Προς το περιεχόμενο

Media Markt 3-5 Ιανουαριου τιμες κοστους σε 1000 προιοντα


Muchacho

Προτεινόμενες αναρτήσεις

http://www.efpolis.gr/



Επειδη βλεπω και αλλες διαφημισεις,αλλα και διαφορα παιχνιδια  με τις τιμες ας ποσταρει τηλεφωνα e-mail που μπορουμε να κανουμε καταγγελιες...

 

Και επειδη σε 10 μερες και κατι ερχονται και οι ''εκπτωσεις'' ,σε ορισμενα  προιοντα βλεπω αυξηση τιμης,που λογικα στις 16-17 του μηνα θα μας την κατεβασουν σαν εκπτωση.

http://www.efpolis.gr/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 157
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Επειδη βλεπω και αλλες διαφημισεις,αλλα και διαφορα παιχνιδια  με τις τιμες ας ποσταρει τηλεφωνα e-mail που μπορουμε να κανουμε καταγγελιες...

 

Και επειδη σε 10 μερες και κατι ερχονται και οι ''εκπτωσεις'' ,σε ορισμενα  προιοντα βλεπω αυξηση τιμης,που λογικα στις 16-17 του μηνα θα μας την κατεβασουν σαν εκπτωση.

α καλα αυτο με τις εκπτωσεις ειναι πιο τραγικο και απο το tragic...Ασε που τα μαγαζια εχουν βγαλει στις βιτρινες τα ελληνικα σημαιακια που πριν λιγα χρονια τα εξαφανιζανε γιατι ηταν ντεμοντε...Ελληνικο προιον!!! τωρα το θυμηθηκανε ε?Τοσα χρονια μας πλασσαρανε αμερικανικα και ιταλικα μεσω κινας βιετναμ και κοντεινερ στη θαλασσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σας πω ενα παράδειγμα που θυμάμαι για να καταλάβουμε το μέγεθος .

Αυτό ακριβώς το key που εδώ έχει 6.21 στο media markt το είχε σχεδόν 11.. 90% πάνω δηλαδή > http://www.skroutz.gr/s/2364980/Kingston-DataTraveler-GE9-Gold-8GB.html

Τώρα στις αγορές των 1000 ευρω δεν ξέρω αν είχε διαφορά γιατί εγώ αν κ όταν ψάχνω στις προσφορές σημαίνει ότι δεν έχω διαθέσιμα 1000 ευρώ,για μεταγιορτινές αγορές..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδες ουτε εγω παω τις μεγαλες αλυσιδες αλλα ξεχνατε καποια πραγματα βασικα οταν συγκρινετε αποθηκες και μικρα καταστηματα.

1) Υπαρχουν πολλα μαγαζια που ειναι μονο ηλεκτρονικα, δλδ μιλαμε για μια αποθηκη και τπτ αλλο οποτε δεν υπαρχει σχεδον κανενα κοστος.

2) Οι εταιρειες τυπου ΜΜ δινουν δουλεια σε χιλλιαδες συνανθρωπους μας, τα μαγαζακια που αναφερετε μερικοι ζητημα αν εχουν 5-10 ατομα το καθενα.

3) Σε αντιθεση με μεγαλες εταιρειες τα ηλεκτρονικα καταστηματα μπορουν να μην εχουν καθολου στοκ (η σχεδον καθολου) οποτε και απο εκει δεν χανουν τπτ. Πολλα ακομα περιμενουν να βαλουν 2-3 παραγγελιες και Μετα παραγγελνουν τα προιοντα απο το εξωτερικο ωστε να γλυτωσουν εξοδα αποστολης.

 

Γενικα ουτε εγω υποστηριζω τακτικες τετοιες (καποιοι με εχουν βαφτισει πως εχω δικο μου καταστημα και τα λεω αυτα) αλλα απο την αλλη δεν μπορω να βλεπω συγκριση ηλεκτρονικων η συνοικιακων καταστηματων με το ΜΜ. Οσο για το οτι στην Ελλαδα το ΜΜ δεν εχει ιδιες τιμες με Γερμανια κοιταξτε τι δασμοι και φοροι υπαρχουν στην Γερμανια και θα δειτε πως απλα δεν γινεται να επιβιωσουν αν κανουν ιδιες τιμες.

1)Προφανώς όταν έχεις μια αποθήκη και μόνο, το σταθερό κόστος είναι μειωμένο σε σχέση με εκείνο αλυσίδας με φυσική παρουσία καταστημάτων  κάτι το οποίο αποτυπώνεται και στην τελική τιμή του προιόντος.

2)Ούτε καν όμως!Σκέψου πόσα μαγαζιά κλείνουν με κάθε νέο Μall που ανοίγει. Η ενοποίηση-συγκέντρωση καταστημάτων γίνεται στη λογική της περιστολής των δαπανών των καταστημάτων,κάτι που πάνε να κάνουν τώρα και με τις δημόσιες υπηρεσίες(βλ. Καλλικράτης στην αστυνομία "Αντί για 5 τμήματα ένα κεντρικό").Το θέμα είναι να καταλάβεις το εξής : Ο τοπικός επιχειρηματίας ηλεκτρονικών έχει κάποιο τζίρο (5Κ,6Κ το μήνα, όσο έιναι τέλοσπάντων) ο οποίος του επιτρέπει να ζήσει την οικογένειά του.Κλείνοντας αυτό το μαγαζί τα χρήματα αυτά του τζίρου τα καρπώνεται το μεγάλο κατάστημα το οποίο και μετά τον προσλαμβάνει για 600Ε τα οποία δε φτάνουν για να ζήσει ούτε ο ίδιος. Αναγκάζονται έτσι και τα υπόλοιπα μέλη να βγούνε στην αγορά εργασίας + οι εργαζόμενοι της μικρής επιχείρησης κάτι το οποίο όμως δεν είναι εύκολο, καθότι οι θέσεις εργασίας είναι περιορισμένες πλέον σύμφωνα με το "Καλλικράτειο" πρότυπο που αναλύθηκε πριν.(Μην παίρνεις το παράδειγμα "τοις μετρητοίς" ενδεικτικό είναι...)

3)Σίγουρα!!Αυτό δεν είναι  εξάλλου και το συγκρητικό πλεονέκτημα του ηλεκτρονικού καταστήματος έναντι του φυσικού? . Απ' την άλλη βέβαια το μικρό ηλεκτρονικό κατάστημα που δεν μπορεί να ανοίξει και κάποιο φυσικό χάνει σημαντικό μερίδιο του αγοραστικού κοινού (πελάτες που δεν είναι εξοικιωμένοι με τις internetικές αγορές, άλλοι που δεν εμπιστεύονται εικονικά καταστήματα, και πάει λέγοντας.) Επίσης προμηθεύεται σε τιμές υψηλότερες, χάνοντας κι από κει σε σχέση με τον μεγαλύτερο ανταγωνιστή. Οπότε πρέπει να τα δούμε λίγο πιο σφαιρικά τα πράγματα γενικά.

+

4) Οι μεγάλες εταιρίες πετυχαίνουν με τον ένα ή τον άλλο τρόπο μεγάλες φοροαπαλλαγές, ενώ οι μικρές απλά κλείνουν χωρίς πολλά-πολλά. Και ξέρεις γιατί? Γι' αυτό που είπες παραπάνω.Πιέζουν καταστάσεις έχοντας ώς όπλο τους ανέργους που θα αφήσουν πίσω τους, κάτι το οποίο σε καμιά σοβαρή οικονομία δε θα γινόταν, για τον απλούστατο λόγο ότι η φύση δεν "αγαπά" το κενό. Φεύγεις? Χεστήκαμε! Θα 'ρθει άλλος αν το επιχειρηματικό πλαίσιο είναι υγιές. Αλλά στην Ελλάδα των καρτέλ και των πολιτικών συνδιαλλαγών όχι. Τέσπα επείδή βγήκε ολόκληρο σεντόνι και επειδή κι εγώ δε γουστάρω να διαβάζω σεντόνια το κλείνω... :P

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως ειπες ομως σε ενα κρατος..Τωρα για το Ελλαντα γενικα οι μηχανισμοι που μαχονται ολημερις και ολονυχτις για τα δικαιωματα του απλου πολιτη μαλλον ειναι αποντες.θες για ζητηματα εργασιακα θες καταναλωτικα?Εγω παντως σπανια εχω βρει λυση εδω ο οτε με απειλουσε εμμεσως πλην σαφως οτι μονο σε αυτον θα εχω ιντερνετ ετρεξα ετρεξα εστειλα email σε επιτροπες τιποτα.4 μηνες αυτη η ιστορια.αλλα αυτη ειναι μια αλλη κουβεντα..

Ετσι και αλλιως ζουμε σε μια χωρα που διαφημιζονται τα συσσιτια στα σχολεια και στο δρομο ως κοινωνικη αλληλεγγυη και αυτοι που καινε ξυλα ως καταστροφεις του περιβαλλοντος(ενω η τιμη του πετρελαιου...ειναι εκει ψηλα στα ουρανια)Για ποιο κρατος μιλαμε? 

Λέγοντας κράτος μην μπερδευόμαστε. Κράτος είναι και οι κρατικοί υπάλληλοι οι οποίοι έχουν κάποιες υποχρεώσεις απέναντι στον πολίτη.

Αν για παράδειγμα κάνεις μια καταγγελία (επώνυμη) είναι υποχρέωσή τους να σου απαντήσουν για την έκβαση μέσα σε κάποιο χρονικό διάστημα (δεν θυμάμαι ακριβώς πόσο, αλλά αν το googlαρεις θα βγάλεις άκρη)...

Τέλος πάντων μεγάλη συζήτηση.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα το απόγευμα και αφού είχα πρώτα ενημερωθεί απο το forum πήγα στο mm αμαρουσίου για να διαπιστώσω τα λεγόμενα. Και ήταν ακριβώς έτσι όπως τα λέμε εδώ! Ενδεικτικά έβαλα στο skroutz απο το κινητό μου 3 laptop της sony και τα 3 (!!!) ήταν ακριβότερα απο 50 έως και 100 ευρώ απο τον ανταγωνισμό.

Επίσης έτσι τυχαία το s3 το είχε 519 ευρώ (ίδια τιμή με το πλαίσιο αν αφαιρέσεις τη δωροεπιταγή που δίνει και χάρτες δώρο), 349 το s3 mini (299 στο πλαίσιο αν αφαιρέσεις τη δωροεπιταγή που δίνει και χάρτες δώρο) και 299 το lumia 800 (ίδια τιμή με το πλαίσιο που έχει και ακουστικά δώρο)!!

Σημείωση: δεν δουλεύω στο πλαίσιο, απλά το αναφέρω γιατί δεν είναι σκρουτζομάγαζο, είναι μεγαλύτερο μέγεθος απο τα mm με περισσότερα φυσικά καταστήματα και περισσότερους εργαζόμενους, ελληνική αλυσίδα και με doctorat και οι δύο στις μουφοπροσφορές!!!

Δυστυχώς όμως τα mm τον πέτυχαν τον σκοπό τους: το μαγαζί ήταν γεμάτο απο κόσμο...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβαινω την λογικη δλδ οτι μας εξαπατουν. Μονοπωλιο ειναι το ΜΜ και αναγκαστικα θα πρεπει να αγορασεις κατι με το ζορρυ ? ΟΧΙ οποτε σε τι σε εξαπαταει ακριβως ? Ελευθερη αγορα υπαρχει, ΚΑΝΕΙΣ δεν μπορει να ερθει και να μου πει (παραδειγμα λεμε για να γινει αντιληπτο) πως αυτο το προιον πρεπει να το πουλησεις τοσο. ΟΣΟ θελω το βαζω. Απο εκει και περα αν το μπιπ το ολο θεμα Δεν θα αγορασει κανεις και τελειωνει εκει το θεμα.

Βεβαια εδω λενε πως το δινουν σε τιμη κοστους αλλα οπως ειπε και ενας φιλος ειναι πολυ "σχετικο" αυτο γιατι μεσα σε αυτη την τιμη μπορει να βαζουν και τα εξοδα τους (στο περιπου παντα).

 

Εδω δεν κοιταμε που ο ΟΤΕ θελει τοσα χρονια να ριξει τις τιμες του και δεν τον αφηνει η επιτροπη ανταγωνισμου γιατι αλλιως θα κλεισουν οι ενναλακτικοι που χρωστανε εκκατομυρια και εκκατομυρια στον ΟΤΕ, το ΜΜ ειναι το λιγοτερ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λέγοντας κράτος μην μπερδευόμαστε. Κράτος είναι και οι κρατικοί υπάλληλοι οι οποίοι έχουν κάποιες υποχρεώσεις απέναντι στον πολίτη.

Αν για παράδειγμα κάνεις μια καταγγελία (επώνυμη) είναι υποχρέωσή τους να σου απαντήσουν για την έκβαση μέσα σε κάποιο χρονικό διάστημα (δεν θυμάμαι ακριβώς πόσο, αλλά αν το googlαρεις θα βγάλεις άκρη)...

Τέλος πάντων μεγάλη συζήτηση.....

πιστευω πως καταλαβες τι εννοουσα..και δεν πιστευω οτι εχεις και αντιθετη αποψη ή εστω τοσο αντιθετη.σιγουρα ειναι μεγαλη κουβεντα  συμφωνω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβαινω την λογικη δλδ οτι μας εξαπατουν. Μονοπωλιο ειναι το ΜΜ και αναγκαστικα θα πρεπει να αγορασεις κατι με το ζορρυ ? ΟΧΙ οποτε σε τι σε εξαπαταει ακριβως ? Ελευθερη αγορα υπαρχει, ΚΑΝΕΙΣ δεν μπορει να ερθει και να μου πει (παραδειγμα λεμε για να γινει αντιληπτο) πως αυτο το προιον πρεπει να το πουλησεις τοσο. ΟΣΟ θελω το βαζω. Απο εκει και περα αν το μπιπ το ολο θεμα Δεν θα αγορασει κανεις και τελειωνει εκει το θεμα.

Βεβαια εδω λενε πως το δινουν σε τιμη κοστους αλλα οπως ειπε και ενας φιλος ειναι πολυ "σχετικο" αυτο γιατι μεσα σε αυτη την τιμη μπορει να βαζουν και τα εξοδα τους (στο περιπου παντα).

 

Εδω δεν κοιταμε που ο ΟΤΕ θελει τοσα χρονια να ριξει τις τιμες του και δεν τον αφηνει η επιτροπη ανταγωνισμου γιατι αλλιως θα κλεισουν οι ενναλακτικοι που χρωστανε εκκατομυρια και εκκατομυρια στον ΟΤΕ, το ΜΜ ειναι το λιγοτερ.

Το εξήγησα στο ποστ μου.

Όσο για το ελεύθερη αγορά δεν διαφωνώ.

Για αυτό και θα ψωνίσω στα κλεισίματα απο τέτοιου τύπου μαγαζιά

Το ''τραβάω το κανάλι'' 3 χρόνια τώρα με το καρτέλ του υγραερίου κίνησης ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ το ψειρίζουμε το θέμα :) 

 

Εμείς εδώ είμαστε ψαγμένοι στο ίντερνετ, την έχουμε χιλιοπατήσει με "προσφορές" και πλέον είμαστε υποψιασμένοι και δεν την πατάμε γιατί το ψάχνουμε..

 

Γενικότερα αφαιρώντας εμάς ένα 5-10% και τους γνωστούς μας που τους συμβουλεύουμε είμαστε ένα 20-30%.. 

 

Το υπόλοιπο 70-80% των συνανθρώπων μας έχουν βαθιά μεσάνυχτα.. Οπότε πάνε στο τάδε μαγαζί βλέπουν αυτά τα τιμές κόστους και λοιπά μαρκετίστικα και λένε "Για να το παίρνει τόσο ο ΜΜ και να το δίνει ίδια τιμή, τότε η προσφορά κωλολέει!" Οπότε το τσιμπάνε, κάνουν την μόστρα τους λέγοντας ότι το πήραν σε τιμή κόστους και τέλος.. Νομίζουν ότι το πήραν σε τιμή κόστους.. Αν δεν έχεις ιδέα από skroutz, bestprice, amazon κτλ έτσι πιστεύεις..

 

Παράδειγμα το απόγευμα.. Με παίρνει φίλος άσχετος και μου λέει αν έχω πρόχειρα λεφτά να προλάβει να πάρει μια τηλεόραση.. Μου λέει μοντέλο και τιμή και του λέω, ρε ψηλέ έλα σπίτι και στην παραγγέλνω στα λεφτά που έχεις.. Την βρήκαμε σε άλλο μαγαζί, πήραμε τηλ και πήγε καρφωτός και την πήρε με 50 γιούρια λιγότερα.. Ο τύπος ακόμα πιστεύει ότι είμαι θεός και έχω τα τρελά κονέ.. 

 

Απλά το ΜΜ αγνοεί όσους ξέρουν 2 πράματα παραπάνω και στοχεύει σε όσους δεν ξέρουν.. 

 

ΥΓ. Και από ΜΜ και από saturn έχω πετύχει τρελές προσφορές οπότε δεν έχω κανά θέμα με το μαγαζί.. 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν θυμαμαι καλα στα εγκανια του saturn ειχε γινει το μαλιοβρασε ειχε σχεδον κλεισει ο δρομος απο την ουρα εξω απο το καταστημα...και ειχε μια προσφορα για ενα λαπτοπ πχ 400 ευρω το οποιο βγηκε εκτος στοκ σε χρονο ρεκορ και οι τυποι ειχαν και ενα αλλο λαπτοπ με 100 ευρω πανω το οποιο το κατεβασαν στα 400 για το κοινο που γκρινιαζε...100 ευρω ετσι για πλακα ειπα απο μεσα μου φαντασου το κερδος που βγαζουν..μετα απο λιγους μηνες εβαλα ιντερνετ και η συνεχεια γνωστη σε ολους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τευλευταίο πόστ απο εμενά γιατί κουράζει το θέμα.

Όσο κλισέ και αν ακούγεται πρέπει να γίνουμε ενεργοί πολίτες κάποια στιγμή. Οι μισοί απο αυτούς που πήγαν μπορεί να ήταν για μια συσκευή θέρμανσης λόγο της τιμής του πετρελαίου. Δεν τους περισσεύουν για να πληρώνουν τις διαφημιστικές καμπάνιες της κάθε εταιρίας και τα διάφορα κόστη της κάθε πολυεθνικής. Μην νομίζετε ότι αν είχαν την ευχέρεια να ψαχτούν δεν θα το έκαναν. Μιλάμε για συνταξιούχους, άτομα με χαμηλότερο μορφωτικό επίπεδο κλπ. Βεβαίως υπάρχουν και οι εξαιρέσεις, αλλά μιλάω για τις κοινωνικές ομάδες που είναι ο εύκολος στόχος των διαφημιστών και είναι η μερίδα του λέοντος όπως είπε και ο Kostastnt. 

 

Για αυτό και εγώ απο την μεριά μου ενημερώνω - βοηθάω στο ψάξιμο το κοινωνικό μου περίγυρο, φίλους, γείτονες κλπ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σκεφτήκαμε το γεγονός ότι μπορεί να τα είχαν πάρει τόσο ? :P

 

μην αγχωνεσαι φιλε γι αυτο.

ακομα θυμαμαι γυρω στο 2004 με τις υποτιμησεις στα DVD Recorder να εχω παει στο θρυλικο RamShop στη Στουρναρη να αγορασω ενα (nec αν θυμαμαι καλα; ) dvd recorder της εποχης που μολις ειχε πεσει κατω απο τα 90ευρω και η κοπελα στο ταμειο να καλει πανικοβλητη τον ιδιοκτητη του καταστηματος γιατι το συστημα της εδειχνε οτι το πουλουσε σε χαμηλοτερη τιμη απ οτι το ειχαν αγορασει απο τον προμηθευτη!

Μιλαμε φυσικα για καταστηματα για γνωστες που ηταν μεσα στις εξεληξεις και οχι για κερδοσκοπηκες μηχανες που εχουν για πελατη την καθε θειτσα που απλα ειδε μια διαφημιση στην τηλεοραση για "τιμες κοστους" και τρεχει...

Ολοι εχουμε παρατηρησει το ρευμα οσων ξερουν εδω μεσα να αγοραζουν απευθειας απο το εξωτερικο και δεν αρεσει σε κανενα μας. Ειναι καιρος να ΚΑΝΟΥΜΕ κατι γι αυτο για να το ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΝ οτι οι καταναλωτες δεν ειναι ΖΩΑ

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...