Προς το περιεχόμενο

Seagate 2TB USB 3.0 - 85€


pOLoS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μην το λες. Ο δικός μου χάλασε σε 1,5 χρόνο.
Ευτυχώς με προειδοποίησε το SMART μια εβδομάδα πριν και έκανα backup.

Πάντως και εγώ πιστεύω ότι οι δίσκοι χαλάνε ανεξάρτητα απο την εταιρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 119
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σαν VFM αξίζει να πάρεις 2 δίσκους των 80 ευρώ αντί για έναν στα 150. Και είμαι της άποψης πώς αν κάτι χαλάσει, θα χαλάσει απο τον πρώτο καιρό και όχι μετά από 5 χρόνια.

Και εγω αυτη την αποψη ειχα, ωσπου ειδα οτι ο μοναδικος σκληρος που μου εχει χαλασει μεχρι τωρα, ενας WD Elements, χαλασε 1 μηνα πριν το τελος της εγγυησης, στους 11 μηνες, και ενω σταδιακα αργοπεθαινε κανα μηνα. :P
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ από προσωπική εμπειρία πιο πολλούς χαλασμένους wd βλέπω παρά seagate..

 

Βέβαια ασχολούμαι κυρίως με καταγραφικά, pc 24/7 και γενικα μηχανηματα που τον σκιζουν σε read/write τον σκληρο.. Μενει να δουμε αν οι av-gp θα ειναι πιο αξιοπιστοι..

 

Sent from my iPhone 5 using Insomnia

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ από προσωπική εμπειρία πιο πολλούς χαλασμένους wd βλέπω παρά seagate..

 

Βέβαια ασχολούμαι κυρίως με καταγραφικά, pc 24/7 και γενικα μηχανηματα που τον σκιζουν σε read/write τον σκληρο.. Μενει να δουμε αν οι av-gp θα ειναι πιο αξιοπιστοι..

 

Sent from my iPhone 5 using Insomnia

Οταν λες read/write εννοεις να το βαζουν στην τιβι να βλεπουν ταινιες και να γραφουν καθε τοσο κατι αλλο η οτι τον γεμιζουν τα σβηνουν και ξαναγραφουν αλλα(ακομα και το να τον εχουν συνεχως συνδεδεμενο με το pc)??

Με ενδιαφερει γιατι πραγματικα δεν ξερω τι ειναι χειροτερο απο ολα(και θελω να προστατευσω αρχεια που εχω).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν VFM αξίζει να πάρεις 2 δίσκους των 80 ευρώ αντί για έναν στα 150. Και είμαι της άποψης πώς αν κάτι χαλάσει, θα χαλάσει απο τον πρώτο καιρό και όχι μετά από 5 χρόνια.

Απο προσωπική εμπειρία, δε συμφωνώ. Ειδικότερα, ο εξωτ. seagate 750ρης μου, (3 χρόνια είχε τότε) χάλασε στα 3.5 χρόνια περίπου.

Ενας 74ρης raptor λιγο πριν την 5ετία και μου έστειλε η WD 150ρη σαν αντικατάσταση.

Παντα απο προσωπική εμπειρία.

Εγω τους εχω πάρει απο φοβο πάντως και τα αρχεία της δουλειάς τα έχω σε 2-3 δίσκους...Μεχρι να παρω κάνα ΝΑS. Τωρα τραγούδια ταινίες και συναφή...ας πανε στα κομμάτια.

Πάντως, θαρρώ πως έναν δίσκο τον ξεσκίζει οσο τίποτε άλλο τα χιλιαδες χιλιάδων read/writes των τορρεντ. Εκεί έχω έναν εξωτ. seagate συνδεδεμένο, που αποδείχθηκε σκυλί μαύρο.

 

(και απο εμπειρίες φίλων, δηλώνω πως περισσότεροι wd χτυπάν απο seagate πχ. Βεβαια το ορθότερο ειναι να δούμε τις πωλήσεις, γιατί σίγουρα οι wd πουλάνε περισσότερο, άρα χαλάνε περισσότεροι αναλογικά.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν VFM αξίζει να πάρεις 2 δίσκους των 80 ευρώ αντί για έναν στα 150. Και είμαι της άποψης πώς αν κάτι χαλάσει, θα χαλάσει απο τον πρώτο καιρό και όχι μετά από 5 χρόνια.

ναι και να τους βάλεις σαν raid mirror. και σε εμένα έτυχε να χαλάσει στα 2,5 χρόνια (3 ή 5 χρόνια εγγύηση είχε)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα οι hdd γενικοτερα δεν αξιζουν , που να το στηριξω (περα απο προσωπικεσ εμπειριες ) εμ στο amazon στο newegg η στα απειρα κακα review Οχι οτι οι wd ειναι καλοι , αλλα ειναι καλυτεροι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν λες read/write εννοεις να το βαζουν στην τιβι να βλεπουν ταινιες και να γραφουν καθε τοσο κατι αλλο η οτι τον γεμιζουν τα σβηνουν και ξαναγραφουν αλλα(ακομα και το να τον εχουν συνεχως συνδεδεμενο με το pc)??

Με ενδιαφερει γιατι πραγματικα δεν ξερω τι ειναι χειροτερο απο ολα(και θελω να προστατευσω αρχεια που εχω).

 

Read/write εννοώ ότι είναι σκληρός είτε σε καταγραφικό nvr/dvr είτε σε υπολογιστή.. Συνδεδεμένοι με κάμερες που γράφουν κυριολεκτικά 24/7/365.. Απότι έχω δει οι barracuda χαλάνε σε περίπου 700-900 μέρες συνεχής λειτουργίας, οι wd περίπου στις 400-600 μέρες.. Βέβαια επειδή αλλάζονται τα μοντέλα τυχαίνει και ακριβώς ίδιοι σκληροί άλλος να τα φτύσει στον χρόνο και ο ολόιδιος του σε 2-3 χρόνια.. Τώρα άρχισα να δοκιμάζω τους av-gp που είναι για αυτή την δουλειά ακριβώς.. 

 

Η μόνη λύση είναι το raid και καλό monitor για να παρακολουθείς για bad sectors, spin problems κτλ.. 

 

ΥΓ. Στις δικές μου μετρήσεις οι σκληροί έχουν θερμοκρασία 45-50 βαθμούς Κελσίου οπότε επιβαρύνονται ακόμα περισσότερο.. Αν καταφέρει κάποιος και τους κρατήσει πιο κρύους τότε αυξάνεται τρομερά και η απόδοση..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη δεν εχω ιδεα απο τιμες στους δισκους κτλ, και θελω εναν για backup, να τον χτυπησω επιτοπου? ειναι καλα?

 

πολύ καλή τιμή, στο skroutz έχει 100+

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...