Προς το περιεχόμενο

Seagate 2TB USB 3.0 - 85€


pOLoS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να ρωτήσω κάτι κι εγώ ρε παιδιά; Θέλω να φτιάξω ένα NAS για οικογενειακά κειμήλια. Θα στηριχτεί σε ένα παλιό desktop που κάθεται αλλά δεν υπάρχουν λεφτά για ταυτόχρονη αγορά δύο δίσκων. Αν πάρω τώρα αυτόν, μετά θα πρέπει να αγοράσω έναν πανομοιότυπο ή ότι υπάρχει τότε σε προσφορά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το NAS δοκίμασε το http://www.freenas.org/

 

Είναι μια Open source λύση για NAS όπου θα το βάλεις στο μηχανάκι σου και όταν μπουτάρι θα μπορείς να μπαίνεις στο μηχάνημα με http όπως μπαίνεις και σε άλλα κανονικά NAS.

 

Τώρα αν θέλεις να κάνεις RAID νομίζω ότι πρέπει να είναι δύο ίδιοι δίσκοι. Μπορείς όμως εναλλακτικά να σετάρεις με backup ή κάποιο άλλο πρόγραμμα να σου κάνει sync τα δεδομένα στους δύο δίσκους.

 

υ.γ. εγώ ακόμα περιμένω ) δεν μου ήρθε μήνυμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια υπερβολικα δεν ειναι τα -200gb που λειπουν απ το συνολο η ειναι ιδεα μου???δλδ ενταξει να λειπανε 80-100gb αλλα 200

200gb είναι πάρα πολλά, σε άλλους πόσα λείπουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα ,μετα απο κανα διωρο μεταφορας δεδομενων απο WD ELEMENTS στον SEAGATE θερμοκρασιες, 39 για τον WD και 41 για τον seagate ,οκ πιστευω για θερμοκρασια δωματιου στους 17. Αλλα μετα καμια ωρα αδρανεια ο WD πεφτει στους 30 ενω ο seagate εκει στους 40. Να ανησυχω γιατρε μου ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>Καλημερα ,μετα απο κανα διωρο μεταφορας δεδομενων απο WD ELEMENTS στον SEAGATE θερμοκρασιες, 39 για τον WD και 41 για τον seagate ,οκ πιστευω για θερμοκρασια δωματιου στους 17. Αλλα μετα καμια ωρα αδρανεια ο WD πεφτει στους 30 ενω ο seagate εκει στους 40. Να ανησυχω γιατρε μου ;</p>

 

φυσιολογικες ειναι οι θερμοκρασιες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε όλους τους 2ΤΒ δίσκους του πλανήτη η πραγματική χωρητικότητα είναι 1.81ΤΒ...

 

Επιβεβαιώνω και εγώ ότι στον δικό μου που είναι από άλλο πλανήτη :P  ελέυθερα 1.81ΤΒ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...