Προς το περιεχόμενο

Blue screen problem in power on


panos-

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 40
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ποιος υπολογιστής είναι; Αν είναι Laptop δες λίγο το manual για factory restore και ψάξε να δεις ποιο κουμπί στο κάνει.

O υπολογιστης ειναι dektop. Προσεξε. Πριν κανω το 1ο upgrade οταν εμπαινα σε ασφαλη λειτουργια, και πηγαινα στο πινακα με τις επιλογες αποκαταστασης (που σου βγαζει τις 6 δυνατοτητες αποκαταστασης, επιδιορθωση στην εκκινηση- γραμμη εντολων cmd κλπ) υπηρχε και η δυνατοτητα να επαναφερω τον υπολογιστη στις εργοστασιακες ρυθμισεις. Μετα το upgrade αυτη η δυνατοτητα διαγραφτηκε και δεν μου την εμφανιζει πλεον. Αυτο εννοω αν γινετε να την επαναφερω, γιατι εκει τα windows επανερχοντουσταν comple. Oσο για το manual δεν ειδα να γραφει κατι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πες μου τι ακριβώς έκανες κατά το 1ο upgrade (πρόσεξε! άλλο upgrade, άλλο επιδιόρθωση), βγάλε μου μια φωτό από τις επιλογές αποκατάστασης που λες και άλλη μια από τη διαχείριση δίσκων.

 

 

Δεν ξέρω κατά πόσο και εάν το e-shop φτιάχνει restore partition στους υπολογιστές τους, αλλά κάτι μου λέει ότι, εμείς οι δύο, μιλάμε για κάτι τελείως διαφορετικό ο καθένας.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πες μου τι ακριβώς έκανες κατά το 1ο upgrade (πρόσεξε! άλλο upgrade, άλλο επιδιόρθωση), βγάλε μου μια φωτό από τις επιλογές αποκατάστασης που λες και άλλη μια από τη διαχείριση δίσκων.

 

 

Δεν ξέρω κατά πόσο και εάν το e-shop φτιάχνει restore partition στους υπολογιστές τους, αλλά κάτι μου λέει ότι, εμείς οι δύο, μιλάμε για κάτι τελείως διαφορετικό ο καθένας.

Στην ουσια για τα ιδια μιλαμε αλλα δεν ξερω πως εχει επικρατησει οτι το upgrade δεν ειναι επιδιορθωση.

Αυτο το γραφει και ο Αγγελος Κυριτσης οτι upgrade στην ουσια ειναι επιδιορθωση των κατεστραμμενων αρχειων των windows (ψαξε και θα το δεις στο site του)

. Oταν εχεις καποια κατεστραμμενα αρχεια των windows για να μην κανεις συχνα format κανεις upgrade που στην ουσια επιδιορθωνεις τα kατεστραμμενα αρχεια και επαναφερεις τα windows οπως ηταν στην αρχικη τους κατασταση. Οταν βαζεις το dvd των windows σου δινει την δυνατοτητα η να κανεις format η upgrade. Οταν επιλεγεις upgrade δηλ. εχεις home premium και επιλεγεις home premium στο upgrade στην ουσια κανεις επιδιορθωση του διαμερισματος. Μπορεις ομως να πας και σε  π.χ ultimate. Aυτο εννοω. Δεν μπορω εγω που εχω home premium να επιλεξω αλλη εκδοση γιατι $$$$. Οσο για τις φωτο πες μου την διαδικασια και θα στις στειλω.

Επεξ/σία από Sirios8e
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον τυπά που λες, δεν τον ξέρω. Μπορείς να μου δώσεις λινκ για το site του; 



Τώρα το είδα και αυτό:

 

 

Στην ουσια για τα ιδια μιλαμε αλλα δεν ξερω πως εχει επικρατησει οτι το upgrade δεν ειναι επιδιορθωση. 

 

Επειδή, ίσως, δεν είναι επιδιόρθωση!! 

 

Upgrade = αναβάθμιση

Repair = επιδιόρθωση

 

Seriously όμως, δώσε μου το site του για να καταλάβω πάνω κάτω τι έχεις κάνει. 

 

 

Αν και... αν έχεις κάνει αυτό που φαντάζομαι ότι έχεις κάνει, τότε μεγάλε, έκανες re-installation (to be precise)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον τυπά που λες, δεν τον ξέρω. Μπορείς να μου δώσεις λινκ για το site του; 

Τώρα το είδα και αυτό:

 

 

Επειδή, ίσως, δεν είναι επιδιόρθωση!! 

 

Upgrade = αναβάθμιση

Repair = επιδιόρθωση

 

Seriously όμως, δώσε μου το site του για να καταλάβω πάνω κάτω τι έχεις κάνει. 

 

 

Αν και... αν έχεις κάνει αυτό που φαντάζομαι ότι έχεις κάνει, τότε μεγάλε, έκανες re-installation (to be precise)

Γραψε - Πως να επιδιορθωσετε μια χαλασμενη εγκατασταση των windows χωρις να κανετε format - και θα σε βγαλει κατευθειαν και διαβασε ολο το αρθρο (δεν ειναι πολυ μεγαλο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Right! Όπως το είπα και στο spoiler... εσύ να φανταστώ ακολούθησες την 1η μέθοδο, ε;

Aκριβως και μετα παπαλα οι εργοστασιακες ρυθμισεις. Αν δεν γινετε να τις επαναφερω δεν χαλασε και κοσμος, Απλως ειναι οτι επανερχοντουσταν τα windows comple με driver τα παντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Νεο προβλημα με μπλε οθονη. Ειχα εγκαταστημενο το spyware doctor και μολις εγκατεστησα το comodo firewall μετα απο λιγο crashhhh. Μολις μπαινω στο διαμερισμα μετα απο 1 λεπτο το πολυ πεφτει. Απεγκατεστησα ολους τους οδηγους του comodo αλλα τιποτα.Tα screeshots ειναι απο ασφαλη λειτουργια.. Οτι μου πειτε το κανω μονο απο ασφαλη λειτουργια


.

post-243715-0-13378300-1360700277_thumb.png

post-243715-0-70764000-1360700297_thumb.png

post-243715-0-48546100-1360700317_thumb.png

post-243715-0-14721000-1360700936_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα technical information απο μια bluescreen μου ανεφερε καποιο inspect.sys (υπευθυνο?). Εκανα μια σαρωση υπολογιστης βρηκα 2, 1 inspect.sys (στο windows system) kαι 1 inspect.sys+b7df στα data αν θυμαμαι καλα (υπολλειματα του comodo). Ειναι αυτοι που αναφερονται στην 4η μικρογραφια συνημμενων. Τους διεγραψα και τους 2 και μεχρι στιγμης το partition δουλευει κανονικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ενα γρηγορο google search με σκετο τον ορο inspect.sys, εμφανιζει κατευθειαν προβληματα με μπλε οθονη σχετικα με το comodo , τα οποια ξεκινανε απο το 2006. Δεν εκατσα να διαβασω λεπτομερειες, θα υποθεσω πως παιζουν ασυμβατοτητες μεταξυ του συγκεκριμενου και εκδοσεων αλλων drivers/προγραμματων, καθως δεν ειναι δυνατον να υφισταται το ιδιο προβλημα για ολοκληρα χρονια και οι developers του comodo να καθονται απραγοι.

Το προβλημα σου παντως φαινεται να ειναι οντως αυτο, μια και απο τον συγκεκριμενο driver "περναει" οτιδηποτε εχει να κανει με δικτυο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα γρηγορο google search με σκετο τον ορο inspect.sys, εμφανιζει κατευθειαν προβληματα με μπλε οθονη σχετικα με το comodo , τα οποια ξεκινανε απο το 2006. Δεν εκατσα να διαβασω λεπτομερειες, θα υποθεσω πως παιζουν ασυμβατοτητες μεταξυ του συγκεκριμενου και εκδοσεων αλλων drivers/προγραμματων, καθως δεν ειναι δυνατον να υφισταται το ιδιο προβλημα για ολοκληρα χρονια και οι developers του comodo να καθονται απραγοι.

Το προβλημα σου παντως φαινεται να ειναι οντως αυτο, μια και απο τον συγκεκριμενο driver "περναει" οτιδηποτε εχει να κανει με δικτυο.

Εχεις δικιο το εψαξα και εγω αυτο. Οντως το συγκεκριμενο αρχειο ειναι προβληματικο. Αλλα σε συνδυασμο μαλλον mε το spyware (εννοειται χωρις firewall) πρεπει να δημιουργηθηκε το crash, γιατι και παλαιοτερα που ειχα εγκαταστημενο σκετο το comodo δεν ειχα προβλημα.

Kαι κατι αλλο. Oταν εγκατεστησα σε ξεχωριστο partition linux mint στην εκκινηση του υπολογιστη (οχι των windows) oταν επιλεγεις διαμερισμα, εγκατασταθηκε και το memtest. Oταν επιλεγω κατα την εκκινηση του υπολογιστη το memtest, κανει ελεγχο για σφαλματα της μνημης. Μετα απο 10-12 λεπτα μου βγαζει κατω δεξια την ενδειξη  ''Νo errors press esc to exit''. Πρεπει να το αφησω οντως πανω απο τρεις ωρες για να φανει το αποτελεσμα η αρκει η ενδειξη που μου βγαζει. Oi μνημες ειναι -- elixir ddr3 2X1GB ΣΤΑ 1333ΜΗΖ . Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την εχω τουλαχιστον πανω απο 5 χρονια αυτη την απορια.... αυτο το γαμοcomodo και το zonealarm......... μα ποτε δε θα μαθουνε..... μα ποτε?

 

Προσπαθειστε να μη τα βαζετε αυτα τα 2 παιδια.   Με ολο το συμπαθειο κιολας αυτο το σχολιο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...