Προς το περιεχόμενο

Δεν μπορω να bootαρω ουτε απο dvd ουτε απο στικακι Windows 8


thessalonik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ενας φιλςο θελει αππο 7 φορματ και μετα 8

 

Προσπαθω 2 ωρες και δεν bootarei me thn kamia apo to cd/dvd μλλον ειναι και προβληματικο και επισης απο στικακι κανει 1000 ωρες να βοοταρει αλλα δεν μπορει να δει τα το hdd information

 

Δεν μπορω με τιποτα καν να ξεκινησω να το φορμαρω για να του βαλω τα 8

 

Τι φταιει ρε παιδια? Πως θα γινει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλά.

 

Αρχικά δες από το BIOS αν έχεις βάλει ως αρχικη συσκευη bootαρισμοατος το cd rom για το cd και το usb drive για το usb κατά περίπτωση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι

 

IDE CD

IDE HDD

USB HDD

 

οτι και να διλαεξω και αποτο boor order Φ12 δεν γινεται δουλεια....



απο στικακι γιατι δεν ξεκιναει φυσιολογικα και δεν δειχνει οτνα καταφερει να ξεκινησει καθολου τον σληρο δικσο

 

ουτε σε IDE/AHCI mode.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα ιδια και με το αλλο stik.



αν βγαλω τον HDD του και τον τοποθετησω στο δικο μου λαπτοπ και τον partionarw kai tojn formarw kai perasw ta 8 και τον ξαναβαλω μετα πισω στο προβληματικο Acer θα bootarei σωστα και θα επαναπροσδιορισει το hardware του?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα και στα 8 για κάποιες μητρικές controller χρειάζεται εξτρά driver,για αυτό εκεί που διαλέγεις δίσκους υπάρχει και το κουμπάκι που λέει load drivers...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποτε και απο dvd των 8 να καταφερνε να ξεκινησει(αν δεν ειχε μηχανικο προβλημα το drive) παλι τα ιδια θα ελεγε?

 

αν βγαλω τον HDD του και τον τοποθετησω στο δικο μου λαπτοπ και τον partionarw kai tojn formarw kai perasw ta 8 και τον ξαναβαλω μετα πισω στο προβληματικο Acer θα bootarei σωστα και θα επαναπροσδιορισει το hardware του?



Για Acer Aspire 5920g μιλαμε....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να βρείς τί προκαλεί το πρόβλημα. Αν δοκιμάσεις το ίδιο στικακι/cd σε άλλο δισκο, ξεκινάει κανονικά το φορμάτ.;

 Μπορεί να είναι προβληματικός ο δίσκος, μπορεί από την άλλη, η μητρική να θέλει εξτρα drivers.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Acer Aspire 5920 SATA Driver 7.0.0.1020αυτους θα δοκιμασω τωρα..... το στικακι παιζιε μια χαρα σε ολους τους αλλους υπολογιστες....

 

η μητρηικη μαλλον θελει εξτρα Sata AHCI driver



http://support.acer.com/product/default.aspx?modelId=560

 

 

2 εχει εδω τους αποσυμπιεσα σε φλασαι το εβαλα στα 8 αλλα δεν δεχεται ακνενα απο τους 2 

 

ο ενας ειναι για XP o αλλος για Vista 

 

εγω ομως 8 παω να βακω πως θα γινει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ό,τι είναι για vista είναι και για όλα τα μετέπειτα λειτουργικά.

Μπορεί ο driver που ψάχνεις να είναι και στο πακέτο του chipset.

 

οχι μολιας κατεβασα vista και εκανα βοοτ με αυτα και στο σημειο που ειναι να δειξει τα partitios του σκληρου τα παρουσιαζει κανονικα!

 

Ωραια μεχρι εδω!

 

 

Τωρα πως θα κοροιδεψω τα Ωιστα ετσι ωστε αφου σβησω τα παρτιτιον και φτιαξω ενα νες να μπουν εκει τα 8?

να συνεχιστει δηλαδη η διαδικασια με τα 8 αντι μετα vista. 

 

Πρεπει να γινεται!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιζει να θελει και update το bios, εγω στο δικο μου παλιοτερα με τα 7 που ηθελα να βαλω ειτε με εσβηνε ειτε μου εδειχνε bsod και αναγκαστηκα να του κανω update το bios και ετσι καταφερα να περασω τα 7

edit: προσπαθησε μηπως μπορεις να το κανεις setup μεσα απο το λειτουργικο και μπουν τα 8 ετσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οταν ειναι σε λειτουργια το laptop του βαλεις το usb/η το dvd κανονικα θα σου πει να κανει εγκατασταση κανονικα..το εχεις επιχειρησει αυτο;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι μεσα απο τα 7 αλλα δεν το ξεκιναει το setup πεταει error και απο usb και απο dvd.



Συνεχισα να διαωαζει εδω για να μην γραφω σε 5 forums τατοχρονα.

 

http://www.eightforums.com/installation-setup/16956-sata-controller-driver-missing-form-wndows-8-acer-aspi-2.html#post168447

 

Μονος μου την βρηκα την λυση τελικα να και δνε πολυκαταλαβα πως ακριβως....

 

Σχολιασε εδω αν μπορεις να το εξηγησεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...