Προς το περιεχόμενο

Τροφοδοτικό για κάρτα γραφικών.


marios_geo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Περίσσεψαν κάποια PC (Dell XPS 8300) από τη δουλεία, και πήρα ένα προσωρινά.

 

Έχει πάνω

ι7-860

16gb ram

1 hdd

2 DVD-R (δεν ξέρω γιατί δύο, έγινε λάθος στην παραγγελία).

NVIDIA GTS 240.

 

Το άνοιξα λίγο, και είδα ότι το M/B είναι κατηγορίας Micro-ATX, και έχει μόνο δύο θήρες PCI (μια είναι pci express 16x). Το τροφοδοτικό είναι ένα 350w.

 

Είδα λίγο τις προδιαγραφές της nvidia, και σαν ελάχιστες απαιτήσεις για τροφοδοτικό έχει 450w. Παρόλα αυτά το μηχάνημα παίζει.

 

Το ερώτημα. Να τολμήσω να πάρω κάποια GTX 470 ή GTX 660 μεταχειρισμένη, κρατώντας το ίδιο τροφοδοτικό; Ποιο μπορεί να είναι το χειρότερο σενάριο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον εννοείς gt 240 (δε νομίζω να υπάρχει gts 240 ,την είχα και εγώ σε ένα 380αρι ) .Αν τελικά είναι gt 240 δεν καει πολύ ρεύμα (δεν χρειάζεται έξτρα ρεύμα από το τροφοδοτικό) οπότε μπορεί να δουλέψει με ένα 350άρι που έχεις.Οι άλλες που αναφέρεις χρειάζονται και έξτρα τροφοδοσία οπότε το τροφοδοτικό που έχεις δεν κάνει με τίποτα (χρειάζεσαι ένα καλό 500άρι τουλάχιστον).Το ποιο μικρό πρόβλημα θα είναι να μη δουλεύει σωστά η κάρτα γραφικών και το μεγαλύτερο οτιδήποτε άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον εννοείς gt 240 (δε νομίζω να υπάρχει gts 240 ,την είχα και εγώ σε ένα 380αρι ) .Αν τελικά είναι gt 240 δεν καει πολύ ρεύμα (δεν χρειάζεται έξτρα ρεύμα από το τροφοδοτικό) οπότε μπορεί να δουλέψει με ένα 350άρι που έχεις.Οι άλλες που αναφέρεις χρειάζονται και έξτρα τροφοδοσία οπότε το τροφοδοτικό που έχεις δεν κάνει με τίποτα (χρειάζεσαι ένα καλό 500άρι τουλάχιστον).Το ποιο μικρό πρόβλημα θα είναι να μη δουλεύει σωστά η κάρτα γραφικών και το μεγαλύτερο οτιδήποτε άλλο.

 

Σύμφωνα με το site της Nvidia υπάρχει αυτή η Link.png Site: http://www.nvidia.co.uk/object/product_geforce_gts_240_uk.html">κάρτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν λες "παίζει" εννοείς σε παιχνίδια ? Αν ναι τότε μάλλον πρέπει να είναι καλό τροφοδοτικό.Αν όχι τότε στα παιχνίδια θα καταλάβεις αν δουλευει σωστα το τροφοδοτικό γιατί η κάρτα (κυρίως) και ο επεξεργαστης τραβάνε περισσότερο ρεύμα για να δουλέψουν.Πάντως αυτή η gts240 παρόλο που έχει υποδοχη για ρεύμα δεν πρεπει να καταναλώνει τόσο πολύ ρεύμα ,όσο οι άλλες που σκέφτεσαι να αγοράσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...