Προς το περιεχόμενο

Ποια είναι η καλύτερη κάρτα ήχου για Desktop?


Bimmermeister

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους,έχω την Creative X-Fi Elite Pro,αλλά λόγο προβλημάτων συμβατότητας με τα Windows 8 σκέφτομαι να αγοράσω άλλη και επί της ευκαιρίας καλύτερη.Τι έχετε να προτείνεται?

Στο μυαλό μου έχω την Asus Xonar Essence STX...αλλά δεν έχω εμπειρία από Asus μιας και δεν έχει πολλά χρόνια που μπήκε στον χώρο του ήχου.


Επίσης σαν ποιότητα ήχου είναι αισθητά καλύτερη από αυτήν που έχω?Ποια λέτε εσείς?



Τα ηχεία μου είναι τα σπάνια Logitech Z680 και σπάνια γιατί δεν κυκλοφόρησαν πολλά κομμάτια παγκοσμίως και δείτε την συνέχεια πιο κάτω.Ανώτερα των Z5500 και Z906

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις δοκιμασει να ακουσεις με την ενσωματωμενη της μητρικης σου;Στο λεω γιατι στα ηχεια σου(εαν ειναι αυτα της υπογραφης) δεν πιστευω να εχεις διαφορες με αυτην την μητρικης σου.Λογικα για τον ηχο την μητρικης θα υπαρχουν drivers για τα 8αρια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι η μέρα με τη νύχτα η Creative X-Fi Elite Pro με την κάρτα ήχου της μητρικής...και τα ηχεία μου ανώτερα από τα Logitech Z5500 και τα Z906(Άσχετα αν αυτοί είναι οι απόγονοι μου),διότι κόστιζαν 550 ευρώ πριν κάτι χρονάκια και η Logitech συνεργαζόταν τότε με μια κορυφαία εταιρία για την παραγωγή των ηχείων άσε που η ποιότητα κατασκευής των δικών μου με τα Z5500 και τα Z906 είναι σαν να συγκρίνεις Made in Japan με Made in China.Τα δοκιμάσαμε όλα στην ίδια κάρτα ήχου και βγάλαμε το συμπέρασμα ότι τα Z680 είναι καλύτερα,η μόνη διαφορά ήταν ότι τα Z5500 είχαν μεγαλύτερο και πιο δυνατό subwoofer.

Τέσπα,στο θέμα μας τώρα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου τα εχεις ακουσει και με τις δυο καρτες ηχου και εχει διαφορα προς το καλυτερο με την creative παω πασο.Απλα στο αναφερα διοτι τετοια ηχεια κατηγοριας logitech δεν εχουν και μεγαλη διαφορα με οποια καρτα ηχου να τα παιξεις και ειδικα στο ψηφιακο σημα.Οποτε ελεγα να τα δοκιμασεις με την μητρικη και αμα δεν ειχαν διαφορα να εμενες με αυτην.

 

Κατα τα αλλα περιμενε να σου απαντησει κανεις αλλο για τις καρτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άμα συνδέεις αναλογικά ναι μια καλλίτερη κάρτα θα παίξει καλλίτερα. άμα συνδέεσαι digital δεν έχει κανένα νόημα η αγορά άλλης κάρτας και οποιαδήποτε διαφορά είναι περισσότερο στο placebo effect και οχι στην πιστότητα την ίδια.

εκτός και αν δεν έχεις digital έξοδο στην μητρική σου.

 

πάντως να ξέρεις οτι τα ηχεία σου αν και μαι χαρά για home theater και γενική χρήση Pc, είναι πολύ μέτρια στο θέμα του ήχου σε επίπεδο μουσικών ακροάσεων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άμα συνδέεσαι digital δεν έχει κανένα νόημα η αγορά άλλης κάρτας και οποιαδήποτε διαφορά είναι περισσότερο στο placebo effect και οχι στην πιστότητα την ίδια.

 

Δεν θα το ελεγα.Ημουνα με οπτικη ινα απευθειας απο την μητρικη και με το που εβαλα την καρτα ηχου,η διαφορα ητανε εμφανεστατη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα το ελεγα.Ημουνα με οπτικη ινα απευθειας απο την μητρικη και με το που εβαλα την καρτα ηχου,η διαφορα ητανε εμφανεστατη.

 

 

To placebo effect το ξέρουμε?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ξερουμε.Τα καλα ηχεια (οχι κατηγοριας logitech) τα ξερουμε;  :P

 

Διαφορά μεταξύ δύο ιδιων ψηφιακών σημάτων ξέρουμε ότι δεν μπορει να υπάρξει?

 

Οταν χρησιμοποιείς ψηφιακή έξοδο η καρτα κανει απλα passthrough... κοινώς αφήνει απλα το σήμα να περάσει... χωρις καμια επεξεργασία άρα είτε αφησεις το σημα να περασει μεσα απο μια onboard ειτε απο την ακριβότερη καρτα ήχου το ίδιο σήμα θα έχεις.. 

 

Αν μιλούσαμε για αναλογική σύνδεση τοτε αλλαζε το πράγμα!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως πρωτη φορα που ειδα ταινια με φιλους μου εχωντας ξεχωριστη καρτα ηχου,οι ιδιοι χωρις να το ξερουν οτι πηρα καρτα μου ειπαν οτι κατι αλλαξε στον ηχο και ακουγεται πιο καθαρα.Παντα για ιδια ταινια μιλαμε φυσικα.

 

Πιστεψτε με,δεν ειμαι τρελος.  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα το ελεγα.Ημουνα με οπτικη ινα απευθειας απο την μητρικη και με το που εβαλα την καρτα ηχου,η διαφορα ητανε εμφανεστατη.

Από τη στιγμή που το Sample Rate από το Control Panel είναι το ίδιο και στις δύο περιπτώσεις, διαφορά δεν υπάρχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...