Προς το περιεχόμενο

Fujitsu: Τα Windows 8 είναι η αιτία για τις χαμηλές πωλήσεις των προϊόντων μας


z4rx07

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα 8 σε γενικές γραμμές αλλάζουν την φιλοσοφία χρήσης από ποντίκι+πλήκτρα σε αφή κρύβοντας πχ τα μενού ρυθμίσεων πιο βαθιά. Σε γενικές γραμμές τα έχουν κάνει πιο δύσχρηστα. Δεν είναι ένα συγκεκριμένο είναι όλη η συνταγή που βρωμάει.

πχ στην δουλειά μας φέρανε ένα pc με 8 και σπάγαμε πλάκα βάζοντας διάφορους να βρουν πώς κάνεις επανεκκίνηση, υπόψιν ότι δεν ήταν άσχετοι, ήταν υπάλληλοι γραφείου που πιστεύω πως είναι και το target group.

 

Για να μην πω πως μου κάνουν την δουλειά πιο δύσκολη, με τις ασυμβατότητες και ασφαλιστικές δικλίδες. πχ το να βάλεις να ξεκινάει μια εφαρμογή με την εκκίνηση ή ένα πρόγραμμα για να φτιάξει αρχείο στο c:\ πρέπει να το κάνεις "run as admin" και η λίστα πάει λέγοντας.

 

Αν ψάξεις το youtube για review στα win8 θα βρεις εύκολα reviews που τα θάβουν. Κατά την άποψή μου είναι Vista ΙΙ

Άσε τις ασυναρτησίες του τύπου ασυμβατότητες,γιατί δεν ισχύει κάτι τέτοιο!Ένα ολόκληρο χρόνο δεν είχα τέτοιο θέμα!Τρέχω όλα τα προγράμματα που έτρεχα τόσο καιρο στα 7,χωρίς πρόβλημα!

Τα reviews μόνο αρλούμπες λένε και χρησιμοποιούν το metro,σαν να ειναι το μοναδικο ui στα 8!

Τώρα επιστρέφουμε στο θέμα μας!

desktop ui w8 vs w7!!!

Που σε δυσκολεύει σε χρήση του keyboard & mouse!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 διαφορετικά desktop; Δε νομίζω. Γύρισα πίσω στα 7 μετά απο αυτά που είδα. Το metro ui μπορεί να είναι λίγο φανταζί αλλά δεν είναι τόσο βολικό για desktop. Oύτε τα κρυφά menu που εμφανίζονται όταν πάει εκεί ο κέρσορας. Ότι και να πεί κανείς τα 8 είναι η ίδια αποτυχημένη ιστορία με τα vista με όσους τα αγόρασαν να τα υπερμάχονται. Η ιστορία θα δείξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 διαφορετικά desktop; Δε νομίζω. Γύρισα πίσω στα 7 μετά απο αυτά που είδα. Το metro ui μπορεί να είναι λίγο φανταζί αλλά δεν είναι τόσο βολικό για desktop. Oύτε τα κρυφά menu που εμφανίζονται όταν πάει εκεί ο κέρσορας. Ότι και να πεί κανείς τα 8 είναι η ίδια αποτυχημένη ιστορία με τα vista με όσους τα αγόρασαν να τα υπερμάχονται. Η ιστορία θα δείξει.

Σε τι διαφέρουν τα vista απ'τα 7?

Και ποιος είναι ο λόγος πόυ αποτυχαν?

Δυο απλές ερωτήσεις,που είμαι σίγουρος δε ξέρεις να απαντήσεις!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσε τις ασυναρτησίες του τύπου ασυμβατότητες,γιατί δεν ισχύει κάτι τέτοιο!Ένα ολόκληρο χρόνο δεν είχα τέτοιο θέμα!Τρέχω όλα τα προγράμματα που έτρεχα τόσο καιρο στα 7,χωρίς πρόβλημα!

Τα reviews μόνο αρλούμπες λένε και χρησιμοποιούν το metro,σαν να ειναι το μοναδικο ui στα 8!

Τώρα επιστρέφουμε στο θέμα μας!

desktop ui w8 vs w7!!!

Που σε δυσκολεύει σε χρήση του keyboard & mouse!

Λυπάμαι αλλά δεν μπορώ να σε πείσω πως τα 8 που έχουν αλλάξει τόσο πολύ σε σχέση τα 7 δεν είναι κατά την άποψή μου (που δεν είναι μόνο δικιά) εύχρηστα.

 

Τουλάχιστον να συμφωνήσουμε πως διαφωνούμε.

 

Θα ήταν καλή ιδέα για να βάλει κάποιος mod ένα poll την κεντρική σελίδα για να δούμε την άποψη του κόσμου αν τα βρίσκει εύχρηστα ή όχι για να τελειώνει αυτή η αντιπαράθεση.

 

 

Ε:Σε τι διαφέρουν τα vista απ'τα 7?

 

Α:Τα Vista ήταν πολύ βαριά και λίγο πιο δύσχρηστα τα 7 που είχαν τις απαραίτητες πινελιές που χρειαζόταν για να κερδίσουν τον κόσμο

πχ το να πας στην κάρτα δίκιου για να της αλλάξεις ip, έπρεπε να το ψάξεις

 

 

Ε:Και ποιος είναι ο λόγος πόυ αποτυχαν?

 

Α: Δες την προηγούμενη απάντηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λυπάμαι αλλά δεν μπορώ να σε πείσω πως τα 8 που έχουν αλλάξει τόσο πολύ σε σχέση τα 7 δεν είναι κατά την άποψή μου (που δεν είναι μόνο δικιά) εύχρηστα.

 

Τουλάχιστον να συμφωνήσουμε πως διαφωνούμε.

 

Θα ήταν καλή ιδέα για να βάλει κάποιος mod ένα poll την κεντρική σελίδα για να δούμε την άποψη του κόσμου αν τα βρίσκει εύχρηστα ή όχι για να τελειώνει αυτή η αντιπαράθεση.

Εννοείται ότι δε μπορείς να με πείσεις,γιατί πολύ απλά γνωρίζω τα 8,καλύτερα από σένα και δεν έχεις ούτε επιχειρήματα,που να ισχύουν,για να στηρίξεις τη θέση σου!
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστευω οτι ο τιτλος ειναι παραπλανητικος γιατι οπως λεει ο μασαμι Υπαρχει κριση στην Ευρωπη και ετσι δεν πανε καλα οι πωλησεις και επισης λεει ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΕ ΝΑ ΚΑΤΕΒΑΣΕΙ ΤΙΣ ΤΙΜΕΣ ΣΤΑ ΠΡΟΙΟΝΤΑ ΤΟΥ και κατηγορει την microsoft για τα 8?Απο την Αλλη χεστηκε η ms για τις δηλωσεις του μασαμι εχει αλλους παιχτες οπως samsung,dell,hp,sony κτλ κτλ

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείται ότι δε μπορείς να με πείσεις,γιατί πολύ απλά γνωρίζω τα 8,καλύτερα από σένα και δεν έχεις ούτε επιχειρήματα,που να ισχύουν,για να στηρίξεις τη θέση σου!

Δεν νομιζω να εχει λεει οτι διαβαζει απο δω και απο κει.Φιλικα παντα nomedor

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια μια χαρα ειναι τα 8αρια...κ εγω 2,5 μηνες τα εχω...εχω δει τρομερες αλλαγες και το pc να πεταει! Στην αρχη κ εγω ειχα αγανακτησει και μεχρι να βρω αυτο που ηθελα το ειχα ξεχασει...Ολη αυτη η μετατροπη του UI εχει γινει για να σπρωξει τον καταναλωτη η MS στην αγορα touch απλα δεν το καταλαβαινετε...και για να πει οτι εκανε κατι διαφορετικο!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λυπάμαι αλλά δεν μπορώ να σε πείσω πως τα 8 που έχουν αλλάξει τόσο πολύ σε σχέση τα 7 δεν είναι κατά την άποψή μου (που δεν είναι μόνο δικιά) εύχρηστα.

 

Τουλάχιστον να συμφωνήσουμε πως διαφωνούμε.

 

Θα ήταν καλή ιδέα για να βάλει κάποιος mod ένα poll την κεντρική σελίδα για να δούμε την άποψη του κόσμου αν τα βρίσκει εύχρηστα ή όχι για να τελειώνει αυτή η αντιπαράθεση.

 

 

Ε:Σε τι διαφέρουν τα vista απ'τα 7?

 

Α:Τα Vista ήταν πολύ βαριά και λίγο πιο δύσχρηστα τα 7 που είχαν τις απαραίτητες πινελιές που χρειαζόταν για να κερδίσουν τον κόσμο

πχ το να πας στην κάρτα δίκιου για να της αλλάξεις ip, έπρεπε να το ψάξεις

 

 

Ε:Και ποιος είναι ο λόγος πόυ αποτυχαν?

 

Α: Δες την προηγούμενη απάντηση.

Τα Vista απετυχαν γιατι παλι καποιοι τα θαβαν χωρις να τα εχουν δει καν. Ακομα ακουω απο ατομα, που δεν εχουν βαλει ποτε στην ζωη τους Vista και οι γνωσεις τους πανω στους Η/Υ ειναι επιπεδου απλου χρηστη, οτι τα Vista ειναι μαπα. Ta Vista λοιπον μετα το πρωτο Service Pack ηταν ενα παρα πολυ καλο λειτουργικο. Πολυ καλυτερο και σταθεροτερο απο τα XP. Τα Windows 7 που ολοι εκθιαζουν δεν ειναι παρα ενα πολυ καλο Refine των windows Vista ειδικα σε θεματα διαχειρισης μνημης και μαζεμα του Kernel. Επισης αφαιρεθηκαν διαφορα services και προτοκολα που ηταν πλεον αχρηστα (πχ Υποστηριξη Samba σε παλια συστηματα.). Το φοβερο ειναι οτι τα windows 8 ειναι refined Windows 7 SP1 με αφαιρεση Aero, ακομα καλυτερη διαχειριση μνημης και προσθηκη του Metro UI με οτι αλλο σημαινει (Windows StoreApps κτλ).

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα Windows8 μπορεί να ξενίζουν φυσικά στην αρχή και είναι το πρώτο της σειράς από την MS. Ως αρκετά παλιός (ο πρώτος μου υπολογιστής ήταν Spectrum+ 48K), κάθε αλλαγή ξενίζει στην αρχή όποιος θέλει την υιοθετεί από την αρχή ή στην πορεία σιγά-σιγά. Έτσι έγινε και στο OSX 10.7 που ξεκίνησε η ενοποίηση OSX και iOS

Όσον αφορά το θέμα του άρθρου, η οικονομική κρίση στο πλανήτη έχει το κύριο μέρος την πτώσης των πωλήσεων, αλλά και πόσα να πουλήσεις κάτι σε μια αρκετά κορεσμένη αγορά ;

Καλή χρονιά με υγεία και υπομονή

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αχαχαχΑΧαχαΧαΧ.. Κλαίω...από τα γέλια...

Γιατί είναι τα Mac σοβαρό λειτουργικό για να δουλέψεις?!!

Σοβαρότατο λειτουργικό, ειδικά για να δουλέψεις.

Το Macintosh παρεμπιπτόντως δεν είναι λειτουργικό, είναι υπολογιστής. Το OSX είναι λειτουργικό και είναι επίσης ότι καλύτερο τόσο για απλή χρήση όσο και για να δουλέψεις.

 

Τα Windows 8 κατά τη γνώμη μου είναι επανάσταση. Η Microsoft δεν είναι τυχαία εταιρία και έχει μπει δυναμικά στο παιχνίδι. Πρώτη φορά που στο λειτουργικό της ενσωματώνει Store από όπου μπορείς να κατεβάσεις εφαρμογές. Είναι πάρα πολύ όμορφα και ταχύτητα. Προσφέρονται επίσης σε πολύ χαμηλή τιμή. 30€ για λειτουργικό το οποίο μπαίνει σε ότι μηχάνημα θέλεις, είναι καλό deal.

 

Δηλώνω ιδιαίτερα ευχαριστημένος από τα Windows 8. Πρώτη φορά αγοράζω Windows και πρώτη φορά έχω βάλει Windows μετά από λίγες ημέρες κυκλοφορίας.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Συμφωνώ. Ποιος σοβαρός άνθρωπος θέλει τα 8αρια?

 

Πες μ οτι κανεις πλακα τωρα..

 

Μαζευτηκαν ξαφνικα τα αλανια οι εμπειροι χρηστες γ να κρινουν τ 8αρια.. Τσιου ρε!Sent from my iPhone using Insomnia

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...