Προς το περιεχόμενο

Οδηγος: Ενεργοποίηση του Readyboost των Windows για προσθήκη ΡΑΜ


nike1600

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παρακαλώ συγχωρέστε με αν είναι λάθος η κατηγορια...

Λοιπόν φίλοι μου ξέρατε ότι μπορείτε να προσθέσετε ram στον υπολογιστή σας σχεδόν δωρεάν? Το μονο που χρειάζεστε είναι ένα φλασάκι η μια sd/micro sd κάρτα.Ιδανική λύση τώρα με την κρίση ε?

Πως θα το κάνετε αυτό?
Με το Readyboost.

Το Readyboost είναι ένα χαρακτηριστικό που πρωτοπαρουσιάστηκε στα windows vista. Η λογική του είναι απλή... Τα windows όταν μένουν από μνήμη ram αποθηκεύουν αρχεία προσωρινά στον σκληρό δίσκο. Ενδεικτικά να σημειώσω ότι η ταχύτητα της ram μετριέται σε νανοδευτερόλεπτα ενώ του σκληρού δίσκου σε μικροδευτερόλεπτα, τεραστια διαφορα που καθυστερεί το "συστημα" μας... Με το Readyboost όμως δίνεται η δυνατότητα στα windows να αποθηκεύουν αυτά τα αρχεία σε ένα φλασάκι το οποιο είναι περίπου 100 φορες γρηγορότερο από εναν σκληρό δίσκο 7200rpm.

Ενεργοποίηση του Readyboost:

1) Βάλτε το usb σε μια θύρα που δεν χρησιμοποιείτε (δεν πρέπει να αφαιρεθεί μετά την ενεργοποίηση)

2)Βεβαιωθείτε ότι είναι άδειο

3)Μόλις εμφανιστεί η αυτόματη εκτέλεση πατήστε την επιλογή "Επιτάχυνση του συστήματος μου με Windows Readyboost"
353du38.png

4)Επιλέξτε "να χρησιμοποιηθεί αυτή η συσκευή" και σύρτε την μπάρα έως το τέλος.

9sb5on.png

5) Πατήστε εφαρμογή...(H ίδια διαδικασία ισχύει και για sd/mico sd κάρτα)

Τώρα είναι σαν να έχουμε λίγη ακόμα RAM

Tips:
Μην αφαιρείται την συσκευή από τον υπολογιστή, δεν μπορείτε να αποθηκεύσετε αρχεία στη συσκευη όταν το Readyboost είναι ενεργοποιημένο, πιο αποδοτικό θα ήταν να χρησιμοποιείτε φλασάκι με διπλάσιο μέγεθος από το μέγεθος της μνήμης RAM, Το Readyboost έχει εμφανή αποτελέσματα σε συστήματα με λίγη μνήμη Ram, το ελάχιστο μέγεθος που προτείνεται να εισάγεται είναι 256 mb, η προσθηκη αυτη δεν θα εχει αποτελεσμα σε συστηματα με ssd.

 

Guide by Nike1600

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τριχες, δεν αυξανει τη μνημη, απλα τα παραθυρα το χρησιμοποιουν σαν page file αντι του δισκου επειδη εαν το φλασακι ειναι γρηγορο εχει ταχυτερα i/o σε μικρα read/writes.

 

σε πραγματικες επιδοσεις δεν κανει απολυτως τιποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eξαρταται απο την κατηγορια του usb... σε μηχαμηματα με πολη λιγη ραμ κανει τεραστια διαφορα... Τωρα αν εχεις 8 gb απλα δεν το χρειαζεσαι. Στα windows vista οντως δεν εκανε πολυ διαφρα αντιθετα ομως στα win 7 εχει βελτιωθει αρκετα και βοηθαει...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ότι δεν είναι χρήσιμο, δεν είναι, ειδικά τώρα με αυτές τις τιμές στις ram. Αλλά αυτό δε σημαίνει ότι δεν πρέπει να ξέρουμε τι κάνει αυτό το ρημάδι το readyboost που εμφανίζεται κάθε φορά που συνδέουμε μια συσκευή.

 

+1 από μένα.

Επεξ/σία από Δεινόσαυρος
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το Readyboost όμως δίνεται η δυνατότητα στα windows να αποθηκεύουν αυτά τα αρχεία σε ένα φλασάκι το οποιο είναι περίπου 100 φορες γρηγορότερο από εναν σκληρό δίσκο 7200rpm.

 

 

Λυπάμαι, αλλά μετά από αυτό σταμάτησα να διαβάζω το post (που το ξεκίνησα από περιέργια, καθώς το RB είναι σχετικά γνωστό feature)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι δεν είναι χρήσιμο, δεν είναι, ειδικά τώρα με αυτέ τις τιμές στις ram. Αλλά αυτό δε σημαίνει ότι δεν πρέπει να ξέρουμε τι κάνει αυτό το ρημάδι το readyboost που εμφανίζεται κάθε φορά που συνδέουμε μια συσκευή.

 

+1 από μένα.

θα συμφωνησω και εγω με τον "δεινοσαυρο".. εγω προσωπικα δεν το γνωριζα επ' ακριβως τι κανει το ready boost(δεν το ειχα ψαξει) και τι μπορει να προσφερει σε ενα pc με λιγοτερη μνημη!

+ 1 απο εμενα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Λυπάμαι, αλλά μετά από αυτό σταμάτησα να διαβάζω το post (που το ξεκίνησα από περιέργια, καθώς το RB είναι σχετικά γνωστό feature)...

Φιλε μου η τεχνολογια που χρησημοποιουν τα φλασακια ειναι ιδια με την τεχνολογια των ssd (εξαρταται και απο την ποιοτητα παντα) το παραδειγμα μου δεν αναφερεται στην ταχυτητα αλλα στην αποκριση... Ενας κοινος hdd χρειαζεται 500-900 μικροδευτερολεπτα ενω την ιδια ωρα ενα φλασακι χρειαζεται μονο 3-8 μικροδευτερολεπτα....

 

Γενικα δεν λεω οτι θα δεις μια τεραστια αυξηση στην αποδοση....Αν θες το ενεργοποιεις δεν παιρνει τιποτα αλλο παρα μια αδεια θυρα... Οσοι δεν θελετε ας μην το διαβασετε δεν χρειαζεται να φοβιζεται τον κοσμο για να μην το ενεργοποιει, αν δεν ειχε αποτελεσμα δεν θα το προσθεται η microsoft... Ηaters gonna hate... :) Γενικα κα φιλικα μιλωντας παντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φιλε μου η τεχνολογια που χρησημοποιουν τα φλασακια ειναι ιδια με την τεχνολογια των ssd (εξαρταται και απο την ποιοτητα παντα) το παραδειγμα μου δεν αναφερεται στην ταχυτητα αλλα στην αποκριση... Ενας κοινος hdd χρειαζεται 500-900 μικροδευτερολεπτα ενω την ιδια ωρα ενα φλασακι χρειαζεται μονο 3-8 μικροδευτερολεπτα....

 

Γενικα δεν λεω οτι θα δεις μια τεραστια αυξηση στην αποδοση....Αν θες το ενεργοποιεις δεν παιρνει τιποτα αλλο παρα μια αδεια θυρα... Οσοι δεν θελετε ας μην το διαβασετε δεν χρειαζεται να φοβιζεται τον κοσμο για να μην το ενεργοποιει, αν δεν ειχε αποτελεσμα δεν θα το προσθεται η microsoft... Ηaters gonna hate... :) Γενικα κα φιλικα μιλωντας παντα.

Φίλε μου κάπου τα έχεις μπερδέψει...

Ένας κοινός HDD (Green SATA2 @ 5400rpm) έχει ~14 msec (μιλι- όχι μικρο-, 14 όχι 500-900), σε αντίθεση με το ~0,7 msec κάποιου κατάλληλου για ReadyBoost USB drive (access time < 1msec, 4 KB random reads > 2.5 MB/s και 512 KB random writes > 1.75 MB/s), κάτι που το κάνει 20 φορές γρηγορότερο ΜΟΝΟ στο access time για 5400rpm δίσκους (και όχι 100) θεωρητικά.

 

post-55069-0-08129700-1356629853_thumb.pngpost-55069-0-68341900-1356629988_thumb.png

 

Πρακτικά, επειδή μπαίνουν στη μέση τα 4K random reads/512K random writes πάνω στο USB πρωτόκολλο, που δεν είναι κάτι ιδιαίτερο στα φλασάκια, οποιοδήποτε θεωρητικό πλεονέκτημα του RB λόγω μικρού access time εκμηδενίζεται.

 

post-55069-0-00462500-1356630320_thumb.png

 

Και βέβαια, διαφορές απόδοσης φαίνονται μόνο σε συστήματα με 512MB RAM και κάτω, όπως μας δείχνει και το link του Piggosa με τα συγκριτικά. Συνεκτιμώντας πως τα Vista (στα οποία πρωτοεμφανίστηκε το ReadyBoost) έχουν ελάχιστες απαιτήσεις σε RAM τα 512MB, τα Win7 1GB, φαίνεται εύκολα ότι το RB είναι για ειδικές καταστάσεις συστημάτων με οριακή μνήμη. Σε αντίθεση με το αρχικό post, που τα βάζει όλα στο ίδιο τσουβάλι και ονομάζεται "οδηγός"... Αλλά έχει ψιλά γράμματα "Το Readyboost έχει εμφανή αποτελέσματα σε συστήματα με λίγη μνήμη Ram".

 

Περισσότερες πληροφορίες έχει και η wikipedia : http://en.wikipedia.org/wiki/ReadyBoost

 

Εάν έθετες το θέμα στη σωστή του διάσταση, με σωστά στοιχεία, θα έλεγα μπράβο πάντως. Αλλά ένας "οδηγός" οφείλει να είναι ακριβής.

Φιλικά και από εμένα.

Επεξ/σία από Candlemass
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...