Προς το περιεχόμενο

Δημιουργία οδηγού Linux για αρχάριους


pmav99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ε οχι και "Αλλάξτε την ζωή σας!"  :lol: παλι στο facebook θα μπαινουν

 

το'ξερα οτι καποιος θα την πει :-D

 

 

και θες άδεια για να το αλλάξεις   :P  

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 224
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επισης εκεινο στα "μειονεκτηματα" ..οτι θελει χωρο στον δισκο..το θεωρω λιγο ακυρο...

Υπαρχει λειτουργικο δηλαδη που δεν θελει χωρο στον δισκο ?Ειτε σε βιρτσουαλ ειτε σε κανονικη εγκατασταση...ολα χωρο θελουν :)

Δεν μιλαμε προφανως σε live environment που ειναι απλα για τεστινγκ σκοπους :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To dual boot θέλει ξεχωριστό partition. Τα wubi και virtualbox όχι, μπορείς να τα κάνεις χωρίς να πειράξεις τον δίσκο σου. Το ότι χρειάζεται χώρο στο δίσκο το έγραψα σε σχέση με το Live CD που δεν χρειάζεται τίποτα. Για κάποιον που θέλει να το δοκιμάσει ίσως να παίζει κάποιο ρόλο. Γράψτο όπως νομίζεις καλύτερα. Απλά νομίζω ότι θα είναι χρήσιμο να υπάρχουν τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα της κάθε επιλογής. Ίσως μάλιστα να είναι καλύτερα να γίνει ένας πίνακας.

 

Για τις εικόνες δες εδώ http://www.ehow.com/how_2031031_add-photographs-wikipedia.html

 

Για την άδεια, αν πάρουμε κάτι αυτούσιο ζητάμε άδεια. Στις φωτογραφίες δηλαδή πρέπει. Αλλά νομίζω δύσκολα θα βρούμε post που να μη χρειάζεται επεξεργασία και επαναδιατύπωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσας σας εχει στην αριστερη στηλη στην εργαλειοθηκη την επιλογη "επιφορτωση αρχειου" ή κατι τετοιο? εμενα δεν εχει. εχω επιβεβαιωσει τον λογαριασμο μου απο το email

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επιφορτωση αρχειου οχι , ουτε εμενα βλεπω να χει κατι τετοιο

 

@pmav99

 

απλα θα μπορουσαμε να γραψουμε οτι το ενα θελει καποια "δουλεια" σε θεμα , φτιαξε / κοψε partitions ενω το αλλο -βιρτσουαλ- οχι.

 

 

ΥΓ: δεν ειμαι σε καλλιτεχνικη διαθεση να γραψω κατι σωστα..για αυτο παραμενω ακομα σε φαση , παρατηρησεων :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παράκληση. Όταν κάνουμε μικρό αλλαγές να βάζουμε τικ το minor edit, γιατί να είναι πιο εύκολο να παρακολουθούμε τι αλλαγές γίνονται:

https://el.wikibooks.org/w/index.php?title=Linux_%CE%B3%CE%B9%CE%B1_%CE%B1%CF%81%CF%87%CE%AC%CF%81%CE%B9%CE%BF%CF%85%CF%82&action=history



Δεδομένου ότι απευθυνόμαστε σε αρχάριους, μήπως είναι καλύτερα στις διανομές να τους πούμε ότι είναι πολλές να δώσουμε ένα link στο distrowatch και εμείς απλά να πούμε λίγα πράγματα για Ubuntu, Mint, και Fedora, OpenSuse (και όποια άλλη είναι  noob-oriented :P) ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παράκληση. Όταν κάνουμε μικρό αλλαγές να βάζουμε τικ το minor edit, γιατί να είναι πιο εύκολο να παρακολουθούμε τι αλλαγές γίνονται:

https://el.wikibooks.org/w/index.php?title=Linux_%CE%B3%CE%B9%CE%B1_%CE%B1%CF%81%CF%87%CE%AC%CF%81%CE%B9%CE%BF%CF%85%CF%82&action=history

 

Δεδομένου ότι απευθυνόμαστε σε αρχάριους, μήπως είναι καλύτερα στις διανομές να τους πούμε ότι είναι πολλές να δώσουμε ένα link στο distrowatch και εμείς απλά να πούμε λίγα πράγματα για Ubuntu, Mint, και Fedora, OpenSuse (και όποια άλλη είναι  noob-oriented :P) ?

 

sorry για τις μικρές αλλαγές δεν το είχα δει 

 

για τις διανομές δεν συμφωνώ, να βάλουμε διανομές που μπορούμε να δώσουμε βοήθεια γιατί απο distrowatch θα μας έρθουν με bodhi και zorin os και δεν θα απαντάει κανείς

μαι 2σεντς :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι το πιο στανταρ wiki του ντουνιά... Πάντως υπάρχουν πολλά tutorials, έχει sandboxes αν θέλεις να πειραματιστείς και μπορείς πάντα να κοιτάς άλλες σελίδες και να κάνεις edit για να βλέπεις πως το κάνουν.

 

Δες και εδώ στο κάτω μέρος της σελίδας

http://www.wikimatrix.org/compare/DokuWiki%20MediaWiki%20MoinMoin



Για τις διανομές να βάλουμε λοιπόν μόνο τις 3-4 μεγάλες noob-friendly διανομές?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι εγώ νομίζω είναι πιο αντιμετωπίσιμο, ο οδηγός του imitheou είναι κρίμα να μην μπει και να έρθει και ο rpil να βάλει του gentoo γιατί είναι αρκετά καλογραμμένη

ο tritonas που είναι ? έχει μπόλικους αλλά θα τους βάλει μόνος του νομίζω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι ένα από τα εμπόδια που αντιμετωπίζει ένας noob-ας είναι οι τόσες δυνατότητες επιλογής. Εμείς πρέπει να του πούμε μερικά βασικά πράγματα και να του προτείνουμε μερικά best-practises.

 

Γενικά για τον οδηγό αυτό πρέπει να έχουμε σαν κριτήριο οτι θα τον χρησιμοποιήσει ας πούμε η θεία μας (οι δικές μου δεν πρόκειται αλλά λέμε τώρα). Για αυτό το επίπεδο πρέπει να γράφουμε. Οδηγοί σαν των παιδιών, καλογραμμένοι ξεκαλογραμμένοι είναι overly technical...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια, εγω εβαλα το 1998 πρωτη φορα σαν Linux... Slackware και δεν μου φανηκε τοσο δυσκολο το ncurses περιβαλλον.

Ποσο μαλλον σημερα που γινονται ολα με ομορφα παραθυρα και που απλα πρεπει να πατησεις μερικα "next".

 

Οποτε νομιζω οτι δεν χρειαζεται να γραφτουν τοσο αναλυτικα ολα.

Απλα μερικα πραγματα για τα partitions, το / και το swap χρειαζονται.

Τα υπολοιπα τα βρισκει ο χρηστης απο μονος του, δεν ειναι δα και επιστημη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...