Προς το περιεχόμενο

Lag spikes σε ασύρματο δίκτυο κάθε μισό λεπτό


**G**

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ωπ, καλά εγώ αυτές τις μέρες ούτε πρόλαβα να κάτσω στο πισί. Παιδιά απ' το ίδιο σημείο ακριβώς που είναι το pc μου, έκανα Tethering το Android και είχα 9-12ms σταθερά ούτε lagspikes ούτε τ π τ. Αμέσως μετά έβαλα μία usb καρτούλα και είχε το lagspike κανονικά κ τυπικά 1000-1900ms. To android εντωμεταξύ συμπεριφέρεται απλά σαν usb router όταν το συνδέω, το οποίο μου ξαναμοιράζει τη σύνδεση (αν έχω καταλάβει καλά), και παρ όλο που είναι usb, ΔΕΝ τρώει το lagspike.. Αν ευθυνοταν η usb θα το έβλεπα ΚΑΙ στο android, αλλά ισως ΚΑΙ στο mouse. Τώρα βέβαια, μετά από αρκετή ώρα που έπαιζα -εννοείται- crashare το κινητό και αποσυνδέθηκα πάλι. Θέλω να πω δεν είναι μόνιμη λύση να έχω το κινητό με tethering για να γλιτώνω απο lagospikes. Με το καναλάκι ακόμα δεν ασχολήθηκα γιατί πρέπει να ανοίξω και τρύπα στον τοίχο. Anyway, ότι ψάξω κι ότι βρω, θα το postarw εδώ (και ρήμα έτσι?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ομοιοκαταληξια εννοεις..πραγματι πολυ παραξενο.να ειχες και μια Pci καρτουλα για δοκιμη καλα θα ηταν.



ειπες οτι δοκιμασες και pci.σημειωσε λαθος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ευθυνοταν η usb θα το έβλεπα ΚΑΙ στο android, αλλά ισως ΚΑΙ στο mouse.

δεν ξέρω πως δουλεύουν πλήρως τα συστήματα αλλα το android έχει δική του μπαταρία δεν παίρνει μόνο απο USB... πάντως ακόμα και ένα reset στις ρυθμίσεις του bios θα μπορούσε να στο φτιάξει (αν δεν το χεις δοκιμάσει)... η και το bios update, καμια φορά φτιάχνει πράγματα που δεν αναγράφονται στο change log..

 

βέβαια όλα αυτα που κάνουμε ειναι απλα υποθέσεις, εσύ που το χεις μπροστα σου και μπορείς να κάνεις δοκιμές έχεις πολλές περισσότερες ελπίδες να βρείς την λύση :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισης για να πουμε και τις παραξενες λυσεις.βεβαιωσου οτι στο bios οι θυρες παιζουν σαν Usb 2(high speed) κτλ.επισης δοκιμασε να κλεισεις τα παντα απο πανω δηλαδη σειριακες και οτι δεν χρησιμοποιεις για δοκιμη.και αποσυνδεσε αυτες τις συσκευες απο πανω.επισης σιγουρεψου οτι στο device manager αν εχει τιποτα με power management Της καρτας οτι να ειναι ρυθμισμενη να παιζει στο full>μια δοκιμη θα ηταν να την βαλεις και σε b mode αντι για g για να δουμε αν θα τα εχεις και εκει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν... το πρόβλημα ήταν στο Windows Zero Configuration... έκλεισα το service και σταμάτησαν τα spikes... Στα ubuntu προφανώς θα είναι άλλο (ή παρόμοιο) πρόβλημα με τα duplicates και το packet loss... Sorry guys, δεν φαντάστηκα ότι ήταν τόσο προφανές, και αυτό μόνο και μόνο γιατί και στα linux μου έκανε τέτοια συμπεριφορά... Απ' ότι διάβασα το WZC στα windows xp ακόμα και συνδεμένος να είσαι, σαρώνει για άλλα δίκτυα. Realtek και Ralink ήταν τα chipsets που δοκίμασα άρα δεν παίζει ρόλο το chipset. Οπότε μάλλον στο σκανάρισμα των καναλιών θα τρως ένα mini disconnect (αφού προφανώς αλλάζει κανάλι για να δει άλλα beacons). Το γαμώτο ήταν ότι στα Win 7 δεν έχει τέτοιο θέμα (edit: win 7 είχε το άλλο pc που δοκίμασα)... Ίσως και στα ubuntu να έχει κάτι παρόμοιο? Να σκανάρει συνεχώς για δίκτυα? Δεν ξέρω. Θα ψαχτώ λίγο μιας και εμφανίστηκε τέτοιο θέμα. Πάντως ευχαριστώ παιδιά σε όλους για τον χρόνο σας. Να 'στε όλοι καλά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισως τα win7 να εχουν βελτιστοποιησει αυτο το συστημα ωστε να μην υπαρχουν αυτα τα εμφανη spikes. Πολυ ενδιαφερον το feedback σου και εχει και βαση την οποια εξηγεις. Ευχαριστουμε για τις πληροφοριες!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν... το πρόβλημα ήταν στο Windows Zero Configuration... έκλεισα το service και σταμάτησαν τα spikes... Στα ubuntu προφανώς θα είναι άλλο (ή παρόμοιο) πρόβλημα με τα duplicates και το packet loss... Sorry guys, δεν φαντάστηκα ότι ήταν τόσο προφανές, και αυτό μόνο και μόνο γιατί και στα linux μου έκανε τέτοια συμπεριφορά... Απ' ότι διάβασα το WZC στα windows xp ακόμα και συνδεμένος να είσαι, σαρώνει για άλλα δίκτυα. Realtek και Ralink ήταν τα chipsets που δοκίμασα άρα δεν παίζει ρόλο το chipset. Οπότε μάλλον στο σκανάρισμα των καναλιών θα τρως ένα mini disconnect (αφού προφανώς αλλάζει κανάλι για να δει άλλα beacons). Το γαμώτο ήταν ότι στα Win 7 δεν έχει τέτοιο θέμα (edit: win 7 είχε το άλλο pc που δοκίμασα)... Ίσως και στα ubuntu να έχει κάτι παρόμοιο? Να σκανάρει συνεχώς για δίκτυα? Δεν ξέρω. Θα ψαχτώ λίγο μιας και εμφανίστηκε τέτοιο θέμα. Πάντως ευχαριστώ παιδιά σε όλους για τον χρόνο σας. Να 'στε όλοι καλά.

μολις εβαλα σε windows xp να κανω Ping στο dns με την ασυρματη καρτα μου.μια atheros.εχω ενεργοποιημενο το windows zero configuration και σε 20-30 Ping που αφησα δεν ειχα καποιο μεγαλο ping καποιο spike δηλαδη.Μηπως εσενα ειναι ενεργοποιημενο και το windows zero αλλα και το προγραμμα της καρτας και καπου κολλαει.δοκιμασες να σβησεις το προγραμμα της καρτας και να κρατησεις μονο το windows zero?απλα το λεω ενημερωτικα.ειμαι στα 2 μετρα απο το ρουτερ βεβαια αλλα δεν το εχω συναντησει αυτο το προβλημα.windows xp us me service pack 3 και ολες τις ενημερωσεις.για την καρτα με οσο πιο τελευταιους drivers εχω βρει.αν θες για στατιστικα και μονο μπορω να δοκιμασω και στα windows 8 για να δω αν θα το κανει εκει.ιδιο μηχανημα απλα εχω δυο λειτουργικα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...