Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με home cinema


A_panM

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν ξερω αν ειναι η καταλληλη ενοτητα για να ποσταρω,

λοιπον απο χθες αντιμετωπιζω προβλημα στο home cinema που εχω, εχουμε και λεμε εχω 2 dvd player (philips και τα δυο) στο ενα βαζω τις ταινεις και βλεπω στην τηλεοραση και το αλο το χρησιμοποιω κυριως για ραδιοφωνο καθως επισης εχω και ηχεια 5,1 πανω σε αυτο.Η συνδεσμολογια ειναι ως εξης το ενα philips πηγαινει στο αλλο και απο το τελευταιο στην τηλεοραση.σε ολα το καλωδιο συνδεσης ειναι το διπλο (κιτρινο-ασπρο).και απο χθες που λετε ακουγεται απο τα 5,1 καθε φορα που παιζει dvd ο χαρακτηριστικος ηχος απο παρασιτα..Τι μπορει να φταιει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι να ναι φίλος !

 

Το home cinema με τα 5+1 ηχεία είναι το ένα από τα δύο dvd να υποθέσω (που ακούς και ράδιο) ..

 

Το κόκκινο άσπρο να ξαναϋποθέσω είναι RCA .
Άρα από το ένα dvd στο home cinema μεταδίδεις αναλογική εικόνα και μονοφωνικό ήχο σε 5+1 ηχεία ..

 

Ότι και να φταίει δίκιο θα χει. Ήμαρτον ... :-D

 

σου έχει μιλήσει κάποιος για το hdmi, ή έστω το scart ;     Ψάξτα και τα ξαναλέμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι να ναι φίλος !

 

Το home cinema με τα 5+1 ηχεία είναι το ένα από τα δύο dvd να υποθέσω (που ακούς και ράδιο) ..

 

Το κόκκινο άσπρο να ξαναϋποθέσω είναι RCA .

Άρα από το ένα dvd στο home cinema μεταδίδεις αναλογική εικόνα και μονοφωνικό ήχο σε 5+1 ηχεία ..

 

Ότι και να φταίει δίκιο θα χει. Ήμαρτον ... :-D

 

σου έχει μιλήσει κάποιος για το hdmi, ή έστω το scart ;     Ψάξτα και τα ξαναλέμε.

Το home cinema με τα 5+1 ηχεία είναι το ένα από τα δύο dvd ναι, και το καλωδιο ειναι RCA.

Αυτο εγινε πριν 3 ημερες μεχρι πριν επαιζε κανονικα!

 

Για το αν μου εχει μιλησει καποιος για hdmi, ή έστω το scart γνωριζω παρα πολυ καλα!

Ανοιξα αυτο το θεμα ωστε να δειτε και εσεις τι "καλλιτεχνες" υπαρχουν εξω στα ηλεκτρονικαδικα.Αυτο γινετε σε σπιτι φιλης μου η οποια εφερε τον "τεχνικο" για να της τα συνδεσει και αυτος επελεξε αυτον τον τροπο.

 

Φυσικα και θα παρω καλωδιο scart για να κανω την συνδεσει αλλα ειπα να ρωτησω και στο φορουμ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλά μην τσαντίζεσαι. :-D

 

είναι καφρίλα έτσι κι αλλιώς η συνδεσμολογία.

 

αν έχει κάψει εξόδους ή εισόδους τώρα δεν μπορεί να το καταλάβει κάποιος .. αλλά είναι πολύ πιθανό.

 

Μπορείς να κάνεις το παλιό καλό κόλπο , να τα βγάλεις όλα, να τα αποσυνδέσεις κι από το ρεύμα για κανένα πεντάλεπτο μήπως έχουν στατικό ηλεκτρισμό,
και να τα ξανασυνδέσεις όπως ήταν.
 

κάνε κι ένα καλό καθαρισμό στο dvdplayer για σκόνες κλπ. στην κεφαλή, ρίξε και μια ματιά στα καλώδια μήπως είναι τσακισμένα φαγωμένα γδαρμένα κομένα,
και μετά τσεκάρεις για βλάβη.

καλύτερα πάντως να τα συνδέσεις με Scart ή hdmi για καλύτερη απόδοση έτσι κι αλλιώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλά μην τσαντίζεσαι. :-D

 

είναι καφρίλα έτσι κι αλλιώς η συνδεσμολογία.

 

αν έχει κάψει εξόδους ή εισόδους τώρα δεν μπορεί να το καταλάβει κάποιος .. αλλά είναι πολύ πιθανό.

 

Μπορείς να κάνεις το παλιό καλό κόλπο , να τα βγάλεις όλα, να τα αποσυνδέσεις κι από το ρεύμα για κανένα πεντάλεπτο μήπως έχουν στατικό ηλεκτρισμό,

και να τα ξανασυνδέσεις όπως ήταν.

 

κάνε κι ένα καλό καθαρισμό στο dvdplayer για σκόνες κλπ. στην κεφαλή, ρίξε και μια ματιά στα καλώδια μήπως είναι τσακισμένα φαγωμένα γδαρμένα κομένα,

και μετά τσεκάρεις για βλάβη.

καλύτερα πάντως να τα συνδέσεις με Scart ή hdmi για καλύτερη απόδοση έτσι κι αλλιώς.

Το προβλημα παντως το δημιουργει ο ηχος, διοτι η εικονα δειχνει κανονικα.Οταν βαζω καποια ταινεια ακουγεται ελαχιστα ο ηχος της απο τα ηχεια 5,1 και πιο πολυ παρασιτα.κοιταξα για καμια ρυθμιση αλλα δεν βρηκα κατι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στείλε ακριβως τα model no των δυο μηχανημάτων για να σου πω ακριβώς πως θα τα συνδέσεις. Εστω βγάλε τα απο πισω καθαρές φωτο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πηγα και πηρα καλωδιο σκαρτ και συνδεσα το dvd player κατευθειαν στην τηλεοραση.Αλλα το προβλημα με τα παρασιτα συνεχιζεται.Εψαξα για καμια ρυθμιση ηχου αλλα δεν βρηκα κατι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μετα απο διακοπη ρευματος για καμια ωρα...πηγα τυχαια να δοκιμασω και τι βλεπω?....οτι δουλευει κανονικοτατα..πως εξηγειται αυτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μετα απο διακοπη ρευματος για καμια ωρα...πηγα τυχαια να δοκιμασω και τι βλεπω?....οτι δουλευει κανονικοτατα..πως εξηγειται αυτο?

 

 

Στείλε ακριβως τα model no των δυο μηχανημάτων για να σου πω ακριβώς πως θα τα συνδέσεις. Εστω βγάλε τα απο πισω καθαρές φωτο..

 

Από ικανότητες μέντιουμ δεν τα πάμε καλά... Δώσε πληροφορίες για να πάρεις απαντήσεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουτε και εγω σπουδασα στο ΤΕΙ μαντικης στους Δελφους αλλα λεω οτι μου συνεβει.Τωρα το συστημα δουλευει οπως πριν.

 

λοιπον αυτα τα δυο μοντελα εχω. Το Sony DVP-SR160 DVD Player πηγαινει στο Samsung DVD-HD945 DVD player και απο εκει στην τηλεοραση οπως ειπα σε προηγουμενο ποστ με RCA.

 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το περί μαντικής παει στο οτι χωρίς να ξέρουμε τα μηχανήματα σου πως περιμένεις να σου δώσει κάποιος λύση.

 

Αυτα τα μηχανήματα που μου γράφεις ειναι και τα δυο dvd. Τα dvd δεν έχουν input. Πως τα σύνδεσες μεταξύ τους??

 

Πιο πανω αναφέρεις και κάποιο home cinema. Αυτο δεν το αναφέρεις ποιο ειναι? τι εισόδους έχει? Ειναι και το πιο σημαντικό απο ολα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ συμφωνω για τα μηχανηματα.Τεσπα αφου δουλευει ολα καλως...

Οσον αφορα τα μηχανηματα ναι εχεις δικιο το samsung δεν ειναι το μοντελο που ειπα στο προηγουμενο μηνυμα.Θα το κοιταξω παλι και θα πω το ακριβες μοντελο του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον τα συστηματα ειναι Sony DVP-SR160 DVD Player και sony compact av system dav-s400.Απο το πρωτο πηγαινει στο δευτερο και καταληγει στην τηλεοραση!

Σε ακουω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To DAV-400 για πολυκαναλο ήχο, εχει είσοδο οπτικής ίνας toslink. Αυτός είναι και ο μόνος τρόπος για να πάρεις σωστό και ποιοτικό ηχο 5,1.

 

To DVP-SR160 απο την αλλη δίνει ψηφιακή ομοαξονική (coaxial) η οποία παρέχει την ιδια δυνατότητα αλλα είναι ασύμβατη με το toslink. Άρα δεν μπορείς να έχεις 5,1. Ο μόνος τρόπος σύνδεσης είναι μεσώ των rca audio in τα οποία όμως βγάζουν μόνο stereo ήχο.

 

Άσχετα εαν το home cinema μπορεί να εχει κάποια επιλογή για virtual 5,1 η matrix sound οπου θα παίζουν ολα τα ηχεία το ίδιο πράγμα. Δεν είναι σωστός πολυκαναλος ήχος αυτός.

 

Αρα στην περίπτωση σου με τα παρόντα μηχανήματα, δεν μπορείς να κάνεις κάτι για σωστό αποτέλεσμα.

 

Το DAV-400 εχει ενσωματωμένο dvd player το οποίο θα σου βγάζει το σωστότερο ηχητικό αποτέλεσμα.. Εαν εχει χαλάσει η δεν διαβάζει πολλους τύπους αρχείων τότε δεκτή η κίνηση σου για χρήση δεύτερου.

 

Απλά χρειάζεσαι κάποιο dvd player με έξοδο toslink. Αϊτή θα πάει στο DAV 400 στην αντίστοιχη είσοδο. Απο εικόνα  το dvd θα συνδεθεί κατευθείαν με την tv μεσώ scart η HDMI (εαν μιλάμε για flat panel tv). Επιλεγείς το αντίστοιχο source στο home cinema και θα έχεις σωστό πολυκαναλο ήχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οπως ανεφερες παραπανω το εχω κανει επειδη τα παιξε το dvdplayer του DAV 400 και γι αυτο εχω συνδεσει ετσι το σονυ.

Αρα για να καταλαβω καλα για να εχω καλυτερο ηχο θα πρεπει να το συνδεσω με έξοδο toslink?και απο το DAV 400 σκαρτ στην τηλεοραση διοτι HDMI δεν υποστηριζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...