Προς το περιεχόμενο

imac φακελος με ερωτηματικο


solazari
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από Heatspreader,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

έχω ένα πρόβλημα, ενώ ο υπολογιστής δουλεύει κανονικά, κάποια στιγμή κολλάει κ δεν κάνει τίποτα. Τον κλείνω αναγκαστικά και μετά όταν τον ξανανοίγω εμφανίζει τον φάκελο με το ερωτηματικό που αναβοσβήνει. Εάν τον σβήσω και τον αφήσω πολλή ώρα κλειστό μετά ξανανοίγει κανονικά. Τι μπορεί να φταίει; Ο σκληρός;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πατάω reset εκεί που λέει και μετά όταν κάνει reset κολλάει στην επανεκκίνηση και πρέπει αναγκαστικά να τον ξανακλείσω...Άσχετα από τον φάκελο που αναβοσβήνει τι μπορεί να φταίει που κολλάει συνέχεια??? Βασικά κολλάει όταν είναι αρκετή ώρα ανοιχτός ή όταν ανοίγω πολλά προγράμματα μαζί....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα με τον φάκελο εξακολουθεί ;.

 

Όταν ανοίγεις πολλά προγράμματα μαζί και κολλάει, αυτό σημαίνει ότι δεν επαρκεί η RAM. Ή την αναβαθμίζεις λοιπόν ή έχεις ανοιχτά ταυτόχρονα λιγότερα προγράμματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον τα χει παίξει ο δισκος σου φιλε..μου χε συμβει σε iMac φίλου με την σειρα των προβληματικων Seagate.

 

Αλήθεια, τι μοντέλο είναι; Τι σκληρο φοράει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση

Δεν έχει να κάνει με έλλειψη μνήμης RAM αυτό.

 

Το Firmware του συστήματος, δεν μπορεί να βρει τον Booter. Αυτό μπορεί να συμβεί για διάφορους λόγους. Στη συγκεκριμένη περίπτωση ήταν κατεστραμμένος ο δίσκος όπως είπε ο φίλος.

 

Για την ιστορία η εκκίνηση του Macintosh περνάει από τέσσερα στάδια:

1) Ο ήχος που κάνει όταν πατάμε το κουμπί για να ανοίξει: Αυτό είναι το Firmware.

2) Μετά βγαίνει το μιλαράκι: (Αυτός είναι ο Booter)

3) Ο κύκλος που γυρνάει είναι ο Kernel

4) Και τέλος το system launchd

 

 Αν σου είναι εύκολο φίλε μου, μπορείς να μας πεις σε τι σύστημα παρουσιάστηκε το πρόβλημα; Πείραξες τίποτα όπως File Vault  ή έγινε μόνο του;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σου ρε heartspreader!

 

Επιτέλους μία σωστή απάντηση που δεν κινείται στα πλαίσια του "Έκανες restart;", "Κάνε smc reset", "Κάνε repair permissions" κτλ. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις...Άλλαξα τελικά σκληρό και όλα καλά!!!!

να ρωτησω με την σειρα μου τι σκληρο εβαλες ,μιας εχω κι εγω το ιδιο προβλημα και θελω να τ αλλαξω;;;; σ ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...