Προς το περιεχόμενο

Κάθετες (χρωματιστές) γραμμές


merlin88

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα και καλές γιορτές.

 

Έχω το εξής πρόβλημα: Στα καλά του καθουμένου, η οθόνη του λαπτοπ "κόλλησε" και μετά έκλεισε από μόνη της. Όταν την άνοιξα έδειχνε μόνο κάτι πολύχρωμες κάθετες γραμμές. Δοκίμασα να συνδέσω το λαπτοπ στην τηλεόραση μέσω hdmi αλλά φενόταν σαν να μην παίρνει καν σήμα.

 

Λέτε να είναι πρόβλημα οθόνης ή σκληρού?

 

PS: Ο υπολογιστής ήταν σε λειτουργία όταν παρουσιάστηκε το πρόβλημα και δεν υπήρξε κάποια πτώση ή τπτ ανάλογο.



Λέτε να είναι πιθανό να κάηκε η κάρτα γραφικών?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανέβασε μια φώτο αν μπορείς .. κατά πάσα πιθανότητα από την περιγραφή είναι κάρτα γραφικών πες μας αν θέλεις και πιο Laptop είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα .

Είμαι σχεδόν σίγουρος πως είναι κάρτα γραφικων φίλε μου.

Την στιγμή που σου βγάζει γραμμές ( υποδηλώνει πως αρχίζει να καταρρέει η καρτα γραφικων ,με πολύ λίγες πιθανότητες να φταίει κάτι άλλο ,όπως οθόνη ) και το ότι το συνδεσες με εξωτερική οθόνη και δεν σου βγάζει σήμα ( αυτό είναι το ποιο σίγουρο για εμένα ότι είναι θέμα καρτας ) δυστυχώς πολύ πιθανό να είναι κάρτα γραφικων.

Υπάρχουνε πολλοί που ασχολούνται με σέρβις στην κάρτα γραφικών των λαπτοπ , αλλα θα πρέπει να βρεις κάποιον αξιόλογο μαστορακο γιατί κανένας υποθέτω δεν θα σου εγγυηθεί ότι δεν θα σου ξαναβγάλει πρόβλημα η καρτα ύστερα από το σέρβις ,αναλόγως βέβαια και το πρόβλημα που έχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα . Είμαι σχεδόν σίγουρος πως είναι κάρτα γραφικων φίλε μου. Την στιγμή που σου βγάζει γραμμές ( υποδηλώνει πως αρχίζει να καταρρέει η καρτα γραφικων ,με πολύ λίγες πιθανότητες να φταίει κάτι άλλο ,όπως οθόνη ) και το ότι το συνδεσες με εξωτερική οθόνη και δεν σου βγάζει σήμα ( αυτό είναι το ποιο σίγουρο για εμένα ότι είναι θέμα καρτας ) δυστυχώς πολύ πιθανό να είναι κάρτα γραφικων. Υπάρχουνε πολλοί που ασχολούνται με σέρβις στην κάρτα γραφικών των λαπτοπ , αλλα θα πρέπει να βρεις κάποιον αξιόλογο μαστορακο γιατί κανένας υποθέτω δεν θα σου εγγυηθεί ότι δεν θα σου ξαναβγάλει πρόβλημα η καρτα ύστερα από το σέρβις ,αναλόγως βέβαια και το πρόβλημα που έχει.

 

Ναι έχεις δίκιο. Το πρόβλημα ήταν η κάρτα γραφικών. Μου είπαν ότι θα στηχίσει κανένα 200άρι και μιας και ο υπολογιστής είναι λίγο παλιός(τον απρίλι κλείνει 7 χρόνια) σκέφτομαι μήπως πάρω καινούργιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και καλά θα κάνεις φίλε μου ,εκτός και εάν ψάξεις να βρεις καποιον πού να εμπιστεύεσαι και στην φτιάξει .

Όπως σου είπα όμως , είναι λίγο δύσκολο να σου εμπιστευτεί κανείς ότι δεν θα σου χαλασει ξανά.

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Καλησπέρα, έχω και εγώ το ίδιο πρόβλημα. Η οθόνη του laptop μου έχει κάποιες πολύχρωμες κάθετες γραμμές οι οποίες δεν είναι σταθερές, όταν κουνάω την οθόνη μετακινούνται και αλλάζουν χρώμα.

Μήπως χάλασε η οθόνη;;;Ξέρεις κάποιος να μου πει τι είναι;;Επισυνάπτω και μία φωτογραφία που φαίνονται μερικές γραμμές.Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!

post-296007-0-19411700-1397565693_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, έχω και εγώ το ίδιο πρόβλημα. Η οθόνη του laptop μου έχει κάποιες πολύχρωμες κάθετες γραμμές οι οποίες δεν είναι σταθερές, όταν κουνάω την οθόνη μετακινούνται και αλλάζουν χρώμα.

Μήπως χάλασε η οθόνη;;;Ξέρεις κάποιος να μου πει τι είναι;;Επισυνάπτω και μία φωτογραφία που φαίνονται μερικές γραμμές.Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!

Κατά 99% κάπου έχει τσακίσει το flexi cable σύμφωνα με αυτό που λες ότι μόλις κουνήσει την οθόνη μετακινούνται και αλλάζουν χρώμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση !!! Επειδή είμαι λίγο άσχετος  :unsure: Τι είναι το flexi cable και πως μπορεί να φτιαχτεί;;; 

 

Είναι το καλώδιο που συνδέει την οθόνη με την μητρική. Δυστυχώς δεν παίρνει επισκευή. Τσέκαρε μήπως απλά έχει ξεκουμπώσει λίγο και δεν κάνει καλή επαφή αλλά μάλλον πάς για αλλαγή monitor.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...