Προς το περιεχόμενο

Ποτα και Σφηνακιααααααααα


Σαλονικιά

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημεεεεεεεεεερα και καλες γιορτες guys!!!
Ειμαι κανουρια εδω και βασικα ηθελα να ρωτησω...επειδη δεν ειμαι και πολυ μεσα στη διασκεδαση της νυχτας(ποτα,ξενυχτια κλπκλπ) και επειδη θα βγαλω σημερα ατομα εξω το βραδυ και ελεγα να κερασω σφηνακια (γιατι αμα κερασω κανονικα ποτα την εβαψα :P ) δεν ξερω πως και τι να ζητησω!!! Δηλαδη θα πω στν σερβιτορα "φερε μας 10 σφηνακια" ? 10 σφηνακια τι ομως??? Πρεπει να προσδιορισω τι ακριβως?? Επιπλεον ξερετε κανενα καλο ποτο να προτεινετε που, να μην με κανει και φεσι αλλα, να φτιαξει διαθεση??? Pleaaaase δωστε κανενα φως μεχρι το βραδυ που θα βγωωω!!! :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Καλώς ήρθες. :)

 

Ναι στον σερβιτόρο θα πεις "φέρε μας 10 σφηνάκια". Καλό είναι να προσδιορίσεις τι σφηνάκια θες - αλλιώς θα σε ρωτήσει.

Μερικά από τα συνήθη σφηνάκια είναι:

- λευκή ή κίτρινη τεκίλα

- κονιάκ-αμαρέτο

- καπουτσίνο

- σαμπούκα

 

Καλή διασκέδαση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε πατε καλύτερα να τους κεράσεις κάνα φίλτρου;

 

Διοτι για να μην γνωρίζεις εστω και τα βασικα απο αλκοολ, σε κόβω under 18. Οπότε δε προβλέπεται να σερβιριστείς αλκοολ, οπως και να'χει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε πατε καλύτερα να τους κεράσεις κάνα φίλτρου;

 

Διοτι για να μην γνωρίζεις εστω και τα βασικα απο αλκοολ, σε κόβω under 18. Οπότε δε προβλέπεται να σερβιριστείς αλκοολ, οπως και να'χει.

ειμαι 18 και ενα, "φιλε μου" ,αλλα οταν θες να περασεις σε τρελες σχολες δεν εχεις χρονο να βγεις...καθολου μαλιστα!!! Και ζητησα απο οποιους ΜΠΟΡΟΥΝ και ΘΕΛΟΥΝ να μου απαντησουν στο θεμα μου....δεν με βοηθαει και πολυ η απαντηση σου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαθαινεις ποσο εχει το σφηνακι και ποσο η κανατα...

κανατα=συνηθως καμικαζι ή καρπουζι

απο 20-40ευρω μπορει να κανουν 10σφηνακια αναλογα που θα πατε...

γοογλαρε σφηνακια και θα βρεις διαφορα μιξ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρωτά πόσο κάνει κι ένα ολόκληρο σέικερ ή κανάτα με σφηνάκια και οπωσδήποτε πόσα σφηνάκια βγάζει, συνήθως συμφέρει περισσότερο. Θα σας το φέρει στο τραπέζι σας, με ποτηράκια να σερβιριστείτε μόνοι σας. Τουλάχιστον back in the days εμείς έτσι κάναμε. Απλά πρέπει και πάλι να προσδιορίσεις τί σφηνάκι θέλεις, και μάλιστα να είσαι σίγουρη, γιατί θα φάτε στη μάπα όλο το σέικερ ;)<br><br>

Αποστολή από το GT-I9000 με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2€ κάνει το λιγότερο το σφηνάκι οπότε τα 10 θα σου βγουν 20αρικο. Το shaker αν δεν κάνω λάθος πάει από 25 και πάνω, για κανάτα δε γνωρίζω. Αυτά περί οικονομικού, αλλά επειδή δε ρώτησε ίσως δεν σε ενδιαφέρει απλά επειδή αναφέρθηκε...

Από σφηνάκι η κίτρινη-λευκή τεκίλα είναι αποδεκτή σχεδόν απ όλους και είναι από τα συνήθη σφηνάκια, είναι λίγο δυνατούτσικο αλλά με ένα δεν παθαίνεις κάτι. Το αμαρέτο είναι πολύ γλυκό και πανάλαφρο, καπουτσίνο δεν έχω δοκιμάσει ενώ το σαμπούκα είναι κι αυτό κάπως βαρύ.

Αφού είσαι και θεσσαλονικιά από παραλία καλά μαγαζιά είναι το markiz, mast, via mare, barazza. Mετά τις 12-1 παίζουν ελληνικά και ξένα με αρκετό νταβαντούρι. Τώρα αν έχεις άλλες προτημισεις πες μας να σου συστήσουμε κάτι διαφορετικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...