Προς το περιεχόμενο

3ΤΒ σκληρος αναγνωριζεται σαν 800GB απο το bios


jim_p

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σε ολους και χρονια πολλα.

Ζητω συγγνωμη που ο τιτλος δεν περιγραφει ακριβως το προβλημα μου.

 

Πριν λιγες μερες, ενας φιλος μου πηρε εναν πρασινο seagate 3ΤΒ με σκοπο να τον βαλει στον σερβερ του και εκει να βαλει τα αρχεια της δουλειας του απο το 2008 ως το 2012, συν τα οσα θα κανει το 2013, για να μην τα εχει διασπαρτα σε δισκους.

Η σημερινη κατασταση των δισκων ειναι καπως ετσι

- ενας μικρος, 80αρης που εχει τα windows 2000 μονο

- ενας για τα αρχεια απο το 2008 ως το 2010 (1TB σε partitions)

- ενας για τα αρχεια του 2011

- ενας για τα αρχεια του 2012

Ολα τα αρχεια απο το 2008 ως το 2012 ειναι σχεδον 2ΤΒ. Η μητρικη του υπολογιστη εχει 4 sata μονο και βασιζεται στο 945 της intel.

 

Βαζοντας λοιπον τον 3ΤΒ πανω, αυτος αναγνωριζεται ΑΠΟ ΤΟ BIOS σαν 800GB μονο. Και ετσι συνεχιζει να αναγνωριζεται ακομα και μετα το bios update που εγινε.

Στον δικο μου, που ειναι με p35, αναγνωριζεται κανονικα σαν 3TB αλλα τα xp τον βλεπουν σαν 2.2+0.8ΤΒ και αυτο μετα τη χρηση του diskwizard*. Κατι σαν υποχρεωτικο partition. Χωρις αυτο τον βλεπουν σαν 2.2ΤΒ. Στο λινουξ φαινεται κανονικα σαν 3ΤΒ.

Κανοντας του φορματ κλπ στον δικο μου, κρατωντας το αναγκαστικο partitioning, και βαζοντας τον πισω στον σερβερ, αναγνωριζεται σαν 800GB unallocated space παλι. Γιατι?

Καταληγω στο συμπερασμα οτι ειναι καποιος περιορισμος του chipset...

 

Σκεφτομαι να παρω εναν sata controller σε pci, αλλα δεν ξερω αν θα εχει και εκεινος περιορισμο ή τι θα πρεπει να προσεξω για να μην εχει.

 

* Εργαλειο της seagate που προτεινεται εδω

http://www.seagate.com/support/downloads/beyond-2tb/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρειάζεται uefi+gpt για να βλέπουν τα windows 3tb μονοκόμματο διαμέρισμα, το mbr επίσης δεν βλέπει διαμέρισμα πέρα από το όριο των 2gb...
Πες το μοντέλο μητρικής του φίλου σου και ποιο λειτουργικό τρέχει,αν και μάλλον η λύση είναι να κάνεις ένα «μικρό» διαμέρισμα στην αρχή του δίσκου, π.χ. 1tb και μετά το υπόλοιπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτη ειναι η μητρικη και τρεχει windows 2000. Partition εκανα με, ή μαλλον μου εκανε, το disk wizard.

http://www.asus.com/Motherboards/Intel_Socket_775/P5GCMX1333/

 

ΔΕΝ θα μπει εκει λειτουργικο, οποτε δεν εχει νοημα να συζηταμε για mbr ή gpt. Ειναι καθαρα για λογους αποθηκευσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως να τον χωρισω στη μεση, αφου οταν τον συνδεω στο εν λογω pc μου τον βγαζει σαν 800GB και unallocated την στιγμη που στο δικο μου τον βγαζει 3ΤΒ (2,2+0,8) και φορμαρισμενο σε tntfs?!

Αυτα τα 2.2TB ψαχνω να βρω που χανονται με το αλλο chipset!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο disk management των xp δειχνει εναν "σκληρο" με 2,2ΤΒ και αλλον εναν με 800GB. Στο αντιστοιχο του λινουξ (fdisk, gparted κλπ) δειχνει εναν σκληρο με 3ΤΒ. Αυτα στο δικο μου pc με p35 chipset.

Στο bios δειχνει επισης 3ΤΒ.

 

Στο disk management των windows 2000 που εχει ο σερβερ του φιλου μου, με το 945, δειχνει εναν με 800GB. Και στο bios του δειχνει επισης 800GB ως την χωρητικοτητα του συγκεκριμενου σκληρου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτη ειναι η μητρικη και τρεχει windows 2000. Partition εκανα με, ή μαλλον μου εκανε, το disk wizard.

http://www.asus.com/Motherboards/Intel_Socket_775/P5GCMX1333/

 

ΔΕΝ θα μπει εκει λειτουργικο, οποτε δεν εχει νοημα να συζηταμε για mbr ή gpt. Ειναι καθαρα για λογους αποθηκευσης.

http://support.asus.com/faq/detail.aspx?SLanguage=en&p=1&m=P5GC-MX/1333&s=22&hashedid=PYvbfOokwxUzJky3&os=8&no=B2EED94B-A58D-05F5-0DAF-864FC6F34066

Δεν έχει σχέση αν μπει ή όχι λειτουργικό....

 

Ακόμα και αν τον έχεις raw σαν 800gb τον βλέπει;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταληγω στο συμπερασμα οτι ειναι καποιος περιορισμος του chipset...

 

 

http://wiki.answers.com/Q/How_much_maximum_hard_disk_capacity_supported_in_intel_945_types_of_motherboard

 

How much maximum hard disk capacity supported in Intel 945 types of motherboard?

 

All motherboards with the 915 chipset will have BIOSes that support LBA48 addressing. LBA48 supports a theoretical maximum of 144 petabytes (about 147,500 terabytes or 160,000,000 gigabytes). In other words, any drive you could conceivably purchase within the next 30 years (assuming harddrive space increases at its current rate) will work.

 

Οποτε, μαλλον δεν φταιει αυτο.

Ειναι περιεργο παντως... :huh:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε νομιζω οτι μπορεις να το δεις απο το BIOS.

Εξαλλου το συστημα ειναι σχετικα νεο (παλιο για τα τεχνολογικα δεδομενα αλλα νεο για υποστηριζει LBA48).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@corrupted

Αυτο με το lba48 που μπορω να το βρω μεσα στο bios?

Αν μπεις στο bios με το Del στήν πρώτη καρτέλα -Main- δείχνει όλους τους δίσκους,αν μπεις στον εν λόγο δίσκο με το enter έχει επιλογή για το lba/large disk αλλά έχει μόνο auto και disabled

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είχα και γω αυτό το ζήτημα με σκληρούς (10!!!!) των 3 ΤΒ έκαστος που αγόρασα για την δουλειά.

 

Το πρόβλημά σου δεν είναι στο λειτουργικό ούτε στην μητρική. Δοκιμάστηκε σε Win XP / win 7 (32/64) / win 2003 / win 2008 R2 / mac pro G5 (10.6) / mac pro  (τελευταίο OSx) (δεν γράφω hardware ενδεικτικά κυμαίνονταν από socket 775 μέχρι server 4 socket...)

 

Η λύση για τους seagate:

http://knowledge.seagate.com/articles/en_US/FAQ/218619en

 

κατέβασε το εργαλειάκι και θα σου παίξει φίνα. 2 παρατηρήσεις

 

* για να παίξει το πρόγραμμα πρέπει να τον έχεις συνδέσει ΜΕΣΑ στον υπολογιστή και όχι μέσω usb dock ή θήκης

* ποτέ μην βάλεις τον σκληρό σε εξωτερικό sata->usb dock ή θήκη. παίζει να σου τον μαμήσει το λειτουργικό κατά την σύνδεση

 

μετά το φορμάρισμα σε 3ΤΒ και εγκατάσταση ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ , αναγνωρίστηκε πλήρως σε win 7 / win XP (αν και θεωρητικά δεν έπρεπε) / mac OS  κτλ

 

μια τελευταία λεπτομέρεια : ΑΝ ΞΑΝΑΚΑΝΕΙΣ ΦΟΡΜΑΤ ΕΚΤΟΣ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ ΘΑ ΦΑΝΕΙ ΠΑΛΙ 800GB

 

αυτά :) την αγάπη μου και καλές γιορτές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...