Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή optical drive με SSD σε Mac Mini Mid 2010 (A1347)


karhariasgr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αντί να του δώσεις το χώρο σε Gb γράψε στο τέλος της εντολής 100%, δηλαδή του λες να χρησιμοποιήσει όλο τον διαθέσιμο χώρο των 2 αυτών δίσκων. Η εντολή θα είναι της μορφής "diskutil coreStorage createVolume <ID> jhfs+ "Name" 100%". Το λέει στον οδηγό που σου πόσταρα πιο πάνω και το έχω δει και σε tutorial στο youtube και δουλεύει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΚ! θα το δοκιμασω μολις παω σπιτι. Μετά από αυτό θα χρειαστώ πάλι φορματ?

 

θενξ για τον οδηγο. δεν είχα προσέξει το link. διάβασα τα ίδια από αλλού αλλά αυτό και οδηγίες για την περίπτωση που θέλουμε να καταργήσουμε το Fusion Drive ! Καλό! Ίσως χρειαστεί.

 

Σήμερα ξανά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν πας να δημιουργήσεις το Fusion Drive από το terminal κάνει ούτως ή άλλως φορμάτ από μόνο του. Το "jhfs+" στην εντολή που δίνεις είναι το format του δίσκου (δηλ. το Mac OS Extended Journaled). Οπότε δυστυχώς δεν το γλιτώνεις!

 

Απ' ότι έχω καταλάβει δηλαδή, αλλά σωστά πρέπει να στα λέω. Αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος.

edited

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>οκ κανενα προβλημα. 1 τσιγαρο υποθεση ειναι το format στον SSD.. χτες μονο εκανα 3 φορες :D</p>

 

Γιατί;! Λολ

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εβαλα τον SSD και εκανα φορματ.

μετα ειδα οτι επιασε 15 γιγα το Mountain Lion και λεω καμια χαζομαρα θα εκανα, παλι φορματ.

μετα εκανα fusion drive και παλι φορματ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Carbon Copy Cloner!


Έχει 30 μέρες evaluation full λειτουργικό, οπότε όταν έρθει η ώρα κάντο έτσι! Δεν έχει καμία επαφή το ότι μπορεί να σέρνεται ή οτιδήποτε. Αν όταν κάνεις reboot δεις ότι σου παίρνει πάνω από 10 δευτερόλεπτα να μπουτάρει, πας Disk Utility και πατάς Make startup disk ή κάπως έτσι... Έτσι έκανα εγώ και απτο επόμενο boot ξεκινάει στα 7-8 δευτερόλεπτα.


 


Η όλη διαδικασία της κλωνοποίησης μου πήρε γύρω στα 45 λεπτά. 


 


Just do it, και αν δεις σκαλώματα, κάνεις το format τότε.. Αλλά θα δεις, δεν θα σου χρειαστεί!! :)


 


 


EDIT: τώρα διάβασα όλο το thread (για κάποιο λόγο νόμιζα ότι σταματούσε στην πρώτη σελίδα) οπότε δεν είδα ότι ήδη είσαι στη φάση του format κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ούτως ή άλλως δεν ήθελα να κάνω κλωνοποίηση, ένα φρεσκάρισμα δεν κάνει ποτέ κακό.

 

το πρόβλημα μου είναι ότι έκανα μερικές δοκιμές με τις εντολές του για την δημιουργία του Fusion Drive με αποτέλεσμα αυτή την στιγμή να έχω 15-20 partitions στους σκληρούς! Προσπαθούσα χτες να τα σβήσω και να επαναφέρω τους σκληρούς σε κατάσταση λες και αγοράστηκαν αλλά δε το κατάφερα. 

 

Γιατί από το Terminal δεν δουλεύουν όλες οι εντολές? Με παίδεψε τόσο πολύ που δεν κατάφερα να κάνω τίποτα! Πχ. το SUDO δε το αναγνωρίζει σαν εντολή... :/ τέσπα... κατεβάζω τώρα Ubuntu, boot flashάκι, wipe out τους σκληρούς και ξανάμανά το Fusion Drive από την αρχή και ξανά format! χεχε... γεμάτη βδομάδα!!! :D

Τουλάχιστον τώρα το έχω πως να γίνει, άλλα λάθη δε σηκώνει! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι το diskutility δεν κάνει για την δουλειά αυτή... λεει οτι φορμαρει τους σκληρους και όλα καλά αλλά παρ όλα αυτά δεν έχω τα φυσικά τους μεγέθη. απο το terminal οταν γραφεις diskutil list βλέπεις οτι δεν είναι έτσι όπως στα παρουσιάζει το Disk Utuility τα πράγματα.

 

πρέπει από terminal να διαγράψω όλα τα partitions (ούτως ή άλλος το Disk Utility δε τα βλέπει σαν partitions αλλά σαν δεσμευμένο χώρο) και μετά την διαγραφή τους να τα κάνω merge. 

 

υπ όψιν δεν αναφέρομαι σε ένα απλό partition που πχ. θες να περάσεις windows και εκεί γίνονται όλα από το Disk Utility. Η διαδικασία του Fusion Drive έχει λίγο ποιο πολύπλοκη, άσχετα αν είναι μόνο 3 εντολές.

 

το πρόβλημα είναι ότι δεν μπορούσα από το terminal (αλλά και ούτε από το Disk Utility) να επαναφέρω τους δίσκους στην αρχική τους κατάσταση, λες και μόλις είχαν αγοραστεί. οπότε.. ubuntu και άγιος ο Θεός :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικα δεν εκανα τιποτα. ξαναεκανα την διαδικασια απο την αρχη, αφου πρωτα εκανα split τους δισκους, εκανα εγκατασταση κ ολα οκ. very proud of it :D

 

ευχαριστω για την βοηθεια παιδια. πολυ ποιο απλο απο οτι ακουγεται. τζαμπα μπερδευτικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...