Προς το περιεχόμενο

Αντικατάσταση σκληρού δίσκου σε macbook A1181


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους και χρόνια πολλά.

 

Έχω ένα macbook 13", μοντέλο A1181 του 2007, με 120GB@5400rpm σκληρό δίσκο και 2GB RAM.

Αναζητώντας πληροφορίες στο δίκτυο σχετικά με πιθανές δυνατότητες αναβάθμισης, δυστυχώς ανακαλύπτω πως δεν είναι και πολλές. Η μνήμη δε μπορεί να πάει παραπάνω (έκανα κι έλεγχο με το σχετικό toolάκι της crucial), αλλά ο δίσκος μπορεί να υποστηρίξει μέχρι 640GB@7200rpm.

Αγόρασα λοιπόν σήμερα έναν Western Digital 500άρη στις 7200 στροφές και θα επιχειρήσω να τον αντικαταστήσω.

Προκύπτει ακόμη ένα θεματάκι όμως: Η υπολογιστής αγοράστηκε μεταχειρισμένος, έχει το original dvd του OSX Tiger, ενώ μέσα είναι περασμένο το Lion 10.7.5! Αν αφαιρέσω τον παλιό δίσκο, προφανώς δε θα μπορώ να έχω τη Lion μέσα.

 

Τα ερώματα λοιπόν είναι 2:

α) Γνωρίζει κανείς κάποιο πρόγραμμα το οποίο κρατάει image ΟΛΟΚΛΗΡΟΥ του σκληρού δίσκου σε κάποιο external usb drive και

β) Τι μπορώ να κάνω μετά την εγκατάσταση ώστε να γίνει το μηχάνημα πιό γρήγορο; Τα 2GB RAM είναι λίγα νομίζω...

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σε πικράνω λίγο γιορτινές μέρες.. νομίζω το γεγονός ότι είχες μικρο δίσκο και το απωθημένο ν'αποκτησεις μεγάλο σε οδήγησε σε λάθος επιλογή.. κατά την γνώμη μου κ σορρυ κιόλας έπρεπε να πάρεις εναν SSD 128/256 οτι σήκωνε η τσέπη σου κ τον παλιό να τον κάνεις εξωτερικό για ότι αρχεία θέλεις να έχεις μαζί σου .. π.χ μουσικές.

Επίσης αν δεν κάνω λάθος το δικό σου μοντέλο δέχεται μέχρι 3GB μνήμης οπότε και εκεί καλό είναι να το εξαντλήσεις.

Στο διαταυτα τώρα αν μπορείς να μετατρέψεις τον δίσκο που θα βγάλεις se Usb έχεις λύσει εύκολα όλα τα προβλήματα.

Από την στιγμή που έχεις; αγορασμένο το Lion από το Appstore κατεβάζεις μια retail έκδοση και την καις σε ένα dvd.

Ξεκινάς την εγκατάσταση και εκεί που σου γράφει αν θέλεις να μεταφέρεις κάποια πράγματα από άλλον υπολογιστή λες "ναι από δίσκο" και με συνδεμένο στο usb τον παλιό ως δια μαγείας ο καινούριος σου θα γίνει ακριβώς όπως τον είχες αφήσει με τον παλιό.

Το τελευταίο σου ερώτημα ήταν και το ευνασμα για να σου γράψω τον πρόλογο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σε πικράνω λίγο γιορτινές μέρες.. νομίζω το γεγονός ότι είχες μικρο δίσκο και το απωθημένο ν'αποκτησεις μεγάλο σε οδήγησε σε λάθος επιλογή.. κατά την γνώμη μου κ σορρυ κιόλας έπρεπε να πάρεις εναν SSD 128/256 οτι σήκωνε η τσέπη σου κ τον παλιό να τον κάνεις εξωτερικό για ότι αρχεία θέλεις να έχεις μαζί σου .. π.χ μουσικές.

Επίσης αν δεν κάνω λάθος το δικό σου μοντέλο δέχεται μέχρι 3GB μνήμης οπότε και εκεί καλό είναι να το εξαντλήσεις.

Στο διαταυτα τώρα αν μπορείς να μετατρέψεις τον δίσκο που θα βγάλεις se Usb έχεις λύσει εύκολα όλα τα προβλήματα.

Από την στιγμή που έχεις; αγορασμένο το Lion από το Appstore κατεβάζεις μια retail έκδοση και την καις σε ένα dvd.

Ξεκινάς την εγκατάσταση και εκεί που σου γράφει αν θέλεις να μεταφέρεις κάποια πράγματα από άλλον υπολογιστή λες "ναι από δίσκο" και με συνδεμένο στο usb τον παλιό ως δια μαγείας ο καινούριος σου θα γίνει ακριβώς όπως τον είχες αφήσει με τον παλιό.

Το τελευταίο σου ερώτημα ήταν και το ευνασμα για να σου γράψω τον πρόλογο..

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Σχετικά με τη RAM, επισκέφτηκα τη σελίδα http://www.crucial.com/systemscanner κι αφού κατέβασα το σχετικό αρχείο, με ενημέρωσε ότι μπορεί να πάρει μέχρι 2GB RAM, αν παρόλαυτα μπορώ να βάλω ακόμη 1GB, σίγουρα θα είναι σωτήριο.

 

Σχετικά με την αγορασμένη έκδοση του Lion, δε θα πρέπει να τη βρώ με τα στοιχεία του προκατόχου του mac ώστε να μην την ξαναχρεώσει; Ή απλά ψάχνω όπως είναι και την κατεβάζω πριν αλλάξω δίσκο; Έχω μπερδευτεί λίγο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα μπαίνουμε σε έναν άλλον κύκλο συζήτησης τώρα.Κανονικά οι εκδόσεις των λειτουργικών που αγοράζονται από το AppStore δεν μεταβιβάζονται ανήκουν στο εκάστοτε apple id.. Ένας τρόπος είναι να σου δώσει όλο το id (δύσκολο) ο καλύτερος είναι ο καθένας ν'αγοραζει την κόπια του στο δικό του id και ο τρίτος είναι να μείνεις με τον κόπια που θα κατεβάσεις (δεν το συνιστώ μιας και οι τιμές είναι πραγματικά χαμηλές).

Από εκεί και πέρα ναι θα βρεις μια appstore version από το lion θα την κάψεις σε dvd όσο έχεις τον παλιό δίσκο πάνω,και μ'αυτην θα ξεκινήσεις την εγκατάσταση σου στον καινούριο δίσκο.τα υπόλοιπα στα έγραψα πιο πάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίζει κι ένα snow leopard retail dvd (original), μήπως να περάσω αυτό ώστε να έχει καλύτερες επιδόσεις; Θα δω διαφορά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αν μείνεις όμως στην 10.6.7 που είναι η καλύτερη Ever.

Ναι αλλά το iTunes 11 θέλει 10.6.8 κι άνω. Σε συγχρονισμούς/updates στο iphone & ipad δε θα έχω πρόβλημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α) Γνωρίζει κανείς κάποιο πρόγραμμα το οποίο κρατάει image ΟΛΟΚΛΗΡΟΥ του σκληρού δίσκου σε κάποιο external usb drive

Δοκίμασε το Carbon Copy Cloner, την κάνει την δουλειά που θέλεις ακριβώς.

Το έχω κάνει κι εγώ σε ένα MacBook Early 2008 που του πέρασα SSD.

Κατεβάζεις από εδώ:

http://www.bombich.com/download.html

 

Θα συνδέσεις και τους 2 δίσκους πάνω και θα μεταφέρεις τα πάντα από τον έναν στον άλλο.

Είναι shareware αν δεν θέλεις να το αγοράσεις, αλλά πλήρως λειτουργικό για 30 ημέρες, οπότε θα κάνεις την δουλειά σου μια χαρά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

OK thank you, μόλις βρω ένα από εκείνα τα πολύ μικρά κατσαβιδάκια (δεν έχω κ κάθομαι κ κοιτάζω το δίσκο), θα το δοκιμάσω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έβαλα λοιπόν το δίσκο Western Digital Scorpio Black WD5000BPKT (αγορασμένο από Πλαίσιο), χώρισα ένα partition 160GB για το λειτουργικό και τον υπόλοιπο χώρο σε δεύτερο partition για αρχεία. Εντύπωση μου έκανε ο παλιός δίσκος ο οποίος κάνει ένα θόρυβο μόλις τον κουνάω ελαφρώς (σα να έχει μετακινηθεί/ξεβιδωθεί κάτι από το εσωτερικό του). Έκανα clean installation του Snow Leopard, update στο 10.6.8 και το σύστημα πετάει, καμιά σχέση με πριν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...