Προς το περιεχόμενο

Αγορά Tablet - Budget 900 euro


Gongor

Προτεινόμενες αναρτήσεις

900 ευρω για tablet δεν αξιζει με την καμια.  Αν δωσεις το πολυ 250-300 και πολλα ειναι. Αμα ειναι να δινουμε 900 ευρω για tablet τοτε καλα μας κανει η τροικα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 59
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν νομίζω να έχει και κάποιο οικονομικό πρόβλημα για να διαθέσει τόσα λεφτά για tablet οπότε δεν υπάρχει λόγος να του την λέτε, αφού έχει τα λεφτά και θέλει να δώσει τόσα καλά κάνει, όλα τα άλλα είναι off-topic

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να ξεκαθαρισεις τι θες. Αν σκοπευεις να βλέπεις ταινίες,να διαβάζεις PDF και να παίζεις παιχνίδια και να κάνεις λίγο video editing χωρίς να τραβας καλώδια και μπαλαντεζες τότε παίρνεις ένα tablet.

Αν θες περισσότερα απο αυτα παίρνεις laptop ή tablet pc και κάθεσαι δίπλα σε πρίζα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με 900 ευρω φιλε μου πηγαινε ενα ταξιδακι με το κοριτσι σου στας ευρωπας να το χαρεις!!!να εχεις και ωραιες αναμνησεις...αν δεν εχεις κοριτσι πηγαινε με ενα φιλο σου και βρες εκει καμμια σουρλουλού να παιξεις να το χαρει η ψυχουλα σου...τωρα περι specs που λεει ενας φιλος οτι με 350 δεν θα βρες ταμπλετ με τα καλυτερα specs.. σιγα ρε αδερφε τι θα το κανει το ταμπλετ? rendering σε cinema 4d ή θα φτιαξει αλμπουμ με cubase???περα απο ενα σερφαρισμα, twittαρισμα  και κανα παιχνιδακι για να περναει η ωρα τι αλλο να κανει?αντε και καμμια ταινια..αν αυτα χρειαζονται μηχανιμα ακριβοτερο απο 350 τι να πω παω πασο...

Το παληκαρι ρωταει τι tablet να παρει και ο αλλος λεει οτι ναναι....πηγαινε ταξιδια και π@π@ριε$.Θα το σκεφτει πολυ καλα να ρωτησει παλι για κατι εδω μεσα...οτι να ναι...ολο το troll στο μεγαλειο του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το παληκαρι ρωταει τι tablet να παρει και ο αλλος λεει οτι ναναι....πηγαινε ταξιδια και π@π@ριε$.Θα το σκεφτει πολυ καλα να ρωτησει παλι για κατι εδω μεσα...οτι να ναι...ολο το troll στο μεγαλειο του.

γραψε κανονικα μωρε το παπαριες τι μου βαζεις @@$$?Αν φοβασαι να το γραψεις λογω υβριστικου περιεχομενου και μπλα μπλα μπλα μην το γραφεις και εκφρασου καλυτερα.Ειμαι σιγουρος οτι μπορεις..

Ελευθερια εχουμε να λεμε τις αποψεις μας.Εκτος αν ανηκεις σε πνευματικα απολυταρχικο καθεστως.

 

Οσο αναφορα το μνμ που εγραψα στο φιλο αντιπροταση ειναι να ξοδεψει τα χρηματα του καπου αλλου και να δωσει λιγοτερα σε κατι που δεν μπορει να κανει ετσι και αλλιως κατι εξεζητημενο εκτος surfαρισμα ταινιες και κανα παιχνιδακι και που εκτος αυτου το πιθανοτερο ειναι σε 1-2 χρονια να παρει το δρομο προς το ραφι της βιβλιοθηκης του(τατμπλετ ειναι οχι pc οπου εκει θα αλλαζε η κουβεντα).Αποψεις ειναι φιλε μου γιαυτο ειναι ο διαλογος.Αν σου ελεγε εσενα ενας φιλος/γνωστος σου οτι θελει να παρει κατι πανακριβο και απο μεσα σου ελεγες -τσαμπα λεφτα θα πεταξεις-  δεν θα του το ελεγες εστω σαν πρωτη ιδεα?Οκ αν επεμενε θα εκανες πασο δεν διαφωνω γιατι ο καθενας λεει και ξοδευει οτι και οσα θελει.

Αν ειχα διαθεσιμα 900 ευρω δηλαδη 2 μισθους να δωσω για ενα ταμπλετ δεν θα ρωταγα σε φορουμ.ετσι και αλλιως με 900 ευρω λιγα ειναι τα μοντελα.

Αλλα στις μερες μας που το 50% ειμαστε ανεργοι και λιγο τρολλαρισμα σε τετοιες αποριες ε γουστο εχουν!

Ετσι κι αλλιως και το χιουμορ καλο μας κανει (οσο αναφορα για τις διακοπες που προτεινα)..δεν κανει κακο

 

Αυτο που δεν μπορω να καταλαβω ειναι γιατι μερικοι ειστε ετοιμοι για καυγα...Χαλαρωστε λιγο μην ειστε τοσο ευθικτοι..Κουβεντουλα κανουμε

 

:-) Peace :-)

Επεξ/σία από spytoufe
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γραψε κανονικα μωρε το παπαριες τι μου βαζεις @@$$?Αν φοβασαι να το γραψεις λογω υβριστικου περιεχομενου και μπλα μπλα μπλα μην το γραφεις και εκφρασου καλυτερα.Ειμαι σιγουρος οτι μπορεις..

Ελευθερια εχουμε να λεμε τις αποψεις μας.Εκτος αν ανηκεις σε πνευματικα απολυταρχικο καθεστως.

 

Οσο αναφορα το μνμ που εγραψα στο φιλο αντιπροταση ειναι να ξοδεψει τα χρηματα του καπου αλλου και να δωσει λιγοτερα σε κατι που δεν μπορει να κανει ετσι και αλλιως κατι εξεζητημενο εκτος surfαρισμα ταινιες και κανα παιχνιδακι και που εκτος αυτου το πιθανοτερο ειναι σε 1-2 χρονια να παρει το δρομο προς το ραφι της βιβλιοθηκης του(τατμπλετ ειναι οχι pc οπου εκει θα αλλαζε η κουβεντα).Αποψεις ειναι φιλε μου γιαυτο ειναι ο διαλογος.Αν σου ελεγε εσενα ενας φιλος/γνωστος σου οτι θελει να παρει κατι πανακριβο και απο μεσα σου ελεγες -τσαμπα λεφτα θα πεταξεις-  δεν θα του το ελεγες εστω σαν πρωτη ιδεα?Οκ αν επεμενε θα εκανες πασο δεν διαφωνω γιατι ο καθενας λεει και ξοδευει οτι και οσα θελει.

Αν ειχα διαθεσιμα 900 ευρω δηλαδη 2 μισθους να δωσω για ενα ταμπλετ δεν θα ρωταγα σε φορουμ.ετσι και αλλιως με 900 ευρω λιγα ειναι τα μοντελα.

Αλλα στις μερες μας που το 50% ειμαστε ανεργοι και λιγο τρολλαρισμα σε τετοιες αποριες ε γουστο εχουν!

Ετσι κι αλλιως και το χιουμορ καλο μας κανει (οσο αναφορα για τις διακοπες που προτεινα)..δεν κανει κακο

 

Αυτο που δεν μπορω να καταλαβω ειναι γιατι μερικοι ειστε ετοιμοι για καυγα...Χαλαρωστε λιγο μην ειστε τοσο ευθικτοι..Κουβεντουλα κανουμε

 

:-) Peace :-)

Μαλλον εχεις μπερδεψει την εννοια του διαλογου αλλιως η απαντηση σου θα ηταν σωστοτερη σε αλλο ερωτημα οπως: τι θα κάνατε με 900 ευρω αντι να αγορασετε ενα tablet?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μαζευτείτε λίγο!

Θελει laptop που να γίνεται και να το χρησιμοποιεί σαν tablet!

900€ για δυο σε ένα και τα χαρακτηριστικά που εχουν τα ivy bridge μοντελα,είναι μια χαρά τιμή!

Για το φίλο με τη πρίζα!Αν θές αυτονομία δίνεις λίγο παραπάνω και πας σε ένα transformer book και εχεις 10-14ωριτσες on the go!!!

Επεξ/σία από ektor7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για να μην ανοίγω άλλο τόπικ θα ήθελα τις προτάσεις σας και για κάτι ακόμα! Ο κολητός μου Χρειάζεται ένα tablet me max budget 250 euro , κατά προτίμηση 8-10 ιντσών οθόνη - Δεν έχει προβ να αγοράσει από εξωτερικό! Η κύρια χρήση θα είναι PDF reading,ταινίες,κανένα game κυρίως καθώς κατεβάζει τα περισσότερα βιβλία για την σχολή του σε pdf.  Τ πρότεινα τα παρακάτω 2, μετά από ανάγνωση διάφορων reviews .. : http://www.onda-tablet.com/onda-v972-quad-core-9-7-inch-retina-screen-daul-camera-android-tablet-pc.html

 

http://www.ainol-tablet.com/ainol-novo-9-firewire-quad-core-retina-tablet-pc-9-7-inch-16gb.html

 

Υπάρχει περίπτωση με την χρήση stylus να σημειώνει στο κείμενο του pdf - να υπογραμμίζει κλπ ? ( Κάποια άλλη πρόταση για pdf reading? Καθώς θα διαβάζει σχεδόν αποκλειστικά από το tablet) 

 

 [ Προσωπικά όσον αφορά την δική μου αγορά προσανατολίζομαι μεταξύ του acer w700 ( i5 - 128gb) - razer edge pro- asus transformer book ( ξεφεύγει από το budget atm )-microsoft surface pro ]

Επεξ/σία από Gongor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μαλλον εχεις μπερδεψει την εννοια του διαλογου αλλιως η απαντηση σου θα ηταν σωστοτερη σε αλλο ερωτημα οπως: τι θα κάνατε με 900 ευρω αντι να αγορασετε ενα tablet?

Ο τιτλος του θεματος ειναι αγορα ταμπλετ budget 900 ευρω αδερφε δεν λεει πουθενα ultrabook γιαυτο πολυ απο εδω μεσα γραψαμε οτι δεν αξιζουν τοσα χρηματα.τωρα αν κανω και λιγο χιουμορ που λεν και στο χωριο μου οπως εγραψα παραπανω κακο δεν κανει.

Μπορει να εχω μπερδεψει την εννοια του διαλογου αλλα τουλαχιστον δεν χρησιμοποιω υβριστικες εκφρασεις η οποιες σε καποιον που τις χρησιμοποιει και γνωριζει να κανει διαλογο οπως εσυ (γιατι εγω δεν ξερω απο οτι λες) σιγουρα δεν ανεβαζουν και την ποιοτητα του διαλογου του. τεσπα ας μην αναλωνουμε το thread με τα δικα μας.

Αλλα μου φαινεται οτι διαλογος ειναι μιλαει ο ενας μετα ο αλλος απανταει μετα απανταει ξανα ο πρωτος κ.ο.κ.

Ειδες? ξερω

 

Για να μην ανοίγω άλλο τόπικ θα ήθελα τις προτάσεις σας και για κάτι ακόμα! Ο κολητός μου Χρειάζεται ένα tablet me max budget 250 euro , κατά προτίμηση 8-10 ιντσών οθόνη - Δεν έχει προβ να αγοράσει από εξωτερικό! Η κύρια χρήση θα είναι PDF reading,ταινίες,κανένα game κυρίως καθώς κατεβάζει τα περισσότερα βιβλία για την σχολή του σε pdf.  Τ πρότεινα τα παρακάτω 2, μετά από ανάγνωση διάφορων reviews .. : http://www.onda-tablet.com/onda-v972-quad-core-9-7-inch-retina-screen-daul-camera-android-tablet-pc.html

 

http://www.ainol-tablet.com/ainol-novo-9-firewire-quad-core-retina-tablet-pc-9-7-inch-16gb.html

 

Υπάρχει περίπτωση με την χρήση stylus να σημειώνει στο κείμενο του pdf - να υπογραμμίζει κλπ ? ( Κάποια άλλη πρόταση για pdf reading? Καθώς θα διαβάζει σχεδόν αποκλειστικά από το tablet) 

 

 [ Προσωπικά όσον αφορά την δική μου αγορά προσανατολίζομαι μεταξύ του acer w700 ( i5 - 128gb) - razer edge pro- asus transformer book ( ξεφεύγει από το budget atm )-microsoft surface pro ]

 

Aδερφε θα προτεινα στο φιλο σου να αγορασει αυτο σε 8"

http://www.banggood.com/Wholesale-Onda-V812-Allwinner-A13-Quad-Core-8-Inch-Ips-Android-4_1-16gb-Tablet-p-60539.html

 

ή αυτο σε 9,7"

http://www.banggood.com/Wholesale-Onda-V972-Allwinner-A31-Quad-Core-9_7-Inch-Ips-2048x1536-Android-4_1-Tablet-p-60135.html?currency=EUR

 

και τα δυο τετραπυρηνα με 8πυρηνες καρτες γραφικων ips οθονες και το σημαντικο οτι εχουν 2 gb ram και πως ειναι χαμηλοτερα αισθητα των 250 ευρω.

Προτεινω το δευτερο λογω οθονης αναλυσης και διπλασιας σχεδον μπαταριας απλα το 8αρι εχει κατα τα γραφομενα ισχυροτερο wifi

Επεξ/σία από spytoufe
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό το Transformer Book, αλλά έχει δύο μειονεκτήματα. Είναι 13ρι (μάλλον δεν θα βγάλουν το 11ρι), άρα είναι τεράστιο για ταμπλέτα. Το σοβαρότερο είναι πως δεν έχει κυκλοφορήσει ακόμα και η Asus έχει κακή παράδοση με τις αργοπορίες. Προσωπικά, το ξεχνάω.

Άλλες προτάσεις, εντός, σχεδόν του budget σου, είναι τα W700. Στη χώρα μας, άγνωστο πότε θα κυκλοφορήσει. Βγάζουμε στην άκρη τα i3/64gb και i5/64gb γιατί οι δίσκοι είναι πολλοί μικροί. Το i5/128gb είναι πολύ τίμια πρόταση, αλλά δεν έχει ούτε γραφίδα, ούτε sd reader. Το δεύτερο λύνεται εύκολα με έναν usb reader, αλλά χάνεις τη θύρα. Έχει ανεξάρτητο bt πληκτρολόγιο, οπότε το ξεχνάς για χρήση στα γόνατα. Πολύ καλοφτιαγμένο, από αλουμίνιο. Στην αρχή είχε προβλήματα με το Wifi, αλλά λύθηκαν. Μάλλο έχει την καλύτερη αυτονομία.

Τα Samsung Ativ Pro έχει πληκτρολογιο που κουμπώνει στη ταμπλέτα και μοιάζει με λαπτοπ. Σε άλλες αγορές το δίνουν στο πακέτο και άλλες χώρια. Το πληκτρολόγιο δεν έχει μπαταρίες και γενικά συγκεντρώνει πολλές αρνητικές κριτικές, αλλά είναι και πολύ ελαφρύ, οπότε το σύστημα τουμπάρει πολύ εύκολα. Έχει γραφίδα, έχει και μοντέλο με 3g αλλά από τιμές ξεφεύγει, πάει γύρω στα 1400+. Προσοχή, στην αρχή στην Ευρώπη ερχόταν μόνο με 64gb δίσκο, τώρα στη Γερμανία έρχεται με 128ρη. Κατασκευή, κλασικά πλαστική Samsung. Παραπονιούνται για αποσυνδέσεις του πληκτρολογίου.

Άλλη επιλογή είναι το Vaio Duo 11, στη χώρα μας έρχεται μόνο με i3, έχει μόνιμο συρόμενο πληκτρολόγιο, άρα είναι πολύ χοντρό και βαρύ για ταμπλέτα. Έχει και σχετικά μικρή αυτονομία. Υπάρχει και το Lenovo Yoga 13, αλλά είναι 13ρι και ακριβό, ανακοινώθηκε και το 11S. Παίζει το Dell XPS 12, με ανάλογα μειονεκτήματα και μεγάλη τιμή. Πιο βολικό θεωρείται το Yoga από την κατηγορία των Convertibles.

Προσωπικά, όπως κατάλαβες, τα ψάχνω. Και μάλλον καταλήγω στο να περιμένω λίγο ακόμα το Surface Pro που μοιάζει το πιο ολοκληρωμένο, τουλάχιστον στις προδιαγραφές. Αν κρίνω από το ότι οι τιμές του απλού Surface στην Ευρώπη δεν ξεφεύγουν σημαντικά από αυτές των ΗΠΑ, το περιμένω λίγο πάνω από το χιλιάρικο. Αγκάθι το πότε θα έρθει Ελλάδα... Το πρώτο Surface άργησε να έρθει Ευρώπη κυρίως λόγω της απόφασης της Microsoft να κυκλοφορήσει μόνω μέσω δικών της καταστημάτων. Όταν το έδωσε στα καταστήματα λιανικής, ήρθε αμέσως Ευρώπη (στη χώρα μας μόνο το... Eshop το ανακοίνωσε). Πιστεύω πως και το Pro θα έρθει σύντομα. Γνωστός στη Microsoft Hellas που το είδε, μου είπε πως είναι εξαιρετικό.

Κάποια από τα πιο πάνω convertibles μπορείς να τα δεις σε Media Markt, Πλαίσιο, Public κτλ. Ταμπλέτα στη χώρα μας δεν πιστεύω να έχει φτάσει. Κάποιος στο Σκρουτζ τις έχει, αλλά υποπτεύομαι πως θα τις παραγγείλει απ´ έξω.

Για κάθε διευκρίνιση, εδώ είμαι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Περιμενε την Ανοιξη το Lenovo ThinkPad Helix στις 11.6 ιντσες σε στυλ Transformer Book με αποσπομενο πληκτρολογιο με extra μπαταρια και βαρος το tablet μονο 820 γραμμαρια,οταν τα αντιστοιχα Surface Pro στις 10.6 ιντσες ειναι 920 γραμμαρια και το Acer W700 950 γραμμαρια.

Ασε που το Lenovo εχει 2 χαρακτηριστικα που λειπουν απο το Asus τη γραφιδα και 3G/4G support και ειναι αυτο που ξωχωριζει για αγορα κατα την ανοιξη και ειναι ο απολυτος ταιριαστος συντροφος του Book που το αναμενω μεσα στον Φλεβαρη. :P

Εχει υποψη οτι το βαρος του Transformer Βοοκ του tablet ειναι 920 γραμμαρια, αλλα στις 13.3 ιντσες αρα αριστη αναλογια μεγεθως οθονης-βαρος.

Επεξ/σία από alextrela172
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To θέμα είναι πως το Helix στις ΗΠΑ ανακοινώθηκε με τιμή που αρχίζει από τα 1500$ το βασικό μοντέλο.

Προσωπική μου άποψη, μην περιμένεις κάτι που ΘΑ κυκλοφορήσει. Ιδίως από εταιρίες που φημίζονται για το ότι άλλα λένε, άλλα βγάζουν σε άλλες ημερομηνίες. Στην τελευταία CES το Transformer Book έπρεπε να υπήρχε, από τη στιγμή μάλιστα που η Microsoft έδωσε χώρο στους OEM. Αν δεν κάνω λάθος, η Asus δεν έδειξε τίποτα. Το είχα ερωτευτεί όταν ανακοινώθηκε και στις 11 ίντσες, αλλά τελευταίες πληροφορίες λένε πως θα κυκλοφορήσει μόνο σε 13. Δεν είναι μεγάλο πρόβλημα αν θες ένα laptop που ευκαιριακά θα γίνεται ταμπλέτα. Αλλά προσωπικά, θέλω το αντίστροφο: μια ταμπλέτα που να έχει τη λειτουργικότητα ενός laptop, όταν χρειαστεί.

Περί ορέξεως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανείς λάθος η Asus είχε πολύ πλούσια παρουσία στη CES 2013 παρουσιάζοντας απο tablet μέχρι AIO PC.

Ψαξτω λίγο να δείς σε ξένα τεχνολογικά site,και μάλιστα για το Book μίλησε εκπρόσωπος της Asus και είπε Φλεβάρη η κυκλοφορία του.

Sent from my RM-821_eu_euro1_276

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανείς λάθος η Asus είχε πολύ πλούσια παρουσία στη CES 2013 παρουσιάζοντας απο tablet μέχρι AIO PC.

Ψαξτω λίγο να δείς σε ξένα τεχνολογικά site,και μάλιστα για το Book μίλησε εκπρόσωπος της Asus και είπε Φλεβάρη η κυκλοφορία του.

Sent from my RM-821_eu_euro1_276

Θα μου ξέφυγε... Αλλά είπαν για το 13ρι, έτσι;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...