Προς το περιεχόμενο

Intel Haswell: Καταφθάνουν στις 2 Ιουνίου του 2013


z4rx07

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σύμφωνα με πολλά slides που διέρρευσαν στην γνωστή κινεζική ιστοσελίδα VR-Zone, οι επίδοξοι καταναλωτές θα μπορέσουν να προβούν στην αγορά των νέων επεξεργαστών Haswell της Intel από τις 2 Ιουνίου του 2013.Όπως άλλωστε φαίνεται και από τα slides η εταιρεία προετοιμάζει πυρετωδώς για διάθεση 14 διαφορετικών desktop SKUs αλλά και επτά mobile SKUs. Φυσικά, 2 Ιουνίου, είναι ημέρα Κυριακή και εγείρει πολλά ερωτηματικά αν όντως θα παρουσιαστούν τότε, όμως δεδομένου ότι παραδοσιακά η εταιρεία παρουσιάζει νέες αρχιτεκτονικές τις Κυριακές, δεν υπάρχει λόγος να πιστέψουμε ότι θα χαλάσει την παράδοση με τους Haswell. Αναλυτικές πληροφορίες και πλήρη εικόνα των προϊόντων της θα έχουμε στην έκθεση Computex, η οποία ανοίγει τις πύλες της στις 4-8 Ιουνίου.

 

Γεγονός είναι ότι οι συγκεκριμένοι επεξεργαστές θα καταφθάσουν αρκετά αργότερα από ότι αρχικώς αναμενόταν κάτι που υποδεικνύει ότι ο ρυθμός διάθεσης προιόντων της εταιρείας έχει γίνει πιο ελαστικός τελευταία. Σύγκεκριμένοι υπολογισμοί θέλουν την εταιρεία να βρίσκεται 6 μήνες πίσω σε σχέση με το αρχικό σχέδιο.

 

Οι πληροφορίες μάλιστα από το VR-Zone δείχνουν σημαντικές αλλαγές στην αρίθμηση των προϊόντων. Συγκεκριμένα οι Core i7-4930MX, Core i7-4900MQ, Core i7-4800MQ, Core i7-4702HQ, Core i7-4700HQ, Core i7-4702MQ και Core i7-4700MQ μετονομάστηκαν από "QM" σε "MQ". Επιπλέον τα HQ αποτελούν νέα μοντέλα στην σειρά.

 

Link.png Site: http://www.tomshardware.com/news/intel-haswell-cpu-processor,20042.html[/url]']tomshardware.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 57
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

υπαρχει καποια πληροφορια σχετικα με τις επιδοσεις τους ? σκεφτομαι μετα το καλοκαιρι, το αργοτερο του χρονου τετοια εποχη να κανω την αναβαθμιση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η intel βγαζει καθε τοσο καινουργια και τα ποιο "παλια" 7-6 μηνων τα θεωρει αχρηστα .Intel haswell τον Ιουνιο μεχρι τον Σεπτεμβριο καλα ειναι μετα ομως ειναι αχρηστα πλεον για την Intel και οι τιμες παρε εναν intel haswell 400 ευρω γιατι ειναι INTEL!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπαρχει καποια πληροφορια σχετικα με τις επιδοσεις τους ? σκεφτομαι μετα το καλοκαιρι, το αργοτερο του χρονου τετοια εποχη να κανω την αναβαθμιση

 

Πιο πολυ σε igpu θα'ναι ανεβασμενοι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η intel βγαζει καθε τοσο καινουργια και τα ποιο "παλια" 7-6 μηνων τα θεωρει αχρηστα .Intel haswell τον Ιουνιο μεχρι τον Σεπτεμβριο καλα ειναι μετα ομως ειναι αχρηστα πλεον για την Intel και οι τιμες παρε εναν intel haswell 400 ευρω γιατι ειναι INTEL!!

θελω να πιστευω οτι οποιος αλλαζει pc καθε 4 χρονια δεν πολυενδιαφερεται για αυτο

 

δε θα με ενοιαζε στην 3 ετων μητρικη μου και σχεδον 4 μεχρι τοτε να βαλω νεο επεξεργαστη

 

και λογικα καποιος αξιος i5 στα 200 ευρω θα υπαρχει και τοτε οπως γινεται τα τελευταια χρονια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θελω να πιστευω οτι οποιος αλλαζει pc καθε 4 χρονια δεν πολυενδιαφερεται για αυτο

 

δε θα με ενοιαζε στην 3 ετων μητρικη μου και σχεδον 4 μεχρι τοτε να βαλω νεο επεξεργαστη

 

και λογικα καποιος αξιος i5 στα 200 ευρω θα υπαρχει και τοτε οπως γινεται τα τελευταια χρονια

αλλο 3-4 χρονων να εχει γινει η αγορά και αλλο 6 μηνων .Επειδη βγαινω εκτος θεματος δεν ειναι αναγκη να το συζητησουμε εδω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι ας μη το συζητησουμε , απλα σου λεω οτι κι εγω που αγορασα επεξεργαστη σε ενα socket που με το ζορι περασε τους 12 μηνες δεν επαθα και κατι στη τελικη επειδη δε μπορεσα να βαλω sandybridge και ivybridge

 

μετα απο τοσο καιρο που θα αλλαξω υπολογιστη το λιγοτερο που με ενδιαφερει ειναι να κρατησω τη μητρικη μου

και δεν ειμαι μονο εγω ετσι , αλλα η πλειονοτητα των χρηστων

 

αν το πηρες τοσο βαρια που σε 6 μηνες ξεπεραστηκε το μηχανημα σου και εγινε ξαφνικα "αχρηστο" παω πασο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...