Προς το περιεχόμενο

Δημιουργία οδηγού Linux για αρχάριους


pmav99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

ΥΓ Είχαμε μεγάλη αύξηση μέσα στις γιορτές από καινούριους χρήστες. Μάλλον έχουν χρόνο να ασχοληθούν τώρα...

 

Το κακο ομως ειναι οτι το βλεπουν περισσοτερο σαν παιχνιδι...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 224
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αν σκέφτεστε πάντως για πλατφόρμα wiki δείτε λίγο και το dokuwiki. Πιο απλό στο στήσιμο, το datastorage γίνεται σε απλά text files και όχι db και άλλα καλούδια που λείπουν από το mediawiki. Ένα απλό comperative είναι εδώ: http://www.wikimatrix.org/compare/DokuWiki%20MediaWiki%20MoinMoin

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Kαλο και αγιο το steam και το καθε steam στο λινουξακι μας, αλλα ετοιμαστε για τσουναμι ερωτησεων τυπου "τα καλυτερα linux" κλπ.

 

Δεν καθεται σχεδον κανεις να διαβασει οδηγους, δυστυχως. :-(  Εδω δεν καθονται να ψαξουν, εστω για τα πιο απλα, στο google.

 

Μπραβο παντως για την προσπαθεια, και αν μπορω να συμβαλλω καπου πειτε.

Επεξ/σία από tritonas00
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

To point δεν είναι να πει ο άλλος "Ωραία μέρα σήμερα, θα βάλω linux. Που είναι ο οδηγός για να ξεκινήσω?". Αυτό δε θα γίνει ποτέ.

 

Το point είναι να μη γράφονται τα ίδια και τα ίδια στο forum. Να υπάρχουν κάπου καλογραμμένες και συγκεντρωμένες οι απαντήσεις, οπότε σε κάθε τέτοια ερώτηση η απάντηση να είναι 15 δευτερόλεπτα searching και ένα link.

Επεξ/σία από pmav99
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έβαλα εδώ μία πρόταση για την δομή. Μπορείτε να την επεξεργαστείτε πάνω στο ίδιο pad, απλά πατήστε save

http://piratepad.net/MKbTQUe5w6

Επεξ/σία από pmav99
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έβαλα εδώ μία πρόταση για την δομή. Μπορείτε να την επεξεργαστείτε πάνω στο ίδιο pad

http://piratepad.net/MKbTQUe5w6

 

 

μια χαρα η δομη...απλα στο "Ποτε δεν μπορω να το βαλω"...πιστευω οτι δεν πρεπει να ειναι μονο πρακτικοι οι λογοι...π.χ. ασυμβατο hardware αλλα και λογοι νοοτροπιας.

 

ΥΓ: εκει στο "ασυμβατο hardware" ετοιμασε γραμματοσειρα 200 να γραψεις μια λεξη "GMA3600" χαχαχα :)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έβαλα εδώ μία πρόταση για την δομή. Μπορείτε να την επεξεργαστείτε πάνω στο ίδιο pad, απλά πατήστε save

http://piratepad.net/MKbTQUe5w6

 

το rolling vs fixed, δεν θα το εβαζα πρωτο, μπερδευει λιγο. θα ελεγα πρωτα διανομες, μετα DE και μετα αυτο. 

 

επισης καλο θα ηταν να υπηρχε και μια κατηγορια "πως να βρω βοηθεια μονος μου"

δλδ.

 

που θα περιγραφει πως μπορει να βρει τις πληροφοριες πχ στο wiki των διανομων ή στο documentation των λογισμικων με το οποιο εχει καποιο θεμα κλπ..

 

πως να googlάρει (πως να χρησιμοποιει λεξεις-κλειδια και τις διαφορες παραμετρους και εργαλεια που προσφερει το google)

 

μεγαλες σελιδες που μπορει να βρει βοηθεια (πχ stack exchange)

 

κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΥΓ: εκει στο "ασυμβατο hardware" ετοιμασε γραμματοσειρα 200 να γραψεις μια λεξη "GMA3600" χαχαχα :)

Χαχαχα! :lol:

Ασε, το φυσαμε και δεν κρυωνει!

 

50 ευρω για PCI καρτα γραφικων ωστε να αντικαταστησει την GMA 3600.

Που να το πω...

Παλι καλα που δεν εχω netbook. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλι καλα που δεν εχω netbook. :P

 

 

Eτσι στριψε το μαχαιρι στην πληγη...πιασε και την αλατιερα ρε :) Το πρωτο μου νετμπουκ και με φιλοδωρησε με την gma3600..που να το πω ! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λεω να χρησιμοποιουμε αγγλικους ορους μιας και θα ειναι πολυ πιο ευκολο μετα για καποιον να κανει αναζητησεις. δεν ξερω για σας αλλα εγω χρησιμοποιω παντα US English σε οποιαδηποτε ηλεκτρονικη συσκευη για να αποφευγω προβληματα συμβατοτητας με locale, για να εξοικειωθω με τους ορους στα αγγλικα κλπ..

 

στην πρωτη ενοτητα εχω βαλει και μια υποενοτητα "συντομο λεξικο ορολογιας" ωστε να μπορει να καταλαβει ο αλλος πχ τι στο καλο ειναι αυτο το repository που διαβαζει εδω και κει, ενω μαζι θα εχει και τον αντιστοιχο ελληνικο ορο σε περιπτωση που θελει να ξερει πως λεγεται. ομως ο ελληνικος ορος θα βρισκεται μονο σαυτο το λεξικο και στο υπολοιπο wiki θα χρησιμποιειται παντα ο αγγλικος ορος? συμφωνειτε?

ψιλοασχετο


 εδω στην ελβετια πουλανε μονο αυτο εδω το χάλι :mad:
Keyboard_Layout_Swiss.png
και πρεπει να ψαχνω καθε φορα ή να κανω ειδικες παραγγελειες. ευτυχως που βρηκα ενα thinkpad με us keyboard (αλλα και να μην ειχε, στο συγκεκριμενο βγαινει το πληκτρολογιο και το αλλαζεις αμα θελεις).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν αυτά είναι μόνο τα περιεχόμενα ετοιμαστείτε για αρκετή δουλειά. Πάντως θα είναι και λίγο τρομακτικό να μπει ένας καινουριος χρήστης και αν αντικρίσει όλη αυτή την "εγκυκλοπαίδεια". 

 

Εμένα προσωπικά μου αρέσει και βλέπω ότι θα μάθω και αρκετά πράγματα που δεν γνωρίζω(π.χ. SSH).

 

@trequartista και εγώ νομίζω παντού αγγλικούς όρους. Πάντα προτιμούσα να εγκαθιστώ τα λειτουργικά με την αγγλικά γλώσσα στα διάφορα μενού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...