Προς το περιεχόμενο

Fujitsu: Τα Windows 8 είναι η αιτία για τις χαμηλές πωλήσεις των προϊόντων μας


z4rx07

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν νομιζω να εχει λεει οτι διαβαζει απο δω και απο κει.Φιλικα παντα nomedor

Κάνεις λάθος, τα 8 τα δοκίμασα αρκετά πριν τα απορρίψω. Και όπως είπα όσοι γνωστοί μου τα έχουν δοκιμάσει τα κράζουν.

 

Το επιχείρημά μου είναι ότι όλο το στήσιμο των 8 είναι "λάθος" για desktop pc και το βρίσκω αυτονόητο

 

Τραγικό είναι:

Το hovering δεξιά για να πας στις ρυθμίσεις που δεν είναι εύκολο να βγει

Το ότι έχεις ταυτόχρονα 2 περιβάλλοντα metro+destop χωρίς να μπορείς να κάνεις disable το ένα ή το άλλο

Το ότι για να κάνεις restart πρέπει να μυρίσεις τα νύχια σου

Το ότι και να μη θες το metro ui όταν πας να ανοίξεις μια φωτογραφία ή ένα Mp3 στο ξαναπετάει στη μούρη αναγκάζοντάς σε να ψάχνεις 3ες εφαρμογές.

 

Κάνε το παρακάτω σε 8, άνοιξε το notepad και σώσε ένα txt στο c:\ ή κάνε δεξί δημιουργία εγώ έσπαγα το κεφάλι κάνα 5λεπτο μου για να το καταφέρω.

 

 

Το ότι το metro δεν είναι εύχρηστο για ποντίκι το θεωρώ αυτονόητο πάντως και μου κάνει εντύπωση αυτή η άρνηση.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 186
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Κάνεις λάθος, τα 8 τα δοκίμασα αρκετά πριν τα απορρίψω. Και όπως είπα όσοι γνωστοί μου τα έχουν δοκιμάσει τα κράζουν.

 

Το επιχείρημά μου είναι ότι όλο το στήσιμο των 8 είναι "λάθος" για desktop pc και το βρίσκω αυτονόητο

 

Τραγικό είναι:

Το hovering δεξιά για να πας στις ρυθμίσεις που δεν είναι εύκολο να βγει

Το ότι έχεις ταυτόχρονα 2 περιβάλλοντα metro+destop χωρίς να μπορείς να κάνεις disable το ένα ή το άλλο

Το ότι για να κάνεις restart πρέπει να μυρίσεις τα νύχια σου

Το ότι και να μη θες το metro ui όταν πας να ανοίξεις μια φωτογραφία ή ένα Mp3 στο ξαναπετάει στη μούρη αναγκάζοντάς σε να ψάχνεις 3ες εφαρμογές.

 

Κάνε το παρακάτω σε 8, άνοιξε το notepad και σώσε ένα txt στο c:\ ή κάνε δεξί δημιουργία εγώ έσπαγα το κεφάλι κάνα 5λεπτο μου για να το καταφέρω.

 

 

Το ότι το metro δεν είναι εύχρηστο για ποντίκι το θεωρώ αυτονόητο πάντως και μου κάνει εντύπωση αυτή η άρνηση.

Με πόσους τρόπους μπορείς να μπεις στο control panel,χωρίς τη χρήση shortcut,στα 8?

Μια χαρά εύχρηστο είναι και το start menu και οι εφαρμογές του metro,με mouse&keyboard!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέχασα να προσθέσω πριν ότι αυτό που δεν μου αρέσει και είναι πρόχειρη δουλειά από μεριάς Microsoft είναι το πάντρεμα του metro με το κλασικό desktop. Έχω ένα αρχείο το οποίο θέλω να το στείλω με email από το Desktop. Πατάω να το στείλω με email και μου πετάει dialog ότι δεν έχω σετάρει email. Πως δεν έχω σετάρει. Έχω σετάρει 4 στο Metro. Με λίγα λόγια δεν συνεργάζεται όπως θα έπρεπε το ένα με το άλλο interface.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

το hovering το λύνεις με ένα win+c αν δεν κάνω λάθος...

 

το metro αν θες δεν το χρησιμοποιείς, βάζεις περισσότερα shortcuts στο desktop και στην taskbar...

 

το ίδιο και με τα apps, σχεδόν ποτέ...

 

όλα είναι θέμα θέλησης και προκατάληψης, αν είσαι απο πριν αρνητικός δεν πρόκειται ποτέ να το δεχτείς...

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μερικοί είστε τουλάχιστον ανακριβής...όλο τα ίδια τα ίδια και τα ίδια...

1ον) Μην μιλάτε όσοι δεν τα έχετε χρησιμοποιήσει κάποιο εύλογο χρονικό διάστημα. Είστε αναξιόπιστοι...

2ον) Οποίος ασχολείται μόνο με το αν το νέο αυτό λειτουργικό είναι καλό και το μόνο ΕΠΙΧΕΊΡΗΜΑ που έχει είναι το metro UI και το start bar ας σκεφτεί από μόνος του αν έχει ίχνος λογικής πάνω του..

3ον) Όποιος λέει ότι είναι vista 2 τότε μάλλον δεν ξέρει το λόγο που τα vista δεν ήταν καλά και απλά το έχει ακούσει από άλλους...

4ον) Οι χρήστες που δεν μπορούν να προσαρμοστούν στο νέο περιβάλλον ΔΕΝ ΜΑΣ ενδιαφέρουν, είμαστε η νέα γενιά και πάμε μπροστά... Η παλιά γενιά δεν έχει και πολλά χρόνια μπροστά της...

5ον) όσο για την Fujitsu... Ο λόγος που δεν πωλούνται πολλά windows 8 είναι ότι έχουν μείνει υπολογιστές στην αγορά με windows 7 που είναι πιο φθηνοί, η αναβάθμιση τους κοστίζει 15 ευρώ, και υπάρχει και κάτι που λέγεται κρίση...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνεις λάθος, τα 8 τα δοκίμασα αρκετά πριν τα απορρίψω. Και όπως είπα όσοι γνωστοί μου τα έχουν δοκιμάσει τα κράζουν.

 

Το επιχείρημά μου είναι ότι όλο το στήσιμο των 8 είναι "λάθος" για desktop pc και το βρίσκω αυτονόητο

 

Τραγικό είναι:

Το hovering δεξιά για να πας στις ρυθμίσεις που δεν είναι εύκολο να βγει

Το ότι έχεις ταυτόχρονα 2 περιβάλλοντα metro+destop χωρίς να μπορείς να κάνεις disable το ένα ή το άλλο

Το ότι για να κάνεις restart πρέπει να μυρίσεις τα νύχια σου

Το ότι και να μη θες το metro ui όταν πας να ανοίξεις μια φωτογραφία ή ένα Mp3 στο ξαναπετάει στη μούρη αναγκάζοντάς σε να ψάχνεις 3ες εφαρμογές.

 

Κάνε το παρακάτω σε 8, άνοιξε το notepad και σώσε ένα txt στο c:\ ή κάνε δεξί δημιουργία εγώ έσπαγα το κεφάλι κάνα 5λεπτο μου για να το καταφέρω.

 

 

Το ότι το metro δεν είναι εύχρηστο για ποντίκι το θεωρώ αυτονόητο πάντως και μου κάνει εντύπωση αυτή η άρνηση.

Με μια λεξη για το restart Το alt+f4 δουλευει απο την εποχη 3.1.....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σοβαρότατο λειτουργικό, ειδικά για να δουλέψεις.

Το Macintosh παρεμπιπτόντως δεν είναι λειτουργικό, είναι υπολογιστής. Το OSX είναι λειτουργικό και είναι επίσης ότι καλύτερο τόσο για απλή χρήση όσο και για να δουλέψεις.

 

Τα Windows 8 κατά τη γνώμη μου είναι επανάσταση. Η Microsoft δεν είναι τυχαία εταιρία και έχει μπει δυναμικά στο παιχνίδι. Πρώτη φορά που στο λειτουργικό της ενσωματώνει Store από όπου μπορείς να κατεβάσεις εφαρμογές. Είναι πάρα πολύ όμορφα και ταχύτητα. Προσφέρονται επίσης σε πολύ χαμηλή τιμή. 30€ για λειτουργικό το οποίο μπαίνει σε ότι μηχάνημα θέλεις, είναι καλό deal.

 

Δηλώνω ιδιαίτερα ευχαριστημένος από τα Windows 8. Πρώτη φορά αγοράζω Windows και πρώτη φορά έχω βάλει Windows μετά από λίγες ημέρες κυκλοφορίας.

1) Ατιμο πραγμα η Steam. Φοβαται μην χασει πελατες (πχ Football manager 2013 στο steam ειναι ακριβοτερο το digital copy (37,49€ μετα απο εορταστικη εκπτωση 25%!!!) απο το να παρει κανονικα το παιχνιδι απο καποιο καταστημα [30€])

 

2) Εταιριες τυπου fujitsu που δεν μπορουν να φτασουν τον ανταγωνισμο ειδικα σε θεματα αφης και και form factor.

 

3) Η μανια αποκαθηλωσης της Ms απο καποιους "ειδικους". Sorry, αλλα θεωρω οτι η αποψη του καθενος μας ειναι ανωτερη απο καθε "ειδικο" που δεν ξερουμε τι συμφεροντα τον εξυπερετουν.

 

4) Εταιριες Antivirus. Περιμενω πολλους Ιους στα 8. Το γεγονος οτι εχουν πληρη τροπο προστασιας απο ιους κοστιζει πολυ σε εταιριες που τσιμπαγαν τα 50€ καθε χρονο βγαζοντας σε 2 χρονια κερδος αντιστοιχο με τα Windows 8 DSP FULL.

 

5) Shareware Sites vs Microsoft store (πχ Softsonic χαμενα λεφτα απο τις διαφημισεις και τα adware - toolbars που σου εχωνε.)

 

6) Burning apps/Media players/Image readers. Πλεον τα 8 για τον απλο χρηστη κανουν την δουλεια χωρις αναγκη 3rd party applications.

 

7) Windows Store apps (To Τελος τον σκουπιδιων και της Registry).

 

8) Windows Store apps (Αναγκη απο τα software house να ξοδεψουν χρηματα για εκπαιδευση και αποκτηση τεχνογνωσιας στην νεα πλατφορμα [σ.σ. ειδικα αν μιλαμε για RT ειναι μονοδρομος])

 

Και ειμαι σιγουρος οτι υπαρχουν και αλλοι θιγμενοι που τωρα δεν μου ερχονται στο μυαλο.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέχασα να προσθέσω πριν ότι αυτό που δεν μου αρέσει και είναι πρόχειρη δουλειά από μεριάς Microsoft είναι το πάντρεμα του metro με το κλασικό desktop. Έχω ένα αρχείο το οποίο θέλω να το στείλω με email από το Desktop. Πατάω να το στείλω με email και μου πετάει dialog ότι δεν έχω σετάρει email. Πως δεν έχω σετάρει. Έχω σετάρει 4 στο Metro. Με λίγα λόγια δεν συνεργάζεται όπως θα έπρεπε το ένα με το άλλο interface.

Χρειάζεται πολύ δουλειά ακόμη για να δέσουν όλα όπως πρέπει!Πιστεύω ότι θα βελτιωθεί αργότερα με κάποια updates ή upgrade!

Κανείς δε λέει ότι λειτουργούν όλα όπως έπρεπε να ήταν,αλλά είμαστε στην αρχή και τα πράγματα προχωρούν στη σωστή κατεύθυνση!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως η μισοαλλαγή στο UI δεν είναι κάτι το τρομερό και για τους απλούς χρήστες. 1ον κάτι ανάλογο έγινε στα Windows 95 και 2ον στο installation των 8 δείχνει πως να χειριζόμαστε τα νέα gestures του ποντικιού. Επίσης κάτω αριστερά στη γωνία με δεξί κλικ υπάρχει ένα πολύ εύχρηστο μενού συντομεύσεων. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@NOTIOS1981

Δεν μου φαίνεται να έχεις άδικο σε αυτά που γράφεις.

Λες ότι κόβει δουλειές με τρίτους έχοντας ένα πιο ολοκληρωμένο λειτουργικό. Καλά κάνει, δεν πειράζει. Υπάρχει εξέλιξη και τα πράγματα αλλάζουν.

Θα ανοίξουν δουλειές για προγραμματιστές και κατασκευαστές εφαρμογών, ίσως μπουν πιο δυναμικά οι οθόνες αφής στα σπίτια μας (δεν μου αρέσουν καθόλου, αλλά μπορεί να το συνηθίσουμε), κλπ.

Γενικά γίνεται θα λέγαμε πιο κλειστή η φάση. Είμαι υπέρ των κλειστών λειτουργικών. Ότι είναι κλειστό μπορεί να το πληρώνεις παραπάνω στο τέλος, αλλά είναι ελεγμένο και δουλεύει σίγουρα σωστά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Καλά ο καθένας έχει την οπτική του γωνία, για αυτό και είπα για το poll ώστε να δούμε την άποψη των πολλών ;)

ε ναι άλλωστε η πλειοψηφία έχει δίκιο...

 

...uber fail

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eίχα περάσει τα Win8 σε έναν παλιό σκληρό από περιέργεια να δω πως είναι. Η πρώτη μου εντύπωση όταν τα χα πρωτοβάλει και τα δούλεψα κανα μισάωρο δεν ήταν και τόσο θετική, Η απουσία του startbutton εμφανέστατη μιας και έπρεπε να κάνεις επιπλέον 15 κινήσεις για να ανοίξεις αυτό που θες. Επίσης άκυρη η υποχρεωτική χρήση του αχρείαστου και δυσχρηστου metro για desktop pc. Ουσιαστικά μου φάνηκαν win7 χωρίς startbutton, aero και υποχρεωτική χρήση metro.

 

Ωστόσο επειδή ο βασικός σκληρός με τα 7αρια ξεχάστηκε σε άλλο σπίτι από προχθές αναγκαστικά λειτουργώ πάνω στα 8 εδώ και 2 μέρες. Από την πρώτη στιγμή έψαξα να βάλω το startbutton (διάβαζα παντού πως υπάρχει εφαρμογή), το έκανα, παρέκαμψα και το metro (μέσα από επιλογή της εφαρμογής) και πλέον έχω ένα λειτουργικό εύχρηστο όπως τα 7, ελαφρύτερο όμως, σταθερότερο και με έναν φοβερό task manager.

 

Με την πρώτη ματιά φαίνεται πιο δύσχρηστο, στην ουσία όμως είναι πιο εύχρηστο αρκεί να ασχοληθεί κάποιος λίγο μαζί του. Χαρακτηριστικά πεδευόμουν χθες να βρω πως εμφανίζονται οι κρυφοί φάκελοι, έψαχνα φυσικά τον κλασσικό τρόπο, κλικάρισμα στις επιλογές κλπ, αυτή η επιλογή όμως πλέον ήταν μπροστά στα μάτια μου, σε κανένα υπομενού, με ένα τικάρισμα είχα αυτό που ήθελα.

 

Αν δεν τα έχετε δουλέψει για αρκετές ώρες μην τα κατακρίνεται και μην είστε απόλυτοι του στυλ ''ποιος θα βρεθεί να βάλει win8'', ''win8=fail'' και άλλα τέτοια. Δουλέψτε τα λιγάκι βάζοντας την επιλογή του start και παρακάμπτωντας το μέτρο και μετά κρίνετε.

 

Για μένα το μεγάλο λάθος της MS ήταν αυτό, το οτι δηλαδή ήθελε να δείξει με το γινάτι τη νέα της δουλειά, δηλαδή το μέτρο, αν είχε εξ αρχής επιλογή χρήσης του ή όχι δεν θα είχε αυτή την αρνητική κριτική.

 

Για τη fujitsu απλά να πω πως ψάχνει να ρίξει αλλού ευθύνες για την πτώση των πωλήσεών της. Στην ΕΕ υπάρχει η κρίση, όλο και περισσότεροι στρέφονται προς τα tablets και κάποιοι παν σε mac. Λύσεις έχει αν θεωρεί ότι τα 8αρια είναι το πρόβλημα, ας διαθέτει τα προιόντα της με 7. Βέβαια δεν ξέρω τι συμφωνίες είχαν παιχτεί πριν την κυκλοφορία των 8 και αν πλήρωσε κάποιο ποσό στην MS για να της τα διαθέσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι κι εγώ απ' αυτούς που πιστεύουν ότι όλη αυτή η άρνηση σε βάρος των win8 είναι θέμα συνήθειας. Οι αλλαγές εν συγκρίσει με τα 7αρια είναι μεγάλες όσον αφορά την εμφάνιση. Εγώ, ως μέσος χρήστης που δε δέχεται καθόλου εύκολα τις αλλαγές γενικότερα, όταν παρέλαβα το laptop μου χθες με τα 8αρια εγκατεστημένα, είχα απογοητευτεί απίστευτα. Με το που είδα το metro UI, δεν ήξερα τι να κάνω, είχα χαθεί και ζήτησα απ' το "θείο" να μου φέρει το προηγούμενο λογισμικό που είχα συνηθίσει. Αλλά μετά από μόλις μια μέρα χρήσης, είμαι ενθουσιασμένη! Πάνε σφαίρα και έχουν πολύ μοντέρνο ύφος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...