέλα θα πας που λέει SPD και θα δεις τα slots ένα-ένα τι λένε.Αυτά τα στοιχεία θέλουμε να δούμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δείτε λίγο τι είπα πρωτύτερα. Πες μου peter_pan αν είναι αυτό που χρειάζεσαι.

Γνώμη μου είναι, κάνε αναβάθμιση στα βασικά πρώτα(ram, κάρτα γραφικών και windows 7) για να παίζεις τα games που σε ενδιαφέρουν και ΑΝ δεις πως σου έχουν περισέψει χρήματα και πως δε σε ικανοποιεί η απόδοση του, βάζεις και έναν SSD μετά.

Πιστεύω όμως, πως θα δείς τέτοια διαφορά μόνο απο αυτά τα 3, που θα ξεχάσεις τον SSD.

 

Για το πρόγραμμα σου είπα, πήγαινε στη δίπλα καρτέλα που λέει SPD και δες εκεί τι λέει.

Ακόμα καλύτερα βγάλε ενα screenshot και βάλτο να το δούμε εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Module Size:1024 MBytes
Max Bandwidth :PC2-5300 (333 MHz)

Part Number :GR667D264L5/1G
Correction :None
SPD Ext.:AMP
και το Slot 2 τα ίδια δείχνει.

Μάλλον αυτό θα κάνω για αρχή κυρίως το game που παίζω είναι το League of Legends(LoL) για δες 
Minimum System Requirements
2 GHz processor
1 GB RAM (Windows Vista and 7 users will want 2 GB of RAM or more)
2 GB available hard disk space
Shader version 2.0 capable video card
Support for DirectX v9.0c or better
Windows XP, Windows Vista, or Windows 7 (Mac OS and Linux are currently not supported)


Recommended System Requirements
3 GHz processor
2 GB of RAM (Windows Vista and 7 users will want 4 GB of RAM or more)
6 GB available hard disk space
GeForce 8800 or equivalent video card (Dedicated GPU with 512MB+ Video Memory(VRAM))
Support for DirectX v9.0c or better.
Windows XP with the latest service pack installed, Windows Vista with the latest service pack installed, or Windows 7 (Mac OS and Linux are currently not supported)
The latest update to .NET Framework from Microsoft|

Το μόνο πρόβλημα που έχω είναι οτι η οθόνη μου δεν πιάνει παραπάνω απο 1440x900

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά μην κάνετε τα εύκολα δύσκολα,παίρνει μια μνήμη μαζί του και πάει σ'ενα μαγαζί και λέει θέλω μια ίδια σε 2GB θα την βρίσκαμε και από εδω αν είχαμε πλήρη στοιχεία.. η μητρική παίρνει μέχρι 4GB.

Από εκει και πέρα απόψεις καταθέτουμε κανείς δεν ειναι υποχρεωμένος ν'ακολουθησει ας αλλάξει μητρική και ας την πετάξει σ'ενα χρόνο.. η ότι άλλο..

και φυσικά δεν κατάλαβα πια πρόταση έγινε και δεν είναι συμβατή ? η μπορεί να μην είναι ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά μην κάνετε τα εύκολα δύσκολα,παίρνει μια μνήμη μαζί του και πάει σ'ενα μαγαζί και λέει θέλω μια ίδια σε 2GB θα την βρίσκαμε και από εδω αν είχαμε πλήρη στοιχεία.. η μητρική παίρνει μέχρι 4GB.

Από εκει και πέρα απόψεις καταθέτουμε κανείς δεν ειναι υποχρεωμένος ν'ακολουθησει ας αλλάξει μητρική και ας την πετάξει σ'ενα χρόνο.. η ότι άλλο..

και φυσικά δεν κατάλαβα πια πρόταση έγινε και δεν είναι συμβατή ? η μπορεί να μην είναι ..

Του πετάς το skroutz και του λες να διαλέξει μνήμη... άντε και την διάλεξε... ξέρεις εσύ ποια διάλεξε και αν θα δουλέψει με τη μητρική του?

Και αφού καλά το λές, η μητρική του παίρνει μέχρι 4GB, γιατί να πάει σε ένα μαγαζί να βρεί 2άρα και να έχει μόνο 3GB σαν σύνολο στο τέλος?

 

Δηλαδή να βάλει SSD για να είναι πιο γρήγορο το μηχάνημα γενικά, αλλά την ram που την χρειάζεται στα games ας πούμε να την αφήσει στα 3GB.

Μάλιστα....

 

Fox Eyes βγάλε ένα screenshot καλύτερα γιατί απο αυτά που έβαλες δε καταλαβαίνω και πολλά άκυρο, φαίνεται ποιες μνήμες έχεις απο το part number.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...