Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις για αγορά tablet


belafode

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Aπτη στιγμη που το budget φτανει στο ποσο των ipad/ipad mini χωρις στερησεις κλπ, δεν υπαρχει λογος να πας σε android tablet κατ'εμε που χρησιμοποιω συσκευες και των 2 λειτουργικων.

 

Δεν υστερει σε κατι το ipad, συνολικα σαν πακετο (OS, αυτονομια εφαρμογες, support απο την μαμα εταιρεια, ευκολια στη χρηση κλπ) ειναι καλυτερο απο καθε android tablet (κατ'εμε επαναλαμβανω), το μονο προβλημα-κομπλεξ της apple ειναι η εμμονη με το συστημα itunes αν θες να μεταφερεις αρχεια απο το pc προς το ipad και αντιστροφως. Αν αυτο δε σας χαλαει και το μπατζετ δεν σας περιοριζει προχωρηστε για ipad. Αν το μπατζετ δεν φτανει ως το ipad τοτε συζηταμε για android tablet!

εσυ που, οπως λες, χρησιμοποιεις και τα 2 λειτουργικα, πες μας τι παραπανω κανεις με το ipad που δεν μπορεις να κανεις με το Android tablet, και το αντιστροφο.

 

αυτο που λες, επισης, για αυτονομια εφαρμογων και support, τι παραπανω σημαινει απο τις εκατονταδες χιλιαδες εφαρμογες που υπαρχουν και για το Android?

 

δεν φτανει να πεις ενα συμπερασμα, γιατι καποιος που δεν εχει δουλεψει ipad, δεν ξερει τι εννοεις..!!

 

εμενα παντως δεν μου κανει κλικ πουθενα το ipad, περαν της ποιοτητας κατασκευης του..!! δεν βρισκω κατι που να μην μπορω να το κανω με ενα καλο Android tablet, που το αγοραζεις στη μιση τιμη, το πολυ..!!!!

και δεν μιλαω για πολυ εξειδικευμενες εφαρμογες, οπου εκει πραγματικα η apple γενικοτερα, ειναι σε αλλο επιπεδο...!! αλλα εκει ειναι θεμα software...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εσυ που, οπως λες, χρησιμοποιεις και τα 2 λειτουργικα, πες μας τι παραπανω κανεις με το ipad που δεν μπορεις να κανεις με το Android tablet, και το αντιστροφο.

 

αυτο που λες, επισης, για αυτονομια εφαρμογων και support, τι παραπανω σημαινει απο τις εκατονταδες χιλιαδες εφαρμογες που υπαρχουν και για το Android?

 

δεν φτανει να πεις ενα συμπερασμα, γιατι καποιος που δεν εχει δουλεψει ipad, δεν ξερει τι εννοεις..!!

 

εμενα παντως δεν μου κανει κλικ πουθενα το ipad, περαν της ποιοτητας κατασκευης του..!! δεν βρισκω κατι που να μην μπορω να το κανω με ενα καλο Android tablet, που το αγοραζεις στη μιση τιμη, το πολυ..!!!!

και δεν μιλαω για πολυ εξειδικευμενες εφαρμογες, οπου εκει πραγματικα η apple γενικοτερα, ειναι σε αλλο επιπεδο...!! αλλα εκει ειναι θεμα software...

Το ποστ δεν το εκανα για να αρχισω αντιπαραθεση, ουτε για να αρχισω τα "vs"

Eπιπλεον, δεν ειπα οτι δεν κανεις κατι με το android που το κανεις με το ipad, πουθενα δεν το υποστηριξα.

 Ειναι καθαρα προσωπικη μου γνωμη οντας κατοχος galaxy S και ipad2. Τα σημεια τα οποια ανεφερα επιγραμματικα ειναι και αυτα στα οποια (προσωπικα και τελειως υποκειμενικα) θεωρω οτι υπερεχει το ipad. Σε καμια περιπτωση αν καποιος διεθετε 450 ευρω για ταμπλετ δε θα του προτεινα android. Αν διεθετε λιγοτερα ή αν ζοριζοταν για τα 450, τοτε ναι να το συζητουσα.

Γενικα παντως το ios εμενα, με εξυπηρετει πολυ περισσοτερο και μου ειναι πολυ πιο ευχαριστο σαν εμπειρια χρησης απο το android.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν σε ρωτησα για να κανουμε πολεμο. σε ρωτησα, γιατι εφοσον εχεις και τις 2 πλατφορμες, εχεις πιο αμεση αποψη και μπορεις να μας πεις αναλυτικοτερα που υπερεχει το ενα και που το αλλο!!

 

το αν καποιος εχει η δεν εχει το μπατζετ να αγορασει iPad, δεν εχει να κανει αμεσα, με την ευκολια και τις δυνατοτητες που εχουν και τα 2.

εγω μπορει να εχω τα λεφτα να αγορασω οποιοδηποτε απο τα 2. θα με ενδιεφερε να ακουσω λεπτομερειες περι των 2, και να μην αγορασω ενα iPad, απλως για να λεω οτι αγορασα iPad!

αυτος ειναι ο στοχος μου. να δωσουμε περισσοτερα στοιχεια για οποιον ενδιαφερεται. ουτε εγω ειπα οτι το iPad ειναι για τα σκουπιδια..!!

 

απλα κατι πιο συγκεκριμενο, οπως σε ρωτησα και πιο πανω, που λες π.χ. για την "αυτονομια εφαρμογων". τι εννοεις?

 

εγω, επειδη δεν ασχολουμαι τοσο με tablets, μεχρι την περασμενη εβδομαδα δεν ηξερα καν τα Onda Tablets. μου τα ανεφερε ενας φιλος που ηρθε απο Ιταλια για διακοπες. εκει τα χρησιμοποιει η WIND. και μαλιστα ειχε παρει ενα 7" για τον ανηψιο του, να παιζει. ετσι το επιασα κι εγω λιγο στα χερια μου. ειδα οτι απο τεχνικα χαρακτηριστικα ειναι σε κορυφαιο επιπεδο. και η κατασκευη του πολυ στιβαρη!!! δεν περιμενα να ειναι τοσο λεπτο και ακαμπτο!! η εξηγηση ειναι οτι ειναι μεταλλικο και οχι πλαστικο..!! αυτο δεν το περιμενα..., για κινεζικο!!

και η συγκεκριμενη τουλαχιστον μαρκα, χρησιμοποιει τις ιδιες ακριβως οθονες που εχει και το ipad.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολα καλα ετσι οπως συγκρινετε με τα λογισμικα αλλα το ipad ουτε sd card ουτε hdmi και επειδη το εχω προσεξει γιατι το εχει ο θειος μου ουτε βιντεο δεν τραβαει με τα λεφτα που δινεις.Το θετικο ειναι το λογισμικο και η οθονη αλλα καποιοι που λενε οτι δεν τρονε σκαλωματα κανουν μεγαλο λαθος.Σε αυτα τα λεφτα περνεις adroid που στα παρεχει ολα.Πρωσωπικη μου γνωμη μην δωσεις πανω απο 250ε και με εναειδικα αυτα που αναφεραμε ποιο πανω onda v972,ainol novo 9 θα σε καλυψουν με το παραπανω.Οποιος δινει τα διπλασια λεφτα για ταble δεν το βρισκω σωστο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν ειπα αυτονομια εφαρμογων, ειπα αυτονομια (aka μπαταρια που κρατα αρκετα παραπανω απο το πλεον αυτονομο android tablet και ναι αυτο ειναι μειζονος σημασιας για μενα) + εφαρμογες (aka τις θεωρω πολυ πιο smooth και καλογραμμενες στο ios).

Γενικα με αφηνει ιδιαιτερα ικανοποιημενο το γεγονος οτι οι εφαρμογες γραφονται αποκλειστικα για ipad και οχι για το OS γενικα (συναντω πολυ συχνα ασυμβατοτητες εφαρμογων στο android γιατι δεν γραφτηκαν για το κινητο μου πχ), επισης με ικανοποιει που ειναι απλο και λιτο το ios σε διαφορα σημεια του (παροτι και με το android δεν δυσκολευομαι καπου) και τελος με ικανοποιει οτι δεν βρισκω παρατραγουδα στη λειτουργια του, οπως διαβαζω για διαφορα android tablet αγνωστου προελευσης.

 

Για τον φιλο απο πανω που λεει οτι κανουν λαθος αυτοι που πιστευουν οτι τα ipad δεν τρωνε σκαλωματα, τι να σου πω, 5 μηνες καθημερινη χρηση, ουτε 1 σφαλμα, ουτε 1 freeze και πολυ περισσοτερο ουτε 1-2 sec lagαρισματος μετα απο το ανοιγμα ή το κλεισιμο μιας η περισσοτερων εφαρμογων. Μπορει ομως, αλλα ipad να σκαλωνουν.

 

edit: Τωρα βλεπω οτι ξεχασα το κομμα αναμεσα στο αυτονομια και το εφαρμογες προηγουμενως :wacko:

Επεξ/σία από MiDi_MiLiZ
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το onda v972 απο ποιο site μπορουμε να το παραγγειλουμε χωρις να μας πληρωσουμε τελωνιο?

+1

Επίσης όποιος το έχει, ας μας πει αν μπορεί αντυπώσεις από την οθόνη του. Είναι όντως επιπέδου ipad???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1Επίσης όποιος το έχει, ας μας πει αν μπορεί αντυπώσεις από την οθόνη του. Είναι όντως επιπέδου ipad???

Λιγο δυσκολο να σου πει καποιος για το συγκεκριμενο μοντελο αφου δεν το εχει παραλαβει κανεις ακομα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λιγο δυσκολο να σου πει καποιος για το συγκεκριμενο μοντελο αφου δεν το εχει παραλαβει κανεις ακομα...

Α τόσο καινούριο είναι; ΟΚ αναμένουμε λοιπόν.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Δεν υστερει σε κατι το ipad, συνολικα σαν πακετο (OS, αυτονομια εφαρμογες, support απο την μαμα εταιρεια, ευκολια στη χρηση κλπ) ειναι καλυτερο απο καθε android tablet (κατ'εμε επαναλαμβανω), το μονο προβλημα-κομπλεξ της apple ειναι η εμμονη με το συστημα itunes αν θες να μεταφερεις αρχεια απο το pc προς το ipad και αντιστροφως. Αν αυτο δε σας χαλαει και το μπατζετ δεν σας περιοριζει προχωρηστε για ipad. Αν το μπατζετ δεν φτανει ως το ipad τοτε συζηταμε για android tablet!

χωρις κομμα, το πηρα σαν ενα..!!!

 

 

παντος απο το onda v971 που διαβαζω σχολια που εχει την ιδια οθονη εχει αθλιο touch.....

το 971 ειναι παλιοτερο μοντελο..!! με εντελως αλλα τεχνικα χαρακτηριστικα! το 972 εχει την ιδια οθονη ακριβως με του ipad.

 

εγω, οπως ειπα, δουλεψα για λιγο, το μικροτερο αδερφακι V712D v.2. και η οθονη του ειναι χαρμα φθαλμων και αφης σε σχεση με κατι αλλα που ειχα πιασει στα χερια μου! αμεση αποκριση, πολυ "καθαρη" οθονη και πολυ ωραια χρωματα, ενεκα IPS βλεπετε!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χωρις κομμα, το πηρα σαν ενα..!!!

 

 

το 971 ειναι παλιοτερο μοντελο..!! με εντελως αλλα τεχνικα χαρακτηριστικα! το 972 εχει την ιδια οθονη ακριβως με του ipad.

 

εγω, οπως ειπα, δουλεψα για λιγο, το μικροτερο αδερφακι V712D v.2. και η οθονη του ειναι χαρμα φθαλμων και αφης σε σχεση με κατι αλλα που ειχα πιασει στα χερια μου! αμεση αποκριση, πολυ "καθαρη" οθονη και πολυ ωραια χρωματα, ενεκα IPS βλεπετε!!

ναι και σου λεω αυτο που δουλεψες ειναι παρομιο με το ainol novo fire 7 που εχω που ειναι αψογo.Τελικα εκανα λαθος εχει αλλη οθονη τον παλιο onda v971 απλα ιδα οτι ειναι το ιδιο μεγεθος και νομιζα πως ειναι και εκεινη retina

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...