Προς το περιεχόμενο

Blue screen problem in power on


panos-

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά !!! Να σας ρωτήσω κάτι αν έχετε κάποια ιδέα καλοδεχούμενη. <br>

Οταν ανοίγω τον desktop των 2-3 ετών ανοίγει μπένει στα windows. Αν δεν βάλω το password δεν εμφανίζει μπλε οθόνη.. Μόλις βάλω τον κωδικό για 5-6 λεπτά λειτουργεί κανονικά μέχρι που εμφανίζει μπλε οθόνη.. Μετά μόλις κάνει επανεκκίνηση ξανά τοτο το ίδιο <br><br>

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 40
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Λέει crash.. Από ότι θυμάμαι ο κωδικός αρχίζει από ox

 

Sorry for edit: επειδή δεν είναι τώρα κοντά μου ο υπολογίστης μάλλον το Σάββατο το απόγευμα γιατί έχω κάτι προβλήματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν λες όμως τι σου εμφανίζει

Παιδια s.o.s εχω και εγω προβλημα με μπλε οθονη. Εχω 2 διαμερισματα windows και 1 linux. Mεχρι στιγμης μου εχει πεταξει 3-4 φορες μπλε οθονη μονο σ'ενα διαμερισμα. Συγκεκριμενα αυτο εγινε πριν 4 περιπου ημερες.  Εσβησα ολα τα προγραμματα που ειχα εγκαταστησει τελευταια και ολες τις ενημερωσεις, και πριν λιγο παλι τα ιδια. Εκανα εναν ελεγχο με το blue screen της nirsoft και στην 1η σειρα πανω πανω μου εβγαλε τα εξης-

 

Dump File         : 011313-14383-01.dmp

Crash Time        : 13/1/2013 21:18:57

Bug Check String  : DRIVER_IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL

Bug Check Code    : 0x000000d1

Parameter 1       : 0x00000014

Parameter 2       : 0x00000002

Parameter 3       : 0x00000000

Parameter 4       : 0x88f61bd2

Caused By Driver  : NETIO.SYS

Caused By Address : NETIO.SYS+6bd2

File Description  : Network I/O Subsystem

Product Name      : Microsoft® Windows® Operating System

Company           : Microsoft Corporation

File Version      : 6.1.7601.17939 (win7sp1_gdr.120822-0331)

Processor         : 32-bit

Crash Address     : ntkrnlpa.exe+40cdb

Stack Address 1   : NETIO.SYS+6bd2

Stack Address 2   : tcpip.sys+3ff42

Stack Address 3   : tcpip.sys+8ed61

Computer Name     :

Full Path         : C:\Windows\Minidump\011313-14383-01.dmp

Processors Count  : 4

Major Version     : 15

Minor Version     : 7601

Dump File Size    : 149.592

Να πω οτι η μητρικη ειναι ΑSUS P8H61-M LE

Στις κατω σειρες μου εμφανιζει και αλλα επειδη θα πιασουν πολυ χωρο σας δειχνω μονο την βασικη ενδειξη, αλλα αν θελετε σας δειχνω και τις υπολοιπες.Μπορειτε να μου πειτε απλα γιατι δεν μου εχει ξανασυμβει, αν χρειαζετε καποια ενημερωση και απο που την κατεβαζουν η αν θα βοηθησει καποιο προγραμμα (π.χ driver genius) η θα τα κανει χειροτερα.. Nα πω επισης οτι αυτο συνεβη την επομενη οταν εκανα εγκατασταση το virualbox για να περασω μεσα ubuntu αλλα επειδη δεν δουλεψε καλα το απεγκατεστησα. Την επομενη μου εμφανισε εναν πινακα launcher error.που ελεγε, archive integrity check failed. The patch file is not complete, possibly due to incomplete download or corrupted file. Αυτο το αναφερω μην τυχον συνδεονται τα 2 γεγονοτα. Ευχαριστω.

Επεξ/σία από Sirios8e
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το netio.sys που λέει ότι προκαλεί το crash έχει σχέση με την κάρτα δικτύου σου. Μπες στο site της μητρικής σου, κατέβασε τον driver για την κάρτα δικτύου σου και πέρνα τον μια.

 

Edit:

 

Ενημέρωσε και τον chipset driver της μητρικής σου επί ευκαιρίας και μην χρησιμοποιήσεις οποιοδήποτε πρόγραμμα για να κάνεις αυτόματα την διαδικασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το netio.sys που λέει ότι προκαλεί το crash έχει σχέση με την κάρτα δικτύου σου. Μπες στο site της μητρικής σου, κατέβασε τον driver για την κάρτα δικτύου σου και πέρνα τον μια.

 

Edit:

 

Ενημέρωσε και τον chipset driver της μητρικής σου επί ευκαιρίας και μην χρησιμοποιήσεις οποιοδήποτε πρόγραμμα για να κάνεις αυτόματα την διαδικασία.

Eκανα οπως μου ειπες μπηκα στο site της asus κατεβασα τον driver lan και τον driver για το chipset τις τελευταιες εκδοσεις περιμενα αλλα δυστυχως παλι τα ιδια. Σκεφτομαι να κανω παλι format το διαμερισμα εκτος κι αν κατι δεν εγινε σωστα. Το θεμα ειναι οτι εχουνε διαγραφτει οι εργοστασιακες ρυθμισεις απο καποιο upgrade και θα το γυρναγα με 1000. Παντως σ΄ ευχαριστω για τις πληροφοριες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα ειναι οτι εχουνε διαγραφτει οι εργοστασιακες ρυθμισεις απο καποιο upgrade και θα το γυρναγα με 1000. Παντως σ΄ ευχαριστω για τις πληροφοριες.

 

Εξήγησέ του λίγο αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξήγησέ του λίγο αυτό.

Εκανα upgrade (επιδιορθωση) σ' ενα (1ο διαμερισμα) γιατι υπηρχαν καποια κατεστραμμενα αρχεια σε win7. Oταν εμπαινα πριν σε ασφαλη λειτουργια στις επιλογες αποκαταστασης μου εβγαζε και την δυνατοτητα να επαναφερω τον υπολ. στις εργοστασιακες ρυθμισεις, (αυτο ειναι απ'το e-shοp που ειχα αγορασει τον υπολ.). Τωρα μετα απ'το upgrade δεν μου βγαζει αυτην την επιλογη. Mπορεις να μου πεις αν γινετε να τις επαναφερω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...